Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

En azından tanısak bari klanları falan oyun bir nebze içine çeker oyuncuyu.
Ansiklopedide bunun için büyük emek var gibi; Klanların açıklamaları, liderleri hakkında bilgiler, krallıklar, krallar, aile üyeleri hakkında detaylı bilgiler yazıyor ve kesinlikle lore arttırıcı şeyler. Ansiklopedide çok çok uzun bir süre sırf okuyarak zaman geçirmiştim. Ama kağıt üstünde kaldığı için oyuna dönünce hayal kırıklığına uğruyorsun

Bannerlord 350 tl oldu. Daha şaşırtıcı olanı warband'de zamlanarak 90 tl ye çıktı. Sadece Bannerlord zamlanıcak sanıyordum
350 çok fazla. İndirimler tekrar 130tl falan yaparlarsa anca öyle alınır. Bu kadar eksiği olan oyun için 350 TL vermek ahmaklık.

Bu arada geliştiricilerden okuyan birisi varsa lütfen ama lütfen şu meşale olayını düzeltsin. Zaten oyunda mekanlara girmek için sebep yok. Bir de 20 FPS birden çökünce hiç giresim kalmıyor. Hanlar her kültür için birer tane yapılmış. Nereye gitsen aynı sahne. 30 fps. Gereksiz bir han müziği. Çünkü zaten handa durmamız için bir sebep yok. 10 saniye için sıfırdan müzik başlıyor ve kapanıyor.

Ayrıca anladığım kadarıyla arena yapay zekası farklı. Çünkü arenaya girince yapay zeka sapıtıyor. Sürekli üzerime kütük gibi koşan bir oyuncu var ve ben hep geri geri gitmek zorunda kalıyorum. Atlılar yan yana gelip kilitleniyorlar. Rakip sürekli aynı yerden doğuyor - karşımızda değil de yanımızda-. Sürekli aynı silahlar veriliyor. Seyircilerin düşük pikselli olmasını anlarım ama bari suratlarını yeşil yapmayın ya. Ten rengi falan olsun. Bir iki tezahurat sesi ekleyin biraz ambiyans özen vs ya. Neresinden tutarsam elimde kalıyor. Hep aynı silahla aynı sahneleri yaşıyorum

Arazi sistemi de çok kolpa. Aynı arazide 30 kere oynadım farklı mekanlarda. "Aaa ne kadar güzel düz ama eğimli arazi." diye sevindiğim haritayı 50 kere görünce kusasım geliyor artık.

Taba bastığımız zaman default olarak her birliğin askerleri gözüküyor. 1 saat aşağıya kaydırman gerekiyor. Onun yerine default olarak kapalı gelse de biz merak ettiğimiz birliğe açıp baksak daha temiz görüntü olsa mantıklı değil mi? Alt alta 20-30 tane farklı farklı asker ismini ne yapayım? Üstelik görüntü çok kötü. " 1 x askeri 1 x askeri 1 x askeri 2 x askeri 3 x askeri 1 x askeri" diye sıralanmış çorba olmuş.

Şu bahsettiğim şeyleri düzeltmek eminim çok basittir. Ufak tefek kodlamalarla hallolur. Öncelik öncelik diye kafamızı şişirdiniz geliştiricilere ilettiğinizi söylediğiniz meşale problemini 2 senede çözemediniz. Ne önceliği bu? Armağan Yavuz'un 35 konsola aynı anda çıkartıp para indirme önceliği mi? İnsanın bu yaştan sonra kodlama öğrenip eksiklerini kendisinin gideresi geliyor. Gözüme çarpan eksikleri artık geliştiricilere değil modculara yazıyorum ve geri dönüş de alıyorum. Çok yazık gerçekten.

Edit: Bahsi geçen konu şu. 20 Haziran 2020 tarihinde geliştiricilere bildirilen konuya önceliklerinizden sıra gelmemiş. Üstelik eften püften bir şey değil kıytırık ve gördüğüm en dandik ateş efektinden (Çubuğun etrafında süpernova gibi ateş kütlesi dönüyor detaylı baktım) 30 fps düşüyor. Üşenmesem oyun dosyalarından bulup meşale efektini kökten silicem bu kadar oyunu etkiliyor. Ama pardon 90 yıl önce çıkmış konsol sürümünü portlamak daha öncelikliydi :grin:

Edit 2: 2 yıldır devam eden bir sorun daha :grin: Her oyunu açtığımda ya çerçeveli ekranda başlıyor ya da masaüstü çözünürlüğü gözükmesine rağmen düşük pikselde başlıyor. Belgelerimdeki dosyayı da düzenlememe rağmen. Daha önce konusu açılmış ama klasik olarak önceliklerimize daha girememiş.

Last edited:
Bu kadar eksikiği, bug'ı, hataları bulunan bir oyun beli çıldırtma seviyesine geldi. Ya en basit şeyleri bile eklememişler. Bu adamlar ne için uğraşıyor orada, iki satır algoritma yazacak sadece ya, oyun zevkimiz hiç oluyor.

Bir de 350 tl mi olmuş? desteklemek için bile alınmaz, asla.

Valla açık konuşalım, bu fiyatlardan sonra korsan deli gibi artacak. Asıl sıkıntı kur farkı, o olmasa hiç böyle bir derdimiz olmazdı.
Aynı şeyi düşündüm ceza yerim diye yazmadım. Pirince giderken eldeki bulgurdan oluyorlar gibime geldi.

Bu arada atlı üniteler hiçbir işe yaramıyor. 70 kişilik şovalyelerimle bir okçulara hücuma kalkıyorum son sürat giriyorum kimse ölmüyor. Çünkü atlılar sadece yerdeki adamlara çarpmakla kalıyorlar. Kılıç vuruşu veya kargı vuruşu yapmıyorlar. Üstelik Sturgiya piyadelerine saldırıyorsan zararlı bile çıkıyorsun. 3-5 çapulcu piyade şovalyemi öldürüyor hücum ettiğime pişman oluyorum.

Last edited:
Aynı şeyi düşündüm ceza yerim diye yazmadım. Pirince giderken eldeki bulgurdan oluyorlar gibime geldi.

Bu arada atlı üniteler hiçbir işe yaramıyor. 70 kişilik şovalyelerimle bir okçulara hücuma kalkıyorum son sürat giriyorum kimse ölmüyor. Çünkü atlılar sadece yerdeki adamlara çarpmakla kalıyorlar. Kılıç vuruşu veya kargı vuruşu yapmıyorlar. Üstelik Sturgiya piyadelerine saldırıyorsan zararlı bile çıkıyorsun. 3-5 çapulcu piyade şovalyemi öldürüyor hücum ettiğime pişman oluyorum.
Bu durum benim de o kadar canımı sıkıyor ki her savaşta süvari birliği yönetmek mecburiyetinde kalıyorum. Yoksa piyade ordusuna bir dalıyorlar bir daha da çıkamıyorlar. Örümcek ağına takılan sinek misali kendi intiharlarına at sürüyorlar. Kuşatmada merdivrn problemi ne derece büyük bir sorunsa bu da meydan savaşları için okadar büyük bir sorun. Orduyu da bir build gibi düşünürsek süvari build'inde hep temkine düşmeme sebep oluyor bu durum.

Bu durum benim de o kadar canımı sıkıyor ki her savaşta süvari birliği yönetmek mecburiyetinde kalıyorum. Yoksa piyade ordusuna bir dalıyorlar bir daha da çıkamıyorlar. Örümcek ağına takılan sinek misali kendi intiharlarına at sürüyorlar. Kuşatmada merdivrn problemi ne derece büyük bir sorunsa bu da meydan savaşları için okadar büyük bir sorun. Orduyu da bir build gibi düşünürsek süvari build'inde hep temkine düşmeme sebep oluyor bu durum.
RBM çözüyor ama çözdüğü şeyler kadar hoşuma gitmeyen şeyler de var. Keşke ayarları çok detaylı şekilde özelleştirebilsek. Savaşları daha eğlenceli ve dengeli yapıyor ama bir o kadar da bozuyor. Bu sefer de zırhlı katafraktlar vs. ölümsüz oluyor. 25 dakikalık savaş yapmışım savaşın başından beri aynı katafrakt hala hayatta. Çünkü piyadelerin 20-30 vuruş yapması gerekiyor ölmesi için. Bütün ordu 2 saat atlı kovalayıp bitirmeye çalışıyoruz. Ya daha iyi dengelemek gerek ya da katafrakt gibi zırhlı ünitelere ulaşımı çok zorlaştırmak gerek. İmparatorluk ordularına saldırınca yarısı zırhlı zaten. Vur vur ölmüyorlar Dark Souls bossları gibiler.

Valla açık konuşalım, bu fiyatlardan sonra korsan deli gibi artacak. Asıl sıkıntı kur farkı, o olmasa hiç böyle bir derdimiz olmazdı.
Talewords açısından hiç sıkıntı yok. Warband fiyatı çerez fiyatı gibiydi. Oyun yerli yapım olmasına rağmen Tr piyasasındaki satış rakamları çok ama çok düşüktü. Talewordsun Tr topluluğunu önemsememesi normal aslında.

Battle Terrain sistem gelmedi mi hala tamamlanmadı mı? Tam sürümde tamamlanmış olcak mı veya keşke bir şey söylese yapımcılar
Var gibi ama yok gibi de :grin: 2 dağ arasındaki patikada savaştığın bir arazi var. İlk başlarda kalemin civarında olduğu için herhalde burasının arazisi böyle dedim. Sonra +10 kere daha görünce anladım olayı. Sistem olsa da arazinin çapı çok geniş olduğu için sürekli karşına çıkıyor. Daha dar çapta, çok ve spesifik yerler eklenmesi lazım.

RBM çözüyor ama çözdüğü şeyler kadar hoşuma gitmeyen şeyler de var. Keşke ayarları çok detaylı şekilde özelleştirebilsek. Savaşları daha eğlenceli ve dengeli yapıyor ama bir o kadar da bozuyor. Bu sefer de zırhlı katafraktlar vs. ölümsüz oluyor. 25 dakikalık savaş yapmışım savaşın başından beri aynı katafrakt hala hayatta. Çünkü piyadelerin 20-30 vuruş yapması gerekiyor ölmesi için. Bütün ordu 2 saat atlı kovalayıp bitirmeye çalışıyoruz. Ya daha iyi dengelemek gerek ya da katafrakt gibi zırhlı ünitelere ulaşımı çok zorlaştırmak gerek. İmparatorluk ordularına saldırınca yarısı zırhlı zaten. Vur vur ölmüyorlar Dark Souls bossları gibiler.
Süvarilerin tek sorunu o da değil, en başta toplu oldukları halde kalsalar güzel ama10 tane süvari kaldıysa hepsi ayrı ayrı haritanın en uç noktasına gidip oradan piyadelere hücum ediyolar. En iyi çözüm piyadeleri kazıklı siperlerin ortasında toplayıp süvarileri attan indirmeye zorlamak yada hücum edeceğine morali bozulup kaçsın.

An itibariyle Bannerlord SP serüveni benim için sone ermiştir. Türlü türlü modlar ve iki farklı yoldan giden saveler ile her halükarda tıkandım. Ne zaman krallık kurmaya kalkarsan o zaman oyun batıyor. Diplomasi modu bile kurtaramıyor. Çünkü sadece saldırmazlık antlaşması yap ve savaş ilan et seçeneği mevcut. Bunları da kafana göre yapamıyorsun. Sürekli seni engelliyor.

Bu savede krallık içinden yükseleyim dedim. 5 şehir bir sürü kale alıp kendi krallığımı kurdum. Herkesle ilişkim çok iyi nüfuzum, namım çok iyi. Fakat 3-5 çapulcuya sahip klan bile bana katılmak istemiyor. Her klan lideriyle tek tek konuştum. İkna etmeye çalışmayı bırak cevap bile vermiyorlar. Ben memnunum paran bile satın alamaz deyip geçiyorlar. Çok zengin, büyük ve güçlü krallığım var. 4 üyeli klan bana katılmak istemiyor. 1 saat uğraştım tek tek liderlerler konuştum. İlişkimiz iyi olmasına rağmen hiçbir şekilde bana katılmıyorlar. Sebepsiz yere gelen savaşlar da cabası. Ez cümle çok geniş diplomasi modu veya yaması gelmediği sürece artık SP'den uzak duracağım. Konsolda bu sığ mekanikleri oynamak için can atanlara kolay gelsin. Ben modlarla bu kadar dayanabildim. Modsuz 2-3 saat anca :grin:

An itibariyle Bannerlord SP serüveni benim için sone ermiştir. Türlü türlü modlar ve iki farklı yoldan giden saveler ile her halükarda tıkandım. Ne zaman krallık kurmaya kalkarsan o zaman oyun batıyor. Diplomasi modu bile kurtaramıyor. Çünkü sadece saldırmazlık antlaşması yap ve savaş ilan et seçeneği mevcut. Bunları da kafana göre yapamıyorsun. Sürekli seni engelliyor.

Bu savede krallık içinden yükseleyim dedim. 5 şehir bir sürü kale alıp kendi krallığımı kurdum. Herkesle ilişkim çok iyi nüfuzum, namım çok iyi. Fakat 3-5 çapulcuya sahip klan bile bana katılmak istemiyor. Her klan lideriyle tek tek konuştum. İkna etmeye çalışmayı bırak cevap bile vermiyorlar. Ben memnunum paran bile satın alamaz deyip geçiyorlar. Çok zengin, büyük ve güçlü krallığım var. 4 üyeli klan bana katılmak istemiyor. 1 saat uğraştım tek tek liderlerler konuştum. İlişkimiz iyi olmasına rağmen hiçbir şekilde bana katılmıyorlar. Sebepsiz yere gelen savaşlar da cabası. Ez cümle çok geniş diplomasi modu veya yaması gelmediği sürece artık SP'den uzak duracağım. Konsolda bu sığ mekanikleri oynamak için can atanlara kolay gelsin. Ben modlarla bu kadar dayanabildim. Modsuz 2-3 saat anca :grin:
SP adam olmaz dostum.Arda modu çıkınca seve seve oynucam sadece o yüzden gel MP'de bekliyoruz seni @Unique beyimle beraber :grin:

Back
Top Bottom