Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Evet zaten mevcut gidişat o yönde.. Çoğu "yeteri-gerçekçi-eğlence-unsurunu" bastırma, sıradanlaştırma ve modlara bırakma yönelimi var görebildiğim kadarıyla. Gidişatın aksi olur umarım..

Lakin en azından senin durumu tekrar değerlendirmeni isterim:
IDkY6.jpg

Bu tek ellinin böyle net ve belirgin işlemeleri hangi ortaçağ gerçekliğinde var?
Yahut, oyundaki ("oyundaki") nişangahın varlığı hangi gerçekçilikte var? Okları misal, tamamen yaya yaklaşıp ileriye zoom yaparak mı atıyoruz gerçekçi olsun diye? Hayır. Silahı ve gerçekçiliği kullanmıyoruz, oyun nişangahını kullanıyoruz.. Balistalar ve diğer kuşatma silahları gibi o nişangahlar da kaldırılsın o zaman, gerçekçi olmuyor çünkü.. Hem diğer oyunlara benziyor malum.. Bu ise Bannerlord değil mi? İlla gerçekçi olcak. Bu mudur?

Ha yok yeterli düzeyde gerçekçilik ve bol eğlencenin harmanlanması söz konusu olacaksa (ki örneğin, Mordhau'yu halen almadım, oynamıyorum. Çok basit ve hızlı bir dövüş ile hızlı bir ölüm mekaniği oldugundan almadım ve oynamıyorum.. Bannerlord ise bu konuda gerçekçi ve eğlenceli mekaniği harmanlamış durumda, mord'un aksine. Beğenerek oynuyorum bu hususta..) . o zaman nisangahlar olacak (hem de balistalar vs de dahil).. Ayrıca bu resimdeki işlemeye efekler de tatlı tatlı yedirilecek.. Olması gereken bu bence. Halen düşüncemin arkasında güçlü bir şekilde duruyorum. Hem kişiselleştirmeyi esaslı bir şekilde sunacak adımlardan biri oldugu için. Hem de diğer yaklaşıma göre bunun esaslıca para kazandıracağı için..

"O warband, bu Bannerlord"
"Gerçekçi bir oyun"
"Çok fazla katman var"
"Ekonomik değil"

gibi öne sürülebilecek nedenlerin benim bu husustaki düşüncemi değiştirecek geçerlilikte olmadığını da ifade ederek eklemek isterim; eğer iyi kaplamaların(şekil-renk-efek sunanlar) oyunu öldürdüğü ve oyuncuları oyundan soğutacağına yönelik varsa başka antitezlerin..söyle tabi belki düşüncemi değiştiririm.
Oyun mekaniklerinin kökenine kadar inelim istersen. Space'e basınca niye karakter zıplıyor o zaman ben zıplamıyorum ki koltuğumda? Bunu da mı tartışalım yani :grin: Mekanikler tamamen gerçekle birebir olsun diye değil gerçekçi deneyim sunması için yapılıyor. İkisi ayrı şeyler. Sonuçta gerçeklik çizgisi olsa da oyun olduğunun da bir çizgisi var. Karakter oku çektiğinde oku kılıfından almıyor mesela kılıfta eksilse de oku orada elinde spawn edip öyle alıyor. Ben bunu tartışıyor olsaydım eğer sen oyunda çok gerçeklik istiyorsun o kadar da olmasına gerek yok diyebilirdin bana. Ama sen tam tersine diyorsun ki bu yayın sağından solundan alevler püskürsün çekince de ışın oku çeksin onu atsın falan. Yani "yeteri-gerçekçi-eğlence-unsuru" gibi kendi ürettiğiniz terimlerle kelime oyunu yapmanız sizi bu konuda haklı kılmıyor. Konuyu daha da uzatmak istemiyorum ben sadece isteklerinin neden olmayacağını açıklamak istemiştim. Ben TaleWorlds'ü anladığınızı düşünmüyorum şahsen. Onlar şirket içinde tasarımlar, modellemeler yapılmadan bunların gerçekten çok uzaklaşmadan yapılması gerektiği çizgisini en başında çekmişlerdir eminim. Çünkü onların gerçeklikten uzaklaşmak gibi bir fikirleri olsa zaten bunu oyunlarında görürdük şimdiye kadar. Emin olun isteseler sizin isteklerinizi de yapabilirlerdi. Eğer sizin gibi düşünselerdi. Yapan başka oyunlar var. Devasa zırhlar, Japon oyunlarındaki gibi iki adam boyunda yerde sürükleye sürükleye çektiğin çift el kılıçlar falan. Alev püskürten omuzluklar, şekil değiştiren kılıçlar falan. Bu oyunun konsepti bu değil. Sizin istediğiniz bambaşka bir oyun yapmaları. Bir de bunları istediğiniz oyunun zaten gerçeğe yakın konsepti olan bir serinin devam oyunu olması. Belki başka bir IP yaparlarsa dedikleriniz mümkün olabilir. Bilemiyorum. Ama Mount & Blade evreni gerçekten uzak bir evren değil ve hiçbir zaman olmadı. Bahsettiğiniz kılıç işlemelerini de Avrupa'da olmasa da diğer medeniyetlerin kılıçlarını incelediğinizde görebiliyorsunuz. En yakın olarak atalarımız Osmanlı kılıçlarını bir araştırmanızı öneririm. Daha iyileri bile var.

Last edited:
Oyun mekaniklerinin kökenine kadar inelim istersen. Space'e basınca niye karakter zıplıyor o zaman ben zıplamıyorum ki koltuğumda? Bunu da mı tartışalım yani :grin: Mekanikler tamamen gerçekle birebir olsun diye değil gerçekçi deneyim sunması için yapılıyor. İkisi ayrı şeyler. Sonuçta gerçeklik çizgisi olsa da oyun olduğunun da bir çizgisi var. Karakter oku çektiğinde oku kılıfından almıyor mesela kılıfta eksilse de oku orada elinde spawn edip öyle alıyor. Ben bunu tartışıyor olsaydım eğer sen oyunda çok gerçeklik istiyorsun o kadar da olmasına gerek yok diyebilirdin bana. Ama sen tam tersine diyorsun ki bu yayın sağından solundan alevler püskürsün çekince de ışın oku çeksin onu atsın falan. Yani "yeteri-gerçekçi-eğlence-unsuru" gibi kendi ürettiğiniz terimlerle kelime oyunu yapmanız sizi bu konuda haklı kılmıyor. Konuyu daha da uzatmak istemiyorum ben sadece isteklerinin neden olmayacağını açıklamak istemiştim. Ben TaleWorlds'ü anladığınızı düşünmüyorum şahsen. Onlar şirket içinde tasarımlar, modellemeler yapılmadan bunların gerçekten çok uzaklaşmadan yapılması gerektiği çizgisini en başında çekmişlerdir eminim. Çünkü onların gerçeklikten uzaklaşmak gibi bir fikirleri olsa zaten bunu oyunlarında görürdük şimdiye kadar. Emin olun isteseler sizin isteklerinizi de yapabilirlerdi. Eğer sizin gibi düşünselerdi. Yapan başka oyunlar var. Devasa zırhlar, Japon oyunlarındaki gibi iki adam boyunda yerde sürükleye sürükleye çektiğin çift el kılıçlar falan. Alev püskürten omuzluklar, şekil değiştiren kılıçlar falan. Bu oyunun konsepti bu değil. Sizin istediğiniz bambaşka bir oyun yapmaları. Bir de bunları istediğiniz oyunun zaten gerçeğe yakın konsepti olan bir serinin devam oyunu olması. Belki başka bir IP yaparlarsa dedikleriniz mümkün olabilir. Bilemiyorum. Ama Mount & Blade evreni gerçekten uzak bir evren değil ve hiçbir zaman olmadı. Bahsettiğiniz kılıç işlemelerini de Avrupa'da olmasa da diğer medeniyetlerin kılıçlarını incelediğinizde görebiliyorsunuz. En yakın olarak atalarımız Osmanlı kılıçlarını bir araştırmanızı öneririm. Daha iyileri bile var.

Eleştirini anlıyorum da bana göre(şahsi fikirlerimiz zaten) oyuna değer katmak için anlamlı değil işte bu yaklaşım. Yerine göre bunun oyun olduğu yerine göre ise gerçekçi formatta ilerlendiğini belirtip her türlü eğlence unsuru sadeleştiriliyor ya da eklenmiyor oyunun vanilyasına.. Ben de tam tersine, yerine göre bunun oyun olduğu ve yerine göre de gerçekçi olması gerektiğini belirtip entertainment faktörünü gözetmek gerektiğini savunuyorum.

@dijiTurk önerisi oyunun türüne haykırı @WouLinX in dediği gibi. Öyle olursa iş bilim kurguya kaçıyor, Witcher'a dönmesin oyun.

Witcher'a çok fazla dönmesine gerek yok işte. Azıcık, yer yer.. Mesela witcher sokaklarına dönebilir bannerlordun sokakları bundan çekinilecek bir yer yok. Yahut kişiselleştirilmiş kılıç işlemelerimizde örneğin, ufak bir parıltı, tatlı bir duman olabilir.

Sizlere güzel bir haberimiz var... Taleworlds developerleri ile görüştük, güzel bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili geliştiricilere ulaştırmamızı istediğiniz soruları buradan ya da farklı mecralardan özel mesaj üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Tarih/Saat: 30 Ocak Cumartesi Saat 17:00
Katılacaklar:
Kartal Birdar - Producer
Gökçen Karaağaç - Design Team Lead
Hakan Soyözen - Campaign Programmer
Marda Gündüz - Communications & Community Support
Yayın Adresi: Twitch (sight_tr) - Discord

Last edited:
Sizlere güzel bir haberimiz var... Taleworlds developerleri ile görüştük, güzel bir söyleşi gerçekleştireceğiz. Bununla ilgili geliştiricilere ulaştırmamızı istediğiniz soruları buradan ya da farklı mecralardan özel mesaj üzerinden bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Tarih/Saat: 30 Aralık Cumartesi Saat 17:00
Katılacaklar:
Kartal Birdar - Producer
Dostum ayrı konu başlığı olarak da açar mısın lütfen herkesin görebilmesi için? Burada şimdi 2 mesaj atılsa arka sayfada kalıcak ve büyük bir nimet araya kaynamış olacak :grin: Lütfen ayrı bir konu olarak açınız oraya yazalım istekleri.

Dostum ayrı konu başlığı olarak da açar mısın lütfen herkesin görebilmesi için? Burada şimdi 2 mesaj atılsa arka sayfada kalıcak ve büyük bir nimet araya kanyamış olacak :grin: Lütfen ayrı bir konu olarak açınız oraya yazalım istekleri.
aynen

Katılacaklar:
Kartal Birdar - Producer
Ayrı konu başlığı olarak açman daha iyi olur, daha çok insana ulaşabilir. Bu yayını duymak baya sevindirdi, umarım bir önceki yayın faciasından sonra ilaç gibi gelir diyorum. (y)

Katılacaklar:
Kartal Birdar - Producer
Tarih 30 Ocak olacaktı sanırım

Aklıma gelen birkaç soruyu ileticem.

Forum biraz güncellenmiş. Lakin önceden imza resimlerine tıklayınca büyüyordu resimler, şimdi tıklanmıyor bile. İmzanın güzelliği oradaydı. Umarım bugdur.

Sorular iletildi.

Last edited:
Tarih 30 Ocak olacaktı sanırım
Düzelttim teşekkürler :smile:
Ayrı konu başlığı olarak açman daha iyi olur, daha çok insana ulaşabilir. Bu yayını duymak baya sevindirdi, umarım bir önceki yayın faciasından sonra ilaç gibi gelir diyorum. (y)
Dostum ayrı konu başlığı olarak da açar mısın lütfen herkesin görebilmesi için? Burada şimdi 2 mesaj atılsa arka sayfada kalıcak ve büyük bir nimet araya kaynamış olacak :grin: Lütfen ayrı bir konu olarak açınız oraya yazalım istekleri.
Teşekkürler hemen açacağım...

Mordhau'yu halen almadım, oynamıyorum. Çok basit ve hızlı bir dövüş ile hızlı bir ölüm mekaniği oldugundan almadım ve oynamıyorum.. Bannerlord ise bu konuda gerçekçi ve eğlenceli mekaniği harmanlamış durumda, mord'un aksine. Beğenerek oynuyorum bu hususta..)
Mordhau hızlı ölüme dayalı değil yeni oyuncular hızlı ölüyor

Mordhau hızlı ölüme dayalı değil yeni oyuncular hızlı ölüyor
Birkaç dk twitchden yayıncıları kontrol ettim. Halen o basit/yetersiz, Chivarly: Medieval Warfare tarzı dövüş mekaniği var.
Halen benzeşik birkaç darbeyle yere yığılıyor oyuncu.
Ayrıca son yorumlardan yüksek ping sorununun devam ettiği de görülüyor.

Pubg neden almıyorum? Görsel olarak rahatsız edici ve söylenene göre ping sorunu var(dı?)
Mordhau neden almıyorum? Combat sistemi kötü. Yeni sistemler eklenip eklenmeyeceği belirsiz, yaptık oldu bitti alın sisteminde bir oyun geliştirilmiş olabilir.. Ayrıca söylenenlere göre ping sorunu var.

Aldığım Bannerlorddan ne bekliyorum? İyi olan dövüş sistemini daha akıcı hale getirmesi + türkiye sunucusu açması(açmasa bile özel sunucularla mordhauya burada farkını koymuş olacak) + hemen ölmeyi bir seçenek* haline getirmesini.

*Apexte...(evet, apexte) tek bir kurşunla yere düşebileceğiniz gibi, tek bir şarjörün üstünüze boşalması da gerekebilir düşmeniz için. Yahut 2 şarjor.. Veya oldukça olası durumda; mermiler bitene kadar çarpışılır ama iki taraftandan(1v1) düşen olmaz, çarpışma heyecanla devam eder o anlarda.. Bu şekilde uzun çarpışmalar da mümnkündür. Mordhaudaki gibi, birkaç darbe ile düşme genel olasılık değil, mordhauya göre uzun çarpışmalar genellikle olası.

Pingden etkilenme ekseriyetle olmadığı için, Apexte, gerçek kişisel yetenek-koordinasyon-taktik üçlüsüyle ile birlikte hemen ölmenin gerçekleşmediği uzun soluklu karşılaşmalar mümkün ve de çok eğlenceli oluyor.

"Biz daha -o warband bu bannerlord- diyoruz sen bize o apexten örnek veriyorsun" diyebilirsiniz belki.. Çarpışma süresi ortalaması, genel çarpışma süresi > (hızlı ölümle ilgili), ping rahatsızlığı gibi konularında kıyaslayabilirim iki oyunu. Ne var bunda? Çıkarıma ve yapılabileceklere bakalım:

Bannerlord can-kalkan dayanımı-yetenekler-özel eşyalar-farkı hissedilen perkler vs ile bu "hemen ölme" konusunda olasılıkları genişletecek iyileşmeler pek tabi yapabilir. Gene hemen ölünen durumlar da olur, ama genel çarpışma süresi uzar, çok uzun çarpışmalar bile görülebilir vs vs oyun daha eğlenceli olur.

Ha, böyle seçenek ve imkan genişletici/eğlence akan iyileştirme sirsilesine girilmesini istemek yerine "bu oyun gerçekçi, dediklerin başka oyunlara göre, hangi iki oyunu kıyaslıyorun halen" de diyebilirsiniz belki. Yakın zamanda yeni at ve kılıçlı başka oyunlar bunları yapıp gelirse de artık çok geç kalarak "o oyun başka bannerlord başka" dersiniz. Böyle olmasın diye diyorum, hızlı ölümü seçenek yapmak lazım.

Bu tek ellinin böyle net ve belirgin işlemeleri hangi ortaçağ gerçekliğinde var?
Vallahi bizim dünyanın orta çağında var oyunda olması gayet doğal, sen nereyi kastetttin bilmiyorum ama, zaten köylülerin kullandığı tek elli kılıçlar böyle değil onlar düz. Lordların kullanacağı seviyede bir kılıç yapmışsın ona bu kalite az bile.

Tizona - Wikipedia
Curtana - Wikipedia
Wallace Sword - Wikipedia
Joyeuse - Wikipedia
bunlara bir bak, ben işleme göremiyorum. Kabzadaki işlemelerden bahsetmiyorum yukarıdaki mesajımda paylaşığım görselde de gösterdiğim üzere kılıçtaki işlemeden bahsediyorum. Bilinen birçok ortaçağ kılıcı vardır elbet. Burada verdiğim 4lü gibi birkaçına baktım, işleme yok.

Göster senin dünyanı, göreyim ortaçağdaki işlemeli kılıçları @sniparsexe

Bahsi geçen yorumumun özeti de şuydu; -abartmadan- ileri düzey işleme ve efekler ile kişiselleştirme > benimseme > eğlence seyrinde artış lazım bence. %100 tarihi kılıçlar yoksa, %100 gerçekçi similasyonlar yapılmıyorsa, basit kaplamalar hedeflemenin gereği yok.

Tizona - Wikipedia
Curtana - Wikipedia
Wallace Sword - Wikipedia
Joyeuse - Wikipedia
bunlara bir bak, ben işleme göremiyorum. Kabzadaki işlemelerden bahsetmiyorum yukarıdaki mesajımda paylaşığım görselde de gösterdiğim üzere kılıçtaki işlemeden bahsediyorum. Bilinen birçok ortaçağ kılıcı vardır elbet. Burada verdiğim 4lü gibi birkaçına baktım, işleme yok.

Göster senin dünyanı, göreyim ortaçağdaki işlemeli kılıçları @sniparsexe

Bahsi geçen yorumumun özeti de şuydu; -abartmadan- ileri düzey işleme ve efekler ile kişiselleştirme > benimseme > eğlence seyrinde artış lazım bence. %100 tarihi kılıçlar yoksa, %100 gerçekçi similasyonlar yapılmıyorsa, basit kaplamalar hedeflemenin gereği yok.

Ve bunlar sadece 3 dakikada bulduklarım. Daha binlerce var, hatta kassam senin attığın işlemenin birebir aynısını bulurum. Yapımcılar zaten yaptıkları neredeyse her şeyi böyle sitelerden bakıp yapıyorlar. Bunların çoğu ceremional eşyalar bile değil, savaşta kullanılmışlar.

Senin dediğini anlıyorum bu arada, sadece örneğin yanlış olmuş onu belirtmek istedim.

Tarihsel gerçeklik takıntısı olmayan bir oyunda kılıçların üzerinde işlemeye takılmak bana biraz saçma geldi. Genel olarak dizayn edilen dünyada çok fazla sırıtmıyorsa (rainbow six siege gibi özel harekt oyununda pembe sevgililer kostümü giymiiş askerleri kasteediyorum :smile: beni sıkıntı eden bir durum değil.

Tarihsel gerçeklik takıntısı olmayan bir oyunda kılıçların üzerinde işlemeye takılmak bana biraz saçma geldi. Genel olarak dizayn edilen dünyada çok fazla sırıtmıyorsa (rainbow six siege gibi özel harekt oyununda pembe sevgililer kostümü giymiiş askerleri kasteediyorum :smile: beni sıkıntı eden bir durum değil.
Tarihsel gerçekliğin dışında olduğunu belirttiler, bence de bu kadar kasmanın anlamı yok diye düşünüyorum.

Aradığım işleme bir bağlantında var. Tamam. Gerçeklik olabilir.. Ama halen gerçekçilikle sınırlanan eğlence taraftarı mısın? Spdeki kılıçların sadece renklerinin farklı olarak alınabileceği bir kişiselleştirme sence yeter mi?
Site için de sağol bu arada, güzel şeyler gördüm.

Nişangah neden var oyunda? Tarihsel gerçekliğe uygun değil yha.. Yoksa.. Bu bir oyun mu yoksa..? Dediğim gibi eğlence odaklı gerçeklik olmalı. Gerçeklik olmasın demiyorum. Kişiselleştirme de ne kadar ileri düzeyde olursa o kadar oyuna bağlatır oyuncuyu, eğlenceyi daha iyi aldırır.

Ayrıca evet, renkler sahada sırıtabilir. Yani bana göre pek sırıtmaz da TW "gerçekçi" bulmayıp bazı renkleri sınırlayabilir/koymayabilir kişiselleştirme unsurlarına, sırıtıyor diyerek. Renkten kıs, şekilden(veya çeşitten) kıs, efekten kıs.. Ne kalır ki geriye? Umarım şu tarihi veya gerçekçi yaklaşım tarzı bazı yerlerde biraz esnetilir..

Squad kendi alanında gerçekçilik konusunda çok başarılı bir oyun. Tw de çok gerçekçi veya tarihi bir oyun olarak Bannerlordu tabiki geliştirebilir. Squad gibi başarılı da olur. Ama bence esnek gerçeklik, tarihe bire bir uymamak daha çok kazandırır ve eğlendirir. Bence.

Aradığım işleme bir bağlantında var. Tamam. Gerçeklik olabilir.. Ama halen gerçekçilikle sınırlanan eğlence taraftarı mısın? Spdeki kılıçların sadece renklerinin farklı olarak alınabileceği bir kişiselleştirme sence yeter mi?
Site için de sağol bu arada, güzel şeyler gördüm.
Dediğim gibi dediğin şeyi anladım sadece örneğin yanlış olmuş onu belirtmek istedim. Ben eğlenceli olduğu sürece sorun yok tarafındayım.

Adam yakın zamanda mi yapmış anlamadım ama aradığım inovatif, renk katan yaklaşım bu işte. Korkmadan takılmadan tren gibi yenilikleri yaşatabilmek çok onemlii.. s&m modunda tren, atlı arabalar vs neden olmasın? Fazlası yaşatılması, bol bol renk katılmalı.

Back
Top Bottom