Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Bir oyun çoğunlukla modları ile dillenmemeli bence ama bunu insanlar değil oyun şirleti sağlamalı çalışmaları ve çıkardıkları oyunla.Mesela Bloc'un çıkardığı son güncelleme freelancer modunda kervancılık ve haydutluk getirmesi gibi bir etken oynayış sağlayan güncelleme 1 yıl içinde gelmedi ve gelmezde bana göre.Bu işin ticaretini yapanlar ve gönlünden kopup yapanlar arasında devasa bir fark var o yüzden ve değişmeyecek kesinlikle.O yüzden bütün mod yapan gönül insanlarına burdan selam olsun..

Last edited:
Oyunda zırhları boyama imkanı verilse keşke, for honor tarzı belirli materyalleri boyayabilip, amblem falan koyabilseydik keşke. Seviye atladıkça renk ve amblemlerin de sayısı artardı. For Honor oynayan birisi olsaydı çok iyi anlardı aslında dediğimi bence bu oyuna da tam oturur

Bir oyun çoğunlukla modları ile dillenmemeli bence ama bunu insanlar değil oyun şirleti sağlamalı çalışmaları ve çıkardıkları oyunla.Mesela Bloc'un çıkardığı son güncelleme freelancer modunda kervancılık ve haydutluk getirmesi gibi bir etken oynayış sağlayan güncelleme 1 yıl içinde gelmedi ve gelmezde bana göre.Bu işin ticaretini yapanlar ve gönlünden kopup yapanlar arasında devasa bir fark var o yüzden ve değişmeyecek kesinlikle.
Mod ayrıcalıktır, oyun da olması gereken şeyler esasdır. TW bunu anlamalı diye düşünüyorum. Modlanabilir yaptık diye övünülmemeli, zira modlamanın getirilmesinden ziyade oyunda olmayan özelliklerin modlamanın üzerine yıkılması sadece komik.

Last edited:
Mod ayrıcalıktır, oyun da olması gereken şeyler esastır. TW bunu anlamalı diye düşünüyorum. Modlanabilir yaptık diye övünülmemeli, zira modlamanın getirilmesinden ziyade oyunda olmayan özelliklerin modlamanın üzerine yıkılması sadece komik.
Kesinlikle beyim en büyük sorun bu cidden.10 yılda anlaşılamayan durumların bize geri dönüş yapılmasını bekleyemeyiz artık sanırım..

Oyunda zırhları boyama imkanı verilse keşke, for honor tarzı belirli materyalleri boyayabilip, amblem falan koyabilseydik keşke. Seviye atladıkça renk ve amblemlerin de sayısı artardı. For Honor oynayan birisi olsaydı çok iyi anlardı aslında dediğimi bence bu oyuna da tam oturur
Hocam oyun da neden sonuç ilişkisi mumla aranıyor. Bunları hiç beklemeyin.

Sürekli MP önerisi verip MPye uzak kalman şaşırtıcı. Karakter boyunu küçük yapmanın bile birçok avantajı oluyor diye - hatta karakter boyunu diğer patch ile güncellemedi diye oyundan banlanması istenen kişiler oldu. Bu yüzden boyları fixleme kararı aldı TW. Doğru bir karar bu. Oyunun dengesini bozacak kararlar ile radikal kararlar aynı değildir. Sen oyunun zaten beceremedikleri dengesini iyice bozmalarını istiyorsun.
Genellikle güncellemeden güncellemeye mpye girmem & 1-2 saat deneyimleyip çıkmam; mpyi takip etmediğim/mpyi sevmediğim veya mp için öneri vermemem gerektiği gibi anlamları doğurmaz. Sp için de geçerli bu durum.. Bazı oyuncuların sınırlı karakter boyutuna ve tektipleştirilmiş düzene ne kadar sevdalı oldugunu biliyorum..

Oyunun dengesi dediğin şey, kişiselleştirilmenin azaltılması.. Dereceli maçlarda benzetici denge hem gerekli hem de önemlidir. Halihazırda TW dereceli maç sistemini getireceğini söyledi. Orada istediği gibi benzetici dengeleme yapabilir. Hiç karşı değilim, orası zaten onun yeri.
Ben normal resmi modlarda kişiselleştirmenin her alanda en ileri seviyeye taşınıp oyuncu ile karakterin benimsetilmesinden yanayım ve bu benimseme ile ilgili önemli örnekler halihazırda Warband adlı tutmuş oyunda vardı.

Radikal karar, bazılarının hiç hoşuna gitmese de benzetici dengelemenin dereceli maçlarla sınırlı kalması kararını alabilmek işte. Ne kadar istemeseler de, genel fayda ile eglence gözetilerek bu yönde bu kararlar(ranked ve diğer modları ayırıyorum) alınabilir.

Dereceli maçlar benzetici/adil bir dengelemeye tabi olurken
TDM ve KAPTAN modu gibi özel modlar, kendilerine has bir düzende
Diğer genel modlar ise, kişiselleştirmenin olabildiğince genişletildiği şekilde

planlanıp hayata geçirilebilir. Bu, radikal bir karar.

Şöyle bir yaklaşım var zaten,b ence çok yanlış:

"Ben oyuna gireyim herkes benzer olsun, casual casual(tdm ve dereceli çarpışmaları saymıyorum) saldırayım düşmana.. Düşman benden ufak veya büyük olmasın. Benden hızlı veya yavaş olmasın. Düşman atlısıysa mesela, benim takımdaki atlı da görünüş haricinde neredeyse onunla 1e1 aynı niteliklerde olsun.."

Niye bunu istiyorlar? Düşman farklı olursa, kolay ölür/zor öldürürüm diye düşünüyorlar. Surlara bile dümdüz yaklaşırsan ölme riskin artar. Etrafındaki kişiselleştirilmiş karakterlere(düşmanlara) düşüncesizce yaklaşman tabiki çarpışmada ölüm şansını artıracak. Senden hızlı birine karşı tedbirli davranmak/konum almak/takımla beraber hareket etmek yerine; oldugun yerde durup aglarsan tabi ki ölme ihtimalin çok yüksek olacak.

Kişiselleştirmenin bir çok boyutu var. Her bir boyut; normal maçlarda olabildiğince esnek olarak sunulmalı.
Dereceli maçta, benzetici dengeleme ise normal ve gerekli.

Herkesin kendine göre bir yer bulabildiği ve eglencenin hep öncelendiği bir Bannerlord yerine. Tektipleştirilmiş sıradan bir oyuna karşıyım. Radikal kararlar alınması gerekiyorsa alınmalı.

Last edited:
Oyunda daha iyi bir tecrübe için çoğu sistemi ,özelliği çıkışınla birlikte sunma ihtimalleri ne kadardır acaba .Tek tek sunmak yerine her şeyi ile oyunu tam tecrübe etmek daha mantıklı geliyor bana .TW de böyle düşündüğü için midir yoksa cidden yok mudur içerik çeşitliliği .

Sahada belki bu kadar küçük(cocuk) karakterler görünmez ama görülseydi nasıl olurdu, bence çok net. Eğlenceli olurdu.
n7PYt.png

UKvQo.jpg

l_o3B.jpg

Yani mpde muhtemelen bu kadar geniş aralıkta karakter boyut&agırlık kişiselleştirme kararı almazlar(umarım alırlar ama almazlar muhtemelen).
Ama olur da alırlarsa, kesinlikle oyunun eglencesi bi tık daha artar.
Bazı ülkeler de yaş sınırlandırmasından ve istismara uğramasından dolayı kaldırıldı. Daha geleceğini zannetmem.

ben kendi gözlerimle görmeden bu kuşatma olayını abartı buluyordum. demin gözlemledim sizlerden özür dilerim :smile: 2 tane asker 2 merdivene çıkmış ortada duruyor. diğer askerler onlara bakıyor. aynı şekilde sol tarafta da 2 asker 2 merdivene tırmanmış öylece duruyor. ben önden haldır küldür daldım kuşatma saldırısında. öyle olunca tek kaldım ve öldüm. 2x yapıp bitireyim dedim kuşatmayı kuşatma bitmedi. çünkü herkes olduğu yerde bekliyor. eğer savunmadan birileri gelip savunma silahlarını alırsa bizim okçular ona ok atıyor o kadar. yanılmıyorsam en son bizimkilerden biri çıkıp savunma silahını aldı ( sanırım ballista ) bizimkilere sıkmaya başladı. tamamen bir kaos hakim kuşatmada.

bir de ben rx560 ile oynadığımdan mıdır nedir meydan savaşında normalde 50 fps alıyorum kilitledim diye. fakat böyle batanyanın o ağaçlık yerlerinde fps 20 ye düşüyor. bunun sebebi nedir bilen var mı ?

Hepimizin temennisi beyim ama kör kuyuda merdivensiz kalmışız gibi duruyor maalesef.. :roll:
ocak ayında beni banlamışlardı o vakittir girmiyorum foruma. konuyu tıkladığımda 198. sayfa açıldı sanırım en son orda kalmışım. 100 sayfadır yazıyorsunuz ama halen bana ban attıkları mevzu dolanıyor ortalıkta :smile:
hiç bişey olmamış ne oyunda ne forumda gene bi 3-5 ay dolanıp geleyim ben...

neyse güncelleme ne zaman gelir acaba ?

Bu konuyu ara ara böyle hatırlatıyorum, farkındayım ama 2017'deki atlarda mevcut atlar hala aynı diyen arkadaşlar varsa eğer, bana şu 1.20-25/ 2.53-55/3.30-34/3.40-43'teki atları bi gösterebilir mi? Bu görüntülerin yayınlandığı zaman "atlar fazla kaslı olmuş bu ne böyle" diye eleştirenler vardı diye hatırlıyorum, ciddi ciddi onları mı dinleyip değiştirdiler atları? (Işıklandırma sistemin değişmesinin de atların renkleri konusunda etkisi olduğunu düşünüyorum, sadece atların değil herşeyin rengi 1-2 ton attı o sistem değiştikten sonra)

Modcu arkadaşlar mümkün müdür bu videodaki atların oyuna geri getirilmesi modlar aracılığıyla? Renkleri farklı, boyutları farklı, hatta kısmen animasyonları bile farklı açıkcası bu videoda, zaten steppe charger vs diye geçiyor bazıları. Mevcut Bannerlord'dakiler siyah değil kül, beyaz değil gri renge kaçıyor resmen.

Bu konuyu ara ara böyle hatırlatıyorum, farkındayım ama 2017'deki atlarda mevcut atlar hala aynı diyen arkadaşlar varsa eğer, bana şu 1.20-25/ 2.53-55/3.30-34/3.40-43'teki atları bi gösterebilir mi? Bu görüntülerin yayınlandığı zaman "atlar fazla kaslı olmuş bu ne böyle" diye eleştirenler vardı diye hatırlıyorum, ciddi ciddi onları mı dinleyip değiştirdiler atları? (Işıklandırma sistemin değişmesinin de atların renkleri konusunda etkisi olduğunu düşünüyorum, sadece atların değil herşeyin rengi 1-2 ton attı o sistem değiştikten sonra)

Modcu arkadaşlar mümkün müdür bu videodaki atların oyuna geri getirilmesi modlar aracılığıyla? Renkleri farklı, boyutları farklı, hatta kısmen animasyonları bile farklı açıkcası bu videoda, zaten steppe charger vs diye geçiyor bazıları. Mevcut Bannerlord'dakiler siyah değil kül, beyaz değil gri renge kaçıyor resmen.

Gerçekten de oyunda şuanki atlar hem sefil gibi gözüküyor hem de renk paletleri iyi değil, atları da nerflemezsin be Taleworlds

Back
Top Bottom