Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

:lol:
Hemen toplantı ayarla, Slackten grup aç veya. Şuradan falan muadilini yapabilirsiniz

Cidden takımın neye odaklandığını söyleme şansın var mı ama? Yani hadi SP/MP için statement falan yayınlanıyor ama Art takımı konusunda bilgi yok ve cidden şu an ortaya çıkanın on katı daha iyi ve fazla şeyler çıkarabilecek kalitede tecrübeleri olduğunu biliyorum. Veya çoktan bir şeyler yapılıyor ama haberi verilmedi, yani "Bir cisim yaklaşıyor" diyebilir misin? Spesifik olmana gerek yok - yani 50 farklı koyun modeli geliyor demene gerek yok :smile:

Aynı dönem değil. Buna en yakın şey Romalı lejyonların kullandığı Lorica Segmentata olur fakat bu da Erken Roma'ya giriyor. Oyun orta veya geç Roma dönemini temel alıyor. Bizans ve benzeri. O dönemde Segmentata olmasa da Sassaniler ve Perslerin kullandığı plaka zırh şekli var - ki sonradan Memlüklerin ve Osmanlılnın kullandığı ortasında yuvarlak gögüs koruması olan plakaya evriliyor o zırh da.
Aynı dönem, warbandin bannerlorda göre kronolojik olarak daha önde olmasıysa oyunun lore'una göre kabul edilebilir. Ancak gerçek tarihi kronoloji esas alınıyorsa warband'de de olmaması lazım plaka zırh. :grin:
Yine cevap gelmeyecek, sorup duruyoruz sadece.
?‍♂️

Last edited:
Mpde sadece sesli iletişim yetmez ki. Birbirini destekleyebilecek sistemler nelerse, bakılıp oyuna eklenmeleri lazım. Ve bu destekleyici unsurlar sadece iletişimsel araçlar da olmaz.

MP komut-emote sistemleri yapılıyor. İyi yapmışlar, ilerde daha da guzellestiginde bakalım neler getirecek MP deneyimine..

Yani şu eksiklerle dolu MP deneyimini neden zenginleştirmeye yanaşmıyorsun @Bloc anlamak güç. Ben modlanabilirlikte de spdeki ana beklentilerin tümünde de gelistirmelere gayet sıcak bakıyorum; mpye odaklansam da. (Rockstar yapay zekası bannerlord ve warbanda ters geliyor bana, bunun gibi luksler ayrı. Sonusta her bir aı tek başına kontrol ediliyor sistemde ve ne kadar basit olursa o kadar iyi )

Aynı dönem, warbandin bannerlorda göre kronolojik olarak daha önde olmasıysa oyunun lore'una göre kabul edilebilir. Ancak gerçek tarihi kronoloji esas alınıyorsa warband'de de olmaması lazım plaka zırh. :grin:
Anlamadım dediğini tam. Warband Bannerlord'a göre kronolojik olarak önde değil. Bannerlord Warband öncesi dönemi konu alıyor.

Yani şu eksiklerle dolu MP deneyimini neden zenginleştirmeye yanaşmıyorsun @Bloc anlamak güç.
Alakası yok, ben boş işe karşıyım sadece. Fortnite değil Bannerlord sonuçta. Amaçları ilk günden beri Skirmish ile competitive gaming oluşturmak. Emote gibi sistemlerin competitive gaming ile alakası yok, bunu kullanan bir tane resmi ve yüksek ödüllü E-sports turnuvası gösteremezsin bana. CSGO bile oyuna "eskiye vefa" olarak ekledi ama kullanan bir kişi yok bunu - casual maçta bile yok. R6 falan ekleme zahmetine girmedi zaten gereksiz çünkü.
Oyunun içine özellik eklenmesine karşı değilim ama oyunun her yerinden dengesizlik ve saçma hatalar akarken gidip emote gibi alakasız bir şeye kaynak ve zaman harcamaları çok anlamsız. Oyun bitsin sonra emote eklesinler, emoji eklesinler, katil tavşan eklesinler vs ne istiyorlarsa takılabilirler. Aylardır Duel bile getiremediler oyuna. Ayda bir map ekliyorlar onunda dengeleri düzgün değil. Bannerlord MP Kuşatmalar neden kötü bana tek resimle anlat Bloc deseler şunu gösteririm
_z8Ad.jpg
Kuşatma mı yapılıyor meydan savaşı mı belli değil, atlı birlikten geçilmiyor oyun

Anlamadım dediğini tam. Warband Bannerlord'a göre kronolojik olarak önde değil. Bannerlord Warband öncesi dönemi konu alıyor.

Alakası yok, ben boş işe karşıyım sadece. Fortnite değil Bannerlord sonuçta. Amaçları ilk günden beri Skirmish ile competitive gaming oluşturmak. Emote gibi sistemlerin competitive gaming ile alakası yok, bunu kullanan bir tane resmi ve yüksek ödüllü E-sports turnuvası gösteremezsin bana. CSGO bile oyuna "eskiye vefa" olarak ekledi ama kullanan bir kişi yok bunu - casual maçta bile yok. R6 falan ekleme zahmetine girmedi zaten gereksiz çünkü.
Oyunun içine özellik eklenmesine karşı değilim ama oyunun her yerinden dengesizlik ve saçma hatalar akarken gidip emote gibi alakasız bir şeye kaynak ve zaman harcamaları çok anlamsız. Oyun bitsin sonra emote eklesinler, emoji eklesinler, katil tavşan eklesinler vs ne istiyorlarsa takılabilirler. Aylardır Duel bile getiremediler oyuna. Ayda bir map ekliyorlar onunda dengeleri düzgün değil. Bannerlord MP Kuşatmalar neden kötü bana tek resimle anlat Bloc deseler şunu gösteririm
_z8Ad.jpg
Kuşatma mı yapılıyor meydan savaşı mı belli değil, atlı birlikten geçilmiyor oyun
Cümle biraz devrik oldu ondan. :grin: Kronoloji olarak baştan önde demek istemedim, hikayenin en son hali olarak en önde demek istedim. Demek istediğim, gerçek tarihi baz alıyorlarsa kronolojik yıl bakımından warband 1200 lerde geçtiği için plaka zırhın dünyada kullanıldığı tarihiyle uyuşmadığını belirttim. "Aynı dönem değil" derken eğer oyunun hikayesin de plaka zırh bannerlordda daha keşfedilmediyse (var mı oyunun öyle bir iddiası bilmiyorum. Sonuçta 200 yıl fazlada bir yıl değil plaka zırhın keşfine bakınca) doğru diyorsun demiştim.

1.5.10 yamasından sonra dövüş yapay zekası kusursuzlaşmış gibi. Rakibin seviyesi ve beceresine bağlı olarak çok zorlayabiliyor. Bir turnuvada Caladog ile son dövüşte 1v1'de yenemedim yapay zekayı :smile: Hayır bir de öyle umursamazlıktan falan değil. Bütün hamlelerimi karşıladı, fake attı, attığım fake hareketleri yemedi falan. Bilmiyorum önceki sürümlerde bu kadar iyi değildi sanki dövüş yapay zekası.

Buyrun lordum :smile:

teşekkür ederim Talha çok sağol kardeş
1- halen şehrin içine girmemi gerektirecek birşey gelmemiş. 10 şehir 23 köy eklenmiş videoda gördük o köylerin şehirlerin kenarında savaşırsak tekrar görmüş oluruz.
2- kuşatma ile alakalı kayda değer bişey olmamış balista mancınık atışındaki arkadaki 1 okçuyu nişan alma dışında
3- halen atlıları okçuya dal, piyade gelirse kaç düşman atlısını oyala gibi akıllı seçenekler yok
4- ticaret ve şehir yönetimleri halen bi işe yaramıyor
5- halen askerler savaşlarda birbirine yumuluveriyor, kendi canını hiçe sayıp kılıç sallaya sallaya ölüyor ya da savunma yapmadan mal gibi kaçıyor
6- kendimizi lord olmaya zorlayan oyunda kendimizi halen lord gibi hissedemiyoruz
7- şehirde entrika aksiyon heyecan halen yok
8- oyunun adı bannerlord 1 yılı geçti halen banner (sancak) yok

yani bişey gelmemiş gene eften püften şeyler :grin: güneşe bascekmişimde kendimi bulcekmişim hehehe

Anladım. Mevcut eksikler, mevcut dengesizlikler varken, hele bir de rekabetçi bir mp düşünülüyorken; "daha da dengesizleştirecek" farklılaştırmaları/yenilikleri yersiz buluyorsun yani.

Öncelikle Fortniteda yüksek ödüllü rekabetçi maçlar oluyor. Emote sistemi de mevcut. Ama rekabetçi(veya para ödüllü) bir maçta kimse mümkünse 1snsini bile riske atmak istemez(her ne kadar emote kullanma şansı olsa bile ve bazıları kullanabilse de). Fakat bu senin açındaki gibi emoteların gereksiz oldugu anlamına mı geliyor?

Rekabetçi/para ödüllü maçlarda 1snsini bile emote harcayıp kendini riske atmak istemeyen oyuncular var diye, Fortnite gidip diğer maçlardaki eglence faktörünü(emoteları) geliştirmeme planlaması yapmamış, geliştirmek istemiş ve geliştirmiş. Düşmanı görür görmez öldürüp maçı kazanma amacı varken kim durup düşmana/arkadaslarına karşı hareketler(emotes) yapar ki? dememiş; eglenceli olacagını görmüş ve yapmış. Ama nerede özellikle ve dogal olarak kullanılıyor? Normal maçlarda.

Kaldı ki Bannerlordda da sp maç sonlarındaki AI emoteları(yenileri eklendikçe görüldü ki) baya sevildi. Yorumlardan görüyorum. Oyuncular emoteları mpda da kullanmak, takımıyla/düşmanla +/- anlamda kontak kurmak istiyor. Emoteslar sonuçta kendini ifade/taktik/hakimiyet/kışkırtma araçları. Sahada yeri var bence.

Rekabetçilik üzerine bir mp var yaklaşımına gelince, rekabetçilik olsun da esas olayımız eglence. Warbandda da eglence öncelikle vardı, ama ayrıca biraz rekabetçilik de vardı. Bir tdm oyun moduna rekabetçilik mi katmalı TW yoksa Emotes vs mi? Neye ne gerekiyorsa onu katmalı. Rekabetçi sistem geliştirilerek Bannerlorda gelmeli. Ama asla Bannerlord bir rekabetçi mp ile sınırlandırılmamalı. Büyük hata olur. Eğlenceyi ıskalamamak adına böyle sınırlandırılmamalı. Şahsi düşüncem..

Dengesizlikler konusuna gelince. Her değişiklik getiren dengeleme yaması ile birlikte kendi gördükleri durumdan memnun olmayan insanlar forumda memnuniyetsizliklerini dile getiriyor. Eğer tamamen rekabetçi bir mp sistemi yapılmayacaksa(ki bence asla yapılmamalı), benzetiçi-rekabetçi dengelemeler sadece rekabetçi maçlara özel olmalı. Bu sayede daha özel ve kabul edilebilir benzetmelere gidilebilir, rekabetçi maçın gereği olarak.
Normal modlar (tdm, duel vs); en yüksek kişiselleştirme ile sınırlamayan/benzetmeyen dengesizlik içindeki denge ile eğlenceye odaklanmalı.

Eğer herkes kendi tercihine göre karakterinin özelliklerini geliştiriyorsa ve sahada herkes farklı farklı avantaj ve dezavantajlra sahip oluyorsa.. Bence burada herkes dikkatli oynar, takımıyla oynar, koordineli ve zevkli dakikalar geçilir. Dengesizlikte denge bulunur. (Sonuçta maç kuralları ve karşı takımda da bir dengesizlik olacak. Benzer maçlar olmayacak, sıradışı maçlar olacak..)

Bence;
Eksikler giderilirse.
Mp dengelemesinde rekabetçi/normal maç ayrımına gidilirse
Sadece rekabetçi bir mantıkla eğlence modları pas geçilmese
>Emotelar hiç sırıtmaz.

Ama sence de emoteslar eklenebilir, sadece çok sonraki güncellemelerle. Demek istediklerini anladım ve bazı yerlerde kendi görüşümü belirterek yaklaşımımı sundum.
Sanırım Bannerlord resmi mp sunucularında; sadece rekabetçilik mi hedefliyor yoksa rekabetçilik ayagına da mı sahip olunacak... Esas önemli nokta burası.

Last edited:
Back
Top Bottom