Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Yayın olursa yetiştiğim taktirde izlerim yalnız benim sorularım üç aşağı beş yukarı belli sp için. Genel tartışmalarda vs süregelen öneriler de (benimkiler dahil) halen alınıp elekten geçirilmediyse (güzel fikirleri seçilip kollar sıvanmadıysa) oyunda esaslı iyileştirici gelişim durmuş demektir.

Bir mpci olarak spnin ek özelliklere kavuşup kavuşmaması doğrudan hiçbir sıkıntı doğurmuyor bende, gelişim ufak eklemelerle sınırlı kalacaksa kalsın. Ama spdeki bazı eklenmesi gereken özellikler var ki, mpde de çok lazım, çokça ihtiyaç görüyorum şahsen(ör şansa bağlı ve rassal spawnlanmalar). Ayrıca, spde bu bazı önemli özelliklerin olması; spdekilerin daha mutlu olması; oyunun daha olumlu geribeslemeler alması her yönüyle bana da iyi gelir tabi. Dolayısıyla sp için aşağıda bahsedeceğim özelliklerin eklenip eklenmeyeceğini sormam gerekiyor. Bu noktada mümkünse bunlarla ilgili yanıtları senden duymak isterim mesela direk, yayını beklemeden. @mexxico

Aşağıdaki tarzda süreklilik sağlatacak/benimsetecek özellikler anlamsız beklentiler değil özetle, bunların evvela spye getirilmesi yeni oyun motoryla söz konusu olabilecek mi?( Yeni bir oyun motoru yapıldıysa, o motorun esnek, yeni özelliklere açık olmasını beklerim ben şahsen.)

>spde düşmanla karşılaştığımız sahnelerde düşman sayısı bize göre belli bir orandan fazla ise; şansa bağlı olarak değişken olarak spawn olarak bize saldıracak mı? tek seferde ya da dalga dalga.. [oran hesaplama, tek seferde yahut dalga dalga düşman askerlerinin spawn olup saldırması, saldırı spawnlarının tamamen şansa baglı ve çok değişken olması]

>sahip olduğumuz yerleşim sayısına göre şehirlerde kudretimizi gösteren değişik görseller olacak mı? [lordsalonunda asker dizlimi + banner sayı/çeşit/ebatı vs]

>diğer şehirlerden farklı, daha büyük ve çok daha gelişmiş başkentler olacak mı? [her bir kültüre , her yönüyle daha fazlasını sunan, birer başkent]

>sahne içi görevler ve bu görevler neticesinde ayrıca sadakat puanı(vs) kazanma [avlanma, toplayıcılık vb görevler ]

Şu an aklıma daha fazlası gelmedi ama ck3 tarzı gelişmiş bir sp oyunu yapmak için emek vermeden önce(irili ufaklı bir sürü özellikten önce), bu yukarıda yazdıgım 4 özelliğin eklenmesi çok daha iyi olur bence. ayrıca >>> 6-7 ay sonra oyun daha fazla güncelleme almayacak, başka bir oyun yapılacaksa<<< , böyle bir kötü ihtimal varsa; ck3 ayarına doğru yaklaşan detaylı bir sp için emek verileceğine, yukarıdaki yazdıklarım güzelce yapılsa daha iyi olurdu. Şahsi düşüncem. Oyun uzun oynayışlara uygun gözükmüyor. İsyanlar uzun oynayışlar için iyi bir ekleme. Ama başka neler var? Pek bir şey yok. Tasarım kararları bence bu şekilde alınmalı ve sp bu şekilde iyileştirilmeli, kısa süreli bir gelişim(sonrasında warband misali durma) olacaksa. ///(ki böyle bir içerik eklemesinde durma, yeni oyunla başka bir başarılı satış için kolları sıvama durumu olmaz umarım, BL için daha çok şey lazım)///

Ekstra:
Bir de 80-100 kişiyle değil, birkaç kişiyle çalışılsa daha rahat olurdu gibi bir ifaden vardı sanırım geçmiş yazılarda, aklıma geldi. Bunla ilgili şimdi yorum yapmak istiyorum.. Oyun motoru sınırlayıcıysa yahut oyunu geliştirmeden başka bir oyuna girişilecekse(profesyonel ve seri oyun üretici, kazanç elde edici firma mantığıyla), yahut gerekli kilit bilgilere sahip developerları TW bulamıyorsa, sayıyı azaltmanın faydası ne ben anlamadım? Öte yandan normal bir gelişim sürecinde olduğunu düşünelim; Bannerlord bitmeye yakın durmuyor, sayı sayesinde en azından bazı şeyler daha rahat ve hızlı olur. UE'ye ve çok bilgili 10 kişilik bir ekibe sahip olunsa zaten o kadarlık bir ekip olurdu. Motor yeniyse ve burası gelişmekte olan bir ülke ise, sayının fazla olması mantıklı değil mi? İletişim sorunları varsa bu insan kaynaklarının konusu, dolayısıyla Bannerlord özelinde, ekip sayısıyla ilgili söylediğine katılmıyorum.
Sayı fazla olsun, Bannerlord yeni içerikleri almaya devam etsin zamanla istenen seviyelere ulaşsın, yeni oyunla değil Bannerlordla birkaç yıl ilgilenilsin istiyorum. Derdim bu.

Last edited:
Çok güzel bir fikir bence, ben @Bloc kesin katılsın derim şahsi görüşüm olarak, kendi ne düşünür bilmiyorum. Onun dışında @scarface52 de iyi olabilir, yine kendi ne düşünür bilemem. Genele göre oyuna ve oyun dünyasına daha hakim 2 kişi bence bunlar.
Bence de katılmaları çok iyi olur. @mexxico Sohbet ortamı güzel olur. Davet ettiğiniz için çok teşekkürler hocam. Sizin gibi önemseyen pek yok community'i.

Last edited:
Bu postun son 20 sayfasını okuyorum 1 saattir de en son gerilerde kalmışım bayağı oyuna hakim adam var. Bu kişiler yıllardır oyuna destek olmuş insanlar da. Yayın olacak da geliştiriciye soru soralım diye gördüm ki sorular vs toplanıyor. Aslında bizim aracısız direkt sizle konuşmamız lazım. Zaten community’e hak ettiğini veremiyoruz da. O yüzden aklıma bir fikir geldi. Bir gün sizle toplanıp discord zoom vs muhabbet edelim. Aranızdan birisi de isterse kaydedip sonra yayınlasın ya da o işe hiç girmeyiz daha rahat ortam olur bilemedim. Yalnız aşırı kalabalık olursa çok iyi olmayabilir konular çok dağılabilir. Maksat rahat bir ortamda muhabbet olsun. Üreticiyle son kullanıcı direkt aracısız karşı karşıya gelsin. sniparsexe ve emre danaci siz iki üç kişi daha bulun yapalım. Farklı şeyler denemek lazım.
Çok güzel bir fikir bence, ben @Bloc kesin katılsın derim şahsi görüşüm olarak, kendi ne düşünür bilmiyorum. Onun dışında @scarface52 de iyi olabilir, yine kendi ne düşünür bilemem. Genele göre oyuna ve oyun dünyasına daha hakim 2 kişi bence bunlar.
Katılmak isterim. Bence harika ve samimi bir fikir. Uzun zamandır mikrofon ile alakalı bir sıkıntı yaşıyorum ama - driver yazarken bazı şeyleri bozdum :smile: Ama dinler, sorularımı sorar ve fikirlerimi belirtirim. Türkiye'deki Oyun sektörü çok derin bir konu zaten başlı başına.

Çoğu şeye üstü kapalı cevap vermen konusunda hiçbir sıkıntı yok bence bizim açımızdan. Hatta kayıt alacak olan olursa bazı noktaları da editlemesi gerekebilir eğer yanlışlıkla bahsedilmemesi gereken bir şey söylersen. TWi temsil eden birisinden ziyade TWden birisi gibi katılacağın için yanlış bir şeyi açık edip sıkıntıya girmeni istemeyiz. Taleworlds son zamanlarda çok garip şeyleri gizli sayıyor çünkü
@sniparsexe bu yüzden bunu sen ayarlarsan daha kolay olur gibi.

Yine katılmak istemiyorum ama sormak istediğim sorular var diyenler varsa buraya sorularını yazabilir. Tabi soruların "Osmanlı olacak mı" veya çok detaylı gelecek planlarını olmayacağını varsayıyorum. Veya belki sniparsexe de soruları toplamak isteyebilir

En kolayı, aranızdan biri özel mesaj yoluyla üyelerin sorularını toplar. Soruları kategorileştirir, benzer soruları ayırır vesaire. Canlı kayıt esnasında soru soru ilerler, o anki konu üzerinde muhabbet edersiniz. Arada sırada geyik muhabbetler de çevirirsiniz :grin: Süre aktıkça samimi bir ortam oluşur zaten.

Katılmak isterim. Bence harika ve samimi bir fikir. Uzun zamandır mikrofon ile alakalı bir sıkıntı yaşıyorum ama - driver yazarken bazı şeyleri bozdum :smile: Ama dinler, sorularımı sorar ve fikirlerimi belirtirim. Türkiye'deki Oyun sektörü çok derin bir konu zaten başlı başına.

Çoğu şeye üstü kapalı cevap vermen konusunda hiçbir sıkıntı yok bence bizim açımızdan. Hatta kayıt alacak olan olursa bazı noktaları da editlemesi gerekebilir eğer yanlışlıkla bahsedilmemesi gereken bir şey söylersen. TWi temsil eden birisinden ziyade TWden birisi gibi katılacağın için yanlış bir şeyi açık edip sıkıntıya girmeni istemeyiz. Taleworlds son zamanlarda çok garip şeyleri gizli sayıyor çünkü
@sniparsexe bu yüzden bunu sen ayarlarsan daha kolay olur gibi.

Yine katılmak istemiyorum ama sormak istediğim sorular var diyenler varsa buraya sorularını yazabilir. Tabi soruların "Osmanlı olacak mı" veya çok detaylı gelecek planlarını olmayacağını varsayıyorum. Veya belki sniparsexe de soruları toplamak isteyebilir
neyi ayarlamamı söylediğini pek anlamadım ama her türlü ayarlarız bir şeyler :grin:

Onun dışında, @mexxico eğer muhabbet ortamı gibi bir ortam istiyorsanız 4 5 kişi ve siz discorddan toplanır hem soru hem muhabbet ortamı olur, bu sırada soruları ve cevapları not alır buraya atarız (veya direkt ekran kaydı alırız) eğer düz soru cevap istiyorsanız Bi discord sunucusunda herkes toplanır sesli sohbete herkes mutelu olur sırası gelenin mute'u açılır sorusunu sorar. Siz nasıl isterseniz ona göre ayarlayalım bence.

Last edited:
Davet eden arkadaşlar hepinize davet için teşekkür ederim! ? Gelmek isterim fakat tek başıma gelmemem daha iyi olur bu ortamda bazı konularda ortamın sesini benden daha çok takip eden arkadaşlarımız olan @Homerøs ve @HyperCharge çağırırsak iyi olur tabi kendileri isterseler.

Soruları "Google-Form" uygulamasına koyarak, numaralandırarak soru sormak ve soruları da kurayla @mexxico 'ya sormanın iyi olacağını düşünüyorum. Zaman olarak malum cumartesi ve pazar günleri en rahat zamanlarımız ve sokağa çıkma yasağı zamanı olduğu için değerlendirilebilir diye düşünüyorum.

Bu ortamda tarafsız bakış açısıyla bunu kim yapmak isterse @sniparsexe @Rumil @Erozbey bunu organize edebilir, veya artık kim yapmak isterse.

Aman hocam; canlı yayında sinirlenir agresifleşirim falan. Malum, agresifliğim ile biliniyorum, sakıncalı bir durum. Ertesi gün yayına katılan herkese mute :grin: Aslında bir günlük mute ne güzel olur, forumda sessizlik, huzur :razz: Bunu bi' düşüneyim.

neyi ayarlamamı söylediğini pek anlamadım ama her türlü ayarlarız bir şeyler :grin:

Onun dışında, @mexxico eğer muhabbet ortamı gibi bir ortam istiyorsanız 4 5 kişi ve siz discorddan toplanır hem soru hem muhabbet ortamı olur, bu sırada soruları ve cevapları not alır buraya atarız (veya direkt ekran kaydı alırız) eğer düz soru cevap istiyorsanız Bi discord sunucusunda herkes toplanır sesli sohbete herkes mutelu olur sırası gelenin mute'u açılır sorusunu sorar. Siz nasıl isterseniz ona göre ayarlayalım bence.

Olur Discord'dan haftasonu yapalım. Siz 5 kişilik ana ekip belirleyin. Üzerine de isteyen herkesi torbaya katarız rastgele 2 de oradan çekeriz 1 de ben 8 kişi muhabbet ederiz. Yani dediğim gibi muhabbet ortamı olsun laf lafı açsın konu nereye giderse oraya gitsin Bannerlord ile sınırlı da kalmasın. Sınav gibi sorular hazırlamayın bence gerek yok:smile: Öyle muhabbet edelim hep birlikte.

Aman hocam; canlı yayında sinirlenir agresifleşirim falan. Malum, agresifliğim ile biliniyorum, sakıncalı bir durum. Ertesi gün yayına katılan herkese mute :grin: Aslında bir günlük mute ne güzel olur, forumda sessizlik, huzur :razz: Bunu bi' düşüneyim.
Discord'da olursa yayın hocama bi yetki verin de çoştursun :grin:

Olur Discord'dan haftasonu yapalım. Siz 5 kişilik ana ekip belirleyin. Üzerine de isteyen herkesi torbaya katarız rastgele 2 de oradan çekeriz 1 de ben 8 kişi muhabbet ederiz. Yani dediğim gibi muhabbet ortamı olsun laf lafı açsın konu nereye giderse oraya gitsin Bannerlord ile sınırlı da kalmasın. Sınav gibi sorular hazırlamayın bence gerek yok:smile: Öyle muhabbet edelim hep birlikte.
Böyle bir ortam için soru cevaptan daha çok sağlıklı bir tartışma ortamı oluşturmak daha zevkli ve yararlı olur bence. Bunun için oyun hakkında olumlu ve olumsuz düşünenleri toplamamız gerekir. Yine bunun için hem İngilizce hem Türkçe forumda aktif biri olarak ana grup için önerilerim.

1-) @Bloc Bloc ile bayağı uzun tartışmalarımız oldu, genel olarak oyuna karşı olumsuz bakanlardan biri olarak gelebilir
2-) @scarface52 oyuna karşı görüşünü bilmesemde bug reportlarını ve genel bilgisine bakınca tartışma ortamına uygun biri bence
3) Ben, normalde böyle durumlarda kendimi önermem & öneremem ama ilk baştan beni söylediğiniz için ben olabilirim :grin: Ayrıca oyuna karşı olumlu bakanlardan biriyim
4) @Homerøs sayın moderatör gelmeyecek kim gelecek?
5) Üstte yazdıklarım hep singleplayer ağırlıklı gibi, multiplayer forumlarında çok aktif olmasamda @dijiTurk efsane önerileriyle gelebilir, @Neyzen Tevfik biraz daha olumsuz multiplayercılardan gibi gördüm. Güzel yorumlarıda var. Olabilir

Arkadaşlar ne düşünür bilemem ama bu 5li uygun bence. Sizin önerileriniz varsa herkes yazsın bence

1-) @Bloc Bloc ile bayağı uzun tartışmalarımız oldu, genel olarak oyuna karşı olumsuz bakanlardan biri olarak gelebilir
Olumsuz demeyelim de oyunun potansiyelinin göz göre göre eridiğini düşünen birisi diyelim :smile: Aynı zamanda TWnin nasıl çalıştığını biliyorum.
Ama mexxico'nun dediği gibi zaten konu Bannerlord ile sınırlı kalmaz konuştukça ilerler gider muhabbet.

Kayıt alma gibi bir durum olacaksa ben pasif dinleyici olarak gelebilirim. Yayından sonra geyik muhabbetleri ve Bannerlord ile alakasız sohbetleri kesip taslağı da konuşan ekibe mail veya Dc yoluyla gönderirim onaylarsanız Youtube'a herkese açık bir biçimde atabilirim. Tabi daha samimi ortam olsun derseniz pasif bir dinleyici olarak katılmam ne kadar doğru olur bilemiyorum ama gelmemi ve kayıt almamı isterseniz emrinize amadeyim.

Esasen kayıt olsun bence o zaman. Sonuçta orada olamayacaklar olacak onlar da sonradan kaydı dinler. Kayıt alma konusunu sahiplenebilecek daha önce yapmış birisini direkt 9. kişi olarak alırız daha sonra Youtube'a bir yere atar. Dinleyemeyenler katılamayanlar da oradan dinler.

Oceans 11 gibi oldu oradan da toplanıp banka / kumarhane soymaya gidelim bari.

Back
Top Bottom