Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Kirigaya Kazuto said:
Benim salak durumuna düşeceğim bir hal yok, sadece sana yazman gereken doğru bölümü gösteriyorum, çözümü orada araman lazım.

Orada kocaman konusu açılmış, TaleWorlds'ün developerları da gün boyu o bölümü takip ediyorlar, bir çözüm varsa oradadır, oraya yazılır.

Hatta hemen yukarıda TaleWorlds'ün resmi çalışanı da gelmiş Beta bölümünün linkini atıyor, ama sen hala bize laf yetiştiriyorsun, nasıl bir kafa bu?

İflah olmazsın sen.
Hayır yani anlamadığım madem iyi niyetliysen tanımadığın bir insana neden -dolaylı yoldanda olsa- agresifçe cevap verme peşindesin anlamadım.

Kirigaya Kazuto said:
Tamamdır. Betayla ilgilenen tüm TaleWorlds ekibine kolay gelsin, onlarınki de baya zor iş. Herkese iyi forumlar, iyi akşamlar. :smile:
Kesinlikle ama böyle yardımsever insanlar varken zorlanacaklarını sanmam (:

enesmio said:
White Snake said:
White Snake said:
enesmio said:
Bana da key dün geldi ama bir türlü giremedim. Launcher de playe bastıktan sonra hiçbir tepki vermiyor.Çözümü bilen varsa yazabilirse çok sevinirim.
bak güzel karşim hemen üstündeki mesaja bak, adam ne demiş orda, giriceksin linke bakıcaksın senle aynı sorunu yaşayana, çözümü veya sebebi orda muhtemelen mevcuttur.

bak şimdi tatlı karşim, çözümünü veya sebebini demişim hemecik yukarda tamam mı? bu cepte, şimdi eğer o foruma girdin konu senle aynıysa sen sadece oraya bakıcaksın, çözüm yoksa yoktur kapiş?heh şimdi bekle oraya çözüm atsınlar okkey?

Bunu yapabilirsin sen de o potansiyeli görüyorum! Kopar o hatayı aslan parçası!
Bak canım kardeşim beyninin Frontal lobunu kullanıp empati yapmayı becerebilirsen eğer, zaten buraya yazmamın hata olduğunu söylememle birlikte ve keyin verdiği heyecan ve istek üzerine -yıllardır beklemenin verdiği sabırsızlığını da saymazsak- buraya yazmaktan başka bir olanağım kalmadığını anlatmışım.Senin de biraz empati yapabilmeyi başarabileceğine inanıyorum (:

bak karşim şimdi burası forum tamam mı? burda sorularını tabii ki sorabilirsin, sorun yok, ama yetkili abimiz bi link bırakmış oraya, hani bi işe yaraması lazım onun?hani o link bi de normal yazıdan farklı renkte ne bilim şeker gibi bişi sanman lazım böyle "yalamalıyım" diye düşünmelisin o linki.Anlatabiliyor muyum? Linki görmedin veya heycandan es geçtiysen daha buraya cevap yazmakla uğraşma bitanem. Biz seni link hakkında bilgilendirdik.

White Snake said:
enesmio said:
White Snake said:
White Snake said:
enesmio said:
Bana da key dün geldi ama bir türlü giremedim. Launcher de playe bastıktan sonra hiçbir tepki vermiyor.Çözümü bilen varsa yazabilirse çok sevinirim.
bak güzel karşim hemen üstündeki mesaja bak, adam ne demiş orda, giriceksin linke bakıcaksın senle aynı sorunu yaşayana, çözümü veya sebebi orda muhtemelen mevcuttur.

bak şimdi tatlı karşim, çözümünü veya sebebini demişim hemecik yukarda tamam mı? bu cepte, şimdi eğer o foruma girdin konu senle aynıysa sen sadece oraya bakıcaksın, çözüm yoksa yoktur kapiş?heh şimdi bekle oraya çözüm atsınlar okkey?

Bunu yapabilirsin sen de o potansiyeli görüyorum! Kopar o hatayı aslan parçası!
Bak canım kardeşim beyninin Frontal lobunu kullanıp empati yapmayı becerebilirsen eğer, zaten buraya yazmamın hata olduğunu söylememle birlikte ve keyin verdiği heyecan ve istek üzerine -yıllardır beklemenin verdiği sabırsızlığını da saymazsak- buraya yazmaktan başka bir olanağım kalmadığını anlatmışım.Senin de biraz empati yapabilmeyi başarabileceğine inanıyorum (:

bak karşim şimdi burası forum tamam mı? burda sorularını tabii ki sorabilirsin, sorun yok, ama yetkili abimiz bi link bırakmış oraya, hani bi işe yaraması lazım onun?hani o link bi de normal yazıdan farklı renkte ne bilim şeker gibi bişi sanman lazım böyle "yalamalıyım" diye düşünmelisin o linki.Anlatabiliyor muyum? Linki görmedin veya heycandan es geçtiysen daha buraya cevap yazmakla uğraşma bitanem. Biz seni link hakkında bilgilendirdik.
Aynen kesinlikle neden uğraşıyorsam iyi akşamlar...
https://youtu.be/DRAAsYZphqo?t=46

İlginç bir şekilde bana da gelmedi, ilk başvuru yaptığımda bilgisayarım eskiydi, sonra başka bir başvuru yaptım yeni bilgisayar alınca ama halen beta elime ulaşmadı. Kör noktadayım sanırım.

Bu arada karakter yaratmada farkettiğim şey bütün karakterlerin baygın/utangaç gibi bakıyor olmaları. Kadının omzu da bir garip geldi bana, onun dışında çok iyi detaylara sahip bir karakter yaratma sistemi var.

Oyunu arkadaşım üzerinden oynadım, RTX2060'da performans sorunu görmedim ama arkadaşın 1050ti ekran kartında baya fps drop yaşanıyor. FPS'i takip ettiğimde dropa sebebiyet veren şeyin ilginç bir şekilde karakterler olmadığını gördüm zira kaptan modunda oynarken o kadar askere rağmen doğru düzgün bir fpse etkiye rastlamadım. Karakterleri baya optimize etmişler belli ki. Devasa savaşlar da bu yüzden mümkün olacak gibi. Uzak detaylarını da baya azaltmışlar LOD çok fark edilir düzeyde. Acaba sorunun kaynağı ne merak ettim.

Yüzeylerde sanırım tessellation kaynaklı noktalı görüntülere rastlıyorum çok yaklaştırınca, bunu çözecekler mi bilmiyorum ya da gerek var mı emin değilim ama yaklaştırınca bunlar biraz rahatsız edici olabiliyor.

Karakterler önceki postta dediğim gibi baygın bakıyorlar. Genel olarak hepsinde bu var, ama dediğim gibi çeşitlilik çok iyi. Vakit almasın diye kendimi yaratmaya çalışmadım. Bu arada alnı dar bir saç modeli görsek güzel olurdu, zira bana uygun saç bulmakta biraz zorlandım.  :razz:

At mekaniğine bayıldım, atın ağırlığını hissediyorsun. Atın yön değiştirmesine göre animasyonların eklenmesi de oldukça isabetli ve güzel olmuş, çok gerçekçi durmasa da Warband'e kıyasla çok daha iyi gözüküyor.

Karakterlerde sanırım eskisi gibi parça parça ekipman olayı olmayacak. Bunun oynanışa nasıl bir etkisi olur merak ediyorum ama Warband'de community sunucularında çıplak vücuda son seviye ayakkabı equip edip noel başlığıyla gezmek eğlenceli bir olaydı ve özgürlükçüydü de. Kıyafetlerin bütün olması yalnızca çok oyunculu için mi tercih edilmiş yoksa genel olarak mı bu yol seçilmiş emin olamadım ama bana singleplayerda da bu şekilde olacak gibi geldi.

Combat mekanikleri biraz ağırlaşmış, aşırı değil ama Warband esnekliği yok. Biraz oynadıktan sonra Warband'e girdim ve hızlı bir duel attım, reflekslerin tavan yaptığı, oldukça akıcı bir combat mekaniği tecrübeledim Warband'de. Bu Bannerlord için zor olacak gibi duruyor.

Saldırı animasyonlarında bazı silahlar saldırı sonrası el değiştirir gibi oluyor, bu tarz animasyonlar oynayınca hafiften "acaba mouse tekerleğini çevirdim de diğer silaha mı geçtim" diye şüpheler oluştu içime. O biraz yanlış algı uyandırdı ama alışılabilir.

Yayda Warband'deki gibi ok olmadığı durumlarda kırmızı bir belirteç arayüzde yok sanırım ya da ben gözümden kaçırdım, yayın reload edildiğini göremediğim için kılıca geçmedim ve öldüm. Bu ufak detay da faydalı olabilir.

Ayrıca kombatın test edilmesi açısından bir Duel game mode mükemmel olurdu. En azından alışabilmek için. Ben combat denemek, duel atmak istiyorum adamın biri çıkıp okla beni öldürüyor. Çok sinir bozucu bir durum. Muhtemelen duel konusu planlanmıştır ancak bunu yakın zamanda görmek güzel olurdu.

Ah Taleworlds, 11 yıllık Mount and Blade oyuncuna bir key göndermedin ama arkadaş üzerinden oynayıp yine yorum yapmaya çalışıyoruz, bir tane key alma ümidiyle izlenimlerimi burada sonlandırıyorum.  :razz:

Emrehan said:
Ah Taleworlds, 11 yıllık Mount and Blade oyuncuna bir key göndermedin ama arkadaş üzerinden oynayıp yine yorum yapmaya çalışıyoruz, bir tane key alma ümidiyle izlenimlerimi burada sonlandırıyorum.  :razz:
Ben 2 ay kadar falan bekledim 1 ay önce gönderdiler. Büyük ihtimal gönderme mantıkları sistem özelliklerin göre. Yeni patch ile güzel bir düzelme oldu. Ancak ilk başladığımda optimizasyon cidden çok kötüydü. Yani bilgisayarı kötü olanlar key gelse bile oynayamayacaktı ve olumsuz eleştrilerde buluncaktı. Bilgisayarım orta düzey olduğu için anca geldiğini düşünüyorum. Hafta da 1 patch geldiğini varsayarsak güncelleme ile dalga dalga key gönderimi yapıyorlar.
Merak edenler için sistem gereksinimlerim:
AMD Ryzen 5 1500X
Galax Nvidia GeForce GTX1050 Ti
Asus Prime B350M-A
Corsair Vengeance 8GB DDR4
Deep Cool DN500-V2 500W
Seagate Barracuda 1TB 7200RPM
SanDisk SSD Plus 240GB

Key konusunda ümidimi kestim mart ayında öğrenmeye başlarım oyunu artık.

Rtx 2060 üzerinde bir test etme imkanım oldu ama.

Genel olarak warbandın cilalı hali gibi duruyor. Detaylı bakacak zamanım olmadı ama benim gibi ne blok atmasını ne garip gurup hareketler yapmasını bilen biri için bile kolay bir oyun olmuş. Tahmin edilebilir yavaşlıkta kılıç savurmalar (ki realistik olmuş) kolayca iptal edilebiliyor. Kalkan kolay kolay kırılmıyor ve kolay kolay darbe aldırmıyorsunuz da. Sadece kalkanın yönü ve kalkanla vurma biraz zayıf kontrolümde kaldı. O da mekaniği değişmezse alışılır.

Okçuluk çok garip, her okçu olduğumda düşman birliğinin ortasında spawn olduğumdan pek oynayamadım.

Atlı ise aşırı op. Atla birine çarpmak (çarpıldığım zamandan) hoş bir animasyon meydana getiriyor ama bu animasyon o kadar zorlama duruyor ki, herkes meydanda kılıç çarpıştırırken siz hala yere düşüyor gibi görünüyorsunuz. Warbanddaki direkt düşüyordu, ona kıyasla toparlanma süresi ekstra ekstra uzamış o animasyona bir düzen çekilmesi gerekecek. Mızrak kullanımı daha hoş olmuş, hem at üstünde hem piyade de atlara karşı artık daha başarılı. Yapay Zeka savaşlarında ki benim beta keye başvurma sebebim Single Player bu yüzden çıkmadığını düşünüyorum, çok çok daha derin taktikler yapmak gerekecek gibi duruyor.

Oyun eskisi kadar ilgimi çekmediği için zorla zorla 1-2 oynanış videosu izledim; gördüğüm kadarıyla okçuların o berbat imleci hala değişmemiş, anlaşılan öyle kalacak. Ayrıca Warband'de gayet güzel bir şekilde temsil edilen kalkan canı ve kalan ok sistemi gitmiş yerine tuhaf, göz yoran ve gereksiz bi sistem gelmiş; karakterin kullandığı silahın sağ altta görünmesi tamamen gereksiz kısaca. Grafik konusunda sadece çizim mesafesini azalttıklarını ve kötü göründüğünü söyleyebilirim onun dışında senelerdir aynı grafikler zaten (ışıklandırmayı ayrı tutuyorum). Son olarak, oynanış videoların çoğunda o atların nal sesleri resmen kulak tırmalıyor hatta kanatıyor.

argon45 said:
Oyun eskisi kadar ilgimi çekmediği için zorla zorla 1-2 oynanış videosu izledim; gördüğüm kadarıyla okçuların o berbat imleci hala değişmemiş, anlaşılan öyle kalacak. Ayrıca Warband'de gayet güzel bir şekilde temsil edilen kalkan canı ve kalan ok sistemi gitmiş yerine tuhaf, göz yoran ve gereksiz bi sistem gelmiş; karakterin kullandığı silahın sağ altta görünmesi tamamen gereksiz kısaca. Grafik konusunda sadece çizim mesafesini azalttıklarını ve kötü göründüğünü söyleyebilirim onun dışında senelerdir aynı grafikler zaten (ışıklandırmayı ayrı tutuyorum). Son olarak, oynanış videoların çoğunda o atların nal sesleri resmen kulak tırmalıyor hatta kanatıyor.
Bu yazdıklarından beta keyi alamadığın anlaşılıyor. M&B'i yanlış hatırlamıyorsam 0808'den beri oynuyorum ve oynanış hala eski orijinalliğinde. Yaklaşık 2 bin saat de Warband oynadım ve Bannerlord'a geçince 4-5 saat kadar sonra tüm mekaniklere elim alıştı. Beta versiyonunda çoğu grafikler aktif değil ve yavaş yavaş optimize edilip oyuna ekleniyor. Kalkan canı vs 'de sen söyleyene kadar hiç gözüm batmadı ve atın ayak sesleri mükemmel. Bir kaç bug var bazen başka yerden at sesi gelir gibi oluyor. Onun haricinde her şeyine laf edin oyunun seslerine laf etmeyin. Oyunun sesleri son derece kaliteli. Grafik olarak da oyun çağ atlamış bu halinde bile ultra da gayet hoş gözüküyor. Özellikle modlarla ne hale geleceğini düşünemiyorum. Kısacası sen biraz kızgınlıkla yazmışsın bunları ama saçmalıktan ibaret olduğunu söylemem lazım.

Kızgınlıkla ve saçmalıktan ibaret?  :smile: Attığım yorumu oyunun oynanış mekaniklerine ve beta keyine nasıl bağlayabildin bilmiyorum ama bu kafayla durmak yok yola devam. 2 yıl da ea'da bol bol birbirinin kopyası şehirl/kaleleri kuşatır, her yerinden eksik akan oyunu "ea olduğu için böyle idare edin" bahaneleriyle bir sürü bugla vs. ile oynamaya devam eder 2023'de idare eder bir oyunla devam edersiniz yolunuza. Hala daha çağ atlamış diyenleri de gördük grafik konusunda; Warband'e kıyasla gelişmiş, anladık ama çağ mağ atlama yok.

Bannerlord'da 100 saati aştığımdan 3-5 kelam da türkçe foruma edeyim. Açıkçası oyunda sınıflar hala tam dengeli değil, haritalarda iyileştirilmesi gereken yerler var, çok daha haritaya ihtiyaç var, halihazırda sadece 2 oyun modu (eşleştirmeli) var (umarım duel modu da eşleştirmeye gelir  :iamamoron: ), sunucu crashları mevcut, oyun son patchlerden sonra nadir de olsa çökebiliyor, sunuculara ara ara laglar girebiliyor falan filan.

Taşlama yapmıyorum bunları yazarak, mevcut durum bu. v0.2'lerde çok daha felaketti durum, birçok hata düzeltildi, birçok dengelemede aşama kat edildi, birçok animasyon, ses, grafik hataları düzeltildi, sunucular çok daha stabil hale getirildi, UI inanılmaz gelişti, yani kayda değer bir ilerleme mevcut birkaç ayda.

Oyunun oynanışı hakkında konuşur isem, ben Bannerlord oynamaya başladıktan sonra, o kadar hatalarına rağmen, bir daha warband'a giremedim. Hatta warband gözüme öyle gereksiz gözüktü ki kütüphaneden kaldırdım  :mrgreen: Bir mod denemek için daha bugün tekrar indirdim lakin yakında tekrar kaldırırım. Savaş animasyonları daha çok emek istiyor, lakin şuanki haliyle bile bana warband'ı çöpe attırdı, gerçi bunda grafiksel farkın da payı muazzam raddede mevcut.

Özetle, ben çok eğleniyorum şuanki bug seviyesine rağmen, Captain modu inanılmaz derecede keyifli, mevcut hataların giderilmiş şekliyle nice 100'lerce saat geçireceğime de eminim ki daha modlardan sözetmedik. Tavsiye olarak SSD'niz olsun (an itibariyle 62 küsur GB yer kaplıyor) ve sürücüleriniz güncel olsun, orta-üst segment bir cihazınız varsa tatlı grafiklerde keyifle oynarsınız.

Merhaba,
Şimdi yapacağım uyarının sebebi az önce sildiğim 2 sayfalık 'konu ile alakasız' tartışma... Konu içerisinde birbirinize olabildiğince az sataşırsanız çok daha iyi olur. Bu oyunu yapanların istediği şey, zaten her türlü eleştiri. Bu eleştirilere cevap verip savunmak da, bizzat bu eleştirileri yapmak da bu foruma üye olan herkesin hakkı. Bu hakkı alenen engellemek isteyen forum üyelerine hitaben söylemek isterim ki, bu davranışlar forum yönetimi tarafından tolere edilmemektedir.
İyi forumlar!

argon45 said:
Kızgınlıkla ve saçmalıktan ibaret?  :smile: Attığım yorumu oyunun oynanış mekaniklerine ve beta keyine nasıl bağlayabildin bilmiyorum ama bu kafayla durmak yok yola devam. 2 yıl da ea'da bol bol birbirinin kopyası şehirl/kaleleri kuşatır, her yerinden eksik akan oyunu "ea olduğu için böyle idare edin" bahaneleriyle bir sürü bugla vs. ile oynamaya devam eder 2023'de idare eder bir oyunla devam edersiniz yolunuza. Hala daha çağ atlamış diyenleri de gördük grafik konusunda; Warband'e kıyasla gelişmiş, anladık ama çağ mağ atlama yok.

Taleworlds AAA bir firma olmasa da grafikleri neredeyse AAA. Ayrıca eski kalkan canı göstergesine göre şuanki daha iyi bence. Ea da iki yıl kalsa ne olacak ayrıca, beğenmezsen almazsın o kadar. Warband 10 yıllık haliyle bir efsaneyken bannerlordun bir eskisi olacağını düşünemiyorum.

Memoefe said:
argon45 said:

Taleworlds AAA bir firma olmasa da grafikleri neredeyse AAA. Ayrıca eski kalkan canı göstergesine göre şuanki daha iyi bence. Ea da iki yıl kalsa ne olacak ayrıca, beğenmezsen almazsın o kadar. Warband 10 yıllık haliyle bir efsaneyken bannerlordun bir eskisi olacağını düşünemiyorum.

Valla oynanış mekanikleri, sesler, müzikler, animasyonlar ve hikaye modu kısımları çok daha önemli. Grafik konusuna hiç takılmam ben ama ortada gerçekten AAA kalitesinde bir oyun yok. Olmasına da gerek yok.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom