Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

SP'yi salın artık beyler bıkmadınızmı ümit etmekten hala..MP'de yapamıyorum beceremiyorum ama merak ediyorum diyen varsa bizim Vlandia klanımıza istediği zaman gelebilir.Roleplay-Aktif etkinlikler-Persistent Empires-Kendimize özel türk sunucumuz vs. herşey mevcuttur.Katılmak isteyen arkadaşlar istediği zaman gelebilir.Kral Derthert'in buyruğudur!
Şu mesajın üzerinden biraz geçmiş ama katılıyorum SP'yi salma konusuna. İnanın gram oynayasım yoktu Bannerlord'u. Geçen günlerde Bannerlord Online modu sayesinde ilk defa bu kadar gömüldüm oyuna çıktığından beri.

İnsanlar kısır multiplayer modları yerine, daha oyun çıkmadan Coop tarzı oynanış istiyordu. Yapımcılar her zamanki gibi dinlemedi. Online modu da bunu sağlıyor. İnsanlar belki de sırf bu mod yüzünden oyunu satın alıyor. Ben Taleworlds'ün yerinde olsam, bu modu geliştiren ekibe anında resmi destekte bulunurdum. Yapımcıların uğraşmaktan kaçtığı şeyi 2-3 kişilik mod ekibi başarmış günün sonunda.

Steam'de Bannerlord Soundtrack diye ek içerik yayınlanmış geçenlerde. Yorumları okudum ve Taleworlds adına utandım.İnsanlar "Oyuncuları sağııyorsunuz ve bunun karşılığında düzgün hiçbir şey vermiyorsunuz" diye suçlamış. Haklılar da.

Last edited:
Şu mesajın üzerinden biraz geçmiş ama katılıyorum SP'yi salma konusuna. İnanın gram oynayasım yoktu Bannerlord'u. Geçen günlerde Bannerlord Online modu sayesinde ilk defa bu kadar gömüldüm oyuna çıktığından beri.

İnsanlar kısır multiplayer modları yerine, daha oyun çıkmadan Coop tarzı oynanış istiyordu. Yapımcılar her zamanki gibi dinlemedi. Online modu da bunu sağlıyor. İnsanlar belki de sırf bu mod yüzünden oyunu satın alıyor. Ben Taleworlds'ün yerinde olsam, bu modu geliştiren ekibe anında resmi destekte bulunurdum. Yapımcıların uğraşmaktan kaçtığı şeyi 2-3 kişilik mod ekibi başarmış günün sonunda.

Steam'de Bannerlord Soundtrack diye ek içerik yayınlanmış geçenlerde. Yorumları okudum ve Taleworlds adına utandım.İnsanlar "Oyuncuları sağııyorsunuz ve bunun karşılığında düzgün hiçbir şey vermiyorsunuz" diye suçlamış. Haklılar da.
Bannerlord Online'ın çıkışında ana fikirleri o muydu bilmiyorum ama oyun daha çok mmorpg ve bana göre bu oyuna mmorpg olmaz. Beni sarmadı son hali. Bana düz haliyle arkadaşlarımla oynamak yeter. Daha çok saatini gömen kazanır tarzı oyunlar bana göre değil. Bannerlord Coop adında başka bir mod geliştirmesi var yakın zamanda tester alımı yaptılar ben daha çok onu bekliyorum. 8 kişilik arkadaş grubuyla herkes kendi krallığını lordlarını yöneticek bir oyun modu beni fixler.

Oyunumuzun modlamaya açık olması ne kadar güzel, geliştirme ekibinin de ilham alacakları bir çok çalışmalar görülüyor.
Ben modla oynamadım şimdiye kadar, oyun ne verdiyse oradan istifade ettim ve zaman geçtikçe gelişmelerini takip ettim. Olması gerektiğini düşündüğümüz ama yarım kalan kısımlara zamanla şahit oldum.
Önceki sayfada birlik komutanının yerleşkeden asker çekmesi ile alakalı kısmı ele almıştım. Sanki olması gereken ama henüz gerçekleşmeyen özelliklerden biri olduğunu ve tamamlanmasın basit olacağına dair açıklama yapmaya çalışmıştım.
Savaşlarda oyuncunun tercihine göre zaman akışının kesilmemesi ile alakalı olarak da, fiilen girilen savaşların harita üzerinde zamanın ilerlemesine kadar varmasa da (ki kale savunmasında bunu kısmen yapmışlar, istenirse genişletebilirler) similasyonlara has olarak harita üzerinde yapay zekanın hareket tarzı ile oyuncununki arasında ilerleyiş bakımından fark olmaması mümkün olabilir.

kale savunmasında askerleri istediğimiz gibi yerleştirebilsek ve askerler mal gibi mazgalların arasındaki oklara kafa atmasa savunma savaşları çok daha rahat kazanılabilir ve kaleler her savaşta 75 er kez el değiştirmez

Ortalama 2 buçuk aydan sonra oyunu indirip girdim multiplayer moda. Gamepad ile oynadım biraz ve açıkçası gayet güzel kontroller. Fakat deadzone ayarlamak, tuş atamasını istediğimiz gibi yapabilmek tarzında seçenekler gelirse çok daha güzel olabilir. Bu haliyle de çok rahat oynanabilecek seviyede, online mod bile :grin:

Silah modu değiştirme tuşu yok gamepadde onu farkettim. Varsa da bulamadım bilen birisi var mı?

Düzeltme: Silah değiştirme tuşuna basınca oluyormuş

- Garnizondan birliklerimize asker çektirmek. Krallığa mensup diğer lortların yerleşke garnizonlarında asker sayıları lordların ve vassallarının asker çekmelerinden dolayı azalmış olarak listeden görebiliyoruz.
Bu normal bir şey diyoruz, gitmişler asker çekmişler garnizonu azalmış, ama biz nedense vassallarımıza yerleşkelerden asker çektirtemiyoruz.

En başından beri vassalların asker çekmede kontrolsüz davranarak yerleşkeyi sıkıntıya sokmaları gibi bir gerekçe ile uygulanmamıştır diyoruz, ama halbuki vassalları her hangi bir yerleşkeye gönderebilmek gibi bir özellik gelmiş oyuna, belki de garnizondan asker çekerler oradan birlik kurduklarında diyoruz ama işlevi yok (şimdilik, başka bir sebepten de bu özellik gelmiş olabilir tabii ki). Halbuki kontrollü bir şekilde birlik kurdurmak çok basit olacak bu özellikle:

Birliğimizde olan seçtiğimiz birlik komutanına açılan birlik için asker aktarma penceresinin aynısı yerleşke içerisinde seçtiğimiz birlik komutanına yerleşke garnizonundan açılacak o kadar. Yumurta gelmiş kapıya dayanmış derler ya, o kadar yaklaşmış.
- Oyunun aslında veya modlamasında bir seçenek olarak düşünülebilecek olan, oyuncunun tercihine göre zaman akışının kesilmemesi; İstenildiği zaman duraklatma olmakla beraber harita üzerinde ve savaş alanında olay akışının belli orantıda devam etmesi. Kaçtığımız güçlü bir ordunun bizim ordumuza yetişip yakalaması için önden saldırı yapan birlikler ile asker göndererek yaptığımız hızlı geçen (similatör yönetimi yeteneğimiz sipetinde) simüle çatışmalar esnasında, kovalayan ordunun harita üzerinde bize yaklaşmasını takip edebildiğimiz gibi, normal savaşa girdiğimizde her ne kadar gerçek zamanlıda olsa harita üzerinde yaklaşım hızının görülebildiği ve istenildiğinde oyun pause edilip icabında bir kısım asker bırakıp geri çekilme veya geriye oyalamak için birlik bırakma veya savaştan zarar görmesini istemediğimiz bir birliği özel bir komut ile (istediğimiz askeri birimleri naklederek mesela) önden gönderip geride kalma gibi seçeneklerimizin olması. Zaman akışı ile alakalı bu gibi çalışmalar multi oyun seçeneğine doğru bir kapı aralayabilir.
Yerleşkeden birliğe asker aktarmak kadar kolay olabilecek te oyuncunun tercihine göre oyun akışının kesilmemesi.
Alıntıladığım yazımdaki gibi inceden inceye uygulanmasa bile, tercihe göre en azından similatör üzerinde haritada ilerleyişin durmaması bile güzel bir gelişme olacaktır.
Similatör üzerinde haritadan takip ettiğimizde birlik hareketleri durmayacak, similatörü durdurup normal saldırı emri verdiğimizde haritadaki birliklerin ilerleyişleri dursa da olabilir mesela.
Hem bu şekilde oyun similatörden ibaret oluyor bir süre sonra şikayetlerine cevaben, simüle olmayan gerçek savaşa teşvik olmuş olur.
Tabii, küçük birliklerin yetişip, büyük birlikleri yakalamaya yönelik olarak da yapay zekanın hareketleri, aynen eskisi gibi oyuncunun lehine olmasına öncelik vermek gerekebilir yinede.

Last edited:
vay be oyun piyasaya sürüleli 4 yıl olmuş neredeyse. mekanikler iyi kötü çalışıyor ve bir şekilde keyifle kendini oynatıyor hala oyun ama bana kalırsa firma çok ezildi bu işin altında. oyunu gerçekten seven biri olarak gerçekten karar veremiyorum; bu oyuna AA denir mi, yoksa bırak betayı aslında hala alfada olan yapılamamış bir iş mi... yalnız türk işi bir oyun nasıl olur sorusunun ne yazık ki %100 cevabı oldu bu oyun. büyük hedefler, büyük, beklentiler, büyük sözler... ve yarım bırakılan, kapasite yetmediği için altında kalınan, erken ün ve kazançla başı dönüp yüzüne bakılmayan işler... biz niye böyle bir toplumuz ya...

vay be oyun piyasaya sürüleli 4 yıl olmuş neredeyse. mekanikler iyi kötü çalışıyor ve bir şekilde keyifle kendini oynatıyor hala oyun ama bana kalırsa firma çok ezildi bu işin altında. oyunu gerçekten seven biri olarak gerçekten karar veremiyorum; bu oyuna AA denir mi, yoksa bırak betayı aslında hala alfada olan yapılamamış bir iş mi... yalnız türk işi bir oyun nasıl olur sorusunun ne yazık ki %100 cevabı oldu bu oyun. büyük hedefler, büyük, beklentiler, büyük sözler... ve yarım bırakılan, kapasite yetmediği için altında kalınan, erken ün ve kazançla başı dönüp yüzüne bakılmayan işler... biz niye böyle bir toplumuz ya...
alfadan betaya yeni yeni geçen bir oyun. bu hızda devam edilirse 4 5 sene sonra oyun tamamlanmış olur

Bir kervan koruma görevi alıp başarıyla halletim fakat hala kervanı sefer haritasında görüyorum bu bir hata mı nasıl düzeltebilirim?

Bannerlord Online'ın çıkışında ana fikirleri o muydu bilmiyorum ama oyun daha çok mmorpg ve bana göre bu oyuna mmorpg olmaz. Beni sarmadı son hali. Bana düz haliyle arkadaşlarımla oynamak yeter. Daha çok saatini gömen kazanır tarzı oyunlar bana göre değil. Bannerlord Coop adında başka bir mod geliştirmesi var yakın zamanda tester alımı yaptılar ben daha çok onu bekliyorum. 8 kişilik arkadaş grubuyla herkes kendi krallığını lordlarını yöneticek bir oyun modu beni fixler.
Son durum ne acaba bilgin var mı reis? Mod ne durumda?

Back
Top Bottom