Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

1.5.8 beta yama notlarını hatırlamak isterseniz diye bırakayım bunu.

Yeni zafer kutlama animasyonları çok güzel olmuş. Çok doğal durmuş bence, hayal ettiğimden çok daha iyi. Bir de bu videoda şehir değil kaleyi talan etme seçeneği ile “321” gold elde etti karakter, bunu not düşeyim istedim, kesinlikle hala çok düşük bir gelir bu bence.

1.5.8 beta yama notlarını hatırlamak isterseniz diye bırakayım bunu.

Yeni zafer kutlama animasyonları çok güzel olmuş. Çok doğal durmuş bence, hayal ettiğimden çok daha iyi. Bir de bu videoda şehir değil kaleyi talan etme seçeneği ile “321” gold elde etti karakter, bunu not düşeyim istedim, kesinlikle hala çok düşük bir gelir bu bence.

Fazla gerçekçi olunmalı mı bilmiyorum ama şehirdeki örnek veriyorum silah tüccarında sadece 10 20 k oluyor. Bunlar falan varken garip geliyor 300 gold.

Edit: Animasyonlar gerçekten çok tatlı olmuş. Birde kılıcı kalkana vurup naralar atan bi animasyon olsa keşke o çok iyi olurdu :grin: :grin:

Fazla gerçekçi olunmalı mı bilmiyorum ama şehirdeki örnek veriyorum silah tüccarında sadece 10 20 k oluyor. Bunlar falan varken garip geliyor 300 gold.
Paranın miktarı random belirlenmiyor muhtemelen ama nasıl bir sistem var inan bilmiyorum. Marketlerle alakası yok bence çünkü kalelerin marketleri yok. Tahminimce Refah veya Günlük üretim üzerinden bir hesaplama vardır.

Dilenciyi soysan 100 altından fazla çıkar, dengeleyiceğiz diye saçmalamışlar. Muhtemelen parayı harcayacak yer hala olmadığı için oyuncuya para getirisi olan şeyleri kısmak istemişler ama olmamış. Düzeltilirse iyi olur.

Dilenciyi soysan 100 altından fazla çıkar, dengeleyiceğiz diye saçmalamışlar. Muhtemelen parayı harcayacak yer hala olmadığı için oyuncuya para getirisi olan şeyleri kısmak istemişler ama olmamış. Düzeltilirse iyi olur.

Burada bir bug vs olabilir muhtemelen istenen değer bu değildir. Benim de çok haberim yok buradaki hesaplamaların formülünden.

Bugün gerekli hazırlıkları tamamlayıp eski bilgisayarıma Bannerlordu yükleyeceğim. En son betanın başlarında filan Bannerlordu denemiştim, orta/düşük karışımı ayarlarda 16-25 (20-30tavan yaptıgında) fps leri alıyordum hatırladığım kadarıyla. Şimdi direk orta ayarlarda kaç fps verir onu kontrol etmek istiyorum. Güzel bir test olacak 2gb gtx950m ekran kartı ile.

Bu test sonrasında ise, eski bilgisyarıma tamamen yeni bir işletim sistemi kurma niyetim var, bazı ekstra hazırlıklar için..
Sonuçları burada paylaşacağım.

Bugün gerekli hazırlıkları tamamlayıp eski bilgisayarıma Bannerlordu yükleyeceğim. En son betanın başlarında filan Bannerlordu denemiştim, orta/düşük karışımı ayarlarda 16-25 (20-30tavan yaptıgında) fps leri alıyordum hatırladığım kadarıyla. Şimdi direk orta ayarlarda kaç fps verir onu kontrol etmek istiyorum. Güzel bir test olacak 2gb gtx950m ekran kartı ile.

Bu test sonrasında ise, eski bilgisyarıma tamamen yeni bir işletim sistemi kurma niyetim var, bazı ekstra hazırlıklar için..
Sonuçları burada paylaşacağım.
Yerlerde sürünüceksin :grin:

30-40 FPS alır bence, abartmayalım reis
Bannerlord'da 30 40fps görmek iyi değil ki. Savaş ortamını düşününce yerlerde sürünüceksin dedim, hanın içinde 40fps alan adam savaşlarda kim bilir ne yapıyordur. Bir de 1050 kullandığım için ben acı çekiyorum 1050 ile 950 yerlerde sürünür diye düşündüm.

Hızlıca birkaç mp modu + sp sefer haritası + haydut karşılaşmasına girdim.

i7 6700HQ 2.60Ghz işlemci
8gb ram
2gb gtx950M ekran kartı
256lık eski bir ssd 'li bir donanım(notebook) ve güncel olmayan sürücülerle testi gerçekleştirdim. Intel hd graphics + nvida gtx950m'in birbirine topu attığı bir çalışma şeklinde ve ayrıca çok da hızlı olmadıgını düsündüğüm ramlerle bu testi yaptımı da belirteyim.

>Standart orta ayarlarda:
TDM
-gök 30fps
-çatışmadan uzak yerlerde ilerleyiş 27-30fps
-normal ilerleme 24-26fps
-yoğun çatışma 18-23 fps
-drop 11fps
-1884/2010mb tahmini G-ram kullanımı

Siege
-27-30fps
-çatışma 23-27fps

>Standartl düşük ayar
TDM
-Çatışmasız ~50fps
-Genel 39-43 fps

>Orta ayarlarda shadow ve anti-all. kapalı/lowda iken;
TDM
-27-33 fps
-drop 25fps

Sefer haritası
-30fps
-drop 16fps

Haydutlarla çarpışma(sahne)
-25fps düz
-17-23fps çarpışma
-drop 16fps

>>>>>> anlık kontrol ile haydut çarpışmasında: ekran kartı kullanımı %100, intel hd grap %36. 5gb toplam ram kullanımı. işlemci kullanımı %40

Ultrada da düz ilermelede 17-21fps civarı bir fps gördüm, fazla zorlamadım kapasite çok aşılmıştı diye.

Kaba testin değerlendirmesi:
#Güncel olmayan, sıradan kullanımdaki, ince ayarları yapılmamış eski bir notebookta; ortalama düzgün bir görüntü almak için(standart orta ayarlar için) oyuna girdiğimde, eskiye nazaran fps değerleri droplar hariç, 20-30fps bandının 30'a yakın kısmına yaklaşmış. Yoğun çatışma olmazsa 25 ve üzeri, çatışmada ise 20 civarında fps aldığımı söyleyebilirim bu orta ayar için.
#Çatışmadaki bu düşüş, RAM performansının kötülüğünden, güncel olmayan sürücülerden, ince ayarı yapılmamış notebook'un kendisinden, eski ssd'den veya pekala optimizasyon eksikliğinden olabilir. Masaüstünde böyle çatışmada düşüşler vs gözlemlemediğim için, muhtemelen bu ilk yazdığım sebeplerle ilgili.

Sonuç:
#Şöyle orta ayarlarda direk 40fps görsem çok iyi olacaktı ama 30a yaklaşan bir eğilim görmedim de değil hiç yoktan. Testte orta-düşük karışıma göre daha iyi değerlere ulaştığımı düşünüyorum, standart orta ayarda. İyileşme var.
#En azından orta ayarlarda 40-50fps almak iyi olacağı için(zayıf sistemlerde), gerek donanımsal, gerek yazılımsal gerekse üretimsel iyileştirmelere oyun halen çokça ihtiyaç duyuyor gibi gözüküyor. En azından 30fps alına hiç inilmemeli, standart orta ayarda.

Şunu da ekleyim: bazı testleri yaparken(tdmlerde) haritalar değişti. Ayrıca farklı konumlarda oynadım sürekli aynı yerde aynı haritada yapılan yüksek geçerliliğe sahip bir test değildi bu. Kaba bir test. Sadece fikir vermesi açısından, kenara not düşmek açısından; böyle..

Ekstra
Linuxu kurdum
9CHUD.png

Hızlı açılıyor artık notebook. Oldukça rahatlaşmış gözüküyor işletim, sadece ekran kartını bi türlü aktif edemedim. 3. parti yazılıma izin vermeme rağmen ne otomatik kurulum ve güncellemeler kurabildi ekran kartını ne de (bir sürü kodlarla haricen denemeler yapmama rağmen.. prime vs) ben yapabildim.. Yarın tekrar bakarım artıkın :' (
Ekran kartı da tamam. Ssdnin yanındaki harddiski de dosya yedekleme alanı olarak tanımlayabilsem tadından yenmeyecekti ama yeterli yine de. Tadından yenmez kıvama geldi, bir süre böyle devam.

Last edited:
Paranın miktarı random belirlenmiyor muhtemelen ama nasıl bir sistem var inan bilmiyorum. Marketlerle alakası yok bence çünkü kalelerin marketleri yok. Tahminimce Refah veya Günlük üretim üzerinden bir hesaplama vardır.
Düzeltme;

Elde edilen altın, yerleşkenin kaybettiği refahın “15” katı imiş. Yerleşkenin kaybettiği refah ise Yağma yapan ordu büyüklüğüne ve yerleşkenin refahına bağlıymış (?)

Oyunda seçtiğimiz kültürün topraklarında hikayesi ve görevleriyle başlasak oyun daha bir güzel olacak birde oyuna başlarken seçtiğimiz kültürün askerlerini toplayabilmeyiz sadece -köylerden alınanlar(bunlar tüm kütürlerin köyleri olabilir - garnizonlarda yetiştirilenler -paralı askerler -katılan haydutlar - çeteler şeklinde olsa oyunda giripte oynarken bu sistem keşke böyle olsaydı dediğim bir durum arkadaşlar . Birde alınan köylüler hangi ülkeden olursa olsun yetiştiren kültürün askeri ekipmanlarını ve motiflerini taşımalılar.Bunlarda benim önerim.

Oyunun SP tarafı inanılmaz hızlı bayıyor. Günün 2 ayrı zaman diliminde oynamaya yeltendim ama 2 saati aşmadı toplam oynama sürem. Çünkü bu 3-5 çapulcu kesmenin nereye bağlanacağını çok iyi biliyorum. “Tarafına lord çekme simülasyonu” ben almayayım kalsın lütfen. Multiplayer oynadım gün içinde çoğunlukla, SP tarafıyla olan küskünlüğümüz şimdilik devam etmeli kararı aldım.

bu çok iyi olur inşallah görürler :smile:
Filmlerde falan gördüğümüz gibi savaş atmosferinde 100 lerce adamın çıkardığı kalkan sesi çok iyi olurdu. Oyuna yağmur eklenince yağışlı bir savaş ortamında hayal et sadece. :grin: Aslında özellikle MP kısmına böyle komut arayüzüne animasyonlar eklense güzel olurdu. Mordhaudaki gibi karşıdakiyle etkileşime geçecek animasyonlar iyi olabilir. Duel de mesela kılıcı kaldırarak anlaşıyoruz, bunun yerine mesela kılıcı kalkana vurup bağırsa ondan sonra başlasa fight falan. Bunlar küçük ama güzel hava katan detaylar.

Filmlerde falan gördüğümüz gibi savaş atmosferinde 100 lerce adamın çıkardığı kalkan sesi çok iyi olurdu. Oyuna yağmur eklenince yağışlı bir savaş ortamında hayal et sadece. :grin: Aslında özellikle MP kısmına böyle komut arayüzüne animasyonlar eklense güzel olurdu. Mordhaudaki gibi karşıdakiyle etkileşime geçecek animasyonlar iyi olabilir. Duel de mesela kılıcı kaldırarak anlaşıyoruz, bunun yerine mesela kılıcı kalkana vurup bağırsa ondan sonra başlasa fight falan. Bunlar küçük ama güzel hava katan detaylar.
aynen ya benimde aklıma spartacusdeki sahneler falan geldi mesela 1e basınca karakter soldiers diye bağırıyo ya o anda adamlarda kılıçlarını kalkanlarına vurup bağırsa falan harika olur dediğin gibi küçük ama etkisi büyük olur böyle detayların insanı havaya sokar baya :smile:

Back
Top Bottom