Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Belirli yaş günlerinde kardeşimle ilgilenmem için bildirimler geliyor. İkisi benim seçimim ile alakalı biri rastgele olmak üzere odak puanı ve yetenek puanı verebiliyoruz. Sanırım evlat yetiştirirkende bu olay vardır. Güzel olmuş yeni farkettim.

+ demin alt+tab yaparken yanlışlıkla farkettim. yeni mi geldi bilmiyorum ama köyde "saldırgan bir eylemde bulun" dediğimiz zaman zorla asker alabiliyoruz. O da ufak ama hoş bir özellik olmuş. İleride haydut olarak oynamak gelişirse bu seçenek işe yarayabilir..

Belirli yaş günlerinde kardeşimle ilgilenmem için bildirimler geliyor. İkisi benim seçimim ile alakalı biri rastgele olmak üzere odak puanı ve yetenek puanı verebiliyoruz. Sanırım evlat yetiştirirkende bu olay vardır. Güzel olmuş yeni farkettim.

+ demin alt+tab yaparken yanlışlıkla farkettim. yeni mi geldi bilmiyorum ama köyde "saldırgan bir eylemde bulun" dediğimiz zaman zorla asker alabiliyoruz. O da ufak ama hoş bir özellik olmuş. İleride haydut olarak oynamak gelişirse bu seçenek işe yarayabilir..
Aynen klanındaki tüm çocuklarda geliyor yeğenleri bile eğitmekten yoruldum :d

Bu tür progression tarzı şeyler bana ck3 vibe'ı veriyor. Keşke RP mizi böyle text bazlı güçlendirebileceğimiz eventler olsa iyi olurdu. Bunların oyuna gelecek olduğundan emin değilim ancak modderlar'ın yapacağından eminim. Atıyorum ck daki gibi decision bölümümüz olsa, decision da işte halka para dağıtmak, tebdil kıyafet ile halkın içine karışıp söylentilere kulak kabartmak tarzı eventler on numara beş yıldız olur. Ama...

Selamlar, 1 haftadır buralarda yoktum iş seyahatleri, yoğunluk v.s. olsun anca mesajlarınızı okuma fırsatı buldum. Bir kaç konuda burada sizi aydınlatmak isterim. Özellikle Sword & Musket projesini bekleyenler için yazacaklarım sizi eminim aydınlatacaktır.

Geçtiğimiz günler de Kingdom of Arda ekibinden Jance tarafından ele alınan bir bildiri metnini Sword & Musket projesi olmak üzere diğer mod projelerinin de imzası üzerine Taleworlds idaresine gönderdik. Diğer mod projelerinin de sorunları hemen hemen bizimle aynı, biz bazı konularda daha ilerdeyiz bazı konularda da onlar bizden ileride. Bizler elimizden gelen her şeyi çabalayarak yapmaya çalışıyoruz. Sadece Bannerlord Mod Araçlarının biz modculara kısıtlandığı bazı noktalar var ve bu noktalar bizim bazı şeyleri yapmamızı engelliyor, yapmamıza engel değil fakat mantiken olmaması gereken şeylerin Taleworlds tarafından önlem olması açısından engellendiğini görüyoruz.

Sword & Musket'in durumuna gelecek olursak, şu ana kadar bir çok sorun yaşadık ve bu sorunlarımızı kendi başımıza çözmeye çalıştık, çevrede tanınan mod projelerine sormaya çalıştık, hatta TW'de ki yetkili abilerimize bile sorduk, çok şükür bazı şeyleri tamamladık bazı şeyleri ise tamamlayamadık ama her şey yolunda. Şu sıralar sadece Ses ile alakalı sorunlarımız var onu da çözdükten sonra zaten herkesi şaşırtacağımız bir şey gösteriyor olacağız.

Yetenek olayına gelecek olursak, 1789-1815 yıllarını temel alan kısaca 'NW-Napolyon Savaşları' modu olacak S&M'nin Multiplayer versiyonu için bu tarz bir şeyi yapmamız aşırı faciaya yol açacaktır. Klanlar(Alaylar) ve klan üyeleri bu tarz şeyi gördükten sonra eleştirinin büyüğünü bize yapacaklarını biliyorum. Bu konuda 10 kişiye sorsam benimle dalga mı geçiyorsun diyecekler bile vardır.

Neden mi, formül basit. NW ile alakalı bir oyunun temel odağı bir olan eğlencedir fakat oyuncu tipi iki çeşittir.
  • Klan üyesi olan bir oyuncu
  • Serbest takılan bir oyuncu
Burada her ikisinin de amacı bu oyunu düzgün bir şekilde oynamak ve kendisini geliştirmektir. Kimseler kendilerini süngü savunması ve saldırma üzerine geliştirir, bir kısım kimseler ise nişan üzerine kendilerini geliştirmeye çalışırlar şimdi biz bu arkadaşlara kompleksli ve geniş konseptte bir yetenek ağacı yaptığımız anda bütün denge altüst olur. Mod'un temel basit içeriğini bu şekilde bir vakit kaybı yetenek ağacına dönüştürmek pek iyi olmaz. Çünkü NW tarzında bir oyunun yeteneği ya iyi bir süngücü olur Groupfighting'de milleti kesersin, yada asıl cephede Linebattle'da 100 metre öteden HS atarsın ve ardından süngü taaruzuna geçersin.

Takım oyunu:

Ayrıca bitmedi, bu her iki olayı çözen kimseler eğer bir klan içerisinde bulundukları zaman o klanı uluslararası organizasyonlarda yükseltme şansına erişirler ve böylece S&M topluluğunda rekabetçi bir klanlar komünitesi oluşmuş olur. Ligler, turnuvalar can damardır. Oyuncuların aktif olması ve büyük sunucularda oynaması ise eğlenceli eventler aktifliği ve klanların birbiriyle etkileşimini göstermiş olur.

- Gayemiz bazı şeyleri kompleksli yapmak, mesela doldurma animasyonunu "Reel" tarz'da yapmaktır. Süngü zaten hemen hemen şimdi ki NW'ye çok yakın benzerlikte olacaktır.

Not: Mod çıktığı zaman seni duvara dizdirip kurşuna dizeceğim. @dijiTurk

Selamlar, 1 haftadır buralarda yoktum iş seyahatleri, yoğunluk v.s. olsun anca mesajlarınızı okuma fırsatı buldum. Bir kaç konuda burada sizi aydınlatmak isterim. Özellikle Sword & Musket projesini bekleyenler için yazacaklarım sizi eminim aydınlatacaktır.

Geçtiğimiz günler de Kingdom of Arda ekibinden Jance tarafından ele alınan bir bildiri metnini Sword & Musket projesi olmak üzere diğer mod projelerinin de imzası üzerine Taleworlds idaresine gönderdik. Diğer mod projelerinin de sorunları hemen hemen bizimle aynı, biz bazı konularda daha ilerdeyiz bazı konularda da onlar bizden ileride. Bizler elimizden gelen her şeyi çabalayarak yapmaya çalışıyoruz. Sadece Bannerlord Mod Araçlarının biz modculara kısıtlandığı bazı noktalar var ve bu noktalar bizim bazı şeyleri yapmamızı engelliyor, yapmamıza engel değil fakat mantiken olmaması gereken şeylerin Taleworlds tarafından önlem olması açısından engellendiğini görüyoruz.

Sword & Musket'in durumuna gelecek olursak, şu ana kadar bir çok sorun yaşadık ve bu sorunlarımızı kendi başımıza çözmeye çalıştık, çevrede tanınan mod projelerine sormaya çalıştık, hatta TW'de ki yetkili abilerimize bile sorduk, çok şükür bazı şeyleri tamamladık bazı şeyleri ise tamamlayamadık ama her şey yolunda. Şu sıralar sadece Ses ile alakalı sorunlarımız var onu da çözdükten sonra zaten herkesi şaşırtacağımız bir şey gösteriyor olacağız.

Yetenek olayına gelecek olursak, 1789-1815 yıllarını temel alan kısaca 'NW-Napolyon Savaşları' modu olacak S&M'nin Multiplayer versiyonu için bu tarz bir şeyi yapmamız aşırı faciaya yol açacaktır. Klanlar(Alaylar) ve klan üyeleri bu tarz şeyi gördükten sonra eleştirinin büyüğünü bize yapacaklarını biliyorum. Bu konuda 10 kişiye sorsam benimle dalga mı geçiyorsun diyecekler bile vardır.

Neden mi, formül basit. NW ile alakalı bir oyunun temel odağı bir olan eğlencedir fakat oyuncu tipi iki çeşittir.
Burada her ikisinin de amacı bu oyunu düzgün bir şekilde oynamak ve kendisini geliştirmektir. Kimseler kendilerini süngü savunması ve saldırma üzerine geliştirir, bir kısım kimseler ise nişan üzerine kendilerini geliştirmeye çalışırlar şimdi biz bu arkadaşlara kompleksli ve geniş konseptte bir yetenek ağacı yaptığımız anda bütün denge altüst olur. Mod'un temel basit içeriğini bu şekilde bir vakit kaybı yetenek ağacına dönüştürmek pek iyi olmaz. Çünkü NW tarzında bir oyunun yeteneği ya iyi bir süngücü olur Groupfighting'de milleti kesersin, yada asıl cephede Linebattle'da 100 metre öteden HS atarsın ve ardından süngü taaruzuna geçersin.

Takım oyunu:

Ayrıca bitmedi, bu her iki olayı çözen kimseler eğer bir klan içerisinde bulundukları zaman o klanı uluslararası organizasyonlarda yükseltme şansına erişirler ve böylece S&M topluluğunda rekabetçi bir klanlar komünitesi oluşmuş olur. Ligler, turnuvalar can damardır. Oyuncuların aktif olması ve büyük sunucularda oynaması ise eğlenceli eventler aktifliği ve klanların birbiriyle etkileşimini göstermiş olur.

- Gayemiz bazı şeyleri kompleksli yapmak, mesela doldurma animasyonunu "Reel" tarz'da yapmaktır. Süngü zaten hemen hemen şimdi ki NW'ye çok yakın benzerlikte olacaktır.

süngüyle blunt vuruş yapılabilecek mi? (bannerlordta ki kalkan kullanımı gibi) yoksa eski usül sadece süngünün sivri taraflarıyla mı vurulacak?

Merakla bekliyorum ?

Yani "topluluk, warbandda gördüğü basit formatı isteyecektir, warbanddakini sunmalıyız, aksi olan çeşitlendirici bir sistem sunarsak buna yabancı oldukları için bizi çok eleştirirler" diyorsun. Tamam, warbanddaki begenilen özelliğin Bannerlordda da görülmesini sağlama hedefi iyi bir hedef. Buna lafım yok da. Ben sadece -temel yetenekler- üzerine seçilecek yetenek tercihlerini ve her bir birimdeki temel eşyalar haricinde gene tercihe bağlı, sadece bir birimde sağlanacak özel eşya açımını sunarak; kişiselleştirmeyi geliştirmeyi, dolayısıyla S&M yi warbanddakinden çok daha fazla arzulanan yapmayı savunuyorum. Önerimin warbanddan çok farklılaştırağını biliyorum ama bu olumlu bir farklılık olacaktı(incelikli sistemsel tasarım ile).

Tabiki warbanddaki yetenek-eşya sistemi ile devam tercih edilebilir, ben daha zengin, kişiselleştirilmiş ve eğlenceli olacagını düşündüğüm daha gelişmiş bir sistemle warbandda bulunanın çok daha fazlasını bulmaktan yanayım sadece o kadar.

Burada her ikisinin de amacı bu oyunu düzgün bir şekilde oynamak ve kendisini geliştirmektir. Kimileri kendilerini süngü savunması ve saldırma üzerine geliştirir, bir kısım kimseler ise nişan üzerine kendilerini geliştirmeye çalışırlar şimdi biz bu arkadaşlara kompleksli ve geniş konseptte bir yetenek ağacı yaptığımız anda bütün denge altüst olur.
Burada önce klanlarla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.. Klanların organize hareketi çok iyi oluyor. Başıboş-benim gibi serbest takılan oyuncular, organize klanlardan oyun içinde bolca faydalanıyor. Fakat sistem öyle bir tasarlanmalı ki(bayraklar, kuşatılacak alanlar, saha içinde kullanılabilir hareketli yapılar-eşyalar, kazanma sistemi, birimlerin sundukları, iletişim sistemleri, emotes vs) klanlar haricinde, serbest dolaşan oyuncuların da kendi aralarında veya klanlarla beraber koordineli bir şekilde kazanmaya oynaması teşvik edilmeli.. Sadece klanların organize hareket edebileceği ve bunun koordine oynayışlar için yeteceği fikri ile basitliğe kaçılmamalı.

Benim S&M den beklentim sınırları zorlayarak kazanmak için oynamak ve eğlenmek. Düzgün oynayış ve kendi geliştirmek derken; .... katı kurallar içerisinde basmakalıp olarak oyunu oynamak(düzgün) ve 10 pingli canavar bir makinede oynayan adama karşı daha iyi süngü savurup kazanma amacıyla 90 pingle sürekli 1v1 karşılaşmalara girişmek(kendini geliştirme).... 'den bahsediyorsun sanırım.
> Oysa örneğin iki aşamalı ustalık sistemi önerimde, oyuncuların tercihleriyle genişletişmiş hareket imkanı ile eğlenceslerini artırmalarını(eğlence) ve kişiselleştirici tercihlerinde kendilerini geliştirmelerini(kendini geliştirme) savunuyorum/dum.
> Pinglerin ve sistemlerin önemli olduğu bir ortamda, herkesin birbirine olabildiğince eşit olduğu oyuniçi oynayışa sahip bir dereceli rekabetten yana değilim(en iyi pingi alan; diğer her şeyin birbirine benzetildiği bir ortamda her zaman avantajlıdır, istediğin kadar prova yap bir yere kadar yeter) . Fakat, farklı tercihlerle farklı rakiplerin görülebildiği, koordineli oynayışlarla da çok değişken ve eğlenceli rekabetin açığa çıktığı ortamdan yana olduğumu ise tekrar belirteyim.
> Nişan, süngü, pusu, koordineli taarruz, tnt döşemecilik vs. Kim neden hoşlanıyorsa yapsın, tekrar tekrar daha değişik şekilleri de arayarak kendi beğendiği oynayışı çeşitlendirsin, ama zenginleştirici bir sistemle daha anlamlı olacak şekilde yapsın diyorum/dum. Bu standart NW tarzı bir oynayışın tabiki kodlar bazında altüst olmasını gerektiriyor olabilir, orasını bilmirem.

Mod'un temel basit içeriğini bu şekilde bir vakit kaybı yetenek ağacına dönüştürmek pek iyi olmaz. Çünkü NW tarzında bir oyunun yeteneği ya iyi bir süngücü olur Groupfighting'de milleti kesersin, yada asıl cephede Linebattle'da 100 metre öteden HS atarsın ve ardından süngü taaruzuna geçersin.

Bahsettiğim gibi özel bir sistemin geliştirmesi tabii baya zaman tüketecektir. İmkanlar dahilinde imkansız bile olabilir. Ama sistem gereksiz/faydasız/kötü değil. O saydıklarının yanında isteyen, tercihlerine bağlı yetenek ağırlığıyla sahada agırlıgını hissettirecekti. Yahut gene isteyen, tercihlerine bağlı olarak açtır bir veya birkaç özel/ektra birim eşyası ile gene sahada agırlıgını daha bi fazla hissettirecekti.

Takım oyunu:

Özelleştirilmiş yetenek ve birim katkısıyla, renklenmiş sahada, farklı durumlarla karşılaşmak da takım oyunu olmanın yanında daha bir eğlence oyunu olur/du.

(tabi geçmişte bahsettiğim gibi, önerdiğim sistemin ne kadar güzel tasarlanıp hayata geçirilebileceği de önemli. Çok basit kalan, tıkanık bir iki ayaklı ustalık sistemi, ihtiyaca cevap veremez)

Ayrıca bitmedi, bu her iki olayı çözen kimseler eğer bir klan içerisinde bulundukları zaman o klanı uluslararası organizasyonlarda yükseltme şansına erişirler ve böylece S&M topluluğunda rekabetçi bir klanlar komünitesi oluşmuş olur. Ligler, turnuvalar can damardır.
Ben TWnin bi Lüks-tıkayıcı öngürdüğüm bazı geliştirmelerinden dolayı & bir de ranked yöneliminden dolayı genel olarak potansiyeline ulaşamadığını düşünüyorum ve eleştiriyorum. Eğer S&M warbanddan fazlasını getirir, güncellemelerle sürekli içerik katar, düşük pingle oynatırsa ne ala, ranked olur tabi. Ama ranked maçlar bu saydıklarım olmadan gelirse anlamı yok gene benim gözümde. Anlamsız. Potansiyele ulaşmayı istemeyen basitleştirici istikamet kararı olur yani, can/kan olmaz bence.. (> ranked maç hedefi)

Oyuncuların aktif olması ve büyük sunucularda oynaması ise eğlenceli eventler aktifliği ve klanların birbiriyle etkileşimini göstermiş olur.
"Büyük sunucular dolmuşsa; eğlenceli eventler vardır, klanlar sahadadır" Tamam. Ayrıca büyük sunucular onyıllarca tıklım tıklım olacak şekilde de düşünülebilir/di. Daha eğlenceli/kişiselleştirilmiş bir yaklaşım bunu öngörür.

Yer yer gerçekçi, yer yer basit, yer yer gerçekdışı kararlar alınarak potansiyel ufalanabilir, örneği bende kalsın.... Önemli olan yer yer gerçekçi, yer yer basit, yer yer gerçekdışı öyle isabetli kararlar almaktır ki oyunun toplulukça gerçekten istenen daha ileri seviyede bulunan potansiyeli yakalansın; gerçekçi doldurma animasyonu isabetli karara güzel bir örnek. ?

*Oyuncu P'ye basar ve yüzünü duvara dönerek bağırır(yazar)*
Longue vie à la système de maîtrise!

Çıksın da tamam kurşuna dizdir beni. Ben son sözümü yazar, ellerimi kaldırırım : /

Bir şey kafama takıldı evvelce. Şimdi sormak istiyorum, oynayanlara. Bo modunda harita gece-gündüz döngüsünde çalışıyor fakat acep köy ya da vilayetlerde de bu döngü mevcut mu?

Belki yarım saatlik bir ekim işlemi yapmıştım ama 1 saat kadar beklemedim. Uzun süre Bo modundaki köy/vilayetlerde bekleyen ve gece-gündüz döngüsüne şahit olan var mı?

Haritadaki döngüyü mpye aktarabilmişler, ama yerleşkeler için de aynı durum söz konusu mu?

Bir şey kafama takıldı evvelce. Şimdi sormak istiyorum, oynayanlara. Bo modunda harita gece-gündüz döngüsünde çalışıyor fakat acep köy ya da vilayetlerde de bu döngü mevcut mu?

Belki yarım saatlik bir ekim işlemi yapmıştım ama 1 saat kadar beklemedim. Uzun süre Bo modundaki köy/vilayetlerde bekleyen ve gece-gündüz döngüsüne şahit olan var mı?

Haritadaki döngüyü mpye aktarabilmişler, ama yerleşkeler için de aynı durum söz konusu mu?
Hayır, yerleşim alanına gece girdiysen sen çıkıp tekrar girene kadar hava durumu değişmiyor maalesef.

Mpde oynarken adminin aydınlık havayı kapkaranlık fırtınalı bir havaya çevirebilmesi iyi olurdu. Yahut yağmurlu, veya kapalı.. Belki boda olmuştur diyordum ama henüz mümkün gözükmüyor ovakit.

Belki de oyunun yapısına uygun değildir dinamik hava durumu. Sadece sefer haritası için çalışılıp, oyun içinde yapmamış olabilirler.

Gönül isterdi ki Battlefield 1 gibi oynarken zamanla hava durumu değişsin, yağmur başlasın veya bulutlar basıp hava kararsın multiplayer oynarken, ama nerdee.

İçimde kalmasın aynı şeyler ama, boşuna konu da açmayayım.. Vlandiyaya katıldım.. Batanya savaşında hezimete uğrayıp barış yapıldı. Sonra imparatorlukla savaş başladı.. orduların çoğu acemi, günlerce bi kaleyi biz aldık, onlar aldı, biz aldık onlar aldı vs.. neyse onda da değilim. sonunda barış imzaladık, "ohh be, artık ordumu düzene sokabilirim" derken, ateşkes anlaşmamızın bitmesine 310 gün kalan ve bizden kuvvetçe üstün batanyaya savaş açtık.. :unsure: Oyun oynarken hiç kazanamayınca, mızıkçılıp yapıp oyunu sabote eden çocuk gibi oldu bizim kral. baktı bi iş yapamayacak, "bari alsınlar bütün topraklarımızı da bitsin bu çile" dedi herhalde..

Back
Top Bottom