Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

@dijiTurk gamepad ile formation bölme şu şekilde

Yuvarlakların boyutu değişmeyecektir ama belli bir süre sonra üst üste binebilir. Aynı sıkıntı bar'da da var, bir süre sonra ekran dışına taşabilir. Yeni order'ı ekleyen modcu eğer gerek hissederse yeni order categorisi ekleyebilir.

Savaş öncesi konumlandırma olmadıktan sonra askeri bölme yapmak çoğu zaman zor ve yorucu geliyor bana. Beceremiyorum hızlı bir şekilde bölmeyi :facepalm:

@dijiTurk Transfer dışında asker paylaştırmadan kastını anlamadım. Yatay düzleme döndüğü anda gamepad işlevsiz hale geliyor. Gamepad'deki analog stick'lerini kullanmadığımız sürece hızlı seçim imkanı kalmıyor. Apex'de verdiğin örnek şuanda yaptığımızın aynısı (kategori bir tuş(X-Y-B) ve sonrasında circle). Hatta tam olarak apex'deki gibi ekranın tam ortasında olup kapladığı alan artarsa en başa dönmüş oluruz :smile:

e1.5.4den beta 1.5.5'e kaç gb yükleniyor bilen var mı, bir şey deniyecem de..
neyse dosyaları güncelliyor birazdan belli olur.

:dead:geçmiş olsun :facepalm:sonra denerim..

Last edited:
zaten konsol çıkışı olmadığı için kol ile oynayan çok yoktur
Destek verilen her oyunu gamepad ile oynayan birisi olarak Bannerlord'u da gamepad ile oynamaya çalıştım ilk deneyimlerimde. Gamepade elim çok ama çok alışıktır, 1700 saatimin olduğu main oyunumu kol ile oynamamdan dolayı gelen bir alışkanlık sebebiyle türü farketmeksizin her oyunu kol ile oynarım.
Fakat şunu demeliyim ki, Bannerlord kol ile oynanılabilecek bir durumda değil şuanlık, bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de çok fazla deadzone olması. Ayrıca, hem aim hassasiyetini hem de normal bakış hassasiyetini ayrı ayrı ayarlayabileceğimiz ek bir ayar da eklenmesi gerekiyor. Deadzone burada en önemli sorun ve sadece bununla da kalmıyor, tam hatırlayamıyorum bir kaç eksik daha sayabilirim çok yakında oyunu tekrar yükleyeceğim zaten tekrardan gamepad konusu ön plana çıkarsa aktarırım.

Elimden geldiğince forum'da bulunmaya çalışıyorum ama her yere bakabilmek mümkün değil.
Çok kez sorulmuş, yazılmış çizilmiştir belki ama hazır buralardayken işin ustası merak ettiğim bir soru var. Şu modu görmüşsündür:
Köylere üretim ile alakalı, şehirlere de eğer festival/turnuva varsa onu, recruitable kişi varsa da onları belirten iconlar ekliyor. Küçük basit bir detay aslında ama oyunun campaign haritasındaki işlevi güzel arttıran bir geliştirme olduğunu düşünüyorum. Bu ve bunun gibi şeylerin eklenmesi düşünülüyor mu?
Bir de geçen günlerde bahsini geçirdiğim bir şey vardı mexxiconun konusunda, bir cevap göremedim belki konuda çok mesaj olunca kaçırmışsındır
Small Suggestion:
As far as I know, this data isn't included in the game's save files and therefore it's hard for you to track this behaviour when someone reports it. Perhaps this can be added into game's save files.
Or better, perhaps we can also have a visual overview of this type fo data
g5li1.png
in a screen like this
ZfFVTY.jpg
so that we can see what's happening and what to do and so on.
Bu tarz bir istatistik sayfası da düşünülüyor mu klanlar/devlerler için? Benim gibi biraz daha pragmatik kararlar almak isteyen birisi için güzel bir geliştirme olur. Aynı zamanda ekonomi ile alakalı modlar planlayan kişiler için güzel bir temel kod olabilir. Tabi bu icondan daha kompleks bir şey ( çeviri gerekiyor, data gerekiyor vs ) Bu konuda bir bilgi var mı?

Köylere üretim ile alakalı, şehirlere de eğer festival/turnuva varsa onu, recruitable kişi varsa da onları belirten iconlar ekliyor. Küçük basit bir detay aslında ama oyunun campaign haritasındaki işlevi güzel arttıran bir geliştirme olduğunu düşünüyorum. Bu ve bunun gibi şeylerin eklenmesi düşünülüyor mu?
:xf-smile:

Bu tarz bir istatistik sayfası da düşünülüyor mu klanlar/devlerler için? Benim gibi biraz daha pragmatik kararlar almak isteyen birisi için güzel bir geliştirme olur. Aynı zamanda ekonomi ile alakalı modlar planlayan kişiler için güzel bir temel kod olabilir. Tabi bu icondan daha kompleks bir şey ( çeviri gerekiyor, data gerekiyor vs ) Bu konuda bir bilgi var mı?
O statlar tutulmuyor ama tutulsa bile genel olarak kabul edilip gösterileceğini sanmıyorum. Şirket içinde genel olarak bu konulara yaklaşım, "sistem komplex olabilir ama bunu oyuncuya tamamıyla gösterip, "overwhelm" etmeyelim" şeklinde. Bu yüzden line graph, pie chart, "global map'e benzeyen bir map üzerinde data" gibi şeylere yaklaşmadık. Ben biraz da olsa bu düşünceye hak veriyorum.

O statlar tutulmuyor ama tutulsa bile genel olarak kabul edilip gösterileceğini sanmıyorum. Şirket içinde genel olarak bu konulara yaklaşım, "sistem komplex olabilir ama bunu oyuncuya tamamıyla gösterip, "overwhelm" etmeyelim" şeklinde. Bu yüzden line graph, pie chart, "global map'e benzeyen bir map üzerinde data" gibi şeylere yaklaşmadık. Ben biraz da olsa bu düşünceye hak veriyorum.
Modları feyz alıp ana oyuna eklemeyi düşünüyor musunuz?

@Lamkrin Elimden geldiğince forum'da bulunmaya çalışıyorum ama her yere bakabilmek mümkün değil. En azından UI-Suggestions sub-forumunda her yazılana bakmaya ve cevaplamaya çalışıyorum. Onun dışındaki yerler için malesef iştirak'a söz veremiyorum :/
Sefer haritasını değiştirecek misiniz ? 2015 yılında ki ilk harita efsana güzel duruyordu şimdi ki harita grafik ve Kale köy kasaba textureler kalitesiz duruyor
@Lamkrin Elimden geldiğince forum'da bulunmaya çalışıyorum ama her yere bakabilmek mümkün değil. En azından UI-Suggestions sub-forumunda her yazılana bakmaya ve cevaplamaya çalışıyorum. Onun dışındaki yerler için malesef iştirak'a söz veremiyorum :/

Single bölümünde yenilikleri ne zaman göreceğiz 1.5.6 beta Single player ağırlıklı mı olacak ? Fixed yerine Added kelimesi ne zaman çoğalacak?

Modları feyz alıp ana oyuna eklemeyi düşünüyor musunuz?
Feyz almaktan kastının ne olduğuna bağlı. Mod'ları 1-1 kopyalamıyoruz zira günün sonunda bizim açımızdan sıkıntıları olabilir. Bize göre uyarlayıp benzer fikirleri oyuna eklediğimiz oluyor.

Ama her hafta, bu hafta hangi mod'lar indirilmiş, oyuncular nerede sıkıntı gördükleri için mod kullanmak zorunda kalmışlar diye inceliyoruz. Eğer ana fikir bize de mantıklı gelirse, bu mod'un çözdüğü sorunu biz yapsak nasıl çözeriz diye düşünüyoruz. Zira modlar da bir feedback çeşiti. Size oyuncular sözlü olmasada nerede sıkıntı yaşadıklarını mod indirme sayısı ile bildiriyorlar aslında.

SoonTW gülüşü sanırım :smile: Veya çoktan bir yerlere eklendiyse ben kaçırdım bu detayı.

Bu yaklaşıma hak veriyorum. Özellikle bu tarz oyunlarda istemeden de olsa oyun çok komplike olabiliyor ve hem savaş hem öteki şeyler derken kullanıcıyı daraltmamayı istemeniz normal. Yine de tarihsel anlamda bu tarz olayların olduğu bir "chronicles" güzel olabilir belki. Çünkü takip etmek zor oluyor değişimleri ve dengeleri.
Bu UI ile ne kadar ilgilidir bilmiyorum ama. Ekonomik modelde, ürün fiyatlarının basit takibi belli bir perk ile orantılı olup ona göre takip sağlanabilir belki. Şu an için çok gerekli mi? Hayır. Ama detaydır sonuçta oyunu güzel yapan şeyler bunlar benim açımdan. Sayfa orada diye herkesin incelemesi gerekmiyor sonuçta, gameplay adına bir değişim sağlamıyor yani

2015 deki harita neden değişti acaba İngilizce forumada yazdım cevap verirseniz memnun olurum bide Harita texture ve grafik anlamında kalitesiz duruyor bunun için bir çalışmanız olacak mı?
Emre UI developer. Bildiğim kadarıyla harita vs onun çalışma alanına girmiyor. Duyumlara veya içerden gördükleri hakkında bir bilgi vermek istemeyebilir.

Feyz almaktan kastının ne olduğuna bağlı. Mod'ları 1-1 kopyalamıyoruz zira günün sonunda bizim açımızdan sıkıntıları olabilir. Bize göre uyarlayıp benzer fikirleri oyuna eklediğimiz oluyor.

Ama her hafta, bu hafta hangi mod'lar indirilmiş, oyuncular nerede sıkıntı gördükleri için mod kullanmak zorunda kalmışlar diye inceliyoruz. Eğer ana fikir bize de mantıklı gelirse, bu mod'un çözdüğü sorunu biz yapsak nasıl çözerdiz diye düşünüyoruz. Zira mod'lar da bir feedback çeşiti. Size oyuncular sözlü olmasada nerede sıkıntı yaşadıklarını mod indirme sayısı ile bildiriyorlar aslında.
Üstad 2015 yılında ki sefer haritası neden değişti? 2020 yılında ki harita 5 yıl önceki haritaya göre hem grafik hemde kale şehir kasabaların textureleri güzel durmuyor?

Ama her hafta, bu hafta hangi mod'lar indirilmiş, oyuncular nerede sıkıntı gördükleri için mod kullanmak zorunda kalmışlar diye inceliyoruz. Eğer ana fikir bize de mantıklı gelirse, bu mod'un çözdüğü sorunu biz yapsak nasıl çözerdiz diye düşünüyoruz. Zira mod'lar da bir feedback çeşiti. Size oyuncular sözlü olmasada nerede sıkıntı yaşadıklarını mod indirme sayısı ile bildiriyorlar aslında.
Aynen 1-1 kopya dan bahsetmiyorum zaten, feedback olarak modları takip etmeniz bence de güzel. Böyle fikir olarak güzel olan, bire bir kopya değil ancak üstünde biraz değişiklik veya farklı fikirleri doğuran modlar oluyor mu demek istedim.

Üstad 2015 yılında ki sefer haritası neden değişti? 2020 yılında ki harita 5 yıl önceki haritaya göre hem grafik hemde kale şehir kasabaların textureleri güzel durmuyor?
Neyden bahsediyorsun bilmiyorum, üstad. Bence 2015'e göre ana harita çok, çok daha iyi duruyor. 2015'de her town, castle ve village aynıydı, şimdi sahnesi ile aynı görüntüde ve haritaya çok doğal ve güzel bir biçimde oturuyor. (@cuce ciddi uğraştı onlara) Üstüne üstün, dünya standardı Houdini ile baştan yaratıldı, nehir, dağ vs simulasyonları ile. Grafik ayarların düşük ise yükselt diyebilirim sadece.

Aynen 1-1 kopya dan bahsetmiyorum zaten, feedback olarak modları takip etmeniz bence de güzel. Böyle fikir olarak güzel olan, bire bir kopya değil ancak üstünde biraz değişiklik veya farklı fikirleri doğuran modlar oluyor mu demek istedim.
Evet, modlardan esinlenerek yaptığımız değişiklikler oluyor.

Emre UI developer
Mexxico hangi taraftan sorumlu biliyor musunuz?

Neyden bahsediyorsun bilmiyorum, üstad. Bence 2015'e göre ana harita çok, çok daha iyi duruyor. 2015'de her town, castle ve village aynıydı, şimdi sahnesi ile aynı görüntüde ve haritaya çok doğal ve güzel bir biçimde oturuyor. (@cuce ciddi uğraştı onlara) Üstüne üstün, dünya standardı Houdini ile baştan yaratıldı, nehir, dağ vs simulasyonları ile. Grafik ayarların düşük ise yükselt diyebilirim sadece.
Demek istenilen, köy modellemeleri özellikle eskiden daha iyi ve detaylıydı, şimdi çok basit gözüküyor. Aynı şekilde haritanın çözünürlüğünün, texture kalitesinin yani, iyi olmadığı da göze çarpıyor. Türkçe forumda bu konu hakkında eleştiri yaptığımız bir konu var oraya göz atabilirsiniz.

Şu yeni komuta sisteminde komut vermeden ESC ile çıksak iyi olur. Duraklama ekranına geliyor direk. Hotfixi oynamadım ama belki düzelmiştir

Mexxico hangi taraftan sorumlu biliyor musunuz?
Campaign ama harita olarak değil. Campaign Programmer - faction dengeleri vs yani bildiğim kadarıyla. Snowballing vs onun alanına giriyor.

2015teki haritaya olan ilgiyi anlamadım ben. Oyunun haritası şu an gayet iyi duruyor. Çimenlerin rengi sizi rahatsız ediyor sanırım biraz, daha karanlık olmasını istiyor gibisiniz. Onun dışında modeller ve detaylar şu aşamada gayet güzel duruyor bana sorarsanız. Su/Okyanus/Nehir shaderları falan da gayet güzel duruyor. Belki istenilirse ilerde küçük detaylar eklenebilir Rome II Total War'da olduğu gibi.

Campaign ama harita olarak değil. Campaign Programmer - faction dengeleri vs yani bildiğim kadarıyla. Snowballing vs onun alanına giriyor.

2015teki haritaya olan ilgiyi anlamadım ben. Oyunun haritası şu an gayet iyi duruyor. Çimenlerin rengi sizi rahatsız ediyor sanırım biraz, daha karanlık olmasını istiyor gibisiniz. Onun dışında modeller ve detaylar şu aşamada gayet güzel duruyor bana sorarsanız. Su/Okyanus/Nehir shaderları falan da gayet güzel duruyor. Belki istenilirse ilerde küçük detaylar eklenebilir Rome II Total War'da olduğu gibi.
Ben oyun tasarımcısı veyahut grafiker falan değilim ancak kendi amatörce görüşlerimi belirtmek gerekirse bence 2015 deki haritanın terrain texture ı şu anki ne nazaran çok kötü. 2015 deki harita daki objelerin yani köy,kale ve şehirlerin texturları daha kara yani orta çağı daha çok hatırlatıyor anımsatıyor. Benim şahsi görüşüm daha böyle karanlık bir hava da olmasını kıyaslıyorum. Şu anki de elbette kötü değil, gayet iyi. Değiştirilmese de sıkıntı yok böyle de oynarım su okyanus göl vesayre çok güzel ama diğer threadde tartışılan esas konu niye değiştirdiler sorusu galiba. Bence de daha güzel duruyormuş. Daha pastelimsi boyalara texture lara kaçılmış gibi görünüyor.

Bugün kalradya haritasının görünüşü gayet iyi, görsel olarak bir beklentim yok. Fonksiyon olarak bazı şeyler eklenebilir.
Fakat bugünün oynayışında sahnelerdeki ağaçlar, kısmen çimenler, bina renkleri-çevre ışıklandırmaları vs eskiye göre fazlasıyla kötü.

Back
Top Bottom