Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Oyunun mevcut durumu hemen her açıdan (grafik ve savaş büyüklüğü hariç) Warband'den daha geri/kötü durumda. Yabancı forumda uzun bir yazı okudum, o yazı oyunun şimdiki durumunu özetliyor zaten; daha iyisini yapalım derken var olanı yoketmişler pek çok şeyde.

Çok haklı bir yorum.

Güncellemeler ile gönlünüzü alacaktır TW. Sakin kalın merak etmeyin. İade etmeyin. Parayı da tattılar şimdi. Motivasyon yüksektir ekibin.

Oyunda karakter gelişimi çok ağır ilerliyor veya hissettirmiyor buna askerlerinin gelişimi dahil.Özellikle yeni karakter gelişim sistemini ilk görünce heyecanlanmıştım ama matematiksel hesaplamaların dahi bu kadar eksik bir şekilde olacağını hiç düşünmüyordum ben açıkçası.

Normalde bu tarz sistemde oynama tarzına göre skill ağacın da doğal yolla gelişmesini beklerken kendimi sırf özelliğin gelişmesi için sağda solda grind yaparken bulmam pek zevk vermedi doğrusu.

Ryzen 5 1600, 16 gb 3000mhz ddr4 ram ve msi gtx 1060 6gb ekran kartım var yüksekde 50 fps ile oynuyorum ve neredeyse hiç drop yaşamıyorum. Msi afterburner ve görev yöneticisinden de kaynak kullanımını kontrol ettim ve işlemci tüm çekirdekler en zorlu anlarda %30 larda dolanıyor (daha yeni lord oldum en büyük savaşım 100 kişi şu ana kadar), ram yaklaşık 13gb ve ekran kartı tavana vuruyor oc'li haliyle. Muhtemelen performans sorununu en çok ram'den ve ekran kartından yaşıyorsunuz oyun çok büyük olduğu için ve sürekli ramda 1 dosya çekip diğerini attığı için oyun ram'in saat hızı da çok önemli bu konuda ama tabiki en önemli limit ekran kartının kendisi. Ayarlardan özellikle ekran kartına yüklenen şeyleri kapatmanızı tavsiye ederim zaten tam sürümü gelince optimizasyonu da bitmiş olur ve performansda büyük bir artış görürüz muhtemelen

Ryzen 5 1600, 16 gb 3000mhz ddr4 ram ve msi gtx 1060 6gb ekran kartım var yüksekde 50 fps ile oynuyorum ve neredeyse hiç drop yaşamıyorum. Msi afterburner ve görev yöneticisinden de kaynak kullanımını kontrol ettim ve işlemci tüm çekirdekler en zorlu anlarda %30 larda dolanıyor (daha yeni lord oldum en büyük savaşım 100 kişi şu ana kadar), ram yaklaşık 13gb ve ekran kartı tavana vuruyor oc'li haliyle. Muhtemelen performans sorununu en çok ram'den ve ekran kartından yaşıyorsunuz oyun çok büyük olduğu için ve sürekli ramda 1 dosya çekip diğerini attığı için oyun ram'in saat hızı da çok önemli bu konuda ama tabiki en önemli limit ekran kartının kendisi. Ayarlardan özellikle ekran kartına yüklenen şeyleri kapatmanızı tavsiye ederim zaten tam sürümü gelince optimizasyonu da bitmiş olur ve performansda büyük bir artış görürüz muhtemelen

Ekran kartından çok işlemciye dadanan bir oyun bu. İşlemciye yük bindiriyor aşırı. Ultrada ben senden daha yüksek fpsler alıyorum. Ekran kartı sıkıntısız ısınmadan çalışırken oyun aniden işlemciye yükleme ekranlarında özellikle yükleniyor. Diğer AAA oyunlarda %30 %50 çalışırken bannerlord birden yerli yersiz işlemciye yüklenip tüm çekirdekleri %100'lüyor ve ısıtıyor. Ayrıca very low'da bile drop giriyor yani.

Sistemim

i7 4770 3.90

RX 580 8 GB

16 GB DDR3 1600 MHZ Ram

İşlemci, RAM vs. yeterli olduğu halde ekran kartım yetersiz görünüyor. FPS sıkıntısı herkes gibi bende de var ama ileriki güncellemede en azından düşük-orta ayarlarda oynayabileceğimi umuyorum. 1 sene sonra tam olarak oynanabilir hale geleceğini düşünüyorum.

Oyunun mevcut durumu hemen her açıdan (grafik ve savaş büyüklüğü hariç) Warband'den daha geri/kötü durumda. Yabancı forumda uzun bir yazı okudum, o yazı oyunun şimdiki durumunu özetliyor zaten; daha iyisini yapalım derken var olanı yoketmişler pek çok şeyde.
Botlar toplanıp savaşmıyor. Ai'yi at ile taciz edersen seni takip etmiyorlar; adamlarina gidiyorlar. Şehir büyüklükleri kaleler, interior mekanların aydınlatması, modellemeler vs vs gayet güzel. Warbanddaki gerçekçi olmayan combat sistemini biraz daha gerçekçi yapmışlar. Delaylı olmasından ve üst üste darbe yendiğinde geç karşı cevap oluşturulmasından bahsediyorum. Yoksa 4 yön modeli zaten klasik, onun değiştirilmemesi gerekirdi ki bence yapılan değişikliklerle en iyi sonucu elde etmişler. Sp nin içi boş fakat emin olun düzgün bir senaryo yazarı bulursanız en kolay kısım o diyalogları doldurmak. Özellikle fizik motoru beni etkiledi. Ha eksikleri çok fakat ben hala zevk alarak oynuyorum. Yani eleştirilmesini anlarım, hak veririm fakat Warband'den kötü denmesi bana sadece gülünç geliyor.

Şuanki durumu Warband'den kötü, bahsettiğim uzun yazıyı okursan az-biraz fikir sahibi olursun. Evlilikten, asker ağacına, devletler arası dengeden, görevlere kadar daha aklıma gelmeyen bir sürü şey Warband'e göre gelişmemiş aksine daha kötüleşmiş. Buglar-glitchler-crashlar ayrı bir konu. Bahsettiğin şeyler ağırlıklı olarak grafik ve combat ile ilgili ki grafik hariç demiştim zaten. Şuanda oyuncular aylar önce birinin dediği gibi paralı bug tester, başka bir şey değil.

Şuanki durumu Warband'den kötü, bahsettiğim uzun yazıyı okursan az-biraz fikir sahibi olursun. Evlilikten, asker ağacına, devletler arası dengeden, görevlere kadar daha aklıma gelmeyen bir sürü şey Warband'e göre gelişmemiş aksine daha kötüleşmiş. Buglar-glitchler-crashlar ayrı bir konu. Bahsettiğin şeyler ağırlıklı olarak grafik ve combat ile ilgili ki grafik hariç demiştim zaten. Şuanda oyuncular aylar önce birinin dediği gibi paralı bug tester, başka bir şey değil.

Durum böyle olunca ve bu noktaya 8 senede gelindiğini varsayarsak 2021'e kadar neyi düzeltebilecekler acaba ve 8 senede yapılalamış bir şeyi nasıl 1 senede ekleyecekler? Buglar ve optimizasyon düzebilir ama oyun çok eksik. Warband'ta birkaç kişinin toplanıp nasıl modlar yaptığına hepimiz şahit olduk. Koskoca firmanın elinden bu gelemez herhalde.

Ekran kartından çok işlemciye dadanan bir oyun bu. İşlemciye yük bindiriyor aşırı. Ultrada ben senden daha yüksek fpsler alıyorum. Ekran kartı sıkıntısız ısınmadan çalışırken oyun aniden işlemciye yükleme ekranlarında özellikle yükleniyor. Diğer AAA oyunlarda %30 %50 çalışırken bannerlord birden yerli yersiz işlemciye yüklenip tüm çekirdekleri %100'lüyor ve ısıtıyor. Ayrıca very low'da bile drop giriyor yani.

Sistemim

i7 4770 3.90

RX 580 8 GB

16 GB DDR3 1600 MHZ Ram

büyük savaşlarda dediğiniz gibi olabilir de benim genel gözlemim ekran kartının darboğaz yaptığı yönünde. Gerçi benim işlemcim ryzen ve çoklu çekirdek performansında genel olarak intelden daha verimli ve sizin ekran kartı da benimkinin üstü diye hatırlıyorum yani biraz normal darboğaz yapan parçaların zıt olması :grin: ama ram'inizin ddr3 olması da fps droplarla alakalı olabilir muhtemelen ben 2400mhz den 3000mhz de overclockladığımda bile direk performans artışı görmüştüm.

büyük savaşlarda dediğiniz gibi olabilir de benim genel gözlemim ekran kartının darboğaz yaptığı yönünde. Gerçi benim işlemcim ryzen ve çoklu çekirdek performansında genel olarak intelden daha verimli ve sizin ekran kartı da benimkinin üstü diye hatırlıyorum yani biraz normal darboğaz yapan parçaların zıt olması :grin: ama ram'inizin ddr3 olması da fps droplarla alakalı olabilir muhtemelen ben 2400mhz den 3000mhz de overclockladığımda bile direk performans artışı görmüştüm.

Ramlerin doğrudan oyun performansına etkisi çok yok. O kadar çok değil yani.

Maalesef çok haklı bir yorum...

Bu yoruma katılıyorum. Dikkat çekmesi için alıntılıyorum.

Last edited:
Kişisel tartışmaya yönelik ileti
Warband daha iyi diyen arkadaşlara sadece gülüyorum. Yorum dahi yapmamak lazım ama işte dayanamıyor insan. Oyunun erken erişim çıkmasının sebebi zaten tam bitmemiş olması. Tam bitmemiş bir oyundan ne bekliyorsunuz tam olarak? TAM DEĞİL. BİTMEDİ. ADAMLAR DAHA OYUNU YAPIYOR. Bahsettiğiniz eksikliklerin olması işte tam da bu yüzden normal. Oyunu çıktığı gibi alamadım, ödeme sorunu yaşadım. Ona rağmen 16 saat oynadım ve beğendim. Tabii ki eksikleri var, zaten erken erişim çıkmasının nedeni bu. Çünkü oyun TAM DEĞİL. BİTMEDİ.

Bahsetmeden geçemeyeceğim, burada bir arkadaş var. Anime hastası, hayatta buraya yazdığı eleştirilerden başka bir uğraşı da yok muhtemelen. Bilip bilmediği her konuda yalan yanlış sallıyor. Örnek vermek gerekirse Türkçe çıkmayacak diye sallıyordu, daha sonra bu nasıl çeviri hiç Türkçe çıkarmasınlar bari diye sallamaya başladı. Çevirinin gayet güzel olduğunu görünce de sesi çıkmadı. Aynı arkadaşın 20-30'dan fazla postunu okudum. Kendisinin artık kötü niyetle buraya gelip karalama yaptığını düşünüyorum. Burası sizin şahsi karalama defteriniz değil. Yöneticilerin bu tarz toxic varlıkları burada barındırmamaları gerekiyor, gerçekten rahatsız edici bir hal alıyor bu şekilde.

Oyuna dönecek olursak, topluluktan gelen dönütlerle birlikte oyun 1 yıl içinde kendini gerçekleştirecek ve ben bu tiviti o zaman alıntılayacağım. Sakin olun arkadaşlar. Oyun hala yapım aşamasında ve dediklerinizi dikkate alan developerler tarafından gün gün nakış gibi işleniyor. Saygılar.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom