Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Öyle deme beyim ana görev kasıyorum deli gibi tüm hevesimi alırsın :grin:
Maalesef öyle hocam bence tam sürüme bırakmak lazım :smile:
simdi ben savaş açmak istemiyorum ama oyun biraz zorlaştırsın diye rakiplerden 1 2 si bana savaş açsa saldırsa zevkini arttırır diye düşünüyorum oyunda 4 yıl geçti 2 çocuk dogurdu benim hanım ama hala savaş açan yok biraz güçlendim o yüzdenmi acaba 1 kalemde 300 kişi var şehirimdede 500
Garip geldi başlangıcı sen yapmalısın kesinlikle baya zamanda geçirmişsin açacakları yok gibi.

tamam ben bi açıp deneyim bi düşman edineyim biraz sonra yine kimse açmazsa ana görevi yapmaya başlarım mecburen soyle düşündüm acaba lordlar 10 tane lord ile görüşmem için krallıklar savaş açmıyor cekimser kalıyor benim krallıgı görmezden geliyor gibi düşündüm ama oyle degildir heralde

İyi şanslar beyim bitirince özelden duygu ve düşüncelerinizi merak ediyorum :grin:
İleticem beyim fakat biraz yavaş ilerlediğimi söyleyim :grin: Oyun içi 1 yılı geçtim daha yeni 10 lord ile konuştum :grin: Olabildiğince yavaş ve tadını çıkartarak gitmeye çalışıyorum late game olmadığını bildiğimden. Yoksa yukarıdaki arkadaş gibi 4. yılda krallık kurmak falan bana çok uzak şeyler :grin:

@MachiavelIi yani; her türlü oyundan her türlü hayatı kolaytirici/güzel özelliği Bannerlord a eklemek istemeleri gerekirken, 'ozellikkk, özellik isteyin bizden..!: tarzinda bir yaklaşımda olmaları gerekirken, olanda öncelik kısıt olmuş gibi gözüküyor.

Atıyorum X tusuna basıp ıslık çalınca:

> at bulunduğu konum nereyse oradan olduğumuz konuma gelsin, yavaslayip yanımızda dursun.

Bu yapılamazsa

> At 5metre ötemize isinlansin, yanımıza gelsin aynı şekilde koşup yavaşlayarak gelsin

Bu da yapılamazsa

> ıslıkla birlikte atımiz ölsün, yenisi bitisigimizde spawn olsun.

Bu da olmazsa ıslıkla birlikte direk ata binmiş vaziyete burunelim

Dolaşırken attan inmiş oluyorum bazen, ata tekrar binmek istiyorum ama at çok uzakta kalmış oluyor. Bu ihtiyacı gidermek için hiç mi kodlama imkanı yok?

Ayrıca ıslık çalma MPda da lazım bir feature.
Yatırıma değer.

İleticem beyim fakat biraz yavaş ilerlediğimi söyleyim :grin: Oyun içi 1 yılı geçtim daha yeni 10 lord ile konuştum :grin: Olabildiğince yavaş ve tadını çıkartarak gitmeye çalışıyorum late game olmadığını bildiğimden. Yoksa yukarıdaki arkadaş gibi 4. yılda krallık kurmak falan bana çok uzak şeyler :grin:
Güzel hocam :grin: Arkadaşla sarılasım var zaten :grin:

Müzikler kısa süre içinde inanılmaz bir tekrara düşüyor gördüğüm kadarıyla, aynı müzik tekrar tekrar çalıyor yani. Ayrıca birden fazla enstrümanı kullanıp çeşitlilik yapalım derken tam anlamıyla kafa ütüleyen şeyler çıkarmışlar ortaya, aşırı derecede yükseliyor ses, hiçbir şey anlaşılmıyor vs.
Daha sakin temalı, daha sınırlı enstrümanla yapılan müzikler doğru bir seçim olurdu:

Mp lobideki müziklerin bazıları iyi mesela ama sp'de yok, hele Warband müziklerinin bazılarını remake yapmışlar, 1-2 tanesi çok çok kafa ütülüyor.

abi aşırı haklısın ya şu müzikler sadece benim kafamı ütülüyor sanıyodum köye giriyorum belki müzik durur diye ama hala yükselmeye devam ediyor

Müzikleri tek tek bir eser olarak değerlendirirsek gerçekten arada çok hoş müzikler var. Temel sorun tek bir oyunda; üründe bu kadar farklı ve alakasız hissetiren müzik olması. Temalar değiştikçe elbette bir noktaya kadar değişiklik yaşanacak, Aserai ile Sturgia müzikleri benzer olsun demiyorum ama oyun müziklerinde hiçbir bütünlük yok. Witcher oyunlarında Temeria'ya da gitsen, Novigard ya da Mahakam'da da takılsan bir bütünlük hissettirir. Bu bütünlük farklı konum veya kültürlerin birbirinden ayrışmasında bir engel olmasının aksine evreni daha yoğun bir şekilde hissetiriyor, aynı seriyi evreni oynadığını hissediyorsun (Tüm Witcher serisi, Gwent ve Thronebreaker benzer tarz müzikler kullanmasına rağmen her zaman oyuna daha hızlı girmemi sağlıyor aslında, asla baymıyor). Bannerlord'da ise çok alakasız ve sırıtan absürt müzikler var. Bazı müzikler gerçekten de güzel değil ayrıca. Muhtemelen bu sorun da Ensemble Galatia ile ilgili değil, oyun ekibindeki ilgisiz yöneticilere ilgili. Arkaplanda neler oldu bilmiyorum ama bu kadar becerikli bir müzik grubuna böyle işler çıkartmak yazık, günah :grin:. Bazı güzel müziklerin oyuna eklenmedigini dosyalarda durduğunu varsayarsak ilginç planları olabilir, belki yeni sahne mekaniklerde kullanmak üzere ayrılmıştır ya da koskaca şirket trollüyordur başka açıklaması olamaz :p

Taleworlds sitesinde geçen haftalarda career kısmında anons edilmemiş bir proje için lore yazacak birini ve birden fazla alanda kodcu arıyorlardı. Belki oyundan ziyade bannerlorda bilim kurgu temalı dlc de olabilir , neticede 10 yıl uğraşmışsın hemen kenara atılır mı oyun .D belli olmaz ama Armağan hocam bıkmıştır kılıçtan attan , biraz uzayda takılalım demiştir :grin:

Edit : Lucon , napoleonic warsı siz mi yaptınız bilmem ama şu an bile çok zevkli oynatıyor kendini , mümkünse multiplayerda türkçe konuşan osmanlı askerleri çok iyi giderdi , c tuşuna basıp karakteri konuşturmanın tadı ayrı oluyor. Biz oynaya oynaya Rusça, Almanca öğrendik azıcık da onlar Türkçe öğrensinler :grin:

Warband'da ki Napolyon Savaşları bizim tarafımızdan yapılmadı. FSE tarafından yapıldı. Osmanlı'yı yapınca zaten C'ye basınca Türkçe konuşan askerlerin olması mümkün yani bir çok kısmı NW'de ki gibi benzer planlıyoruz. Random sesler, C'ye basınca artık "Vurun kahpeyi" diyen veya tekrar basınca "Yaşasın Sultan" diyen mi orasına bakacağız.

@Lucon Oyunun teknik sınırı S&M moduna Hayriye olayını eklemeyi mümkün kılıyor mu ? Özetle Yeniçerileri bir görev silsilesi sonunda sonlandırıp yerine nizamı cedid'i getirmek (bir birim paketini görevler sonucunda gelecek script ile silip yerine başka bir birim paketi eklemek, reform etmek) gibi ?

Vaka-i Hayriye 1826 yılında bizim en son doruk noktamız ise 1815-1816 yıllarına dayanıyor. Bahsettiğim olay akışı Multiplayer'da geçerli. Singleplayer'da bile olsa yine tarihimize uzak çünkü senaryo da yok. Bu arada bizde Sandbox harita yok o yüzden görevler sadece farklı sahne akışlarında ki diyaloglarla geçecektir.

@Lucon Askeri birlikler için şu siteyi kullanabilirsiniz. Gerçekten çok güzel bilgiler ve görseller var. (Eflak, erdel ve boğdan askeri birimleri bile var. Bu ülkeler hakkında detaylı yazıyı Türkçe kaynaklarda bulmak zor :/) Ben kendi projelerim için yararlanıyorum.

Ayrıca sekban alaylarını da ekleyebilirsiniz. Uzun savaş(1593-1606) dönemi orduya alımları ciddi bir şekilde artmış daha sonrada ordunun bel kemiği haline gelmişti. 18yy sonlarında yeniçerilerin ciddi bir şekilde bozulmasıyla büyük ihtimal ordudaki mevcutları daha da arttırılmıştır.

1789-1815 dışında ki tarih zamanlamasında ne olduğu hiç merak etmiyoruz çünkü konseptimize aykırı hani, ama Kırım, Eflak, Erdel ve Boğdan bunları incelemek gerekir ardından belki mümkün olabilir.

@Lucon nwden farklı olarak nasıl bağırmak istediğimizi secebilsek daha iyi olur bence. cRPG deki gibi/komut verir gibi farklı konulardaki farklı konuşmalardan birini kombinasyonunda hızla secip seslendirmek isterim. Islık da böyle bir kombinasyonda yer bulur rahat.

Ayrıca sadeleştirilmiş/uyarlanmış Osmanlı Türkçesinden gelen birkaç seslendirme tutabilir.

Ayrıca sadeleştirilmiş/uyarlanmış Osmanlı Türkçesinden gelen birkaç seslendirme tutabilir.
Osmanlı Türkçe'si yazı dilinden ibaret. Konuşma şekli olarak günümüzden çok da farklı değil. Asıl ağdalı bir dile sahip olanlar saray yazışmaları (Siyakat, rika veya divan edebiyatı gibi). Bu yazışmalarda kullanılan dilin günlük hayatta anlaşılması imkansız. Hatta bazen ilmiye sınıfının, kendi aralarındaki yazışmalarda ne yazdığını okuyamadığı oluyor :grin:

Fena video değil. Böyle bir video zaten yapılmalıydı. Keşke daha özenilip gaza getirici bir video olsaydı.
Geçmişi karıştırdım kimse paylaşmamış veya ben görmedim.

@MachiavelIi yani; her türlü oyundan her türlü hayatı kolaytirici/güzel özelliği Bannerlord a eklemek istemeleri gerekirken, 'ozellikkk, özellik isteyin bizden..!: tarzinda bir yaklaşımda olmaları gerekirken, olanda öncelik kısıt olmuş gibi gözüküyor.

Atıyorum X tusuna basıp ıslık çalınca:

> at bulunduğu konum nereyse oradan olduğumuz konuma gelsin, yavaslayip yanımızda dursun.

Bu yapılamazsa

> At 5metre ötemize isinlansin, yanımıza gelsin aynı şekilde koşup yavaşlayarak gelsin

Bu da yapılamazsa

> ıslıkla birlikte atımiz ölsün, yenisi bitisigimizde spawn olsun.

Bu da olmazsa ıslıkla birlikte direk ata binmiş vaziyete burunelim

Dolaşırken attan inmiş oluyorum bazen, ata tekrar binmek istiyorum ama at çok uzakta kalmış oluyor. Bu ihtiyacı gidermek için hiç mi kodlama imkanı yok?

Ayrıca ıslık çalma MPda da lazım bir feature.
Yatırıma değer.

Mesajınızın benimle bir ilgisi yok, yanlış etiket oldu sanırım?

@Lucon hocam kaç kişi çalıştığınızı merak ettim de söyleyebilir misiniz?

Geliştirici ekibinde tam bir nüfus sayımı yapmadım ama tam kadro ile 40'tan fazla olduğumuzu düşünüyorum.

@Lucon nwden farklı olarak nasıl bağırmak istediğimizi secebilsek daha iyi olur bence. cRPG deki gibi/komut verir gibi farklı konulardaki farklı konuşmalardan birini kombinasyonunda hızla secip seslendirmek isterim. Islık da böyle bir kombinasyonda yer bulur rahat.

cRPG ile S&M ne alakası var onu anlamış değilim. Sonuçta standart sesleri yükleyip ona göre ses perdesi ataması yapacağız MP'de ise kullanıcı bunu seçecek. Islığa gelecek olursak bunu emote halinde yapabiliriz diye düşünüyorum iyi söyledin. Osmanlı Türkçesi o zamana gelelim de düşünürüz ama @Makaveli23 söylediğine bir açıdan katılıyorum.

Osmanlı Türkçe'si yazı dilinden ibaret. Konuşma şekli olarak günümüzden çok da farklı değil. Asıl ağdalı bir dile sahip olanlar saray yazışmaları (Siyakat, rika veya divan edebiyatı gibi). Bu yazışmalarda kullanılan dilin günlük hayatta anlaşılması imkansız. Hatta bazen ilmiye sınıfının, kendi aralarındaki yazışmalarda ne yazdığını okuyamadığı oluyor :grin:

Mesajınızın benimle bir ilgisi yok, yanlış etiket oldu sanırım?
Evet, parfon. @Makaveli23 yi seçmek istemiştim, karıştırmısım.

@Lucon örnek bı benzetme olarak crpgyi söyledim. Şu an bannerlordda iki şekilde(menu-radial) olan komut sistemi gibi bir sistemde hem emotelar hem de seslendirmeler ayrı ayrı olsa iyi olur. İsteyen menü haliyle isteyen radikal halde ya emotelardan birini ya da seslenislerden birini kullanırdı.

Crpgde bannerlorddaki komut sisteminin menu tipine benzer olarak seslenisler seçiliyor, ve seçenekler çok. Ondan onu bir örnek olarak söyledim. Hem emotelar hem seslenisler için(ikisi beraber de bulunabilir, nasıl yapılması uygunsa artık); menü ya da radikal sistemde seçimi > Cye basınca rasgele bir seslenise(nwdeki olan gibi) tercih ederim.

Back
Top Bottom