Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Hocam her şeyi modlara ve modculara bırakıyorsunuz oyunun vanilla halinde ne olacak ? Yani oyunun modlanabilirliği yüksek diye şunu modcular yapar bunu modcular yapar demek çok kötü bir düşünce bence. Ben mod kurmadan vanillada güzel özellikler kullanabilmek isterim açıkçası. Bu arada neden tekdüzelik olacağını anlayabilmiş değilim. Nedenini anlatabilir misin ?
3 tane köyden bahsediyorsun, oyuncular için kale yapma özelliği varsa hepsinde olması gerekir. Sadece 3 kale üzerine mi yoğuşmamız gerekiyor, spawn gibi? Ayrıca yukarıdaki arkadaş gibi ben de köyleri kaleye dönüşürmek yerine köyleri geliştirmeyi tercih ederim. Köylerin işlevlerinin artması lazım. Mesela at çiftlikleri, tarla kurma, asker yetiştirme mekanikleri olabilir. Köye su getirirsin tarlalar daha çok kar getirir mesela. Köylerin kale olmasından önce ticaret olanaklarından beklentim çok.

Köylerde çiftçilik yapılmalı , bişeyler ekmeli ve oyun içi npc tarla görevlisi alabiliriz , tarlayı eker sular biçer ayrıca derelerden balık tutulmalı , diğer mekanik ise avcılık kamp kurup ava çıkılmalı geyik domuz eklenmesi çok zor olamaz herhalde oyunu çeşitlendirir , köylere malikane yaptırmak güzel olur witcher gibi fazla zirh kilici koyariz ve yatakta uyuruz

Ayrıca padişah kral tahtı
kişiselleştirilmeli
Altın kaplama , demir gibi

Ve TAÇ gelmesi gerek hem kadın hem erkek için karımıza verip onu kraliçe sultan yapmak gibi

Köylerde çiftçilik yapılmalı , bişeyler ekmeli ve oyun içi npc tarla görevlisi alabiliriz , tarlayı eker sular biçer ayrıca derelerden balık tutulmalı , diğer mekanik ise avcılık kamp kurup ava çıkılmalı geyik domuz eklenmesi çok zor olamaz herhalde oyunu çeşitlendirir , köylere malikane yaptırmak güzel olur witcher gibi fazla zirh kilici koyariz ve yatakta uyuruz

Ayrıca padişah kral tahtı
kişiselleştirilmeli
Altın kaplama , demir gibi

Ve TAÇ gelmesi gerek hem kadın hem erkek için karımıza verip onu kraliçe sultan yapmak gibi
aynen bu şekilde. Bu istediklerinin yapılması kolay bence. oyunun vanilla kısmında bunlar kesinlikle olmalı.

3 tane köyden bahsediyorsun, oyuncular için kale yapma özelliği varsa hepsinde olması gerekir. Sadece 3 kale üzerine mi yoğuşmamız gerekiyor, spawn gibi? Ayrıca yukarıdaki arkadaş gibi ben de köyleri kaleye dönüşürmek yerine köyleri geliştirmeyi tercih ederim. Köylerin işlevlerinin artması lazım. Mesela at çiftlikleri, tarla kurma, asker yetiştirme mekanikleri olabilir. Köye su getirirsin tarlalar daha çok kar getirir mesela. Köylerin kale olmasından önce ticaret olanaklarından beklentim çok.
Yanlış bilmiyorsam oyundan kale kurma özelliğinin çıkarılma nedeni zaten late game kısmında çoğu köyün kaleye dönüşmüş olması. Her köyün kaleye çevrilebilme olasılığı oyunda çok fazla sıkıntıya yol açar. Belli başlı köylerin çevrilebilmesi ise daha mantıklı bence. Köyleri geliştirme mevzusu zaten oyunda var ve Warband'e göre daha gelişmiş bir şekilde. 2018'deki bir blogdan köy yönetim ekranı ;
blog_post_69_taleworldswebsite_03.jpg

Oyunda grafikler iç mekanlar ve gökyüzü çok karanlık dışarıda olsam bile iç mekan gibi karanlık oluyor oyun biraz warbanddaki gibi yada 2013-2016 da olduğu gibi **aydınlık olsa çok daha iyi olur** ayrıca yapay bir karanlık üstelik bu ayrıca insanların yüz hatlarıda downgrade yemiş galiba.

@MArdA TaleWorlds ve tüm Talerowlds ekibine mesajım.

Ordumuz yorulmalı. Warband'de ordumuz hiç yorulmuyor ve hep seyahat edebiliyoruz. Bannerlord'da bence ordumuz bir süre sonra yorulmalı ve askerlerden biri, yoldaşlardan biri veya bir grup asker sürekli seyahat etmekten yorulduklarını ve biraz dinlenmeleri gerektiğini söylemeli. Eğer çok yorulmuşlar ise bir kervansaraya gidip konaklama isteğinde bulunsunlar.

Ordumuzun su ve sıvı ihtiyacı olmalı. Warband'de yanımıza su alamıyoruz veya şarabın morale bir etkisi olmuyor. Bannerlord'da su ve içki (içecek) almazsak morallerin düşmesi ve hatta askerlerden sıvı almadıkları için hastalananların veya hastalanıp ölenlerin olması.

Ordumuzun mevsime ve hava durumuna göre hareket hızının değişmesi ve bunaltıcı sıcaklarda veya dondurucu soğuklarda konaklama isteğinde bulunması. Dondurucu soğuklarda ateş yakıp kamp yapma isteği de olabilir.

Taze et alıp kamp ateşinde pişirme olmalı.

Çölde çöl fırtınalarının olması.

Karakterimizin oyunda geçen süreye göre yaşlanması.

Karakterin yaşlanıp ölmesi.

Çift kılıç kullanabilelim.

Devletleri tehdit edebilelim.

İşletebileceğimiz arsa, dükkan vb. olsun.

Kale aldıktan sonra küçük bir animasyon olsa güzel olur. Halk sana bağlanıyor gibisinden.

Warband'da biranın hiç anlamı yoktu. Moral getirmesi iyi olur.

İstediğin yere gözlem noktası kurabilme. Düşmanların geldiğini haber etsin.

Kervansaray ve kervan sahibi olmak.

Ateşli oklar olsun.

Köylerdeki nüfusun refah seviyesine göre artması. Böylelikle köylerden daha fazla kira ve gönüllü gelsin.

Çocuk yapma olsun. Eğer birden fazla çocuğumuz varsa taht kavgaları çıksın.

Şehirlerde isyanlar çıksın veya biz bir ülkeye zarar vermek istiyorsak isyan çıkartalım.

Bize ait olan şehirlerde veya köylerde çıkan isyanları bastıralım.

Maksimum muharebe büyüklüğünü 2000'e kadar çıkarabilelim.

Paralı askerlerin ihanet edebilsin.

Zırh ağırlığına göre hareket hızının değişmesi. Hem askerler için hem karakterimiz için.

Şehirde giydiğimiz kıyafet ile savaş meydanındaki kıyafetimiz farklı olsun.

Ticaret yaparak tecrübe kazanma.

Kral olduğumuzda gizlice halkın arasına karışıp olan bitenleri öğrenme.

Kale kuşatmalarında akla gelebilecek her türlü ortaçağ aletlerinin kullanılabilmesi.

Şehirlerin, köylerin, kalelerin tasarımı birbirinden farklı olması.

Deniz savaşlarının eklenmesi.

Oyuna yeni başlayanlara doğru düzgün oyunun öğretimi olsun. İsteyen bu eğitimi atlayabilsin. O eğitimi istediğimiz zaman tekrar oynama olsun.

Vatan hainliğinden dolayı derebeylerini veya lordları idam ettirme.

Otomatik savaşlarda seviyesi yüksek askerlerimizin çapulculara ölmemesi.

Haydut, tüccar, köylü, köle vb. olarak oyuna başlanabilmesi.

Crafting sistemi olsun. Kendi yayımızı, kılıcımızı, kalkanımızı falan yapabilelim. Envanterimizde boya varsa zırhımızı, kaskımızı veya silahlarımızı falan boyayabilelim.

Amacı sadece yakıp yıkmak olan ordular olsun. Mesela önüne gelen herkesi öldürsünler, önüne gelen köyleri yağmalasınlar falan. Sadece millete zarar vermekten zevk alacaklar. Toprak ele geçirme amaçları olmayacak yani.

Kendi sancağımızı tasarlayabilelim.

Savaş yapmadan diplomasiyle toprak alma olsun. Yani şu köyünü ver ve seninle olan savaşımızı bitirelim gibi anlaşmalar yapalım.

Kervansaray inşa etme ve konaklama ücreti belirleme. Eğer fiyatı çok gelirse konaklayanların sayısının düşmesi ve zarar etmemiz. Veya inşa edilmiş bir kervansarayın işletmesini alabilelim ve işletelim ve kazandığımız parayı sahibiyle anlaşmamıza göre vergi verelim.

Kılıçlar zamanla körelsin ve bilememiz gereksin.

İsteyen Warband'deki gibi karakter yaratsın. İsteyen oyunda olan bir karakteri seçsin ve yönetsin. Çünkü bazıları karakteri geliştirmek için vakit harcamak istemiyor.

Kale savunmalarında kapı kırmaya çalışanların üstüne kızgın yağ falan dökelim.

Kalelerin etrafına hendekler kazalım ve hatta kalenin bulunduğu konuma göre yağmur yağdığı için zamanla o hendeklerin içine su dolsun.

18+ özelliği olsun. Savaşlarda düşmanın başını, kolunu, ayağını falan kesebilelim.

Kaya, odun, demir gibi ham maddeleri toplayabilelim. Toplama işlemi için görevli işçiler olsun şehrimizin ve köyümüzün içinde işçileri yönetelim ve geliştirelim. Kaleleri, şehirleri ve köyleri komple istediğimiz gibi yıkıp, kazıp , yeni surlar yapıp, istediğimiz şekilde inşa edebilelim ve bunları da topladığımız ham maddelerle yapalım.

Ray Tracing teknolojisinin gelmesi.

İstediğiniz özellikleri yazın. Fiyatına, oyunun yapım süresine laf edeceğinize isteklerinizi söyleyin. Destek olun fikirlerinizle. Belki bir tane fikir oyun dünyasını değiştirir. Kim bilir?

Last edited:
Inappropriate behavior
@MArdA TaleWorlds ve tüm Talerowlds ekibine mesajım.

Ordumuz yorulmalı. Warband'de ordumuz hiç yorulmuyor ve hep seyahat edebiliyoruz. Bannerlord'da bence ordumuz bir süre sonra yorulmalı ve askerlerden biri, yoldaşlardan biri veya bir grup asker sürekli seyahat etmekten yorulduklarını ve biraz dinlenmeleri gerektiğini söylemeli. Eğer çok yorulmuşlar ise bir kervansaraya gidip konaklama isteğinde bulunsunlar.

Ordumuzun su ve sıvı ihtiyacı olmalı. Warband'de yanımıza su alamıyoruz veya şarabın morale bir etkisi olmuyor. Bannerlord'da su ve içki (içecek) almazsak morallerin düşmesi ve hatta askerlerden sıvı almadıkları için hastalananların veya hastalanıp ölenlerin olması.

Ordumuzun mevsime ve hava durumuna göre hareket hızının değişmesi ve bunaltıcı sıcaklarda veya dondurucu soğuklarda konaklama isteğinde bulunması. Dondurucu soğuklarda ateş yakıp kamp yapma isteği de olabilir.

Taze et alıp kamp ateşinde pişirme olmalı.

Çölde çöl fırtınalarının olması.

Kervansaray inşa etme ve konaklama ücreti belirleme. Eğer fiyatı çok gelirse konaklayanların sayısının düşmesi ve zarar etmemiz. Veya inşa edilmiş bir kervansarayın işletmesini alabilelim ve işletelim ve kazandığımız parayı sahibiyle anlaşmamıza göre vergi verelim.

Kılıçlar zamanla körelsin ve bilememiz gereksin.

İsteyen Warband'deki gibi karakter yaratsın. İsteyen oyunda olan bir karakteri seçsin ve yönetsin. Çünkü bazıları karakteri geliştirmek için vakit harcamak istemiyor.

Kale savunmalarında kapı kırmaya çalışanların üstüne kızgın yağ falan dökelim.

Kalelerin etrafına hendekler kazalım ve hatta kalenin bulunduğu konuma göre yağmur yağdığı için zamanla o hendeklerin içine su dolsun.

18+ özelliği olsun. Savaşlarda düşmanın başını, kolunu, ayağını falan kesebilelim.

Kaya, odun, demir gibi ham maddeleri toplayabilelim. Toplama işlemi için görevli işçiler olsun şehrimizin ve köyümüzün içinde işçileri yönetelim ve geliştirelim. Kaleleri, şehirleri ve köyleri komple istediğimiz gibi yıkıp, kazıp , yeni surlar yapıp, istediğimiz şekilde inşa edebilelim ve bunları da topladığımız ham maddelerle yapalım.

Ray Tracing teknolojisinin gelmesi.

İstediğiniz özellikleri yazın. Fiyatına, oyunun yapım süresine laf edeceğinize isteklerinizi söyleyin. Destek olun fikirlerinizle. Belki bir tane fikir oyun dünyasını değiştirir. Kim bilir?
buna karşılık ***ı da ister misin denir de neyse

buna karşılık ***ı da ister misin denir de neyse

Erzakta yemek olmayınca moral düşüyor. Sıvı olmayınca da moral düşürülme özelliği çok rahat eklenir.

Yoldaşlar özelliklerine göre fikirlerini belirtiyor. Ordudaki askerlerin de belirtmesi çok rahat eklenir. Mesela savaştan çekilince bir tane yoldaş savaş çekilmemiz doğru olmadı falan diyordu. Bu diyalog sistemi varsa benim yazdığım da olur.

Diğer yazdıklarım için tek tek açıklama yapmayacağım. Çünkü ne kadar açıklama yaparsam yapayım senin o sığ düşüncen değişmez.

Ordumuzun mevsime ve hava durumuna göre hareket hızının değişmesi

Karakterimizin oyunda geçen süreye göre yaşlanması.

Karakterin yaşlanıp ölmesi.

Ateşli oklar olsun.

Çocuk yapma olsun. Eğer birden fazla çocuğumuz varsa taht kavgaları çıksın.

Şehirlerde isyanlar çıksın veya biz bir ülkeye zarar vermek istiyorsak isyan çıkartalım.

Bize ait olan şehirlerde veya köylerde çıkan isyanları bastıralım.

Maksimum muharebe büyüklüğünü 2000'e kadar çıkarabilelim.

Zırh ağırlığına göre hareket hızının değişmesi. Hem askerler için hem karakterimiz için.

Şehirde giydiğimiz kıyafet ile savaş meydanındaki kıyafetimiz farklı olsun.

Kale kuşatmalarında akla gelebilecek her türlü ortaçağ aletlerinin kullanılabilmesi.

Şehirlerin, köylerin, kalelerin tasarımı birbirinden farklı olması.

Oyuna yeni başlayanlara doğru düzgün oyunun öğretimi olsun. İsteyen bu eğitimi atlayabilsin. O eğitimi istediğimiz zaman tekrar oynama olsun.

Vatan hainliğinden dolayı derebeylerini veya lordları idam ettirme.

Crafting sistemi olsun. Kendi yayımızı, kılıcımızı, kalkanımızı falan yapabilelim.

Kendi sancağımızı tasarlayabilelim.

Savaş yapmadan diplomasiyle toprak alma olsun. Yani şu köyünü ver ve seninle olan savaşımızı bitirelim gibi anlaşmalar yapalım.
Buradakiler zaten oyunda olacağı söylenen veya gösterilmiş şeyler. Oyunun gelişim sürecini,videolarını ya da bloglarını takip etmiyorsun galiba. Muharebe boyutu ise kesin olmamakla beraber galiba 1024.

Savaş sırasında yakında olan dost veya düşman birlikler savaşa katılabilsin. Mesela biz düşmana karşı savaşırken yakınımızdaki bir lord eğer ilişkimiz iyiyse yardıma gelsin veya ilişkimiz iyi olsa bile düşman ordusu daha büyük veya daha güçlüyse yardım etmesin veya yakındaki lordları desteğe çağırsın. Aynı durum düşman kuvvetleri için de geçerli.

Tam süre belli değil de en fazla 1 sene kalır yani
Ben erken erişimde 1 seneden daha fazla kalacağını düşünüyorum. Oyunun bu kadar eksik özellikle erken erişime açılması,gelişim sürecinin yavaşlığı ve tarihler konusundaki başarısızlıkları nedeniyle TaleWorlds bana bu konuda güven vermiyor. Duyurulan ve hiç duyurmadık dedikleri özelliklerin oyuna eklenmesi,hataların giderilmesi,dil çalışmaları,multiplayer özellikleri,optimizasyon vs. derken tam sürümün gelmesi 1 seneyi çok rahat geçecektir diye düşünmekteyim.

Ben erken erişimde 1 seneden daha fazla kalacağını düşünüyorum. Oyunun bu kadar eksik özellikle erken erişime açılması,gelişim sürecinin yavaşlığı ve tarihler konusundaki başarısızlıkları nedeniyle TaleWorlds bana bu konuda güven vermiyor. Duyurulan ve hiç duyurmadık dedikleri özelliklerin oyuna eklenmesi,hataların giderilmesi,dil çalışmaları,multiplayer özellikleri,optimizasyon vs. derken tam sürümün gelmesi 1 seneyi çok rahat geçecektir diye düşünmekteyim.

Ben de en az iki sene kalacağı görüşündeyim. Zaten eksik çıkartıyorlar bunu kendileri de söyledi, erken erişimde yeni özellikler getireceğiz dedikleri özellikler bloglarda bahsettikleriyse o zaman mümkün. Ama yeni özellikler ekleyeceklerse zor biraz bir senede çıkartmaları. Artık çıksın da yeni güncelleme geldikçe hevesle yeni oyun gelmiş gibi tekrar tekrar oynarız. Ben şuan singleplayerına girebildiğim bir oyun istiyorum sadece. Multiplayer sarmıyor beni, clanım da yok zaten adamlar kafalarına göre dalıp dalıp ordularını hiç ediyor. Sonra yeniliyoruz haliyle. Multiplayer'da clan şart.

Edit: Bu arada multiplayerdaki AI hardcore olduğu için eğlenceyi yok ediyor. Eski gamescom videolarına bakıyorum da adamlar ne güzel eğleniyor adam kesiyor. Sıradan askerlerden farklılar yani. Şimdi adamları konumlandırıyorsun onlar senden daha iyi hallediyor. AI'ın bu kadar hatasız savaşması oyuncuyu geri plana düşürüyor bence.

Edit: Asıl problemin AI değil, denge ve statlar olduğunu farkettim bunu da erken erişim boyunca zamanla düzelteceklerdir.

Last edited:
Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom