Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Güya saatlerce oynanacak içerikle çıkacaktı oyun. Armağan Beyin beyanı buydu.
Gelen güncellemeler ile toparlanır umarım. Tabi oyunun olayı sadece görev yapmak değil. Ama çeşitliliğin kesinlikle artması lazım.

Gelen güncellemeler ile toparlanır umarım. Tabi oyunun olayı sadece görev yapmak değil. Ama çeşitliliğin kesinlikle artması lazım.
Armağan Bey'in güncellemeden bahsettiğini hatırlamıyorum, oyunun bu halinin saatlerce oynanabilir olacağından bahsediliyordu. Neyse hala Epic Store'u bekliyorum bakalım ne kadar kanser olacağım.

Ellerinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim ea ve bir sonraki projeleriniz için, beğendiğim ve beğenmediğim bir çok detay var ama şimdilik eleştirilerimi tam sürüme saklayacağım bir müddet forumda olamayacağım için. Yalnız ekipten bir ricam olacak belki vardır bilemiyorum @armagan bey easter egg olacak demişti. Savunma yapan şehirlerden bir tanesinde mancınığa taşıma/yükleme yapan askerlerden birinin ismini Seyit onbaşı yapabilir misiniz? Bir çok yabancı anlamayacaktır ve gerçek zaman kurgusu olmadığı için dikkate almayabilirsiniz belki ama anadolu kahramanlarımızdan birini sadece ismen de olsa oyunda görmek çok güzel olurdu. Bu yoğun çalışma günlerinizde tüm ekibe kolaylıklar ve esenlikler dilerim @MArdA TaleWorlds

Güya saatlerce oynanacak içerikle çıkacaktı oyun. Armağan Beyin beyanı buydu.
Arkadaşlar adı üstünde EA. Oyun tamamlandığında hedeflenene ulaşacağına inanıyorum ben oyunun. Şimdi top firmada. Feedback dediğimiz olayı değerlendirmek zorundalar. Bilhassa optimizasyon sorunu en çok dile getirilen eksiklik. Bunun yanında buglar, eksiklikler, ters giden durumlar üzerine düzeltmeler yapılacaktır.

200 saatin üzerinde deneyimi olan bir Warband oyuncusu olarak Bannerlord deneyimlerimi de okumak isterseniz burada paylaşmak istedim:
Öncelikle olumlu gördüğüm, beğendiğim şeylerden başlayacağım:
-Harita mükemmel olmuş.Saatler harcayacağımız, oyunun en önemli kısmı olan harita hem iç açıcı hem de görsel zevk veriyor.
-Savaş atmosferi ve müzikler -özellikle önceki oyundaki hafızamıza yerleşmiş bazı müzikleri yeni haliyle duymamız- çok güzel.
-At sürme mekaniği kapalı betaya göre çok güzellişmiş.Ayrıca kapalı betadaki combat sistemi inanılmaz düzeltilmiş.Warband'da ki gibi akıcı ve inanılmaz zevkli bir combat var şuan.Hala saatlerce combatta vakit harcayabilirim.
-Klan sistemi çok hoşuma gitti.Oyunda kendi ailemizi geliştirip ün şöhret para vb. şeyleri karşıladıktan sonra -henüz denemesemde- soyulu aileler arasına girebiliyoruz sanırım.
-Oyunda temel bir hikaye olması güzel ancak hikayede tam olarak ilerlemediğim için ana hikayenin tamamının ne kadar kaliteli olduğundan şu anlık bahsedemem.
-Yetenek ağacı çok güzel olmuş.Bazı odak puanları verdikten sonra o özelliği kullandıkça skillerimiz gelişiyor bu da oyuna ince bi derinlik sağlamış durumda.
Evet daha denemediğim yeterince detayına inmediğim bir kaç şey daha var ama onları da tam anlamıyla inceledikten sonra eklerim.

Gelelim olumsuz gördüğüm ve oyun zevkimi azaltan şeylere: (Betada olmayıp sonradan eklenecek birçok şeyden bahsetmeyeceğim.ama yine de söyleyeceğim 1-2 şey var)
-Öncelikle en çok moralimi bozan şey npc lerin bu dünyaya ait hissettirmemesi.Nasıl yani derseniz şöyle bahsedeyim; Diyelim ki oyunda bir şehire girdiniz -şuanlık beta sürecinde olduğundan birçok şehir bir birinin aynısı-Şehir atmosfer olarak çok güzel duruyor ancak npc ler o kadar çok sırıtıyor ki adeta TRT çocukta ki keloğlan çizgi filminden çıkmış gibiler.Bu durumun beta sürecinden sonra da değişeceğini sanmıyorum.
-Bir diğer şey maalesef yine npc ler.Diyaloğa girerken diyalog seçeneklerimiz o kadar kısıtlı ve npc ler o kadar tepkisiz ki bu da oyuna kötü bir yapaylık katıyor.maalesef.
-Bazı eyşalar Warband'de olduğu gibi maalesef yine iç içe geçiyor.Misal pelerin taktım kalkanla iç içe giriyor ve görsel olarak çok kötü görünüyor.Bu durum oyun motoruyla alakalı olduğu için düzeltileceğini pek sanmıyorum.
-Çok büyük ve çok güzel bir açık dünya haritası var ama içerik olarak o kadar boş ki 2 saatten sonra bir görev 1-2 defa değil 9-10 defa karşınıza çıkıyor.Malesef şuanlık görevler çok kısıtlı ve içi çok boş.Birçok görevi yaparken ben şimdi bunu niye yapıyorum dedim kendi kendime.Zaman kaybı ve 0 derinlik malesef.Umarım ama umarım beta sürecinde en çok quest sistemine emek harcarlar.Çünkü ana görevlerin bir kısmı-en azından oynadığım süredeki bir kısmı- ve yan görevler sadece zaman kaybı.
-İ7 7.nesil 8gb ram ve gtx 1050 ti ile çok ani fps dropları yaşıyorum umarım en kısa zamanda düzeltilir.
-Kale ve şehir kuşatmaları şu an için inanılmaz buglu.
-Kuşatma araçlarından catapult trebuchet ve ballista neredeyse hiçbir işe yaramıyor ve kullanımı çok zorlu.
Oynadıkça bir kaç ekleme daha yaparım muhtemelen.
Umarım bu ve bunun gibi sorunlar yakın zamanda düzeltilir.Şahsi fikrimi sorarsanız genel olarak oyunu sevdim.Yine Warband'da olduğu gibi yüzlerce saat geçireceğim kesin.Şu an almalı mıyız derseniz eğer yüksek beklentileriniz yoksa ve yukarda bahsettiğim durumlar aşırı problem oluşturmuyorsa düşünmeden alın derim.Ama bu gibi problemleri takan bir yapıdaysanız kesinlikle beta süreci bittikten sonra inceleyip alın.

Benim bir sorum olacak, şimdi oyunun sistem gereksinimleri malum çok yüksek işlemci istiyor. Oyun full sürüme çıktığında sistem gereksinimleri artar mı azalır mı? sonuçta bi ton yeni şey geliceği söyleniyor bunlar sistemi daha fazla yormaz mı?

Bu oyunun sadece Multiplayer'ı bile 120 lira eder dostum.
Abartmaya gerek yok bence. Oyunu seven kişiler olmasak bu forumda olmazdık zaten ama gerçekçi olmak lazım. Sadece Multiplayer'i 120 lira etmez benim gözümde. Şu anki hali ile 120 de etmediğini düşünüyorum ama o eski Warband'ın, ilk M&B'nin zamanları aklıma geldiği için hoşuma gitti.

Ekran ayarlarını paylaşabilir misin :grin:
Oyuna girdiğimde atarım şu an bakamıyorum ona. Default High seçip sonra Gölge ayarlarını ortaya çektim diye hatırlıyorum ama. Çözünürlük de 1920x1080 fakat onu da düşürürüm biraz daha iyi performans açısından

Ben oyun başında karakter ölümlerini açık bırakmıştım ama herhangi bir ölüme tanık olmadım. Acaba daha aktif değil mi ölüm yoksa 3-4 kez düşmeme rağmen ölmemem bayıltıcı silahlardan ötürü mü?
O kadar kolay ölebilecegini zannetmiyorum, yoksa biraz sıkıntı olur, öldün varis yok, oyun bitti..

Oyunu kendin oynamadım ama yayıncılardan vs izlediğim kadarıyla gözüme çarpan, bence önemli, bir konu var. Haritadaki düşman veya dost birimlerin görülme mesafeleri.

düşman veya dost birimleri çok uzaklardan görebiliyoruz. onlarda bizi fark edebiliyorlar ve bu yüzden yakalamak baya zaman alıyor veya kolayca kaçabiliyoruz. Baskın veya pusu gibi şaşırtan şeylere hiç rastlamıyoruz.

Bence,

Coğrafi koşullar görüş mesafesini etkilemeli. dağ ve tepe gibi yüksek yerler görüş alanını artırmalı. düzlük alanlarda görüş mesafesi artmalı. ormana giren küçük birlikler gözden kaybolmalı. dağ ve tepelerin arkasına geçen birlikler görünmez olmalı. bu gibi etmenler oyunu zorlaştıracaktır ama gerçekçilik katacaktır. Haritada yönümüzü izlere göre belirlemeliyiz. Maalesef izler şuanda oyunda yok, ben göremedim. Warband'da vardı ama beklendiği gibi Bannerlord'da daha ayrıntılı olanını görmek isteriz. Örneğin, izlerin gruplar hakkında vereceği bilgilerin parametreleri şu şekilde olabilir.

# Kişi sayısı
# Geçen zaman
# İz türü ( tekerlek izi, binek hayvan izleri vs )
# Grup düzeni ( konvoy şeklinde mi ilerlenmiş yoksa dağınık mı? )
Gibi bilgiler izlerin kervanlara mı, haydutlara mı, düzenli birliklere veya ordulara mı ait olduğunu anlamamızı sağlayacaktır.

bu izlere göre takip ettiğimiz birliklere yeterince yaklaştığımızda ve coğrafi koşullar izin verirse onları görebilir hale gelmeliyiz.

ayrıca grup hızını ayarlayabilmeliyiz. bir şeyin izini sürerken daha da hızlanıp arayı kapatmamız gerekir çünkü. daha hızlı gitmek daha fazla efor sarf ettireceğinden. ordu yorgunluğu sistemi olmalı.

büyük birliklerin daha uzaklardan ve kolay fark edilmesi gibi dengeleyici unsurlarda olmalı. ( 50 - 50 den büyük kişi sayısına sahip gruplar )

Haritada gezerken yağmalanmış kervanlara rastlamalı ve yaralı veya sağ kurtulanlardan aldığımız bilgilerle haydutların peşine düşmeliyiz.

büyük bir birliği idare ediyorsak ile daha fazla görüş sağlayabilmeliyiz( pasif özellik olarak ). çapulcu ve haydut eşkıyaları yakalamak için birliğimizden öncü birlik gönderip savaşabilmeliyiz.

örneğin. 150 kişilik bir ordunuz var. 50 atlı 50 piyade 50 de okçu olsun. 30 kişilik yağmacıların üzerine 50 kişilik atlı birliği gönderip onları yakalayıp. kalan birliklerimizle desteğe yetişmek güzel olabilir.

Dediklerimi yapmak teknik açıdan biraz zor olabilir belki. Kim bilir belkide yapmışlardır da erken erişimden dolayı şuanda yoktur. Tüm bunlar olmasa bile oyun çok güzel duruyor. sistem gereksinimlerim yetse anında alacaktım

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom