Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Yeni güncelleme gelmediği için doğal olarak konuşacak bir şey kalmadı. Hazır boşluktayken bir soru sormak istiyorum fikri olanlar cevap verirse veya tahminlerini söylerse sevinirim.

Oyunda kaplama aktarım bütçesi tam olarak ne işe yarıyor? Kaplama kalitesini düşürüp yükselttiğimizde bariz bir şekilde aradaki farkı görebiliyoruz fakat kaplama aktarım bütçesi ekran kartı belleğinde ciddi oynama yaptığı halde oyun içinde bir fark göremiyorum, ne işe yaradığını bilen var mı?

Yeni güncelleme gelmediği için doğal olarak konuşacak bir şey kalmadı. Hazır boşluktayken bir soru sormak istiyorum fikri olanlar cevap verirse veya tahminlerini söylerse sevinirim.

Oyunda kaplama aktarım bütçesi tam olarak ne işe yarıyor? Kaplama kalitesini düşürüp yükselttiğimizde bariz bir şekilde aradaki farkı görebiliyoruz fakat kaplama aktarım bütçesi ekran kartı belleğinde ciddi oynama yaptığı halde oyun içinde bir fark göremiyorum, ne işe yaradığını bilen var mı?
Bilen yok mu ya gerçekten? Ben de merak ettim.

vram allocation ile anlık vram kullanımı farkını kabaca anlatmak gerekirse vram'i oyun için rezerve ediyor o ayar, vram kullanımında gördüğünüz artış bundan kaynaklı. Niye allocation ayarı var bilmiyorum hatta ilk defa Bannerlord'da gördüm.

vram allocation ile anlık vram kullanımı farkını kabaca anlatmak gerekirse vram'i oyun için rezerve ediyor o ayar, vram kullanımında gördüğünüz artış bundan kaynaklı. Niye allocation ayarı var bilmiyorum hatta ilk defa Bannerlord'da gördüm.
Arttırmanın veya düşüğe çekmenin yararı zararı nedir?

Arttırmanın veya düşüğe çekmenin yararı zararı nedir?
İlk defa Bannerlord'da gördüğüm için pek bilemiyorum, vram'in maksimumuna gelecek şekilde ayarlayıp bırakın bence.

Edit: Takılmalar yada sahneye göre aniden başlayıp durmayan fps düşüş yaşarsanız ayarı düşürürsünüz, vram yetersizliği frametime'ı arşa fırlatıyor.

Bu bağlantıda Chi2 ve Bannerlordun gelecek olan mp haritasını kıyaslamaya çalıştım. Her ne kadar kaba bir kıyaslama olsa da Bannerlordun yeni haritasına olması gerektiğinden fazla alan vermiş olabilirim. Fazla büyük bir harita olacağını sanmıyorum.

Büyüklük dışında, kademeli ilerletme, Chi'nin haritasında çok daha mümkün gözüküyor.

Bannerlorddaki mevcut alan ele geçirme sistemi(son zamanlarda oynamadım degismiş olabilir); aynı anda birden fazla alanı almaya imkan tanıyor diye biliyorum. Bence ya sırayla(önceki alan alınmadan diğer alanların alınamaması) alan ele geçirme olmalı yahut, öncelikli alanı almadan alınan diğer alanların; çok ama çok daha kolay kaybedilebilmesi(saldıran takım için) sağlanmalı.

Böyle olursa, kademili ilerleme; harita yapısı çok uygun olmasa bile sağlanabilir.

Kademeli ilerleme; harita içerisinde hareket özgürlüğü sunulması gereken oyunculara, genel ilerleyişte ölçüt sunar. Kademeler; çatışmanın yoğunlaşması ve koordinasyonu pekiştirir, bu yüzden gereklidir bence.. (özgürlük kısıtlansın, kalelere tek bir akıştan girilsin vs demiyorum, bu farklı kapıya çıkar, tam tersine boğar eğlenceyi. saldıran takım da savunan takım da çok farklı yollardan, farklı şekillerde kazanmak için oynayabilmeli; eğlenerek. )

Bu arada umarım, yeni mp haritasının o sol köşesindeki büyük/ana binanın çatısına/ara katlarına-balkonlarına vs çıkabiliriz. Tüm kulere + ana binalara çıkılmadıktan sonra, buralarda kuşatma silahları kullanamadıktan sonra, büyük haritaya geniş yayılımlı ve çok sayıda yerleşme koymadıktan sonra; yeni harita sadece farklı bir detay çalışmasını, ışıklandırma deneyimini sunuyor. Zaten mp'ye çok önemli bazı sistemler lazım onların geleip gelmeyeceği de muallak. Zengin mp haritaları-sistemleri-modları görmemiz gerek.

Last edited:
bence şuan oyundaki en büyük en eksik son gelen güncelleme ile okçuların düzeni bozulmuş okçuları savaş esnasında sabit bir şekilde dağınık şekilde uzunlamasına sıraya diziyorum etrafında dönmesinler diye de düşmana bak diyorum ama karşıdan piyade birlikler orduya biraz yaklaştıktan sonra okçular dip dibe girmeye başlıyor böyle oluncada dip dibe giren okçular ok fırlatmıyor ve beni çıldırtıyorlar o düzene girdikten sonra oyun bitinceye kadar düzeltemiyorum

Back
Top Bottom