Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

kaç fps?
Hocam sen 1050 mi kullanıyordun?
Grafik ayarları Nvidia'nın optimize etmiş halinde duruyordu ellemedim. Normal sahnelerde 60 sabitte oynuyorum. Sabitlemeyi kaldırınca 70 80' e çıkıyor ama sürekli oynama oluyor. Kaotik savaşlarda 45i görebiliyor ama 50v50 falan 55-60 arasında oynuyor. TPS olduğu için beni çok rahatsız etmiyor. Rekabetçi oynamak istersem düşüğe çekebilirim belki, orası ayrı. Grafik ayarlarını net söyleyemiyorum çünkü oyun 1-2 aydır yüklü değil. Fakat şöyle bir şey söyleyebilirim: oyunun performansını SSD ve ram çok fazla etkiliyor. Gördüğüm kadarıyla ekran kartına fazla yüklenmiyor.

Not: Şuanda Witcher 3 oynuyorum. High ayarlar + HD rework, HD monster ve reshade modları ile ortalama 55 üstü performans alıyorum. Çok iyi değil ama en düşük ayarlarda oynatacak bir sistem de değil açıkçası.

Grafik ayarları Nvidia'nın optimize etmiş halinde duruyordu ellemedim. Normal sahnelerde 60 sabitte oynuyorum. Sabitlemeyi kaldırınca 70 80' e çıkıyor ama sürekli oynama oluyor. Kaotik savaşlarda 45i görebiliyor ama 50v50 falan 55-60 arasında oynuyor. TPS olduğu için beni çok rahatsız etmiyor. Rekabetçi oynamak istersem düşüğe çekebilirim belki, orası ayrı. Grafik ayarlarını net söyleyemiyorum çünkü oyun 1-2 aydır yüklü değil. Fakat şöyle bir şey söyleyebilirim: oyunun performansını SSD ve ram çok fazla etkiliyor. Gördüğüm kadarıyla ekran kartına fazla yüklenmiyor.

Not: Şuanda Witcher 3 oynuyorum. High ayarlar + HD rework, HD monster ve reshade modları ile ortalama 55 üstü performans alıyorum. Çok iyi değil ama en düşük ayarlarda oynatacak bir sistem de değil açıkçası.
12gb ram ve ssd kullanıyorum.
Nvidia'nın optimizesine bıraktıysan yüksekte olduğunu pek sanmıyorum ama oraları geçtim yine iyi fps alıyorsun, ben düşükte de oynasam nedense oyun bana acı çektiriyor anlam veremediğim şekilde.
Single playerdaki savaşlar önemli değil ben online oynamak istiyordum aslında ama dediğim gibi oyun çok drop yiyor anlam veremediğim şekilde ve fps de 40 altında sürünüyor :/;

Bir de ben de For Honor'u mesela yüksek ayarlarda rahat oynuyorum çok daha iyi texture ve ışıklandırmaya sahip olmasına rağmen. Fizik de aynı şekilde çok daha üst seviyede ama işte, optimizasyon olmayınca olmuyor.

Nvidia'nın optimizesine bıraktıysan yüksekte olduğunu pek sanmıyorum
Hayır nvidia'nın optimizasyonuna bıraktım demedim orada oynuyorum dedim. Tüm ayarları tek tek denedim tabiki. High ayarlarda 60 fps alıyorum ultraya geçtiğim zaman 45 fps'ye düşüyor gözümü yorduğu için high ayarlarda oynuyorum. Nvidia'yı optimize ettiğim için tüm ayarları high'da oynamak yerine bilgisayarımın özelliklerine göre bazı ayarları ultraya çekiyor ve fps kaybı yaşamıyorum. Bu sayede aynı fps ile daha iyi görüntü kalitesi alıyorum. Bannerlord'a bir güncelleme gelmişti ondan sonra performansımda artış olmuştu, bir konuda da bahsetmiştim. Sen oyun ilk çıktığından beri performans sorunu yaşıyorsun. Bence optimizasyon ile ilgili bir durum değil. Kaldı ki benim için son durumda optimizasyonun önem sırası 4 veya 5. sıraya kadar geriledi. İçerik olduğu sürece bu performans ile sorunsuz oynayabilirim.

Bannerlord Online yol 2 aylık yol haritası yayınlamış. Bugün gelen güncelleme zaten muazzamdı, yol haritası ayrı bir muazzam. İki ayda bunlar yapılabiliyorsa gerçekten Taleworlds'e yazıklar olsun koskoca şirket jsjsjsjsjs (şaka yapıyorum)
İki aylık yol haritası:

ROADMAP for next 1,5-2 months:
• Server unification:
- It is more interesting to play on servers with a sufficient number of players. We plan to unite all servers by regions where there are few players left (RU1 and RU2, EU1 and EU2)
• Creation of clans and joining them:
- Each player will be able to found his own clan or join an existing clan of another player.
- Each clan will have a unique name and a banner over the squad of each clan member.
- Barter. Players will be able to freely exchange gold and items while in one of the settlements.
• Updating the system of battles:
- Dynamic regulation of the distance between teams before the start of the battle.
- New maps for different biomes.
- There will be a chance of losing items or cargo!
• Update "Desert Lands":
- New types of opponents in desert regions. After defeating them, you can get a horse, which will help to improve your warriors.
- Yes, now the cavalry will require horses for its improvement.
- Several tasks, by completing which you can get a unique reward.
- The Wanderer character who grants rewards to Patreon and PayPal supporters.
• Clan castles:
- Clans will be able to reclaim the castle from AI or other players. It will become a stronghold in the lands of Calradia.
- The castle provides access to clan storage and treasury.
- The construction of the residence will be available in the castle. By building it, clan will have access to nobles and their upgrade to high-level fighters.

Bugün eklenenler ve yarın eklenecekler:

CHANGES:
• Overload mechanics is changed. If the inventory is overloaded by more than 30% or you have two extra pack animals, then the squad completely stops moving across the global map.
• Improved server performance - there should be significantly fewer lags.
• Small units of looters can now be combined into one group. The maximum group size is 60 fighters.
• Fixed the abuse of leaving the game before paying wages to soldiers. Payment is always made if the player was online for more than 10 minutes in the last hour.
• Fighters no longer defect from the player's squad if player was offline.
• Added skill levelling in the arena and villages.
• Abuse of stones during the battle has been removed.
• New opponents! More dangerous enemies are waiting for you on the world map. New enemies will begin to appear at the end of the events, which we will be holding shortly after the server update.

UPDATES FOR TOMORROW:
• The new type of pack animal that will simplify the transport of heavy loads.
• Junk dealer. Buys up all unnecessary items - you no longer need to clog your inventory with garbage.
• Trading license! List any goods for sale to real players.

Bir de ben de For Honor'u mesela yüksek ayarlarda rahat oynuyorum çok daha iyi texture ve ışıklandırmaya sahip olmasına rağmen. Fizik de aynı şekilde çok daha üst seviyede ama işte, optimizasyon olmayınca olmuyor.
Ya anlam veremedim bana grafik tarzı Çin mmosu gibi geliyor. Her şey en yüksekte yine bir gariplik var, Bannerlord'u tercih ederim ben :grin:
(Klasik spoilera n'oldu ya, sansürlüyor bu. Spoilerı spoiler için kullanan 5 kişi yoktur zaten forumda niye böyle yaptınız :d)

Bugün gelen ve yarın gelecek olan güncelleme harika gözüküyor. Lütfen su adamlara sahip çıkın. Patreon açtılar. Server işleri falan hep para. Birde bu serverları 1000 lerce insanın aynı anda oynamasını stabil hale getirdiler. En az 2-3k oyuncu bu moddan geliyor. Steam anasayfa da oyunu bu mod için aldığını söyleyenler dahi var...

Ya anlam veremedim bana grafik tarzı Çin mmosu gibi geliyor. Her şey en yüksekte yine bir gariplik var, Bannerlord'u tercih ederim ben :grin:
Bence sen Conquerors Blade ile karıştırdın :grin:.

Sen oyun ilk çıktığından beri performans sorunu yaşıyorsun. Bence optimizasyon ile ilgili bir durum değil. Kaldı ki benim için son durumda optimizasyonun önem sırası 4 veya 5. sıraya kadar geriledi. İçerik olduğu sürece bu performans ile sorunsuz oynayabilirim.
Evet bende başından beri bir sorun var ve nedenini de anlayamadım, herneyse bakıcaz artık.

Bu arada @Makaveli23 işlemcin nedir?

Last edited:
Bence sen Conquerors Blade ile karıştırdın :grin:.

Karıştırmadım hâla For Honor arada açar girerim hatta. Fotoğraf modundan koyunca da olmuyor yalnız, onu belirteyim :grin:. Bannerlord'un fotoğraf modunu açınca o da ayrı bir olay oluyor. İkincisi güzel ama breach veya dominion modları hep böyle bir yavan ve garip gözüküyor, her neyse konuyu çok dağıtmayayım.
Vlandia arenasında çoklu şekilde arbalet savaşı yapmak muazzam keyifli. Kayayı siper olarak alabiliyorsun, küllük gibi bir (asıl adını bilmiyorum) şey var o da siper alınıyor. Çok keyifli ve zorlu maçlar dönüyor, 120 dinar ödülü olunca ve o para ile oyun içinde bir şeyler yapabiliyor olunca da ayrı bir heves katıyor. Gerçekten çok beğedim, şu düello modundaki okçu arenası nasıl olur acaba bayağı merak ediyorum

Ryzen 5 1500x ram 16gb gpu'da 1050ti 4gb
İşlemcin benimkinden bayağı üstün, ayrıca bende 1050 olduğunu düşenecek olursak sanırım soru işaretleri ortadan kalkıyor.

Karıştırmadım hâla For Honor arada açar girerim hatta. Fotoğraf modundan koyunca da olmuyor yalnız, onu belirteyim :grin:. Bannerlord'un fotoğraf modunu açınca o da ayrı bir olay oluyor. İkincisi güzel ama breach veya dominion modları hep böyle bir yavan ve garip gözüküyor, her neyse konuyu çok dağıtmayayım.
Evet hocam bence de boşverelim en iyisi

İ5 8350h ve 1050 ve 8 ram var bende mediumda oynatıyor tam fps bilmiyorum ama ben custom oynuyorum. Bazıları high bazıları low bazıları medium. Texturelar high ama gölge kullanmıyorum ben. Bu oyunun en büyük performans sıkıntısı ramlerde ama. Zaten günümüzde 8gb az geliyor bir de böyle özürlü oyunlarda daha da zorluyor cpu ve gpu yu

1050 ile 1050 ti arası 20-30 fps oyuna göre değişiyor. Bence normal. Bozuk oyunlar çok RAM kullanır buda önemli. Squad diye bir oyun 12GB ram kullanıyor.
Evet aralarında zaman zaman bayağı fark oluşabiliyor, arkadaş 1050 diyince kendiminki sanmıştım. Bende de 12gb ram var fakat tek başına pek işe yaramıyor :grin:
Ayrıca küçük miktarda ocda yapılı ekran kartımda.

@umuteserr hocam eğer zahmet olmazsa grafik ayarlarını özelden paylaşabilir misin lütfen? Ben medium ayarlarda bile oynayamadığım için ihtiyacım var örnek grafik ayarlarına, eğer grafik ayarlarınızı atarsanız çok memnun olurum.

Evet aralarında zaman zaman bayağı fark oluşabiliyor, arkadaş 1050 diyince kendiminki sanmıştım. Bende de 12gb ram var fakat tek başına pek işe yaramıyor :grin:
Ayrıca küçük miktarda ocda yapılı ekran kartımda.

@umuteserr hocam eğer zahmet olmazsa grafik ayarlarını özelden paylaşabilir misin lütfen? Ben medium ayarlarda bile oynayamadığım için ihtiyacım var örnek grafik ayarlarına, eğer grafik ayarlarınızı atarsanız çok memnun olurum.
Ayarlarda FPS e etki eden en önemli ayar gölgeler aynı optimize özürlü oyunlarda olduğu gibi, static olanı en kötü versiyonda tut gölgeler diye ayrı ayar varsa kıs. OC taş çatlasın 3-4 FPS arttırıyor fps tam olarak 28-30 arasında ise 35 e çıkarmak çok etkili şahsen RDR 2 de çok etkisini görüyorum, bunun dışında pek etki etmez.

Ayarlarda FPS e etki eden en önemli ayar gölgeler aynı optimize özürlü oyunlarda olduğu gibi, static olanı en kötü versiyonda tut gölgeler diye ayrı ayar varsa kıs. OC taş çatlasın 3-4 FPS arttırıyor fps tam olarak 28-30 arasında ise 35 e çıkarmak çok etkili şahsen RDR 2 de çok etkisini görüyorum, bunun dışında pek etki etmez.
Benim pc nin Bannerlord ile alıp veremediği başka olay var bence. Zamanında denemediğim ayar kalmamıştı, online oynamak istediğimden dolayı 60fps kurtarmam gerekiyor fakat bir türlü becerememiştim. En iyisi yaz tatiline kadar beklemek gibi.

Benim pc nin Bannerlord ile alıp veremediği başka olay var bence. Zamanında denemediğim ayar kalmamıştı, online oynamak istediğimden dolayı 60fps kurtarmam gerekiyor fakat bir türlü becerememiştim. En iyisi yaz tatiline kadar beklemek gibi.
Bilmiyorum ne kadar gelişme olur 1030,1050 , 1050 ti hatta 1060 ölmek üzere. AMD alanlar mutlu RX 570 dahi 1 sene en kötü yaşayacak gibi çok paran yoksa NVİDİA lükstür aklınızda olsun düşük bütçede AMD tercih edin hem işlemci ( intel in selası okunuyor zaten :grin: ) hem ekran kartı olarak. AMD toplamanın 2 yan etkisi var ısı ve voltaj. Kasa yı geniş voltajla fanı bol tut kafan rahat.

Bilmiyorum ne kadar gelişme olur 1030,1050 , 1050 ti hatta 1060 ölmek üzere. AMD alanlar mutlu RX 570 dahi 1 sene en kötü yaşayacak gibi çok paran yoksa NVİDİA lükstür aklınızda olsun düşük bütçede AMD tercih edin hem işlemci ( intel in selası okunuyor zaten :grin: ) hem ekran kartı olarak. AMD toplamanın 2 yan etkisi var ısı ve voltaj. Kasa yı geniş voltajla fanı bol tut kafan rahat.
Doğru söylüyorsun, yaklaşık 5 yıldır donanımla ilgileniyorum ve dediklerinin hepsi doğru. Bu konuları severdim fakat konu dışına çıktık iyice, uyarı gelmeden konuyu kapatalım :grin:

Back
Top Bottom