Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Arkadaşlar kervan dışında nasıl ticaret yapabilirim. 5 yoldaşım var ve 5 i kervanda. Mevcut param 30.000 üstü. Ben şu an nasıl harcayabilirim bu parayı? Dükkan vs nasıl açarım.
 
Arkadaşlar oyunda optimizasyon sıkıntısı var diyorsunuz ama bu sıkıntı hangi parçaya vuruyor bileniniz yok. Rame vuruyor beyler 8gb ram bile bazen yetersiz kalıyor ki oyunun 12gb ram tükettiği sahneler oluyor eğer 16gb raminiz orta bir ekran kartı ve işlemciniz varsa oyunda kesinlikle kasma yaşamazsınız
Dostum Ryzen 1500x işlemcim 1050ti ekran kartım ve 16 gb 300mhz ramim var ve çoğu zaman drop yiyorum ayarlarımın hepsi yüksekte de değil.
 
Dostum Ryzen 1500x işlemcim 1050ti ekran kartım ve 16 gb 300mhz ramim var ve çoğu zaman drop yiyorum ayarlarımın hepsi yüksekte de değil.
tam yazacaktım sen yazmışsın :smile:) 15gb ram kullanımına şahit oldum az önce. Msi afterburner programı indirip işlemci ekran kartı ve ram kullanımına bak oyundayken. Ram nasıl tavan yapıyor çok ilginç oyunda anormal bir ram kullanımı var minimuma 6gb ram yerine 16gb yazacaklardı herhalde :smile:) 1 eksik kalmış
 
Bu optimizasyonla da cozulecek bir durum degil gibi. Oyunun hicbir seyinden hayal kirikligina ugramadim ama bu grafikler konusu cok uzdu
 
Arkadaşlar oyunda optimizasyon sıkıntısı var diyorsunuz ama bu sıkıntı hangi parçaya vuruyor bileniniz yok. Rame vuruyor beyler 8gb ram bile bazen yetersiz kalıyor ki oyunun 12gb ram tükettiği sahneler oluyor eğer 16gb raminiz orta bir ekran kartı ve işlemciniz varsa oyunda kesinlikle kasma yaşamazsınız
asıl tükettiği VRAM ki 3gb dan az olursa ciddi sıkıntı yaşıyorsun ram'in ne kadar fazla olursa olsun
 
Optimizasyon genel sorun o yüzden burdan rica ediyorum ama öncelikle şu multiplayerdeki fps dropları bir tamamen bitirsinler biz multiplayer oynarken sizde oyunu geliştirin.Droplar çok can sıkıcı oluyor oynarken ekran kartını yakacam sanıyom :grin: Gtx 650 ti boost ta kötü değil hani.
 
sakin ol champ. onu da denedik. daha kötü oldu 60'a sabitleyemiyor


İade talebi yolladım. Şişko Gaben iki gündür paramı vermiyor arkadaşlar

45'e sabitledim tertemiz akıyor. Benim de 60'a sabitleyemiyor. 53'de ekran kartı 100% kullanıma ulaşıp birden 13fpsye indiriyor. FPS kiliteme kısmından ayarlayabiliyorsun. Monitörü de 50hz'ye geçtim denetim masasından sıkıntı yaşamıyom.
 
Arkadaşlar Test edince yazacağım demiştim. Oyunda sadece 1 kere köyü koruma görevinde bug, crush yedim ama görevi almadan önceki save im sayesinde kurtuldum. Şuan ne drop ne sıkıntı var, son güncelleme ile de harita da FPS 60 ı geçti ben tamamım şuan. 3-4 kerede custom castle battle yaptım 300 kişi + full mancınık katapult falan. Benim düşünceme göre Drop ya Çok düşük İşlemci yada 8gb Ram yüzünden oluyor oyun var ise 9-10 GB ram kullanıyor şuan.

PC Specs:
1050TI Msi
İ5 7400
16 GB RAM 2400 MHZ.
Ek olarak oyun HDD de kurulu 8 senelik 5400 RPM ( emin değilim ama sanırım 5400 ) uzun süren Loading Screen görmedim daha.

Oyun Ayarlarım : Genel ayar kurlumundan Yüksek e çektim tek gölge türünü Sadece statik , eşyönsüz süzmeyi 16x e çıkardım . ( gölge türünü hem statik hem dinamik seçince 20 fps düşüş oluyor )
 
Arkadaşlar hiç boşuna sistemlerinizi atmayın. Hayvan gibi yayıncı bilgisayarları bile kale savunmalarında 15 fps'e düşüyor. crash yiyor, drop yiyor. Sabretmekten başka çare yok. Kimse net bir şey söyleyemez. Yapacak hiçbir şey yok çünkü.
 
45'e sabitledim tertemiz akıyor. Benim de 60'a sabitleyemiyor. 53'de ekran kartı 100% kullanıma ulaşıp birden 13fpsye indiriyor. FPS kiliteme kısmından ayarlayabiliyorsun. Monitörü de 50hz'ye geçtim denetim masasından sıkıntı yaşamıyom.

Dediğin gibi yaptım ve oyun ciddi akıcı oldu. Karantina bitince bir kahve kazandın benden :grin:
 
Yeni guncelleme sonrası eski kayıt eski guncellemelere gore mi devam ediyor ? Her patch geldiğinde yeniden mi başlamamız lazım yenilikleri deneyimleyebilmek için ?
 
Forumun okunduğunu umarak biraz yorum yapmak istiyorum.

Multiplayer:

Oyunu gtx1050 ti, i7 8750h, 8gb ram bir laptoptan oynuyorum. Grafik ayarlarım en düşükte olsa bile ara sıra fps drop yaşanıyor. Ben bu makineyle nice aaa oyunu orta ayarlarda sorunsuz oynadığım için çok garibime gidiyor. Kapalı betayken daha da kötüydü durum, umarım düzeltirler ileride. Multiplayer aynı Warband gibi keyifli olmuş. Bence şu fps drop işi çözülürse gayet de oynanabilir olmuş. Warbandde bazı serverların bot atarak hayata geçirdiği captain modunu burda direk görüyoruz ve cidden oynaması çok keyifli. Yapay zeka ile ilgili sıkıntılar olduğunu hissetsem de bence bu hali bile iyi. Siege modu ise kasmasa gerçekten harika ve eşsiz bir mod, kuşatma araçları ve silahları daha yıkıcı - daha epik - daha pratik hale gelirse oyuncuya ruh daha iyi geçer diye düşünüyorum. Önceden tasarlanmış gedikleri patlatmak yerine belli bir strateji güdüp duvarın bir kısmını yok edebilmek isterdim, ama sanırım mümkün değil. Oynayış mekaniklerine gelirsem e-spor için alınmış kararları anlıyorum ama en azından özel serverlarda silah seçimini özgürleştirseler çok daha iyi olur. Warbandde kendimiz seçebiliyorduk zırhımızı, silahımızı ve bunlara göre taktik gidebiliyorduk. Şu hayatta çok az şey Nord baltası veya Rodok balyozu keyfi verebilir.

Singleplayer:

Tam olarak anlayabilmek, günahını almamak, peşin hükümlü olmamak adına 30 saat oynadım. Kasma, kaplama kaybolması, uzun yükleme süreleri gibi çözebilecekleri buglara girmeyeceğim. Beni asıl üzen şey bug olmayan şeyler. Genel fikrim ise erken erişim süresi boyunca sadece multiplayer oynamak. Üzülerek söylemem gerekiyor ki Warbandin hikaye modu çok daha keyifli.

Bannerlord daha güzel grafiklere sahip, modellemeler, animasyonlar, harita, çevre, şehir tasarımları çok çok daha iyi ama eski oyundaki temel oynanış problemlerinin neredeyse hiçbirini çözmeyip üstüne bir de bazı iyi çalışan şeyleri de bozdukları için görselliğin güzel olmasının bir anlamı kalmıyor hatta Warband'de kütük gibi animasyonlar, basit ve sade bir görsellik olduğu için göze batmayan kusurlar artık göze batmaya başlamış.

Oyun başlarken bir eğitim çıkıyor, dövüş mekaniklerine hakim olsam da neymiş bu diye merak ettiğim için atlamadım, gayet açıklayıcı olmuş. Daha sonrasında yanınızda kardeşinizle gittiğiniz görevler, adam toplama, diyaloglar, dövüşme vs. çok iyi başlıyor, muazzam akıcı ve zevkli ilerledi oyun eğitim kısmında. Aha dedim, yapmışlar, olmuş bu oyun, yine kütük gibi, yine monoton bir oynanış olmayacak diye çok çok çok heveslendim. -Bu kısımdan sonrası spoiler içerir- eğitim görevi bitince kurtardığınız adam size çok kıymetli bir hediye veriyor. Bu hediye öyle değerli ki çok büyük kazançlar getirebilir diye anlatılıyor ve ne olduğunu anlamanız için bir görev açılıyor. Kardeşinizden ayrılıyorsunuz, yola çıkıyorsunuz araştırma için.

İşte bu nokta, benim oyundan en çok zevk aldığım ilk 10 dakikadan sonraki bitmeyen düşüş noktası. 10 tane soyludan bilgi topla ? Tek tek hepsi nerde ansiklopediden bak sonra haritada kovala onları ? Saçma, sıkıcı, anlamsız ve beklenti yükselten bir görev. İnsan 10 tane soyluyu günlerce kovalayınca çok büyük bir aksiyonun içine atılacağını sanıyor ama durum sadece yaşlı lordların ölen kralı çekiştirmesinden ve anı anlatmasından ibaret. Hediye diye aldığınız şey ise krallık kurmanız veya bir krallığa girmeniz için ticket aslında. Yani çok basit bir şey için ortalık ayağa kalkmış. Sancağı topladıktan sonrası da çok saçma çünkü imparatorluğu yıkmanız veya korumanız için seçenek soruluyor. Ben o sıkıcı 10 kişiyle konuş görevini 200. günde falan tamamladığım için imparatorluk zaten heryeri ele geçirmişti. Ne benim sancağımı sunmama ihtiyacı vardı ne de kimsenin onu dağıtacak gücü. Ve oyun benim için bitti. Yapacak hiçbir şey kalmadı, bırakın Warband gibi yüzlerce, binlerce saat oynamayı, o kadar dengesiz olmuşki 30 saatte bütün dünya fethedildi. Erken erişimde bazı denge sorunları olacağını öngörüyordum ama bu kadarı çok fazla ve bunun erken erişimle alakası olmayan temel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Warband'de iyi olan bazı şeyler bozulmuş dediğim bu, denge.

Denge konusunu eleştirmeye devam edeyim, mesela benim şuan 1.3 milyon (evet milyon) param oldu oyunda, 2 atölye ve 2 kervan kazandırdı bana bu parayı (şuanda bir atölyemin değeri 800 bin, 15 bine kurmuştum) Bu kadar çok paraya bu kadar basit şekilde erişmek oyunun tüm heyecanını öldürdü benim için. Zaten oyuna başlarken ticaretle uğraşan, zengin bir karakter rolü yapmayı istiyordum ama 2 atölye ve 2 kervanla milyoner olmak işi bozdu. Üstelik bir noktadan sonra paranızın bir önemi yok, yani harcayabileceğiniz bir seçenek de yok. Askerlere gıda almak, yoldaşlara ekipman almak, asker toplamak, haydutlara haraç vermek dışında para harcayacak bir konu yok. Burada konu dengeden çıkıyor, başka bir problem karşımıza çıkıyor o da monotonluk.

Oyunun başlarında kervan kuracak, ticaret yapacak, atölye açacak, haydut kampı yağmalayacak paranız ve ordunuz olmadığı için para kazanmak için en mantıklı şey köylerde ve şehirlerde bulunan tüccarlar ve liderlerden görev almak. Bu görevler aynı warbandde olduğu gibi çeşitlilik olarak çok zayıflar ve bir noktadan sonra gerçekten çok sıkılıyorsunuz. Bir görev türünü 3 kere yapsanız, 3 ünde de bütün süreç tamamen aynı ilerlediği için artık dayanılmaz keyifsiz oluyor. Tamam görev yapmak zorunda değiliz, oyunda özgürüz doğru ama yapacak bir eylem yoksa özgür olmanızın bir anlamı kalmıyor.

Mesela ben oyunda çok para kazandım, demek ki artık zenginim asker-komutan olarak ünlü olmasam bile tüccar olarak ünlü ve güçlü olmam lazım. İnsanların beni gördüğünde çok zengin olduğumu bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor ama 1.3 milyon para kasmış karaktere çıkan görev hala 400-500 ödüllü sığır kovalama görevi. Mesela birkaç tüccar ve çete lideriyle anlaşıp ortaya 50-60 bin belki 100 bin 200 bin altın koyup bir lorda rüşvet verip bölgede ticari imtiyaz almak, bir lordun kuyusunu kazmak için yoldaşlarına büyük miktarlarda rüşvet vermek, krallık ordularıyla büyük ticari anlaşmalar yapmak veya banka kurmak, krallıklara borç vermek gibi seçenekler olmalıydı ama yok. Siz ticarete odaklanıp başarılı oluyorsunuz ama oyunun atmosferi sizin ilerlediğiniz seviyede ilerlemiyor. Bu noktada oyun ticaretle uğraşmak isteyen oyunculara bir zenginlik sunmadığı için o kadar da özgür olmadığımızı anlıyoruz.

Savaşmakla, asker olmakla ilgilenmek isterseniz de bu sefer parasızlık çekiyorsunuz, kiralık asker olma bedelleri 20-40 arası değiştiği için aldığınız para maaş ödemenize zor yetiyor- yetmiyor. Büyük bir orduyla krallığa katılacağım zamanda bütün İmparatorluk her yeri ele geçirdiği için krallığa bağlı bir sancak beyi olmak nasıl bilemiyorum ama o kısımda da çok büyük yenilikler olduğunu sanmıyorum. Genel olarak tüm görevler, tüm aktiviteler sıkıcı olmuş ne yazık ki. Evet biz bu seriyi böyle sevdik ama 2010 - 2014 senelerinde böyle sevdik, Warbandin kütük gibi oyun motoruyla sevdik. Artık böyle olmaması için çok imkan varken bunu kimse kabul etmez.

Bunun dışında 2 diyaloga, göreve girmek ve çıkmak için 4 kere yükleme ekranı çıkması, şehir merkezinden hana girerken yükleme ekranı çıkması 2020 senesi için kabul edilemez. Bütün akıcılığı ruhu alıp gidiyor. Ansiklopedi, insanlarla ilişkilerimizi görmek vb. ise zor erişilmesi, pratik olmaması sebebiyle yine önceki oyunlardan bile geri kalan şeylerden biri olmuş. Örnek vermem gerekirse asker almak için aramın iyi olduğu bir asili arıyorum ama tek tek bakmam veya hatırlamam gerekiyor hangi şehirlerdeki asillerle aramın iyi olduğunu. Buna bakmanın bir yolu varsa da pratik değil demek ki.

Bu kadar ağır eleştiriden sonra bazı iyi noktalara da değinmek gerekiyor aslında ama bana göre mevcuttaki sorunlar o kadar kritikki singleplayerı övmek için motivasyon bulamıyorum. Açıkcası ben hayalimdeki oyun deneyimini yaşayamadım. Modları ve erken erişimin bitişini bekliyor olacağım.
 
Forumun okunduğunu umarak biraz yorum yapmak istiyorum.

Multiplayer:

Oyunu gtx1050 ti, i7 8750h, 8gb ram bir laptoptan oynuyorum. Grafik ayarlarım en düşükte olsa bile ara sıra fps drop yaşanıyor. Ben bu makineyle nice aaa oyunu orta ayarlarda sorunsuz oynadığım için çok garibime gidiyor. Kapalı betayken daha da kötüydü durum, umarım düzeltirler ileride. Multiplayer aynı Warband gibi keyifli olmuş. Bence şu fps drop işi çözülürse gayet de oynanabilir olmuş. Warbandde bazı serverların bot atarak hayata geçirdiği captain modunu burda direk görüyoruz ve cidden oynaması çok keyifli. Yapay zeka ile ilgili sıkıntılar olduğunu hissetsem de bence bu hali bile iyi. Siege modu ise kasmasa gerçekten harika ve eşsiz bir mod, kuşatma araçları ve silahları daha yıkıcı - daha epik - daha pratik hale gelirse oyuncuya ruh daha iyi geçer diye düşünüyorum. Önceden tasarlanmış gedikleri patlatmak yerine belli bir strateji güdüp duvarın bir kısmını yok edebilmek isterdim, ama sanırım mümkün değil. Oynayış mekaniklerine gelirsem e-spor için alınmış kararları anlıyorum ama en azından özel serverlarda silah seçimini özgürleştirseler çok daha iyi olur. Warbandde kendimiz seçebiliyorduk zırhımızı, silahımızı ve bunlara göre taktik gidebiliyorduk. Şu hayatta çok az şey Nord baltası veya Rodok balyozu keyfi verebilir.

Singleplayer:

Tam olarak anlayabilmek, günahını almamak, peşin hükümlü olmamak adına 30 saat oynadım. Kasma, kaplama kaybolması, uzun yükleme süreleri gibi çözebilecekleri buglara girmeyeceğim. Beni asıl üzen şey bug olmayan şeyler. Genel fikrim ise erken erişim süresi boyunca sadece multiplayer oynamak. Üzülerek söylemem gerekiyor ki Warbandin hikaye modu çok daha keyifli.

Bannerlord daha güzel grafiklere sahip, modellemeler, animasyonlar, harita, çevre, şehir tasarımları çok çok daha iyi ama eski oyundaki temel oynanış problemlerinin neredeyse hiçbirini çözmeyip üstüne bir de bazı iyi çalışan şeyleri de bozdukları için görselliğin güzel olmasının bir anlamı kalmıyor hatta Warband'de kütük gibi animasyonlar, basit ve sade bir görsellik olduğu için göze batmayan kusurlar artık göze batmaya başlamış.

Oyun başlarken bir eğitim çıkıyor, dövüş mekaniklerine hakim olsam da neymiş bu diye merak ettiğim için atlamadım, gayet açıklayıcı olmuş. Daha sonrasında yanınızda kardeşinizle gittiğiniz görevler, adam toplama, diyaloglar, dövüşme vs. çok iyi başlıyor, muazzam akıcı ve zevkli ilerledi oyun eğitim kısmında. Aha dedim, yapmışlar, olmuş bu oyun, yine kütük gibi, yine monoton bir oynanış olmayacak diye çok çok çok heveslendim. -Bu kısımdan sonrası spoiler içerir- eğitim görevi bitince kurtardığınız adam size çok kıymetli bir hediye veriyor. Bu hediye öyle değerli ki çok büyük kazançlar getirebilir diye anlatılıyor ve ne olduğunu anlamanız için bir görev açılıyor. Kardeşinizden ayrılıyorsunuz, yola çıkıyorsunuz araştırma için.

İşte bu nokta, benim oyundan en çok zevk aldığım ilk 10 dakikadan sonraki bitmeyen düşüş noktası. 10 tane soyludan bilgi topla ? Tek tek hepsi nerde ansiklopediden bak sonra haritada kovala onları ? Saçma, sıkıcı, anlamsız ve beklenti yükselten bir görev. İnsan 10 tane soyluyu günlerce kovalayınca çok büyük bir aksiyonun içine atılacağını sanıyor ama durum sadece yaşlı lordların ölen kralı çekiştirmesinden ve anı anlatmasından ibaret. Hediye diye aldığınız şey ise krallık kurmanız veya bir krallığa girmeniz için ticket aslında. Yani çok basit bir şey için ortalık ayağa kalkmış. Sancağı topladıktan sonrası da çok saçma çünkü imparatorluğu yıkmanız veya korumanız için seçenek soruluyor. Ben o sıkıcı 10 kişiyle konuş görevini 200. günde falan tamamladığım için imparatorluk zaten heryeri ele geçirmişti. Ne benim sancağımı sunmama ihtiyacı vardı ne de kimsenin onu dağıtacak gücü. Ve oyun benim için bitti. Yapacak hiçbir şey kalmadı, bırakın Warband gibi yüzlerce, binlerce saat oynamayı, o kadar dengesiz olmuşki 30 saatte bütün dünya fethedildi. Erken erişimde bazı denge sorunları olacağını öngörüyordum ama bu kadarı çok fazla ve bunun erken erişimle alakası olmayan temel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Warband'de iyi olan bazı şeyler bozulmuş dediğim bu, denge.

Denge konusunu eleştirmeye devam edeyim, mesela benim şuan 1.3 milyon (evet milyon) param oldu oyunda, 2 atölye ve 2 kervan kazandırdı bana bu parayı (şuanda bir atölyemin değeri 800 bin, 15 bine kurmuştum) Bu kadar çok paraya bu kadar basit şekilde erişmek oyunun tüm heyecanını öldürdü benim için. Zaten oyuna başlarken ticaretle uğraşan, zengin bir karakter rolü yapmayı istiyordum ama 2 atölye ve 2 kervanla milyoner olmak işi bozdu. Üstelik bir noktadan sonra paranızın bir önemi yok, yani harcayabileceğiniz bir seçenek de yok. Askerlere gıda almak, yoldaşlara ekipman almak, asker toplamak, haydutlara haraç vermek dışında para harcayacak bir konu yok. Burada konu dengeden çıkıyor, başka bir problem karşımıza çıkıyor o da monotonluk.

Oyunun başlarında kervan kuracak, ticaret yapacak, atölye açacak, haydut kampı yağmalayacak paranız ve ordunuz olmadığı için para kazanmak için en mantıklı şey köylerde ve şehirlerde bulunan tüccarlar ve liderlerden görev almak. Bu görevler aynı warbandde olduğu gibi çeşitlilik olarak çok zayıflar ve bir noktadan sonra gerçekten çok sıkılıyorsunuz. Bir görev türünü 3 kere yapsanız, 3 ünde de bütün süreç tamamen aynı ilerlediği için artık dayanılmaz keyifsiz oluyor. Tamam görev yapmak zorunda değiliz, oyunda özgürüz doğru ama yapacak bir eylem yoksa özgür olmanızın bir anlamı kalmıyor.

Mesela ben oyunda çok para kazandım, demek ki artık zenginim asker-komutan olarak ünlü olmasam bile tüccar olarak ünlü ve güçlü olmam lazım. İnsanların beni gördüğünde çok zengin olduğumu bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor ama 1.3 milyon para kasmış karaktere çıkan görev hala 400-500 ödüllü sığır kovalama görevi. Mesela birkaç tüccar ve çete lideriyle anlaşıp ortaya 50-60 bin belki 100 bin 200 bin altın koyup bir lorda rüşvet verip bölgede ticari imtiyaz almak, bir lordun kuyusunu kazmak için yoldaşlarına büyük miktarlarda rüşvet vermek, krallık ordularıyla büyük ticari anlaşmalar yapmak veya banka kurmak, krallıklara borç vermek gibi seçenekler olmalıydı ama yok. Siz ticarete odaklanıp başarılı oluyorsunuz ama oyunun atmosferi sizin ilerlediğiniz seviyede ilerlemiyor. Bu noktada oyun ticaretle uğraşmak isteyen oyunculara bir zenginlik sunmadığı için o kadar da özgür olmadığımızı anlıyoruz.

Savaşmakla, asker olmakla ilgilenmek isterseniz de bu sefer parasızlık çekiyorsunuz, kiralık asker olma bedelleri 20-40 arası değiştiği için aldığınız para maaş ödemenize zor yetiyor- yetmiyor. Büyük bir orduyla krallığa katılacağım zamanda bütün İmparatorluk her yeri ele geçirdiği için krallığa bağlı bir sancak beyi olmak nasıl bilemiyorum ama o kısımda da çok büyük yenilikler olduğunu sanmıyorum. Genel olarak tüm görevler, tüm aktiviteler sıkıcı olmuş ne yazık ki. Evet biz bu seriyi böyle sevdik ama 2010 - 2014 senelerinde böyle sevdik, Warbandin kütük gibi oyun motoruyla sevdik. Artık böyle olmaması için çok imkan varken bunu kimse kabul etmez.

Bunun dışında 2 diyaloga, göreve girmek ve çıkmak için 4 kere yükleme ekranı çıkması, şehir merkezinden hana girerken yükleme ekranı çıkması 2020 senesi için kabul edilemez. Bütün akıcılığı ruhu alıp gidiyor. Ansiklopedi, insanlarla ilişkilerimizi görmek vb. ise zor erişilmesi, pratik olmaması sebebiyle yine önceki oyunlardan bile geri kalan şeylerden biri olmuş. Örnek vermem gerekirse asker almak için aramın iyi olduğu bir asili arıyorum ama tek tek bakmam veya hatırlamam gerekiyor hangi şehirlerdeki asillerle aramın iyi olduğunu. Buna bakmanın bir yolu varsa da pratik değil demek ki.

Bu kadar ağır eleştiriden sonra bazı iyi noktalara da değinmek gerekiyor aslında ama bana göre mevcuttaki sorunlar o kadar kritikki singleplayerı övmek için motivasyon bulamıyorum. Açıkcası ben hayalimdeki oyun deneyimini yaşayamadım. Modları ve erken erişimin bitişini bekliyor olacağım.
Kelimesi kelimesine katılmak zorunda kaldığım eleştiri işte, Singleplayer gerçekten de beklenileni verebilecek düzeyde değil şu anki haliyle. Umarım çıkarılan kısımlar tam sürüme geldiğinde bir çok şey değişir yoksa oyunun şu anki popülerliği tamamen 10 yıllık hasretin etkisi gibi geliyor ve bu hasretin doyurulması çok uzun sürmeyebilir?
 
single player oynayıp oyunu sevmeyen arkadaşlar, ben de sizlerden birisiydim. hatta ilk önce o kadar hayal kırıklığına uğradım ki oyunu iade ettim, sonra pişman olup tekrar aldım ve 11.saatimi az önce devirdim. bu oyunda warbanda kıyasla gelişmek çok daha yavaş, ve ilk oyuna başladığımız karakter acayip hantal, kimseye hasar vuramayan, odun gibi bir karakter olarak başlıyor. biraz zaman tanıyın, turnuvaları kovalayın, turnuvalardan çok güzel silahlar geliyor onları kullanın, ufak ufak yeni kombata ve yeni animasyonlara alışıp eskisi gibi adam kesip biçmeye başladığınızda çok zevk alıyorsunuz. ben oyunun ragdoll efektlerine bayıldım açıkçası. adama çift elli balta ile koyunca o çift elli baltayı yediğini hissettiriyor, savrularak yere düşüyor. kombat animasyonlarını kimler yaptıysa ellerine sağlık gerçekten acayip değişik bir keyifle oynuyorum.

ancak hala tek elli silah+kalkan dövüşlerine elim oturmadı, bazen bloklasam bile karşıdaki elemanın saplama saldırılarını yiyorum, ve nedense oyundaki her kılıcın tipi aynıymış gibi geliyor çeşitliliği belki ben keşfedemedim ama kılıç modelleri biraz fazla düz, daha şaşalı kılıç arayışındayım ama şehirlerde falan güzel bir şey bulamadım daha bakıcaz. bir de yetenekleri geliştirmek ne zor olmuş öyle ya, oyunun başından beri elimden geldiğince ok ve yay kullanıyorum daha 70 barajını yeni aştım, gelişmiyor resmen meret. diğer beceriler de öyle, mesela ben attan çok nadir indiğim için karakterin atletizmi acayip düşük kaldı, ne zaman bir sığınak bassam herkes yanımdan koşup geçip gidiyor kimseye yetişemiyorum mesela.
 
Forumun okunduğunu umarak biraz yorum yapmak istiyorum.

Multiplayer:

Oyunu gtx1050 ti, i7 8750h, 8gb ram bir laptoptan oynuyorum. Grafik ayarlarım en düşükte olsa bile ara sıra fps drop yaşanıyor. Ben bu makineyle nice aaa oyunu orta ayarlarda sorunsuz oynadığım için çok garibime gidiyor. Kapalı betayken daha da kötüydü durum, umarım düzeltirler ileride. Multiplayer aynı Warband gibi keyifli olmuş. Bence şu fps drop işi çözülürse gayet de oynanabilir olmuş. Warbandde bazı serverların bot atarak hayata geçirdiği captain modunu burda direk görüyoruz ve cidden oynaması çok keyifli. Yapay zeka ile ilgili sıkıntılar olduğunu hissetsem de bence bu hali bile iyi. Siege modu ise kasmasa gerçekten harika ve eşsiz bir mod, kuşatma araçları ve silahları daha yıkıcı - daha epik - daha pratik hale gelirse oyuncuya ruh daha iyi geçer diye düşünüyorum. Önceden tasarlanmış gedikleri patlatmak yerine belli bir strateji güdüp duvarın bir kısmını yok edebilmek isterdim, ama sanırım mümkün değil. Oynayış mekaniklerine gelirsem e-spor için alınmış kararları anlıyorum ama en azından özel serverlarda silah seçimini özgürleştirseler çok daha iyi olur. Warbandde kendimiz seçebiliyorduk zırhımızı, silahımızı ve bunlara göre taktik gidebiliyorduk. Şu hayatta çok az şey Nord baltası veya Rodok balyozu keyfi verebilir.

Singleplayer:

Tam olarak anlayabilmek, günahını almamak, peşin hükümlü olmamak adına 30 saat oynadım. Kasma, kaplama kaybolması, uzun yükleme süreleri gibi çözebilecekleri buglara girmeyeceğim. Beni asıl üzen şey bug olmayan şeyler. Genel fikrim ise erken erişim süresi boyunca sadece multiplayer oynamak. Üzülerek söylemem gerekiyor ki Warbandin hikaye modu çok daha keyifli.

Bannerlord daha güzel grafiklere sahip, modellemeler, animasyonlar, harita, çevre, şehir tasarımları çok çok daha iyi ama eski oyundaki temel oynanış problemlerinin neredeyse hiçbirini çözmeyip üstüne bir de bazı iyi çalışan şeyleri de bozdukları için görselliğin güzel olmasının bir anlamı kalmıyor hatta Warband'de kütük gibi animasyonlar, basit ve sade bir görsellik olduğu için göze batmayan kusurlar artık göze batmaya başlamış.

Oyun başlarken bir eğitim çıkıyor, dövüş mekaniklerine hakim olsam da neymiş bu diye merak ettiğim için atlamadım, gayet açıklayıcı olmuş. Daha sonrasında yanınızda kardeşinizle gittiğiniz görevler, adam toplama, diyaloglar, dövüşme vs. çok iyi başlıyor, muazzam akıcı ve zevkli ilerledi oyun eğitim kısmında. Aha dedim, yapmışlar, olmuş bu oyun, yine kütük gibi, yine monoton bir oynanış olmayacak diye çok çok çok heveslendim. -Bu kısımdan sonrası spoiler içerir- eğitim görevi bitince kurtardığınız adam size çok kıymetli bir hediye veriyor. Bu hediye öyle değerli ki çok büyük kazançlar getirebilir diye anlatılıyor ve ne olduğunu anlamanız için bir görev açılıyor. Kardeşinizden ayrılıyorsunuz, yola çıkıyorsunuz araştırma için.

İşte bu nokta, benim oyundan en çok zevk aldığım ilk 10 dakikadan sonraki bitmeyen düşüş noktası. 10 tane soyludan bilgi topla ? Tek tek hepsi nerde ansiklopediden bak sonra haritada kovala onları ? Saçma, sıkıcı, anlamsız ve beklenti yükselten bir görev. İnsan 10 tane soyluyu günlerce kovalayınca çok büyük bir aksiyonun içine atılacağını sanıyor ama durum sadece yaşlı lordların ölen kralı çekiştirmesinden ve anı anlatmasından ibaret. Hediye diye aldığınız şey ise krallık kurmanız veya bir krallığa girmeniz için ticket aslında. Yani çok basit bir şey için ortalık ayağa kalkmış. Sancağı topladıktan sonrası da çok saçma çünkü imparatorluğu yıkmanız veya korumanız için seçenek soruluyor. Ben o sıkıcı 10 kişiyle konuş görevini 200. günde falan tamamladığım için imparatorluk zaten heryeri ele geçirmişti. Ne benim sancağımı sunmama ihtiyacı vardı ne de kimsenin onu dağıtacak gücü. Ve oyun benim için bitti. Yapacak hiçbir şey kalmadı, bırakın Warband gibi yüzlerce, binlerce saat oynamayı, o kadar dengesiz olmuşki 30 saatte bütün dünya fethedildi. Erken erişimde bazı denge sorunları olacağını öngörüyordum ama bu kadarı çok fazla ve bunun erken erişimle alakası olmayan temel bir sıkıntı olduğunu gösteriyor. Warband'de iyi olan bazı şeyler bozulmuş dediğim bu, denge.

Denge konusunu eleştirmeye devam edeyim, mesela benim şuan 1.3 milyon (evet milyon) param oldu oyunda, 2 atölye ve 2 kervan kazandırdı bana bu parayı (şuanda bir atölyemin değeri 800 bin, 15 bine kurmuştum) Bu kadar çok paraya bu kadar basit şekilde erişmek oyunun tüm heyecanını öldürdü benim için. Zaten oyuna başlarken ticaretle uğraşan, zengin bir karakter rolü yapmayı istiyordum ama 2 atölye ve 2 kervanla milyoner olmak işi bozdu. Üstelik bir noktadan sonra paranızın bir önemi yok, yani harcayabileceğiniz bir seçenek de yok. Askerlere gıda almak, yoldaşlara ekipman almak, asker toplamak, haydutlara haraç vermek dışında para harcayacak bir konu yok. Burada konu dengeden çıkıyor, başka bir problem karşımıza çıkıyor o da monotonluk.

Oyunun başlarında kervan kuracak, ticaret yapacak, atölye açacak, haydut kampı yağmalayacak paranız ve ordunuz olmadığı için para kazanmak için en mantıklı şey köylerde ve şehirlerde bulunan tüccarlar ve liderlerden görev almak. Bu görevler aynı warbandde olduğu gibi çeşitlilik olarak çok zayıflar ve bir noktadan sonra gerçekten çok sıkılıyorsunuz. Bir görev türünü 3 kere yapsanız, 3 ünde de bütün süreç tamamen aynı ilerlediği için artık dayanılmaz keyifsiz oluyor. Tamam görev yapmak zorunda değiliz, oyunda özgürüz doğru ama yapacak bir eylem yoksa özgür olmanızın bir anlamı kalmıyor.

Mesela ben oyunda çok para kazandım, demek ki artık zenginim asker-komutan olarak ünlü olmasam bile tüccar olarak ünlü ve güçlü olmam lazım. İnsanların beni gördüğünde çok zengin olduğumu bilmesi ve ona göre davranması gerekiyor ama 1.3 milyon para kasmış karaktere çıkan görev hala 400-500 ödüllü sığır kovalama görevi. Mesela birkaç tüccar ve çete lideriyle anlaşıp ortaya 50-60 bin belki 100 bin 200 bin altın koyup bir lorda rüşvet verip bölgede ticari imtiyaz almak, bir lordun kuyusunu kazmak için yoldaşlarına büyük miktarlarda rüşvet vermek, krallık ordularıyla büyük ticari anlaşmalar yapmak veya banka kurmak, krallıklara borç vermek gibi seçenekler olmalıydı ama yok. Siz ticarete odaklanıp başarılı oluyorsunuz ama oyunun atmosferi sizin ilerlediğiniz seviyede ilerlemiyor. Bu noktada oyun ticaretle uğraşmak isteyen oyunculara bir zenginlik sunmadığı için o kadar da özgür olmadığımızı anlıyoruz.

Savaşmakla, asker olmakla ilgilenmek isterseniz de bu sefer parasızlık çekiyorsunuz, kiralık asker olma bedelleri 20-40 arası değiştiği için aldığınız para maaş ödemenize zor yetiyor- yetmiyor. Büyük bir orduyla krallığa katılacağım zamanda bütün İmparatorluk her yeri ele geçirdiği için krallığa bağlı bir sancak beyi olmak nasıl bilemiyorum ama o kısımda da çok büyük yenilikler olduğunu sanmıyorum. Genel olarak tüm görevler, tüm aktiviteler sıkıcı olmuş ne yazık ki. Evet biz bu seriyi böyle sevdik ama 2010 - 2014 senelerinde böyle sevdik, Warbandin kütük gibi oyun motoruyla sevdik. Artık böyle olmaması için çok imkan varken bunu kimse kabul etmez.

Bunun dışında 2 diyaloga, göreve girmek ve çıkmak için 4 kere yükleme ekranı çıkması, şehir merkezinden hana girerken yükleme ekranı çıkması 2020 senesi için kabul edilemez. Bütün akıcılığı ruhu alıp gidiyor. Ansiklopedi, insanlarla ilişkilerimizi görmek vb. ise zor erişilmesi, pratik olmaması sebebiyle yine önceki oyunlardan bile geri kalan şeylerden biri olmuş. Örnek vermem gerekirse asker almak için aramın iyi olduğu bir asili arıyorum ama tek tek bakmam veya hatırlamam gerekiyor hangi şehirlerdeki asillerle aramın iyi olduğunu. Buna bakmanın bir yolu varsa da pratik değil demek ki.

Bu kadar ağır eleştiriden sonra bazı iyi noktalara da değinmek gerekiyor aslında ama bana göre mevcuttaki sorunlar o kadar kritikki singleplayerı övmek için motivasyon bulamıyorum. Açıkcası ben hayalimdeki oyun deneyimini yaşayamadım. Modları ve erken erişimin bitişini bekliyor olacağım.+1

Hisleri bu kadar iyi anlatan başka bir metin görmedim tebrik ediyorum.Söylediklerinin hepsini düşünüp aktaramıyordum. Aynen öyle! Bize hikayenizi kendiniz oluşturun deniyor biz hikaye oyunu değiliz deniyor ama hikaye oluşturacak etmenleri elimize vermiyorlar. Tüccar oluyorsun paranı kullanamadıktan sonra ne önemi var. Haydut oluyorsun arkadan iş çeviremeyeceksem serseriliğin ne önemi var. Klan kuruyorsun her türlü ali cengiz oyunu oynayamacaksam krallık için ne önemi var.

Tekrardan teşekkür ediyorum hislerime tercüman olduğun için.
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom