Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Warband daha iyi diyen arkadaşlara sadece gülüyorum. Yorum dahi yapmamak lazım ama işte dayanamıyor insan. Oyunun erken erişim çıkmasının sebebi zaten tam bitmemiş olması. Tam bitmemiş bir oyundan ne bekliyorsunuz tam olarak? TAM DEĞİL. BİTMEDİ. ADAMLAR DAHA OYUNU YAPIYOR. Bahsettiğiniz eksikliklerin olması işte tam da bu yüzden normal. Oyunu çıktığı gibi alamadım, ödeme sorunu yaşadım. Ona rağmen 16 saat oynadım ve beğendim. Tabii ki eksikleri var, zaten erken erişim çıkmasının nedeni bu. Çünkü oyun TAM DEĞİL. BİTMEDİ.

Bahsetmeden geçemeyeceğim, burada bir arkadaş var. Anime hastası, hayatta buraya yazdığı eleştirilerden başka bir uğraşı da yok muhtemelen. Bilip bilmediği her konuda yalan yanlış sallıyor. Örnek vermek gerekirse Türkçe çıkmayacak diye sallıyordu, daha sonra bu nasıl çeviri hiç Türkçe çıkarmasınlar bari diye sallamaya başladı. Çevirinin gayet güzel olduğunu görünce de sesi çıkmadı. Aynı arkadaşın 20-30'dan fazla postunu okudum. Kendisinin artık kötü niyetle buraya gelip karalama yaptığını düşünüyorum. Burası sizin şahsi karalama defteriniz değil. Yöneticilerin bu tarz toxic varlıkları burada barındırmamaları gerekiyor, gerçekten rahatsız edici bir hal alıyor bu şekilde.

Oyuna dönecek olursak, topluluktan gelen dönütlerle birlikte oyun 1 yıl içinde kendini gerçekleştirecek ve ben bu tiviti o zaman alıntılayacağım. Sakin olun arkadaşlar. Oyun hala yapım aşamasında ve dediklerinizi dikkate alan developerler tarafından gün gün nakış gibi işleniyor. Saygılar.
Bu yoruma katılıyorum. Dikkat çekmesi için alıntılıyorum.

Eleştirilen asıl noktanın EA ve hataları olduğunu, önceden bir SP beta olsaydı bunlar olmazdı diye belirtmemişiz, bizim hatamız fakat EA duyurulduğundan bu yana zaten bunların birebir yaşanacağını söyleyenlerden biri de bendim. İnsanların tepkisi 8 senelik geliştirmede EA bile olsa bu kadar hata dolu bir çıkış yapmış olması ve daha önce belirttiğim üzere pek çok kısım Warband'dekine nazaran geriye gitmiş. Kaldı ki yine oyunun şuanki halini eleştiriyoruz ve bi zahmet 8 yıldır geliştirilen oyunda bari sahne tasarımları hazır olmuş olsaydı. Oyunun mevcut durumundaki eksik/hatalı kısımlara baktığımızda Warband çok daha stabil bir oyun gibi görünüyor yine mevcut durumda ve yine çok önceden bunlar yaşandığından kalkıp "e bu EA, tabi olacak bunlar" diye savunulacağını da söylemiştik.

Eleştirileri yıkıcı değil mümkün mertebe yapıcı olarak yazmaya çalışmıştım, şuanda da eksik/hatalı gördüğüm kısımları direkt yazıyorum ki bunlar oyunu deneyimleyen hemen herkesin ortak sorunları (ben oyunu oynamadım zaten, gördüklerimi söylüyorum) Bu arada bahsettiğin kişi ben miyim emin değilim ama 2017'den sonra oyun hakkında pek bir beklentim kalmadığı için sadece gördüklerime yönelik eleştirilerde bulundum ayrıca Türkçe konusunda da "Türkçe çıkmıyor, almayın!!" vb. yorumum olduğunu hatırlamıyorum, ayrıca çevirinin aceleye getirildiği de çok açık ve yalan yanlış "çıkarım" yaptığımı da pek hatırlamıyorum aksine söylediğim şeylerin çoğu birebir yaşandı. Hakkında hiçbir fikrinin olmadığı kişilere böyle saldırıda bulunup başka bir işi-gücü yok çıkarımı yapman da çok yazık. Oyuna aynı eleştiriler defalarca yapıldı-yapılıyor her platformda ama bi Türkçe forumda herhalde böyle karşılık alıyordur.

@argon45 Yani 8 yıl geliştiriliyor olması hiçbir şey ifade etmiyor, çünkü gelişim süreci hakkında hiçbir fikrimiz yok. Yani araryüzleri kaç defa yeniden yaptılar vs vs bilmiyoruz; o yüzden 8 yıl az demek de çok demek de doğru olmaz. Yani 8 yıldır geliştiriliyor barı şu olsaydı demek de manasız, fakat eksikleri belirtmek de aynı derecede önemli. Sadece eksikleri belirtirken kullanılan dil beni çok şaşırtıyor herkes dramatize ediyor olayı.

Görevler, diyaloglar, side questler, evlilik dediğiniz şey metin yazmak zaten. En kolay halledebilcek kısımlar oraları; e peki neden halletmediler. Büyük ihtimalle zemini oturtmak istiyorlar ilk olarak; belki ellerinde hazır bile olabilir. Optimizasyon ve bug craah düzeltme konusuna eğiliyorlardır şu an. Ha krallıklar arası denge veya lordların davranışı ai üzerinden ilerliyor, önemli bir ölçüde yapay zeka gerektiren bir oyun total war'ın aksine ülke bazlı değil klan bazlı bir çıkar koruma sistemi var. Bu konuda eksikler umarım geliştirilir.

@argon45 Yani 8 yıl geliştiriliyor olması hiçbir şey ifade etmiyor, çünkü gelişim süreci hakkında hiçbir fikrimiz yok. Yani araryüzleri kaç defa yeniden yaptılar vs vs bilmiyoruz; o yüzden 8 yıl az demek de çok demek de doğru olmaz. Yani 8 yıldır geliştiriliyor barı şu olsaydı demek de manasız, fakat eksikleri belirtmek de aynı derecede önemli. Sadece eksikleri belirtirken kullanılan dil beni çok şaşırtıyor herkes dramatize ediyor olayı.

Görevler, diyaloglar, side questler, evlilik dediğiniz şey metin yazmak zaten. En kolay halledebilcek kısımlar oraları; e peki neden halletmediler. Büyük ihtimalle zemini oturtmak istiyorlar ilk olarak; belki ellerinde hazır bile olabilir. Optimizasyon ve bug craah düzeltme konusuna eğiliyorlardır şu an. Ha krallıklar arası denge veya lordların davranışı ai üzerinden ilerliyor, önemli bir ölçüde yapay zeka gerektiren bir oyun total war'ın aksine ülke bazlı değil klan bazlı bir çıkar koruma sistemi var. Bu konuda eksikler umarım geliştirilir.
Oyunun "8 yıldır geliştirildiğine" dair resmi bir açıklama olmuş muydu hiç? Merak ettiğimden soruyorum. Bu oyun 8 yıldır geliştirilmekte olsaydı, EA olarak çıkmazdı diye düşünüyorum. Duyurusu yapılalı 8 yıl olmuştur bence. Eleştirenler eleştirmekte haklı, ona lafım yok. Yaklaşık 2-3 senedir çıkış tarihi bekleniyordu. Taleworlds baskı altına alındı ve oyun nihayet çıktı. Bu buglar, glitchler yüzünden ertelense, yine eleştirilecekti Taleworlds. Forumda lanet okuyanlar falan görüyorum şaşırıyorum. Şu an bize düşen yapıcı eleştiri, bolca geri bildirim yapmak ve sabır diye düşünüyorum.

Kötü yorumlar gelmeye devam ediyor..

Büyük bir hayal kırıklığı 8 yıldır geliştirilen oyunda yaşıyorsanız 1 yılda bunun düzeleceğine inanmak hayalperestliktir..
Size bir şey söyleyeyim mi durum anlattığınız gibiyse
Bu 1 yıllık süreçte ancak kabulleniriz durumu ve elde ne varsa onunla tatmin olacağız

Warband daha iyi diyen arkadaşlara sadece gülüyorum. Yorum dahi yapmamak lazım ama işte dayanamıyor insan. Oyunun erken erişim çıkmasının sebebi zaten tam bitmemiş olması. Tam bitmemiş bir oyundan ne bekliyorsunuz tam olarak? TAM DEĞİL. BİTMEDİ. ADAMLAR DAHA OYUNU YAPIYOR. Bahsettiğiniz eksikliklerin olması işte tam da bu yüzden normal. Oyunu çıktığı gibi alamadım, ödeme sorunu yaşadım. Ona rağmen 16 saat oynadım ve beğendim. Tabii ki eksikleri var, zaten erken erişim çıkmasının nedeni bu. Çünkü oyun TAM DEĞİL. BİTMEDİ.

Bahsetmeden geçemeyeceğim, burada bir arkadaş var. Anime hastası, hayatta buraya yazdığı eleştirilerden başka bir uğraşı da yok muhtemelen. Bilip bilmediği her konuda yalan yanlış sallıyor. Örnek vermek gerekirse Türkçe çıkmayacak diye sallıyordu, daha sonra bu nasıl çeviri hiç Türkçe çıkarmasınlar bari diye sallamaya başladı. Çevirinin gayet güzel olduğunu görünce de sesi çıkmadı. Aynı arkadaşın 20-30'dan fazla postunu okudum. Kendisinin artık kötü niyetle buraya gelip karalama yaptığını düşünüyorum. Burası sizin şahsi karalama defteriniz değil. Yöneticilerin bu tarz toxic varlıkları burada barındırmamaları gerekiyor, gerçekten rahatsız edici bir hal alıyor bu şekilde.

Oyuna dönecek olursak, topluluktan gelen dönütlerle birlikte oyun 1 yıl içinde kendini gerçekleştirecek ve ben bu tiviti o zaman alıntılayacağım. Sakin olun arkadaşlar. Oyun hala yapım aşamasında ve dediklerinizi dikkate alan developerler tarafından gün gün nakış gibi işleniyor. Saygılar.

8 senede Allah aşkına ortaya konulan sonuçtan memnun musun sen? Birkaç eksik ve bugtan bahsedilmiyor ortada yani. 8 senedir ekleyememişlerde 1 senede mi ekleyecekler. Zaten 1 sene sonra bile çıkacağı belli değil. Ben foruma 2015'te üye oldum ve o zaman bile çıkacağı söylenen bir oyundu bu. Şimdi bunun kaymağını yiyip gene yıllarca bekletecekler milleti. Working Progress ayağına. Ya da asıl oyunu paylaşmadılar bize ve eksik oyunu paylaştılar diye düşünüyorum. Updateler ile tamamlayacaklar herhalde.

steamdb-most-played.png

twich-bannerlord.png

Tüh, bir de Warband'den iyi oluverseymiş keşke, 1. sırada olurdu heralde.
Kusura bakmayın da, LMAO.

Şu an böyleyse diye hep böyle kalacak diye bir kaide yok. Bu kitleyi koruyabilecek mi görücez ilerde. Eninde sonunda herkes sıkılır. Warband'tan sıkıldığı gibi.

Beyler sürekli drop yiyenler varsa ve rami 8gbtan az ise bilin ki ram yüzünden drop yiyorsunuz oyun gerçekten yüksek miktarda ram istiyor yüksek ayarlarda 12gbta kadar ram tüketebiliyor ki bu ciddi bir değer. Bannerlord sistem gereksinimlerinde minimum ayarda 6gb ram demişler ama katılmıyorum 6gb ram de yeterli değil bannerlord için yine takılma donma yapıyor. Bannerlorda hatta 8gb ram bile yeterli olmayabilir işlemcisi ve ekran kartı iyi olup rami 8gb olan arkadaşlar oyununuz takılıyorsa ram yetmediğinden takılıyor

Oyunun rpg kısmı çok boş kalmış.Birlik oluşturdum adamla etkileşime giremiyorum yanıma çağıramıyorum herhangi bir emir veremiyorum. Ulak yollama yollama olayı yok. Konuşma seçenekleri az, soru soramıyorsun. Kral hapse düştü zindana gidiyorum konuşmuyor kurtaramıyorsun.Keşke senaryo yerine rpg üzerine düşseymişsiniz. Single oyunum akmıyor devam ettiremiyorum eksikler yüzünden..

İnsanların bu kadar şikayet etmesinin nedeni Armağan Yavuz'un "zorlasak tam sürüm olarak çıkartırız,bizim oyunumuz tam bir oyun gibi hissettirecek" gibi söylemlerde bulunması bence.

Öncellikle buradan görmselerde Talewords calisanlarin bu oyunda emegin gecen herkesin özellikle Armagan Yavuz abimizin ellerine saglik cok guzel olmus oyun ve bize bir gurur yasattilar.

Oyunda arti ve eksi seyleri yazmak istedim. Önce oyunun iyi taraflari sunlar
-Kaplamalar ve animasyonlar cok iyi yapilmis. Mimikler olsun yuzler olsun, karakterin hareketi olsun cok iyi olmus acikcasi bekjlentimin ustunde bir seydi
- Klan kurma olayi cok iyi olmus. Evet gercekden oyunda bir klan kurup diger derebeyleri ve yoldaslarimizi klanimiz ile beraber saasabiliyoruz.
-Krallik sekmesinde ve mekanigi cok iyi olmus. Ic savas, fesatlik, ihanet falan hersey yapabilirsin.
- Savas alanindaki o taktiklerde cok iyi olmus
- Handa o yunlar cok iyi olmus. Hepsi birbirinden farkli ve cok zevkliler, bazilarini anlamasamda:smile:
Suan aklima bunlar geldi. Eminim ki unuttgum bir suru sey vardir fakat oyunun iyi olmasi icin eksilerini söylemek önemli

-Öncellikle optimizasyona falan hic girmiyorum zaten. Ileride duzeltilir
-Benim hayal kirikligina ugratan diyaloglardaki secenekler oldu. Abi neden bu kadar az konusma secenegimiz var? Yani bir lord ile konusurken neden sadece bir kac secenek koymuslar? Bunlari ileride eklerler umarim cunku ben bannerlordan buyuk bir konusma secenekleri beklemistim.
-Yine az önceki konu fakat bu sefer yoldasalr. Neden bu kadar az etkilesime gecebiliyoruz?
-Lordlar neden bu kadar cok az? LEydilere girmiyorum bile. Hicbir leydiye rastlamadim 15 saatlik oyunumda
-Sehirlerde ve köylerde o özel npc ler cogalmali. Görevler icin demiyorum. Dukkan acma gibi yatirimlar, secenekler cogalmali
- Haydut veya capulcularin standard sayilari cogalmali
Aklima bunlar geliyor suan. Fakat eminim ki bunlar ileride ekelnicek. Cok tesekkur ederiz cok guzel bir oyun olmus bunlara ragmen. Yani teredutde kalmis insanlar bunu okuyorlarsa mutlaka alin ve sabir edin oyun cok guzel cok buyuk bir potensiyali var. Zaten youn betada o yuzden hep gelisiyor.

Arkadaşlar ben savaşa başladığımda birliklerim sabit kalıyorlar bunun nedeni nedir? Düşman askerinin yaptığı gibi savaş başlayınca karşı tarafa hücum etmeleri ya da beni takip etmeleri gerekmez mi? Savaş komutları nasıl veriliyor anlayamadım.

Arkadaşlar ben savaşa başladığımda birliklerim sabit kalıyorlar bunun nedeni nedir? Düşman askerinin yaptığı gibi savaş başlayınca karşı tarafa hücum etmeleri ya da beni takip etmeleri gerekmez mi? Savaş komutları nasıl veriliyor anlayamadım.

Klavyedeki 1-2-3-4-5... tuşları ile komut veriliyor. Eğer klavye ayarlarını değiştirmediysen backspace (silme) tuşuyla taktik kısmını açabilirsin savaş içerisinde. Ona göre yönlendirmeleri yapıyorsun.

Klavyedeki 1-2-3-4-5... tuşları ile komut veriliyor. Eğer klavye ayarlarını değiştirmediysen backspace (silme) tuşuyla taktik kısmını açabilirsin savaş içerisinde. Ona göre yönlendirmeleri yapıyorsun.
Warbandda beni takip et ya da saldır komutlarına rahatlıkla erişiyordum bunda kafam karıştı çorba ettim. Hangi tuşlarla ''beni takip et'' ya da ''taarruz'' emri verebilirim?

Selamlar,

Binlerce kez yazılmıştır belki ama ben de eleştirilerimi belirteyim. İlk başta şunu diyeyim, feedback sistemi kolaylaştırılmalı. Örneğin, Space Engineers'ta oyundan atınca oyun karşınıza "Send Log" diye buton çıkarıyor hatayı developerlarla paylaşmanız için. Bir dahaki yamada o hata düzelmiş oluyor. Eğer varsa ben bilmiyorum, düzeltiniz.

- Öncelikle oyunun giriş kısmını çok beğendim. Karakterimizin tipini en ince detaylarına kadar belirlemek aşırı hoşuma gitti, yara izleridir şudur budur renk katmış baya. Hatta keşke oyunun ilerleyen dönemlerinde ölümcül yara izi alabilirsek veya başka lordları falan yaralarsak çok güzel olur. Zira oyunda koldan bacaktan vurdun falan yazıyor. Belki bir sisteme oturtulabilir oyun içinde, olmasa da olur ama. Geçmişini belirtirken Warband'daki gibi tak tak basıp geçmemek güzel olmuş, kendine has derinlik ve hava katmış. Eğitimi de beğendim. Bu kısma çok takılmayacağım çünkü bence oyunun en sorunsuz kısmı orası.

- Oyunun en başındaki maceraya başlama kısmı hoşuma gitti. Bizi çok zorlamadan oyunun temel mekaniklerini öğretmek için konulmuş belli ama her kültür için ayrı hikaye olmasını dilerdim. Ne olursa olsun aynı yerden başlıyoruz. Aynı adam aynı terane dönüyor, Warband'dan daha derin olmalıydı. Her kültürün hazinelerini, özelliklerini keşfetmek için can atmalıydık lâkin bonus vermekten başka bir işe yaramıyor kültür işi. Hatta bence Warband'daki gibi Kalradya'nın dışından gelebilmeliydik, onun da farklı bir olayı olurdu.

- Oyunda birçok bug var, EA olduğu için kafaya takmadım. Gelen yamalarla bunların düzeleceğini düşünüyorum ama bazı hatalar son derece gıcık. Ben ilk oyuna girerken vs. hata almadım şükür. Hiçbir zaman loading ekranında da takılmadım, bir tek bugün farklı olarak açtığım savede savaşlarda görünmezdim. Biraz oyunun toparlanmasını beklemeye karar verip çıktım oyundan.

- Karakter görünümlerinin kötü olduğundan bahsetmiş birisi forumda. Sonuna kadar katılıyorum. Kadın NPC'ler oyuncak bebek gibi erkekler de korkuluk gibi. Gece rüyama girecek zannettim =D Karakter yaratma ekranında karakterimiz güzel gözüküyor ama oyun esnasında benim gibi medium(çok az low) ayarlarda oynayanlar için karakterler o kadar da güzel gözükmüyor. Belki ona birazcık rötuş yapılabilir daha güzel gözükmesi için çünkü Warband'ın da grafikleri güzel değil ama karakterler böyle tuhaf durmuyor.

- Oyun EA sürümünde tamam da optimizasyonu gerçekten vasat. O hatalar, crashler, texture bozuklukları, droplar ne? Sistemim 1050Ti, 8GB RAM, i5 7300HQ ahım şahım olmasa da bu kadar drop olmamalıydı medium-low ayarlara rağmen. İnşallah en kısa sürede ayar çekilir.

- Oyundaki sesler çok güzel de iç mekan seslerinin çeşitliliğini artırmaları gerek. Hana gidiyorum sürekli yudum sesi, hüpürdetme sesi tekrar edip duruyor, kimse bir şey içmediği halde. Bu kadar acemice olması gözüme battı. Bunları çeşitlendirmek o kadar zor olmasa gerek. 5 saniyelik ses durmadan çalıyor. Ha bu arada bende bazen dış mekan sesleri kesiliyor sadece kendi yürüme sesimi duyuyorum.

- Yapay zeka biraz zekadan mahrum kalmış gibi. Savaş alanında kaçmaya başlıyorlar adamlara çatır çatır vuruyorum ne blok yapıyorlar ne karşılık veriyorlar. Şehir atmosferini de kötü hale getiriyor bu. Adamın sırtında yük var direk gibi dikiliyor şehrin ortasında bir şey de yapmıyor.

- Diyaloglar en önemli kısmıydı benim için ve hayal kırıklığına uğradım. Warband'daki diyaloglar bile daha fazla, bunda gidiyorsun adama diyecek bir şey yok. Lordlarla doğru düzgün muhabbet etme yok. Bir de diyalog başları hep aynı yok "Falancaya bir şey dedim de bana filan dedi, Ah özür dilerim efendim..." diye başlıyor hepsi. Herkes de ne hikmetse kibar. Birisi de "Ne bakıyon birader?!" demiyor. Warband'da bile kavgacı sarhoş vardı. NPC'lerin hikayesine girmiyorum bile aşırı yüzeysel. Karakterimiz de NPC'lerin neden oyunda olduğunu biliyormuş gibi "Vakit kaybetmeyelim işimizi halledelim." diye başlıyor. Çoğu diyalogların tek cevabı var, Warband'dan bu yana milim mesafe kat edememiş hatta daha kötü olmuş ikna olayı dışında bence. Hemen el atımalı sağlam bir yazar mıdır, senarist midir o tarz bir şey bulunup oyuna derinlik katacak diyaloglar ve görevler eklenmeli zira sığ bir dünyada geziyormuş hissi oluşturuyor bende.

Yazacak o kadar çok şey var, benim de bir o kadar az vaktim var. İnşallah oyunu daha iyi yerlerde görürüz. Yanlışlarım/bilmeyip eleştirdiklerim varsa düzeltirseniz sevinirim. Ne de olsa yeni çıktı oyun.

İyi forumlar.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom