Mount&Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Atlar olmuş bu sefer demiştim, güzel de görünüyor aslında ama dikkatli izleyince farkettim yine (Büyük ihtimal at türleri ile alakalı bu durum ama bayağı bayağı yavrusu gibi görünüyor) Sağ üst:

Ben bir sorun göremedim. Hatta çok iyi olmuş diyebilirim. Bir ordunun ekipmanını ayarlarken söz gelimi "herkesin atı x cins olacak" deyip bunu yapabiliyorsan 1060 yılında olduğundan şüphe duyarım. Zaten Svadyavari bir devlet değil Khuzait, kimisi katır üstünde, kimisi hasta bir at ile çarpışacak belki de. Gayet gerçekçi buldum.

argon45 said:
Atlar olmuş bu sefer demiştim, güzel de görünüyor aslında ama dikkatli izleyince farkettim yine (Büyük ihtimal at türleri ile alakalı bu durum ama bayağı bayağı yavrusu gibi görünüyor) Sağ üst:
Tiags Luvianne Versorium said:
Ben bir sorun göremedim. Hatta çok iyi olmuş diyebilirim. Bir ordunun ekipmanını ayarlarken söz gelimi "herkesin atı x cins olacak" deyip bunu yapabiliyorsan 1060 yılında olduğundan şüphe duyarım. Zaten Svadyavari bir devlet değil Khuzait, kimisi katır üstünde, kimisi hasta bir at ile çarpışacak belki de. Gayet gerçekçi buldum.
Valla haftalık bilmem kaç dinar alıyorlar, bi zahmet aldıkları paraya değer ekipman, binekleri olsun. Dediğim gibi at türleri ile alakalı bir durum büyük ihtimal, sadece gereğinden fazla küçük yapılmış gibi geldi o kadar. Savaşta katıra binmek (en azından Khuzaitler için) oldukça tuhaf olurdu herhalde veya hasta ata binmek.

Bazı ekran görüntülerinde de belli oluyor bu tür farkları. Vlandia atları diğler devletlerin sahip oldukları at türlerinden daha büyük mesela.

argon45 said:
argon45 said:
Tiags Luvianne Versorium said:
Valla haftalık bilmem kaç dinar alıyorlar, bi zahmet aldıkları paraya değer ekipman, binekleri olsun. Dediğim gibi at türleri ile alakalı bir durum büyük ihtimal, sadece gereğinden fazla küçük yapılmış gibi geldi o kadar. Savaşta katıra binmek (en azından Khuzaitler için) oldukça tuhaf olurdu herhalde veya hasta ata binmek.

Bazı ekran görüntülerinde de belli oluyor bu tür farkları. Vlandia atları diğler devletlerin sahip oldukları at türlerinden daha büyük mesela.
Videoda arka sıradaki atların hepsi sanki ufak gibi geldi bana ben rütbeyle alakalı bir şey olduğunu düşünüyorum.

15 Temmuz Gazisi Phyanaphos ¤ said:
Ne güzel duyurmayacaklardı hacı işte. Keyiflerinden duyurdular sanki, adam dedi ben mb2 de çalışıyorum, bizde obaaa mb2 ne olaki, **** tw cevap ver lan dedik.
tabii ki duyurulacak,  konuşulan olay ne zaman duyurulduğu.
Bu işin lansmanı var , sen herhangi bi ürünü bir ay önce lansman yapar isen önceki serinin bir aylık satışını baltalamış ve beklentiyi yükseltmiş olursun,
Bunun dersi de vardır Lansman ve Organizasyon yönetimi diye, tahmin ediyorum nette de bilgi bulabilirsin biraz bakınca ne demek istediğimi anlarsın

Türk-Moğol konusunda ,
Moğolistan nufusu 3 milyon olan bir ülke, hazarın doğusundaki Türk ülkelerinin nufuslarına bakın birde(kafanızda bin yıl öncesine dair bir fikir oluşucaktır) , Hanlar Hanı Cengiz Han'ın milliyeti ne olursa olsun buyruğundaki ordunun ezici çoğunluğunu Türki unsurların oluşturduğu aşikar , Cengiz Hanın olayı tartışılır fakat ondan sonra gelen yönetici/kumandanlar kendi ağızlarıyla hangi milliyete mensup olduklarını söylemiştirler.

Yabancıların ne olarak adlandırdığı hiç önemli değil , "biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz" diyen Özbek Türkü Timur Hanın soyundan gelen Babürün kurduğu; ordusu yönetimi işleyişi Türk olan devlete bile Moğol Devleti derler yabancılar. Demem o ki onların ne söylediği çok da mühim değil. 900 lü yıllara kadar adı anılmamış bir göçer aşiret asyanın en büyük ordularını düzüp büyük bir hakimiyet elde etti hemde birkaç yüzyıl sonra , fakat orta asyada Türklerin bu olayda hiçbir etkisi katkısı dahli yoktur öyle mi :smile:
Çin seddi de zaten kuzeyden gelen sivrisinekler çinli çiftçileri ısırmasın diye inşa edilmiştir zaten avrupa kaynaklarında bunu da okuyabilirsiniz

YavuzTigin said:
15 Temmuz Gazisi Phyanaphos ¤ said:
Ne güzel duyurmayacaklardı hacı işte. Keyiflerinden duyurdular sanki, adam dedi ben mb2 de çalışıyorum, bizde obaaa mb2 ne olaki, **** tw cevap ver lan dedik.
tabii ki duyurulacak,  konuşulan olay ne zaman duyurulduğu.
Bu işin lansmanı var , sen herhangi bi ürünü bir ay önce lansman yapar isen önceki serinin bir aylık satışını baltalamış ve beklentiyi yükseltmiş olursun,
Bunun dersi de vardır Lansman ve Organizasyon yönetimi diye, tahmin ediyorum nette de bilgi bulabilirsin biraz bakınca ne demek istediğimi anlarsın

Türk-Moğol konusunda ,
Moğolistan nufusu 3 milyon olan bir ülke, hazarın doğusundaki Türk ülkelerinin nufuslarına bakın birde(kafanızda bin yıl öncesine dair bir fikir oluşucaktır) , Hanlar Hanı Cengiz Han'ın milliyeti ne olursa olsun buyruğundaki ordunun ezici çoğunluğunu Türki unsurların oluşturduğu aşikar , Cengiz Hanın olayı tartışılır fakat ondan sonra gelen yönetici/kumandanlar kendi ağızlarıyla hangi milliyete mensup olduklarını söylemiştirler.

Yabancıların ne olarak adlandırdığı hiç önemli değil , "biz ki milletlerin en kadimi ve en ulusu Türk'ün başbuğuyuz" diyen Özbek Türkü Timur Hanın soyundan gelen Babürün kurduğu; ordusu yönetimi işleyişi Türk olan devlete bile Moğol Devleti derler yabancılar. Demem o ki onların ne söylediği çok da mühim değil. 900 lü yıllara kadar adı anılmamış bir göçer aşiret asyanın en büyük ordularını düzüp büyük bir hakimiyet elde etti hemde birkaç yüzyıl sonra , fakat orta asyada Türklerin bu olayda hiçbir etkisi katkısı dahli yoktur öyle mi :smile:
Çin seddi de zaten kuzeyden gelen sivrisinekler çinli çiftçileri ısırmasın diye inşa edilmiştir zaten avrupa kaynaklarında bunu da okuyabilirsiniz

Tarihi tartışma başlatmak istemem ama Cengizhan'ın Türk olduğunu düşünmüyorum, ayrıca o zamanlarda kavmiyetçilik çok farklı bir olaydı, bugün ki anlamıyla kesinlikle değildi, o çağlarda insanlara milliyetçilikten, ulusçuluktan falan bahsetseniz ne diyor lan bu sığır deyip suratınıza bön bön bakarlardı sanırım. Bu gün ulusçuluk üzerine kurulmuş devletler vardır, ama o zamanlar için öncelik ulus değil ekmektir barınacak yurttur. Bu yüzden birbirine yakın her kavim ırk falan dinlemeyip kız-oğlan alıp vermiş karışmış ve birbirlerinden etkilenip yozlaşmışlardır. Yok şu herif başka ırktandır ona kız vermem zihniyeti yok yani. "Özelliklede göçebe olup yurt değiştiren milletler". O yüzden kimse çıkıpta şu adam kesinlikle Türktür şu adam Moğoldur diyemez. Belki de Timur Türk kültürüyle yozlaşmış bir Moğoldu veya tam tersiydi. Tartışılmaşı uzun sürecek konular. Önce birbirine yakın Türk ve Moğol kavimleri kaynaştı ve harmanlandı, ardından Çin hakimiyetine giren Türk-Moğol atalarımız Çin-Hint-Budist-Hinduist kültür ve ırklarıyla karıştılar. Yeni yurt edinmeyi tercih eden atalarımız ise Türk ve Moğol kültürünü İrana taşıyıp orada Acem kültür ve ırkıyla harmanlandılar. Oradan Anadolu ve Mezapotamya topraklarına inerek Arap, Rum, Ermeni, Kürt vs. kültür ve ırklarıylada karıştılar.  Kuzey batıya göç etmeyi isteyen Türk-Moğol ırkı Slavlarla, İskandinav ırklarıyla yozlaştılar. Ama gidip bir Macar'a sende Türk-Moğol kanı var derseniz dayak yersiniz herhalde. Yani mesele baya karışık.
Irk meselesine gireceksek beyinler error verir beyler.

Kimse Anadolu gibi karmaşık bir memlekette ben safkan Türküm diye gezerek kafa tasçılık yapamaz ama Türk kültürü Anadolu da diğer kültürlere göre baskın olduğu için Türklük burada ırktan çok üst kimliktir orası ayrı bir mesele, iyi ki de böyle. Şunu da bilelim ki dünyada hiçbir memleket Anadolu da olduğu kadar farklı kültürleri ve karmaşık ırkları içinde barındırmıyor bu da büyük bir nimet. :mrgreen:

Oyuna gelecek olursak biz ne kadar yabancılara Khuzait Türktür desekte yabancılar Moğol demeye devam edecektir. Çünkü filmler, haberler vb. şeyler yüzünden kültürümüz çok farklı yansıtılıyor, bizde kültürümüzü tam olarak dışarıya tanıtamadığımızdan veya sahip çıkmadığımızdan dolayı genellikle Türkleri Araplara benzetirler. Türklerin İranlıları Arap sanması gibi bir durum bu. İstediğimiz kadar dil döksekte yabancılar kabul etmemekte ısrarcılar.

Moğol atları gerçekten de bayağı küçükmüş. Ben o kadar ayrıntıya girmezler diye düşünmüştüm ama sanırım girmişler.
qWlz3D.png

Geris said:
Moğol atları gerçekten de bayağı küçükmüş. Ben o kadar ayrıntıya girmezler diye düşünmüştüm ama sanırım girmişler.
qWlz3D.png
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    Abi muhteşem olacak gibi baksana atları bile mis

Geris said:
qWlz3D.png

Yahu videodaki atlar bunun 2 katı genişliğinde ve 1,5 katı yüksekliğinde  :facepalm: Videoda oturan adamın ayak hizası, atın gövdesinin alt kısmına erişmeyi geç, yarısına ancak erişiyor.

Atlara ufak diyenler gitsin boğaziçi köprüsünden atlasın. Hayatınızda hiç mi bir köye gitmediniz, hiç mi bir ata binmediniz.

Varrak said:
Geris said:
qWlz3D.png

Yahu videodaki atlar bunun 2 katı genişliğinde ve 1,5 katı yüksekliğinde  :facepalm: Videoda oturan adamın ayak hizası, atın gövdesinin alt kısmına erişmeyi geç, yarısına ancak erişiyor.

Atlara ufak diyenler gitsin boğaziçi köprüsünden atlasın. Hayatınızda hiç mi bir köye gitmediniz, hiç mi bir ata binmediniz.

Hacı ben atlara ufak demedim, herkes ufak dediği için bir resmine bakayım dedim harbiden de ufak atlarmış Moğol atları, eğer cidden maksatları buysa iyi düşünmüşler manasında yazdım.

Varrak said:
Burada boğaziçi yok sayın hocam, yüksek bir bina iş görür mü acep? Keşke önce bi yorumları doğru düzgün okuyaydın, ne demiş neyi ima etmiş anlayaydın, paylaşılan görüntülere iyice bi bakaydın. Ata binmek için fırsat olmadı henüz ama at görmüşlüğüm var çok şükür.

argon45 said:
Varrak said:
Burada boğaziçi yok sayın hocam, yüksek bir bina iş görür mü acep? Keşke önce bi yorumları doğru düzgün okuyaydın, ne demiş neyi ima etmiş anlayaydın, paylaşılan görüntülere iyice bi bakaydın. Ata binmek için fırsat olmadı henüz ama at görmüşlüğüm var çok şükür.

Yahu seni alıntılamamışım, ima ettiğin şeyin benim ithamımın içerisinde olmadığını da söylemişsin, e be adam o halde ne diye üzerine alınıp cevap yazıyorsun  :facepalm:

Atların "küçük" olduğunu ima eden olmadı ki, olmuş demiştik zaten bu sefer, paylaştığım görüntüde "diğerlerinin yanında fazla küçük" kaldığını yazdım sadece, yorum yapanlardan biri de Moğol atları gerçekten çok küçümüş diye örnek vermiş, sen olayı yanlış anlamışın yani.

Bu arada atlara envanter eklemiş olsalar bari, hatta bunu at türleriyle de bağlantılı hale getirirler; en fazla 2 veya 3 envanter slotu olur.

argon45 said:
Atların "küçük" olduğunu ima eden olmadı ki burada hiç, paylaştığım görüntüde "diğerlerinin yanında fazla küçük" kaldığını yazdım sadece
E tamam, ben sana birşey demedim zaten ? :grin:

argon45 said:
yorum yapanlardan biri de Moğol atları gerçekten çok küçümüş diye örnek vermiş, sen olayı yanlış anlamışın yani.
Normalde onu yazanın mantıksızlığını ifşa edecek iken, gereksiz münakaşa deyip vazgeçmiştim lakin anlaşılıyor ki çok basit bir edebi anlatımı idrak sıkıntısı mevcut, sadece yazıyı yazan tarafında olmaksızın bu sıkıntı. Mühendis adama edebiyat yaptıracaksınız illa  :mrgreen:

Bak şurada;
Geris said:
qWlz3D.png

denen ifadede anlatılan şeyin meali;

> Aaa gerçek dünyada da moğol atları küçük imiş, Bannerlord'da da böyle küçükler, demek bu kadar ayrıntıya girip gerçekçi yapmışlar. Ben yapmazlar diye düşünmüştüm"
idir.

Burada Bannerlord'daki atların küçük olduğu, ve gerçekte de küçük moğol atlarının olduğundan müteakip bunun gerçekçi bir ayrıntı olduğu anlamı mevcut. Bu tezi, malum şahsın bir sonraki yazdığı mesajdan da;

Geris said:
harbiden de ufak atlarmış Moğol atları, eğer cidden maksatları buysa iyi düşünmüşler manasında yazdım.
kolayca teyit edebiliyoruz. Zira tekrar edilen şey "harbiden moğol atları ufak, Taleworlds de bunu göze alarak ufak yapmış ise atları iyi düşünmüşler"dir.

İşte ben bunu 4 mesaj evvel yazmayı düşündüm de sonra çok gereksiz yere tartışma açılır diye hoşgörüverdim, de, mantıksızlık üstüme gelirse açıvermek mecburiyetinde kalıyoruz işte :grin:

Tamam, sonuçta adam iyi olmuş demiş, atlar çok küçük diye eleştirmemiş ki. Atlar dediğin gibi görüntüdekinden daha büyük de benim paylaştığım resimdekiyle karşılaştırınca da aşağı yukarı aynılar, hatta üzerindeki asker bile sanki diğerlerinden ufak gibi görünüyor :smile: Neyse, uzamasın madem. Şunu tekrarlayayım:
argon45 said:
Bu arada atlara envanter eklemiş olsalar bari, hatta bunu at türleriyle de bağlantılı hale getirirler; en fazla 2 veya 3 envanter slotu olur.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom