Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Arkadaşlar kervan dışında nasıl ticaret yapabilirim. 5 yoldaşım var ve 5 i kervanda. Mevcut param 30.000 üstü. Ben şu an nasıl harcayabilirim bu parayı? Dükkan vs nasıl açarım.
şehir merkezlerinde dükkanlar var, orada çalışanlara git "burayı almak istiyorum" de, oraya istediğin işletmeyi aç. ama hammadde işine dikkat et. ben şehire bağlı köylerin üretimine bakıyorum ona göre işletme açıyorum, doğru mu bilmiyorum ama bana mantıklı geldi. bekleyip kar ediyor mu bakacağım..
 
Forumun okunduğunu umarak biraz yorum yapmak istiyorum.

Multiplayer:

Oyunu gtx1050 ti, i7 8750h, 8gb ram bir laptoptan oynuyorum. Grafik ayarlarım en düşükte olsa bile ara sıra fps drop yaşanıyor. Ben bu makineyle nice aaa oyunu orta ayarlarda sorunsuz oynadığım için çok garibime gidiyor. Kapalı betayken daha da kötüydü durum, umarım düzeltirler ileride. Multiplayer aynı Warband gibi keyifli olmuş. Bence şu fps drop işi çözülürse gayet de oynanabilir olmuş. Warbandde bazı serverların bot atarak hayata geçirdiği captain modunu burda direk görüyoruz ve cidden oynaması çok keyifli. Yapay zeka ile ilgili sıkıntılar olduğunu hissetsem de bence bu hali bile iyi. Siege modu ise kasmasa gerçekten harika ve eşsiz bir mod, kuşatma araçları ve silahları daha yıkıcı - daha epik - daha pratik hale gelirse oyuncuya ruh daha iyi geçer diye düşünüyorum. Önceden tasarlanmış gedikleri patlatmak yerine belli bir strateji güdüp duvarın bir kısmını yok edebilmek isterdim, ama sanırım mümkün değil. Oynayış mekaniklerine gelirsem e-spor için alınmış kararları anlıyorum ama en azından özel serverlarda silah seçimini özgürleştirseler çok daha iyi olur. Warbandde kendimiz seçebiliyorduk zırhımızı, silahımızı ve bunlara göre taktik gidebiliyorduk. Şu hayatta çok az şey Nord baltası veya Rodok balyozu keyfi verebilir.

Singleplayer:

Tam olarak anlayabilmek, günahını almamak, peşin hükümlü olmamak adına 30 saat oynadım. Kasma, kaplama kaybolması, uzun yükleme süreleri gibi çözebilecekleri buglara girmeyeceğim. Beni asıl üzen şey bug olmayan şeyler. Genel fikrim ise erken erişim süresi boyunca sadece multiplayer oynamak. Üzülerek söylemem gerekiyor ki Warbandin hikaye modu çok daha keyifli.

Bannerlord daha güzel grafiklere sahip, modellemeler, animasyonlar, harita, çevre, şehir tasarımları çok çok daha iyi ama eski oyundaki temel oynanış problemlerinin neredeyse hiçbirini çözmeyip üstüne bir de bazı iyi çalışan şeyleri de bozdukları için görselliğin güzel olmasının bir anlamı kalmıyor hatta Warband'de kütük gibi animasyonlar, basit ve sade bir görsellik olduğu için göze batmayan kusurlar artık göze batmaya başlamış.

Oyun başlarken bir eğitim çıkıyor, dövüş mekaniklerine hakim olsam da neymiş bu diye merak ettiğim için atlamadım, gayet açıklayıcı olmuş. Daha sonrasında yanınızda kardeşinizle gittiğiniz görevler, adam toplama, diyaloglar, dövüşme vs. çok iyi başlıyor, muazzam akıcı ve zevkli ilerledi oyun eğitim kısmında. Aha dedim, yapmışlar, olmuş bu oyun, yine kütük gibi, yine monoton bir oynanış olmayacak diye çok çok çok heveslendim. -Bu kısımdan sonrası spoiler içerir- eğitim görevi bitince kurtardığınız adam size çok kıymetli bir hediye veriyor. Bu hediye öyle değerli ki çok büyük kazançlar getirebilir diye anlatılıyor ve ne olduğunu anlamanız için bir görev açılıyor. Kardeşinizden ayrılıyorsunuz, yola çıkıyorsunuz araştırma için.

İşte bu nokta, benim oyundan en çok zevk aldığım ilk 10 dakikadan sonraki bitmeyen düşüş noktası. 10 tane soyludan bilgi topla ? Tek tek hepsi nerde ansiklopediden bak sonra haritada kovala onları ? Saçma, sıkıcı, anlamsız ve beklenti yükselten bir görev. İnsan 10 tane soyluyu günlerce kovalayınca çok büyük bir aksiyonun içine atılacağını sanıyor ama durum sadece yaşlı lordların ölen kralı çekiştirmesinden ve anı anlatmasından ibaret. Hediye diye aldığınız şey ise krallık kurmanız veya bir krallığa girmeniz için ticket aslında. Yani çok basit bir şey için ortalık ayağa kalkmış. Sancağı topladıktan sonrası da çok saçma çünkü imparatorluğu yıkmanız veya korumanız için seçenek soruluyor. Ben o sıkıcı 10 kişiyle konuş görevini 200. günde falan tamamladığım için imparatorluk zaten heryeri ele geçirmişti. Ne benim sancağımı sunmama ihtiyacı vardı ne de kimsenin onu dağıtacak gücü. Ve oyun benim için bitti. Yapacak hiçbir şey kalmadı, bırakın Warband gibi yüzlerce, binlerce saat oynamayı, o kadar dengesiz olmuşki 30 saatte bütün dünya fethedildi. Erken erişimde bazı denge sorunları olacağını öngörüyordum ama bu kadarı çok fazla ve bunun erken erişimle alakası olmayan temel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Warband'de iyi olan bazı şeyler bozulmuş dediğim bu, denge.

Denge konusunu eleştirmeye devam edeyim, mesela benim şuan 1.3 milyon (evet milyon) param oldu oyunda, 2 atölye ve 2 kervan kazandırdı bana bu parayı (şuanda bir atölyemin değeri 800 bin, 15 bine kurmuştum) Bu kadar çok paraya bu kadar basit şekilde erişmek oyunun tüm heyecanını öldürdü benim için. Zaten oyuna başlarken ticaretle uğraşan, zengin bir karakter rolü yapmayı istiyordum ama 2 atölye ve 2 kervanla milyoner olmak işi bozdu. Üstelik bir noktadan sonra paranızın bir önemi yok, yani harcayabileceğiniz bir seçenek de yok. Askerlere gıda almak, yoldaşlara ekipman almak, asker toplamak, haydutlara haraç vermek dışında para harcayacak bir konu yok. Burada konu dengeden çıkıyor, başka bir problem karşımıza çıkıyor o da monotonluk.

Oyunun başlarında kervan kuracak, ticaret yapacak, atölye açacak, haydut kampı yağmalayacak paranız ve ordunuz olmadığı için para kazanmak için en mantıklı şey köylerde ve şehirlerde bulunan tüccarlar ve liderlerden görev almak. Bu görevler aynı warbandde olduğu gibi çeşitlilik olarak çok zayıflar ve bir noktadan sonra gerçekten çok sıkılıyorsunuz. Bir görev türünü 3 kere yapsanız, 3 ünde de bütün süreç tamamen aynı ilerlediği için artık dayanılmaz keyifsiz oluyor. Tamam görev yapmak zorunda değiliz, oyunda özgürüz doğru ama yapacak bir eylem yoksa özgür olmanızın bir anlamı kalmıyor.

Mesela ben oyunda çok para kazandım, demek ki artık zenginim asker-komutan olarak ünlü olmasam bile tüccar olarak ünlü ve güçlü olmam lazım. İnsanların beni gördüğünde çok zengin olduğumu bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor ama 1.3 milyon para kasmış karaktere çıkan görev hala 400-500 ödüllü sığır kovalama görevi. Mesela birkaç tüccar ve çete lideriyle anlaşıp ortaya 50-60 bin belki 100 bin 200 bin altın koyup bir lorda rüşvet verip bölgede ticari imtiyaz almak, bir lordun kuyusunu kazmak için yoldaşlarına büyük miktarlarda rüşvet vermek, krallık ordularıyla büyük ticari anlaşmalar yapmak veya banka kurmak, krallıklara borç vermek gibi seçenekler olmalıydı ama yok. Siz ticarete odaklanıp başarılı oluyorsunuz ama oyunun atmosferi sizin ilerlediğiniz seviyede ilerlemiyor. Bu noktada oyun ticaretle uğraşmak isteyen oyunculara bir zenginlik sunmadığı için o kadar da özgür olmadığımızı anlıyoruz.

Savaşmakla, asker olmakla ilgilenmek isterseniz de bu sefer parasızlık çekiyorsunuz, kiralık asker olma bedelleri 20-40 arası değiştiği için aldığınız para maaş ödemenize zor yetiyor- yetmiyor. Büyük bir orduyla krallığa katılacağım zamanda bütün İmparatorluk her yeri ele geçirdiği için krallığa bağlı bir sancak beyi olmak nasıl bilemiyorum ama o kısımda da çok büyük yenilikler olduğunu sanmıyorum. Genel olarak tüm görevler, tüm aktiviteler sıkıcı olmuş ne yazık ki. Evet biz bu seriyi böyle sevdik ama 2010 - 2014 senelerinde böyle sevdik, Warbandin kütük gibi oyun motoruyla sevdik. Artık böyle olmaması için çok imkan varken bunu kimse kabul etmez.

Bunun dışında 2 diyaloga, göreve girmek ve çıkmak için 4 kere yükleme ekranı çıkması, şehir merkezinden hana girerken yükleme ekranı çıkması 2020 senesi için kabul edilemez. Bütün akıcılığı ruhu alıp gidiyor. Ansiklopedi, insanlarla ilişkilerimizi görmek vb. ise zor erişilmesi, pratik olmaması sebebiyle yine önceki oyunlardan bile geri kalan şeylerden biri olmuş. Örnek vermem gerekirse asker almak için aramın iyi olduğu bir asili arıyorum ama tek tek bakmam veya hatırlamam gerekiyor hangi şehirlerdeki asillerle aramın iyi olduğunu. Buna bakmanın bir yolu varsa da pratik değil demek ki.

Bu kadar ağır eleştiriden sonra bazı iyi noktalara da değinmek gerekiyor aslında ama bana göre mevcuttaki sorunlar o kadar kritikki singleplayerı övmek için motivasyon bulamıyorum. Açıkcası ben hayalimdeki oyun deneyimini yaşayamadım. Modları ve erken erişimin bitişini bekliyor olacağım.
Duygularıma tercüman oldu
 

Üzerimde bir adet savaş satırı var. Savaş meydanında elime satır aldığımda sırtımda bir başka satır daha gözüküyor..
 
single player oynayıp oyunu sevmeyen arkadaşlar, ben de sizlerden birisiydim. hatta ilk önce o kadar hayal kırıklığına uğradım ki oyunu iade ettim, sonra pişman olup tekrar aldım ve 11.saatimi az önce devirdim. bu oyunda warbanda kıyasla gelişmek çok daha yavaş, ve ilk oyuna başladığımız karakter acayip hantal, kimseye hasar vuramayan, odun gibi bir karakter olarak başlıyor. biraz zaman tanıyın, turnuvaları kovalayın, turnuvalardan çok güzel silahlar geliyor onları kullanın, ufak ufak yeni kombata ve yeni animasyonlara alışıp eskisi gibi adam kesip biçmeye başladığınızda çok zevk alıyorsunuz. ben oyunun ragdoll efektlerine bayıldım açıkçası. adama çift elli balta ile koyunca o çift elli baltayı yediğini hissettiriyor, savrularak yere düşüyor. kombat animasyonlarını kimler yaptıysa ellerine sağlık gerçekten acayip değişik bir keyifle oynuyorum.

ancak hala tek elli silah+kalkan dövüşlerine elim oturmadı, bazen bloklasam bile karşıdaki elemanın saplama saldırılarını yiyorum, ve nedense oyundaki her kılıcın tipi aynıymış gibi geliyor çeşitliliği belki ben keşfedemedim ama kılıç modelleri biraz fazla düz, daha şaşalı kılıç arayışındayım ama şehirlerde falan güzel bir şey bulamadım daha bakıcaz. bir de yetenekleri geliştirmek ne zor olmuş öyle ya, oyunun başından beri elimden geldiğince ok ve yay kullanıyorum daha 70 barajını yeni aştım, gelişmiyor resmen meret. diğer beceriler de öyle, mesela ben attan çok nadir indiğim için karakterin atletizmi acayip düşük kaldı, ne zaman bir sığınak bassam herkes yanımdan koşup geçip gidiyor kimseye yetişemiyorum mesela.

Biraz zaman tanıyın demişsin ama şuan ki halinde oyun sana buna bile imkan vermiyor.15 saat oynadığım bir karakterde zamanımı skilleri test etmek için grind yaparken(Ayrı bir mevzu) bir bakmışsın krallıktan biri tüm haritayı ele geçirmiş ve oyun bitmiş daha bir skill ağacını 100 bile yapamamış olmama rağmen.Krallıklardan biri rastgele bir şekilde rüzgarı arkasına bir alıyor her yeri ele geçiriyor ve bu oyuncunun etkisi olmamasına rağmen gerçekleşiyor. Sırf buna karşı koymak için tek başına krallık kurup direnmeye çalışan insanlar gördüm ama 15k lık ordu gelince karşısına pek fayda etmiyor tabi.

Oyunun bu kadar zamandır çıkmamasının sebebinin bu tarz denge ve akılda olan fikri oyuna istedikleri gibi yansıtamadıklarından dolayı olduğunu düşünmeye başladım. Yinede eğer topluluğu dikkate alırlarsa oyunun toparlanacağına inanıyorum çok iyi fikir sunuyor insanlar şimdiden, umarım yeterince değer verirler bu geri dönüşlere.
 
Biraz zaman tanıyın demişsin ama şuan ki halinde oyun sana buna bile imkan vermiyor.15 saat oynadığım bir karakterde zamanımı skilleri test etmek için grind yaparken(Ayrı bir mevzu) bir bakmışsın krallıktan biri tüm haritayı ele geçirmiş ve oyun bitmiş daha bir skill ağacını 100 bile yapamamış olmama rağmen.Krallıklardan biri rastgele bir şekilde rüzgarı arkasına bir alıyor her yeri ele geçiriyor ve bu oyuncunun etkisi olmamasına rağmen gerçekleşiyor. Sırf buna karşı koymak için tek başına krallık kurup direnmeye çalışan insanlar gördüm ama 15k lık ordu gelince karşısına pek fayda etmiyor tabi.

Oyunun bu kadar zamandır çıkmamasının sebebinin bu tarz denge ve akılda olan fikri oyuna istedikleri gibi yansıtamadıklarından dolayı olduğunu düşünmeye başladım. Yinede eğer topluluğu dikkate alırlarsa oyunun toparlanacağına inanıyorum çok iyi fikir sunuyor insanlar şimdiden, umarım yeterince değer verirler bu geri dönüşlere.
Deli gibi kuşatma yapıyorlar, meydan savaşı hiç görmedim. Birde biri ile barış oluyor hemen bir başkası ile savaş açılıyor.. Oturup yara saralım, ordu toplayalım, topraklarımızın refahı artsın mantığı yok şimdilik.. Bazı şeylerin güzel bir ayara ihtiyacı var.
 
Forumun okunduğunu umarak biraz yorum yapmak istiyorum.

Multiplayer:

Oyunu gtx1050 ti, i7 8750h, 8gb ram bir laptoptan oynuyorum. Grafik ayarlarım en düşükte olsa bile ara sıra fps drop yaşanıyor. Ben bu makineyle nice aaa oyunu orta ayarlarda sorunsuz oynadığım için çok garibime gidiyor. Kapalı betayken daha da kötüydü durum, umarım düzeltirler ileride. Multiplayer aynı Warband gibi keyifli olmuş. Bence şu fps drop işi çözülürse gayet de oynanabilir olmuş. Warbandde bazı serverların bot atarak hayata geçirdiği captain modunu burda direk görüyoruz ve cidden oynaması çok keyifli. Yapay zeka ile ilgili sıkıntılar olduğunu hissetsem de bence bu hali bile iyi. Siege modu ise kasmasa gerçekten harika ve eşsiz bir mod, kuşatma araçları ve silahları daha yıkıcı - daha epik - daha pratik hale gelirse oyuncuya ruh daha iyi geçer diye düşünüyorum. Önceden tasarlanmış gedikleri patlatmak yerine belli bir strateji güdüp duvarın bir kısmını yok edebilmek isterdim, ama sanırım mümkün değil. Oynayış mekaniklerine gelirsem e-spor için alınmış kararları anlıyorum ama en azından özel serverlarda silah seçimini özgürleştirseler çok daha iyi olur. Warbandde kendimiz seçebiliyorduk zırhımızı, silahımızı ve bunlara göre taktik gidebiliyorduk. Şu hayatta çok az şey Nord baltası veya Rodok balyozu keyfi verebilir.

Singleplayer:

Tam olarak anlayabilmek, günahını almamak, peşin hükümlü olmamak adına 30 saat oynadım. Kasma, kaplama kaybolması, uzun yükleme süreleri gibi çözebilecekleri buglara girmeyeceğim. Beni asıl üzen şey bug olmayan şeyler. Genel fikrim ise erken erişim süresi boyunca sadece multiplayer oynamak. Üzülerek söylemem gerekiyor ki Warbandin hikaye modu çok daha keyifli.

Bannerlord daha güzel grafiklere sahip, modellemeler, animasyonlar, harita, çevre, şehir tasarımları çok çok daha iyi ama eski oyundaki temel oynanış problemlerinin neredeyse hiçbirini çözmeyip üstüne bir de bazı iyi çalışan şeyleri de bozdukları için görselliğin güzel olmasının bir anlamı kalmıyor hatta Warband'de kütük gibi animasyonlar, basit ve sade bir görsellik olduğu için göze batmayan kusurlar artık göze batmaya başlamış.

Oyun başlarken bir eğitim çıkıyor, dövüş mekaniklerine hakim olsam da neymiş bu diye merak ettiğim için atlamadım, gayet açıklayıcı olmuş. Daha sonrasında yanınızda kardeşinizle gittiğiniz görevler, adam toplama, diyaloglar, dövüşme vs. çok iyi başlıyor, muazzam akıcı ve zevkli ilerledi oyun eğitim kısmında. Aha dedim, yapmışlar, olmuş bu oyun, yine kütük gibi, yine monoton bir oynanış olmayacak diye çok çok çok heveslendim. -Bu kısımdan sonrası spoiler içerir- eğitim görevi bitince kurtardığınız adam size çok kıymetli bir hediye veriyor. Bu hediye öyle değerli ki çok büyük kazançlar getirebilir diye anlatılıyor ve ne olduğunu anlamanız için bir görev açılıyor. Kardeşinizden ayrılıyorsunuz, yola çıkıyorsunuz araştırma için.

İşte bu nokta, benim oyundan en çok zevk aldığım ilk 10 dakikadan sonraki bitmeyen düşüş noktası. 10 tane soyludan bilgi topla ? Tek tek hepsi nerde ansiklopediden bak sonra haritada kovala onları ? Saçma, sıkıcı, anlamsız ve beklenti yükselten bir görev. İnsan 10 tane soyluyu günlerce kovalayınca çok büyük bir aksiyonun içine atılacağını sanıyor ama durum sadece yaşlı lordların ölen kralı çekiştirmesinden ve anı anlatmasından ibaret. Hediye diye aldığınız şey ise krallık kurmanız veya bir krallığa girmeniz için ticket aslında. Yani çok basit bir şey için ortalık ayağa kalkmış. Sancağı topladıktan sonrası da çok saçma çünkü imparatorluğu yıkmanız veya korumanız için seçenek soruluyor. Ben o sıkıcı 10 kişiyle konuş görevini 200. günde falan tamamladığım için imparatorluk zaten heryeri ele geçirmişti. Ne benim sancağımı sunmama ihtiyacı vardı ne de kimsenin onu dağıtacak gücü. Ve oyun benim için bitti. Yapacak hiçbir şey kalmadı, bırakın Warband gibi yüzlerce, binlerce saat oynamayı, o kadar dengesiz olmuşki 30 saatte bütün dünya fethedildi. Erken erişimde bazı denge sorunları olacağını öngörüyordum ama bu kadarı çok fazla ve bunun erken erişimle alakası olmayan temel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Warband'de iyi olan bazı şeyler bozulmuş dediğim bu, denge.

Denge konusunu eleştirmeye devam edeyim, mesela benim şuan 1.3 milyon (evet milyon) param oldu oyunda, 2 atölye ve 2 kervan kazandırdı bana bu parayı (şuanda bir atölyemin değeri 800 bin, 15 bine kurmuştum) Bu kadar çok paraya bu kadar basit şekilde erişmek oyunun tüm heyecanını öldürdü benim için. Zaten oyuna başlarken ticaretle uğraşan, zengin bir karakter rolü yapmayı istiyordum ama 2 atölye ve 2 kervanla milyoner olmak işi bozdu. Üstelik bir noktadan sonra paranızın bir önemi yok, yani harcayabileceğiniz bir seçenek de yok. Askerlere gıda almak, yoldaşlara ekipman almak, asker toplamak, haydutlara haraç vermek dışında para harcayacak bir konu yok. Burada konu dengeden çıkıyor, başka bir problem karşımıza çıkıyor o da monotonluk.

Oyunun başlarında kervan kuracak, ticaret yapacak, atölye açacak, haydut kampı yağmalayacak paranız ve ordunuz olmadığı için para kazanmak için en mantıklı şey köylerde ve şehirlerde bulunan tüccarlar ve liderlerden görev almak. Bu görevler aynı warbandde olduğu gibi çeşitlilik olarak çok zayıflar ve bir noktadan sonra gerçekten çok sıkılıyorsunuz. Bir görev türünü 3 kere yapsanız, 3 ünde de bütün süreç tamamen aynı ilerlediği için artık dayanılmaz keyifsiz oluyor. Tamam görev yapmak zorunda değiliz, oyunda özgürüz doğru ama yapacak bir eylem yoksa özgür olmanızın bir anlamı kalmıyor.

Mesela ben oyunda çok para kazandım, demek ki artık zenginim asker-komutan olarak ünlü olmasam bile tüccar olarak ünlü ve güçlü olmam lazım. İnsanların beni gördüğünde çok zengin olduğumu bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor ama 1.3 milyon para kasmış karaktere çıkan görev hala 400-500 ödüllü sığır kovalama görevi. Mesela birkaç tüccar ve çete lideriyle anlaşıp ortaya 50-60 bin belki 100 bin 200 bin altın koyup bir lorda rüşvet verip bölgede ticari imtiyaz almak, bir lordun kuyusunu kazmak için yoldaşlarına büyük miktarlarda rüşvet vermek, krallık ordularıyla büyük ticari anlaşmalar yapmak veya banka kurmak, krallıklara borç vermek gibi seçenekler olmalıydı ama yok. Siz ticarete odaklanıp başarılı oluyorsunuz ama oyunun atmosferi sizin ilerlediğiniz seviyede ilerlemiyor. Bu noktada oyun ticaretle uğraşmak isteyen oyunculara bir zenginlik sunmadığı için o kadar da özgür olmadığımızı anlıyoruz.

Savaşmakla, asker olmakla ilgilenmek isterseniz de bu sefer parasızlık çekiyorsunuz, kiralık asker olma bedelleri 20-40 arası değiştiği için aldığınız para maaş ödemenize zor yetiyor- yetmiyor. Büyük bir orduyla krallığa katılacağım zamanda bütün İmparatorluk her yeri ele geçirdiği için krallığa bağlı bir sancak beyi olmak nasıl bilemiyorum ama o kısımda da çok büyük yenilikler olduğunu sanmıyorum. Genel olarak tüm görevler, tüm aktiviteler sıkıcı olmuş ne yazık ki. Evet biz bu seriyi böyle sevdik ama 2010 - 2014 senelerinde böyle sevdik, Warbandin kütük gibi oyun motoruyla sevdik. Artık böyle olmaması için çok imkan varken bunu kimse kabul etmez.

Bunun dışında 2 diyaloga, göreve girmek ve çıkmak için 4 kere yükleme ekranı çıkması, şehir merkezinden hana girerken yükleme ekranı çıkması 2020 senesi için kabul edilemez. Bütün akıcılığı ruhu alıp gidiyor. Ansiklopedi, insanlarla ilişkilerimizi görmek vb. ise zor erişilmesi, pratik olmaması sebebiyle yine önceki oyunlardan bile geri kalan şeylerden biri olmuş. Örnek vermem gerekirse asker almak için aramın iyi olduğu bir asili arıyorum ama tek tek bakmam veya hatırlamam gerekiyor hangi şehirlerdeki asillerle aramın iyi olduğunu. Buna bakmanın bir yolu varsa da pratik değil demek ki.

Bu kadar ağır eleştiriden sonra bazı iyi noktalara da değinmek gerekiyor aslında ama bana göre mevcuttaki sorunlar o kadar kritikki singleplayerı övmek için motivasyon bulamıyorum. Açıkcası ben hayalimdeki oyun deneyimini yaşayamadım. Modları ve erken erişimin bitişini bekliyor olacağım.
+1
Şu adamın dediklerini yetkililere iletin lütfen çok doğru bir yorum yapmış.
 
Optimizasyon genel sorun o yüzden burdan rica ediyorum ama öncelikle şu multiplayerdeki fps dropları bir tamamen bitirsinler biz multiplayer oynarken sizde oyunu geliştirin.Droplar çok can sıkıcı oluyor oynarken ekran kartını yakacam sanıyom :grin: Gtx 650 ti boost ta kötü değil hani.

Tarihe karışmış o ekran kartı artık. Ayrıca arkadaşlar anlamadığınız nokta bu oyunun ekran kartlarıyla çok alıp veremediği yok. Asıl derdi işlemci. Bütün bu sıkıntıların ana kaynağı işlemcilerden kaynaklı. Optimizasyonu yapsalar bile bu boyutta bir işlemci gücü istediği için kolay kolay herkes oynayamaz.
 
+1
Şu adamın dediklerini yetkililere iletin lütfen çok doğru bir yorum yapmış.
benim de gözümden kaçmış, benden de bir "+".
yavaş yavaş, sağlam adımlarla zevkli bir şekilde gelişemedim, oyunlarda en zevk aldığım kısım o gelişme kısmı. Sırf bunun için warbandde onlarca farklı kayıt açmıştım. Bu oyunda onu tadı almadım. Hoşuma giden şeyler elbette var ama 150. gün civarıyım oyun bi döngüye girdi, orduya katıl toprak al, ganimet sat, asker kas, sonra tekrar başa. Hal böyle olunca sıkmaya başladı..
 
Yok karar değiştirdim. Hayatımda gördüğüm en aptal oyun. Crash yedim. Hem auto save hem de tuttuğum normal save çöp oldu. Hayırlı olsun. Ağır küfür ediyorum evin içinde. Saveler hiç oldu. O kadar saat boşuna uğraştım. 380k para, 800 influance, clan tier 3, evliliğim, bitane şehrim o kadar kastığım companionlar hepsi çöp oldu gitti. Bravo. Madem böyle çıkacak oyun çıkarmayın 3-4 ay bari adam akıllı save tutabilseydik. Böyle saçmalık olamaz. Boşuna oynadım vakit harcıyorum. Yeniden karakter açıp tekrar mı başlamak zorundayım şimdi? 6 saat önceki save dosyama bile dönesim yok. Zaten siegelerde gram optimizasyon yapmamışsınız 15-20 fps ile eziyet çekerek oynuyorum. Bidaha bu kadar çilenin altına giremem. Hiç patch atmasaydınız daha iyiydi. 1.0.2den sonra ara ara sürekli crash yiyorum. Azıcık düzgün çalışan oyunu nasıl bozarım patchi mi bu? Bu ne cidden? Oyunlarda en gıcık olduğum olay resmen. Ya git ne bilem şehrimi yoket ama olan save dosyamı yoketme ya.
 
Biraz zaman tanıyın demişsin ama şuan ki halinde oyun sana buna bile imkan vermiyor.15 saat oynadığım bir karakterde zamanımı skilleri test etmek için grind yaparken(Ayrı bir mevzu) bir bakmışsın krallıktan biri tüm haritayı ele geçirmiş ve oyun bitmiş daha bir skill ağacını 100 bile yapamamış olmama rağmen.Krallıklardan biri rastgele bir şekilde rüzgarı arkasına bir alıyor her yeri ele geçiriyor ve bu oyuncunun etkisi olmamasına rağmen gerçekleşiyor. Sırf buna karşı koymak için tek başına krallık kurup direnmeye çalışan insanlar gördüm ama 15k lık ordu gelince karşısına pek fayda etmiyor tabi.

Oyunun bu kadar zamandır çıkmamasının sebebinin bu tarz denge ve akılda olan fikri oyuna istedikleri gibi yansıtamadıklarından dolayı olduğunu düşünmeye başladım. Yinede eğer topluluğu dikkate alırlarsa oyunun toparlanacağına inanıyorum çok iyi fikir sunuyor insanlar şimdiden, umarım yeterince değer verirler bu geri dönüşlere.

1) Birde adamı daha yeni yenmişim daha yeni serbest bırakmışım hemen ertesi günün sabahında 2-3 milisle beraber tekrardan saldırıyor. Bunlara çözüm bulunmalı. Ya yarası çabuk sarılmasın ya da bedeli ağır olsun asker toplama yavaşlatılsın ya da savaşa bu kadar hevesli olunmasın.
2) Kale ve şehir gibi yapılara saldırılırken savunan ekibe kolay fetih olmasın diye kale savunması yapan askerlere artı puan eklenebilir. Kaleler sürekli el değiştiriyor.
 
1) Birde adamı daha yeni yenmişim daha yeni serbest bırakmışım hemen ertesi günün sabahında 2-3 milisle beraber tekrardan saldırıyor. Bunlara çözüm bulunmalı. Ya yarası çabuk sarılmasın ya da bedeli ağır olsun asker toplama yavaşlatılsın ya da savaşa bu kadar hevesli olunmasın.
2) Kale ve şehir gibi yapılara saldırılırken savunan ekibe kolay fetih olmasın diye kale savunması yapan askerlere artı puan eklenebilir. Kaleler sürekli el değiştiriyor.
Sırf bu yüzden kellelerini almaya başladım. 5 dakika önce yendim adamı 60 kişi ile tekrar geliyor. Tek çare idam kalıyor.
 
Arkadaşlar banner questini bitirdim ancak aklıma şey takıldı. Bizim kardeşleri kaçırmışlardı. Bende profilden baktım ve erkek kardeşimin olduğu şehire gittim. Bizim kardeşlerle ilgili bir gelişme var mı onu sorucam ancak bulamıyorum. Bu konuda bir gelişme var mı yoksa öyle kalıyor mu?
 
Tarihe karışmış o ekran kartı artık. Ayrıca arkadaşlar anlamadığınız nokta bu oyunun ekran kartlarıyla çok alıp veremediği yok. Asıl derdi işlemci. Bütün bu sıkıntıların ana kaynağı işlemcilerden kaynaklı. Optimizasyonu yapsalar bile bu boyutta bir işlemci gücü istediği için kolay kolay herkes oynayamaz.
İşlemci değil bilader Quad core q6600 ile oynuyorum ben 3.2ghz overclocklu haliyle ve medium ayarda işlemcim yetiyor oyuna. Asıl bana drop yediren ram oluyor bu oyun işlemciye değil rame vuruyor anormal bir ram kullanımı var. 100vs100 girdim bu işlemciyle hiçbir sıkıntı çıkmadı 500vs500 siege girdim kasarak oynattı ama oynattı. Ne zaman drop yesem kullanımı gözlediğimde işlemcim %100e vurduğu için değil ramim %100e vurduğu için yiyorum işlemcimin %100e vurduğunu hiç görmedim neredeyse. Çünkü bu sorunların ana kaynağı ramden kaynaklı
 
patch sonrası nvida ekran kartını görmemeye başladı, sürekli anakarta entegre ekran kartı ile çalıştırıyor, ne yaparsam yapayım düzelmedi. var mı bu sorunu yaşayan?
 
15 saat oynadığım bir karakterde zamanımı skilleri test etmek için grind yaparken(Ayrı bir mevzu) bir bakmışsın krallıktan biri tüm haritayı ele geçirmiş ve oyun bitmiş daha bir skill ağacını 100 bile yapamamış olmama rağmen.Krallıklardan biri rastgele bir şekilde rüzgarı arkasına bir alıyor her yeri ele geçiriyor ve bu oyuncunun etkisi olmamasına rağmen gerçekleşiyor.
Bu harbiden sıkıntı benim şu anki karakterimde olmadı bu(20 saatlik) ama yayıncıların oyunlarında gördüm, daha çok fazla bir yıl geçmeden bazı krallıklar yok oluyor. Bunu düzeltmeleri lazım.M.Arda röportaj vermiş.
 
Last edited:
İleride eklenebilecek bir özellik olarak:
Bence bu oyuna total war oyunlarında bulunan stratejik harita özelliği eklenebilir. Stratejik harita kavramı ise daha sade biçimde kaynakların, köylerin, partilerin haritada gördüğümüz içeriklerin iki boyutlu daha basit bir haritaya aktarılmış hali. Hatta bu haritada siyasi sınırları, ticari yolları, haritanın coğrafi özellikleri belirtilip hoş bir içerik sunulabilir. (Çeşitli harita modları arasında geçiş vs tarzında)
 
bir orduya katıldım kale savunmasına gidiyoruz uzaktan kaleye baktım benim klanın kalesiymiş.. nasıl oldu bilmiyorum, ben kale almadım, bana bir bildirim de gelmedi, krallığa ilk katıldığımda da bana bir tımar vermedi. Adamlar kalemi kuşatmış haberim yok. Sessiz sedasız 2 kale 5 köy sahibiyim.. Bildirimlerde biraz sorun var. Hadi kalem kuşatma altında uzaktayım bildirim gelmez anlarım ama bana 2 kale verdiler ondan nasıl haberim yok..
 
Oyundaki hataları bu konu üzerinden mi bildiriyoruz bilmiyorum ama umarım doğru yere yazmışımdır.

21 seviye kargıcı, 26 seviye ağır kargıcıya göre daha güçlü. Daha doğrusu 26 seviye kuzait ağır kargıcısının skilleri çok kötü. Bir yanlışlık var sanırım.
1.png
2.png
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom