Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

bir de ben bir şey ekleyeyim. şu ordu toplama işi ilk duyurulduğunda güzel bir olay gibi gelmişti ama maalesef herkesin ordu toplayabilmesi zevki öldürüyor. kısaca bende özet geçeyim. warbandde en güzel olay askerlerini belirli özelliklere göre toplaman ve ona göre taktik yapmandı. Örn: veagir okçusu, svadya şövalyesi, kergit atlı okçusu ve nord kahramanı gibi. orduyu dizmek ve taktikle savaşmak zevkli bir olaydı. ama bannerlordda herkes ordu topladığı için bireysel savaşmak çok sıkıntılı, orduyu kıvama getiremeden sıfırlanıyorsun zaten. bir orduya katılınca veya sen ordu toplayınca da dengesiz bir ordu içeriği ile taktik yapmak neredeyse imkansız. bazen ordunun %90 ı acemi oluyor. onlarca piyade, bir elin parmakları kadar okçu ve birkaç süvari ile kaç defa savaşa girdim hatırlamıyorum.

mareşal sistemi gelmeli. kral isterse birkaç tane ordu komutanı atayabilsin ama önüne gelen ordu toplayamasın.
Oyun çıktığından beri beni en rahatsız eden olay bu ordu ve rasgele fetihler konusuydu dayanamadım kendi klanım içinde fetihleri kapatan bir mod talep ettim (bunun nedeni ise başka klan almamam krallığıma onun nedenide piyon kralı gibi olmamız oylamalarda ve bannerları beğenmiyorum :razz: )

Bu mod olmasaydı single oynamazdım artık çünkü benim için büyük sorundu.
TW nin seçim yapması gereken bir konu var
Ah be beyim :roll:

iç mesele eklenecekse konsey oluşturulmalı özelliklere göre herkes bir konsey koltuğu için mücadele etmeli
konsey hakkında uzun bi öneri çalışmasına başlamıştım, sonra vazgeçtim. oyuna aradığımız lezzeti verecek kısım ama umarım ileride bir gün eklerler.

sağolun beyim, bu aralar oyunu oynamak istiyorum ama bıkmışım artık yeni kayıt açıp açıp çok geçmeden siliyorum. başladığım da modu deneyeceğim.

Oyun çıktığından beri beni en rahatsız eden olay bu ordu ve rasgele fetihler konusuydu dayanamadım kendi klanım içinde fetihleri kapatan bir mod talep ettim (bunun nedeni ise başka klan almamam krallığıma onun nedenide piyon kralı gibi olmamız oylamalarda ve bannerları beğenmiyorum :razz: )

Ah be beyim :roll:
Sonunda paylaşdınız beyim :grin:

Bu cümleni "mod olmasaydı single oynamazdım" diye değiştirmek istiyorum. Sen atınca siteye girip en çok indirilen modlara tekrar bakayım dedim. Uzun süredir ilk defa MB ile ilgili bir şey beni sevindirdi. Çok detaylı ve vanilla tadını kaçırmayan modlar yapmışlar ve hepsinin Türkçe hali de mevcut. TW'ün yaptığı ender güzel şeylerden bir tanesi, aynı anda birden fazla modu aktif edebilmek. Gerçekten artık resmi güncellemeler umrumda değil. Sadece şu oyunu stabil yapın ve salın. Mod kit hakkında yapılan açıklamadaki sorunları düzeltin. Bırakın önceki oyundan alıştığınız gibi işi oyuncular halletsin. 1 yılda öncelik diye diye emir verdiğiniz askerlerin sesli olarak tepki vermesini bile ekleyemediniz. Sanki oyun geliştirici şirketi değil otobüs durağı yönetiliyor. Sırası gelmeyen -pardon önceliği gelmeyen- öylece bekliyor. Ben böyle bir kısır döngü olduğunu bilseydim çıkmasını beklediğimiz yıllar boyunca çenemi boşuna yormazdım açıkçası.

Bu cümleni "mod olmasaydı single oynamazdım" diye değiştirmek istiyorum. Sen atınca siteye girip en çok indirilen modlara tekrar bakayım dedim. Uzun süredir ilk defa MB ile ilgili bir şey beni sevindirdi. Çok detaylı ve vanilla tadını kaçırmayan modlar yapmışlar ve hepsinin Türkçe hali de mevcut. TW'ün yaptığı ender güzel şeylerden bir tanesi, aynı anda birden fazla modu aktif edebilmek. Gerçekten artık resmi güncellemeler umrumda değil. Sadece şu oyunu stabil yapın ve salın. Mod kit hakkında yapılan açıklamadaki sorunları düzeltin. Bırakın önceki oyundan alıştığınız gibi işi oyuncular halletsin. 1 yılda öncelik diye diye emir verdiğiniz askerlerin sesli olarak tepki vermesini bile ekleyemediniz. Sanki oyun geliştirici şirketi değil otobüs durağı yönetiliyor. Sırası gelmeyen -pardon önceliği gelmeyen- öylece bekliyor. Ben böyle bir kısır döngü olduğunu bilseydim çıkmasını beklediğimiz yıllar boyunca çenemi boşuna yormazdım açıkçası.
Doğru söze ne denir, kafalarına göre belirlemişler öncelik diye, öncelikleri yapmadan göz önündekini adam etmiyorlar. O değil de, insanların normal oyunu modsuz oynamamaları ne kadar acı. Normal oyundan ve oyunun geleceğinden ümitleri kesip bir an önce çıksa da modlarla oynasak demek daha da üzücü, mükemmel bir yönetim sistemi aferim TaleWorlds. Oyun çıktığında da utanmadan çıkar; "Oyuncularımız ile birlikte oyunumuzu düzelttik ve çok olumlu geri dönüşler aldık oyunumuz hakkında." derler.

Bu cümleni "mod olmasaydı single oynamazdım" diye değiştirmek istiyorum. Sen atınca siteye girip en çok indirilen modlara tekrar bakayım dedim. Uzun süredir ilk defa MB ile ilgili bir şey beni sevindirdi. Çok detaylı ve vanilla tadını kaçırmayan modlar yapmışlar ve hepsinin Türkçe hali de mevcut. TW'ün yaptığı ender güzel şeylerden bir tanesi aynı anda birden fazla modu aktif edebilmek. Gerçekten artık resmi güncellemeler umrumda değil. Sadece şu oyunu stabil yapın ve salın. Mod kit hakkında yapılan açıklamadaki sorunları düzeltin. Bırakın önceki oyundan alıştığınız gibi işi oyuncular halletsin. 1 yılda öncelik diye diye emir verdiğiniz askerlerin sesli olarak tepki vermesini bile ekleyemediniz. Sanki oyun geliştirici şirketi değil otobüs durağı yönetiliyor. Sırası gelmeyen -pardon önceliği gelmeyen- öylece bekliyor. Ben böyle bir kısır döngü olduğunu bilseydim çıkmasını beklediğimiz yıllar boyunca çenemi boşuna yormazdım açıkçası.
Doğru söylediniz dostum.
Bu modda şart işte dediğiniz gibi savaş alanları çok sessiz saldır dediğinizde sanki pusu kuruyoruz sıfır ses bu mod mesela savaş alanının ruhunu oluşturuyor olmazsa olmaz modlarımdan.
Geri kalan söylediklerinizde üzücü ve gerçekler.

Last edited:
Önceliğin yanında bir de tasarıma uymama mevzusu var. Şu tasarım ve öncelikler nedir bir bilseydik keşke :grin:
Top secret bilgi :grin:

Acınızı deşmek istemem ama az önce chivalry 2 oynuyordum ve kale/şehir leri gördükten sonra MB deki ki lere köy bile diyesim gelmiyor, SS atardım ama benim PC de güzel gözükmüyor pek siz bakın SS lere.

Last edited:

Acınızı deşmek istemem ama az önce chivalry 2 oynuyordum ve kale/şehir leri gördükten sonra MB deki ki lere köy bile diyesim gelmiyor, SS atardım ama benim PC de güzel gözükmüyor pek siz bakın SS lere.
İnsanların yarışmada firmadan daha iyi köy tasarladığını düşünecek olursak tahmin etmek zor değil

Chivalry 2'yi bende deneyimlerim. Oyun gerçekten başarılı. En sevdiğim kısmı ve mordhauya nazaran farklı olansa haritaların başlangıcı ve bir hikayeye oturtulması. Ve daha casual bı oyun olması elbette. Harita dizaynları gerçekten başarılı ufak tefek anlamsız yer var o kadar. Bannerlordla kiyaslanacak bı oyun olduğunu şahsen düşünmüyorum çünkü iki oyunun harita tasarım süreci maalesef aynı değil. Bir taraf belli bir süre zarfında baştan sona bir harita tasarlıyorsa diğer taraf 10 değil 30 harita tasarlıyor ve her yerleşkeye birbirinden farklı harita tasarlamaya çalışıyor. İş dizayn yarışmasına gelecek olursa orda da aynı. Bir kişi bir harita üzerinde uzun süre çalışabiliyor. TW tarafında bunun böyle olduğunu düşünmüyorum. Birde haritalar farklı mevsimlere göre de optimize edilmek zorunda falan filan yani. TW daha iyisini yaparmiydi yapardı lakin geçti Bolu'nun pazarı sür eşeğini Niğde'ye...

Chivalry 2'yi bende deneyimlerim. Oyun gerçekten başarılı. En sevdiğim kısmı ve mordhauya nazaran farklı olansa haritaların başlangıcı ve bir hikayeye oturtulması. Ve daha casual bı oyun olması elbette. Harita dizaynları gerçekten başarılı ufak tefek anlamsız yer var o kadar. Bannerlordla kiyaslanacak bı oyun olduğunu şahsen düşünmüyorum çünkü iki oyunun harita tasarım süreci maalesef aynı değil. Bir taraf belli bir süre zarfında baştan sona bir harita tasarlıyorsa diğer taraf 10 değil 30 harita tasarlıyor ve her yerleşkeye birbirinden farklı harita tasarlamaya çalışıyor. İş dizayn yarışmasına gelecek olursa orda da aynı. Bir kişi bir harita üzerinde uzun süre çalışabiliyor. TW tarafında bunun böyle olduğunu düşünmüyorum. Birde haritalar farklı mevsimlere göre de optimize edilmek zorunda falan filan yani. TW daha iyisini yaparmiydi yapardı lakin geçti Bolu'nun pazarı sür eşeğini Niğde'ye...
Mordhau daha saçma hareketlere sahne oluyordu aynı Chivalry nin ilk oyunu gibi ama yeni oyunda bundan kurtulmuşlar çokta güzel olmuş. Ben chivalry de kinin aynısını yapın demedim ki, sadece karşılaştırınca Bannerlord da ki lerin köye benzediğini söyledim. Chivalry ne kadar harita yapacak bilmem ama Bannerlord un baya bir harita yapması lazım bu yüzden kale ler kale olmayacaksa bence oyunu yapmayı bıraksınlar çözüm sadece işleri daha zor demek değil maalesef. Aloo bu Tw oyun şirketi değilde başka bir şey mi? Oyun yapması/oyununun kalelerini tasarlaması ve bunu en güzel şekilde yapması gerekmiyor mu? Tw nin savunulacak şeyi kalmadı bende laf atmaktan zevk almıyorum ancak ne bekliyorduk ne oldu ,oluyor inanmak güç.
Ne olacak böye yahu ne umuyorduk neler yaşadık..
Yorumumun sonunda yazdığım kelimenin seninkiyle aynı olması...

M&B II Bannerlord özet:
573h99.jpg
M&B II Bannerlord oyuncuları özet:
573ix4.jpg

M&B II Bannerlord özet:
573h99.jpg
M&B II Bannerlord oyuncuları özet:
573ix4.jpg
Acı bir tutarlılık, tatlı bir sunum.

@Lamkrin ben de evvelce bolu derdim. Orada Bolu değil, bor yazman lazım biliyorsun degl mi? Yani Niğde Bor'daki birine hitaben, 'Niğde merkeze sür essegini aga, pazari kaçırdın' yazımı ile bir fırsat kaçırma anlamı var. Ayrıca nigdeden boluya essek sürmek daha zor bir iş. Niğde yöresinde vuku bulan bir atasözü.

Back
Top Bottom