Mount & Blade II: Bannerlord - Tartışma Konusu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
YILDIRIM said:
Herkes yüksek çıtalı eleştirmen olmuş. Ben teaseri gayet beğendim. Grafikleri bu tür oyun kategorileri için gayet iyi. MB Warband türünün ilki ve bu türde grafik o kadarda önemli değil. Zira grafiklerde ihtiyacımızı karşılayacak gibi. 60 Fpsde çok sayıda asker sayısı olacak bir savaşı kaldırtacak şekilde grafikleri ayarlıyorlar. Oyundan daha çok zevk almamızı sağlamak için uğraşıyorlar. Fakat burada görüyorumki bazı nankör insanlar boş boş konuşuyor. Neyseki Taleworlds developerları, Türk forumundaki mesajları Allahtan okumuyor. Başarılar dilerim. En erken tarihte Bannerlord'un çıkması dileğiyle.
Kraldan çok kralcılar gelmiş yine, milleti nankörlük yapmakla itham ediyor hadsiz herif. Senden izin mi alacağız ne yazacağımız hakkında vatoz? Teaser rezalet ötesi olmuş, AI evlere şenlik. Soruyorum şu oyunun geliştirilmiş Warband modlarından farkı ne? Daha iyi bir yapay zekaysa gözükmüyor, vuruş hissiyatıysa yine gözükmüyor. İnsanları bu kadar sene bekletip ciddiyetsizce iş yapılmasının sonucu bu. Artık insanlar teasermiş, blogmuş görmek istemiyor. Eğer bir işin altına girdiysen iş ahlakı onu yapmanı gerektirir, yıllarca oyalanmanı değil.

6 7 senedir beklettikleri şey bu muydu? Kmse kendini kadırmasın beyler o şehir grafikleri, şehirde ki insanların o alt seviye kötü fizik motorları falan. Bu muydu yani resmen bütün umudumu kaybettim. Warband in üstüne bir kaç grafik modu yamanmış gibi duruyordu oyun. Gösterdikleri combat siteminde ise yenilikçi hiçbir şey yok. İzlediğim 2 dakkalık teaser ın her saniyesinde kendimi bu muydu demekten alıkoyamdım. Gerçek anlamda canımı sıktı bu teaser. 6 sene için çok kötü bir teaser da. Sanırım bu oyunla ve serisi ile işim bitti. Bannerlord u alacağımı da zannetmiyorum. Büyük bir hayal kırıklığından öteye geçmedi

Şimdi bana kızacaksınız. Vay *** eleştirmen mi kesildin diyeceksiniz. Ortada bi emek var eleştiremezsin, sen ne anlarsın mal falan diyeceksiniz. Ama hepinizin içten içe teaser ı izledikten sonra ya da izlerken bir anında bu muydu dediğini biliyorum. Kkusura bakmayın ama bu oyun 6 senedir kurulan, yükselen ve insanları yiyip bitiren o beklentiye erişemedi

Bence oyunun 2 dk ksımını gösteriyorlar, tamamını değil. Bir oyungezer röportajında buna dair şeyler görebiliyoruz. Örneğin bir şehirde isyan çıkınca, oradaki askerlerin de isyan etmesi. Ayrıca daha neler neler var denilmesi, oyunun heyecanının azalmaması için. Ayrıca buradaki tartışmalar niyeyse göz göze diş dişe. Biraz daha sakin olunmalı.

Scipio0 said:
Arena sahnesinde ters kinematik diye bahsedilen özellikten en ufak bir iz bile yok. Kalkanlar odun gibi.

Benimde gözüme çok sırıttı o sahne, zamanında gözle görülmesi için bile çaba sarf etmen gereken mekaniği haftalık blog dolsun diye ittirmişler gibi tabi oyunu tam görmek lazım şimdiden ağır eleştiriye tutmamak lazım.

Onun dışında her zaman ısrarla dediğim gibi bu gösterilen bannerlord değil warband, yok eğer bannerlord böyle olacaksa tek umudum kalır o da modlamaya yapılan iyileştirmelerin iyi olması olur
çünkü biliyorum ki topluluk ne yapar ne eder asıl oyundan çok daha kaliteli işler yapacaktır.

Grafikler hakkında yapılan yorumları gereksiz buluyorum. Herkes niye grafiklere sardı anlayamadım. Grafikler bir oyunda etkileyici durabilir evet ama oyunu uzun süreli oynanabilir kılan grafikler değil ki. Mesela kendi adıma konuşacak olursam, bir sürü güzel grafikli oyunlarım var işte Rainbow olsun, Battlefield olsun, For Honor olsun. Hiçbirini Mount and Blade kadar oynamadım ve bu sadece benim için geçerli değil çoğu insan için geçerli. Bir süre sonra gözünüz grafiklere alışıyor zaten. Hatta bunun daha kuvvetli örneği Minecraft olur.
Grafikler bence hiç fena değil.
Ben şehirlerin içini gayet beğendim. Göze güzel geliyor. Forumda gördüğüm kadarıyla hiçbir şeyi beğenemeyip kin nefret kusan ekşi sözlük yazarlarına benzeyen tipler var. (Kimseyi hedef alarak değil genel yazıyorum.)
Haritayı çok sevdim neredeyse tamamen memnunum diyebilirim.
Turnuvada ki baltanın insana vuruş hissiyatını sevdim ancak kalkan için aynısını söyleyemem. Kalkan biraz küt gibi duruyor. Ok saplanma efektini, diğer silahların da kalkana vuruşu için yapmalılar bence. Zor bir şey olduğunu sanmıyorum.
Yapay zeka hakkında neredeyse hiç gelişme kaydedememişler gibi duruyor. Bu oyunun en büyük eksiklerinden biri yapay zeka. Mesela 1.54'de oyuncunun önünde 2-3 asker var ve oyuncunun arkasındakileri hedef almışlar. Sanki oyuncuyu görmüyormuş gibi davranıyorlar. Bu büyük bir eksiklik.
Ayrıca son sahnede ki süvariler hiç gerçekçi durmuyor. Atlar sanki gerçekçi koşmuyor ve en sonunda bir yığılma oluyor.

Oyunun oynanışının Warband'i hatırlatması veya bir başka deyişle bir Mount and Blade oyunu olduğunu göstermesi neden yabancılar tarafından beğenilirken burada tam tersi var.

Yabancı forumda videoya dair oyunun ne kadar yol katettiğine veya ne kadar geliştiğine dair teşekkür mesajları varken neden burada tam tersi var? Buradaki herkes potansiyel bir müşteri ve istediği şekilde oyunu eleştirebilir. Ama bence bu aradaki farkın iki açıklaması var: Ya Mount and Blade'e dair çok şey biliyoruz yada çok şey bildiğimizi zannediyoruz.

Çünkü çoğu oyuncu işin multiplayer kısmından bakıyor. Oyunun mekaniğinin değişmemesini istiyorlardı. Half-Life 1 ve HL2:grin:M arasındaki sorun buydu. HL1 daha seri bir oyundu. HL2 ile birlikte işin içine fizik girince oyunlar daha hantallaştı. Silahlara girmiyorum bile. Ben Bannerlord'da daha gerçekçi animasyonlar ve hava bekliyordum fakat getirmediler. Zannedersem mevcut oyuncularını yeni tecrübeye sokup kaybetmek istemediler. Grafiklere ise girmeyeceğim. Low'da çekilmiş bir video gibi.

Kendi adıma konuşayım problem warbanda benzemesi değil , sıkıntı olan şey şu GÖSTERİLEN KISIM adına konuşursak bannerlord değil bir dlc bir ek paket gibi durması yani bannerlordu warbanddan ayıran ayrı özellikleri göremedik üstüne warband da olan büyük keyifsizlik yaratan şeyleri tekrar edildiğini görüyoruz(yapay zeka)

Grafikler gram önemli değil çünkü bu tarz oyunda ne kadar arka planda olduğunu/olması gerektiğini hepimiz biliyoruz sanırım.

Kriterlerimiz yabancıların nasıl eleştirdiği mi olacak? Bir eleştiri getirelim diyoruz kendi açımızdan; hemen linççi, duyarcı tayfa prim kasabilmek amacıyla eleştiriye tahammül edemeyip nankörlükle, ekşi yazarlarına benzemekle filan itham ediyor. Ortalığı gerdikleri yetmezmiş gibi bir de kendilerini çok masum görüyorlar.

Tamam abi Bannerlord çok güzel bir oyun olmuş, 2020'de çıktığında oyun dünyasını 30 yıl domine edecek. Atın yeleleri çok güzel olmuş, animasyonlar muhteşem olmuş. Alın istediğiniz kadar övün oyunu ya boşuna niye geriyorsam kendimi.

7517f081a89.png

Bence her şeye rağmen ultra düzeyde olmasa da güzel. Ben beğendim şahsen. Oynanıştan ziyade yapay zekâya dikkat kesilmek lazım aslında. Benim Bannerlord'dan beklediğim tatmin edici yapay zekâ.

Benim sinirimi zıplatan nokta zaten yapay zeka oldu. Monitörüm bile 1080 p görüntü sağlamıyor benim, neden grafiği eleştireyim?

Canlı yayın açıklmasında 12:00'de bannerlord yazıyor. Sanırım Almanya ile aramızda 1 saat farkı var. Yani 17 dakika sonra gösterecekler sanırım.

Yapay zeka konusunda kesinlikle haklısınız ama videonun en düşük zorlukta çekilmiş ihtimalide var ki umarım öyledir.

@Pentagram

Kriterin tabi ki yabancılar veya başka kimse olamaz. Sen eleştirini bireysel olarak kendi gözünün gördüğüne göre yapacaksın ve yapıyorsun. Benim yaptığım iki topluluğu genelleme yaparak karşılaştırmaktı ve bu farkın neden var olduğunu kendi görüşüme göre açıklamaktı. Linççi ithamını bana karşı kullandığını zannetmiyorum ama yine de söyleyeyim yaptığımın kesinlikle linçle alakası yok.

Pentagram boş yapma adamlar öyle bir yenilik getirmiş ki artık havayı kesiyorsun adam kesemiyorsun çünkü vuruş hissi yok. Sağ üste work in progress yazmıyor gidip montajda koyayım adet yerini bulsun.

Edit: Otomatik düzeltme kurbanı

Yapay zeka konusu hakkında bir bilgi vereyim. Hangi oyuna bakarsanız bakın yapay zeka hep aptaldır (Metal Gear Solid V: The Phantom Pain vb bazı oyunlar var güzel olan). Ama strateji oyunlarına bakın mesela. Oyun yapay zeka üzerine kurulmak zorunda. Mesela Civ 6. 10 gblık oyun. Ama yapay zekası o kadar salak ve saçma ki insanlar nefret etti oyundan. Çünkü yapay zeka saçma tepkiler veriyordu. Strateji oyunundan en çok yapay zeka beklenir. Ama strateji oyunları bile aptal aptal takılıyorlar. Yani sözün özü şu. Yapay zeka geliştirilir. Ama işlemciyi deli gibi sömürüyor. Yani iyi yapay zeka istiyorsanız işlemciniz adam akıllı olacak. Ayrıca firma müşteri kaybedecek. Mantık gereği mükemmel yapay zeka beklememeniz lazım. Bugün açın istediğiniz RPG oyununa bakın. Hangisinde güzel yapay zeka var ki? Hep aptal aptal geziyorlar. Üstelik AAA oyun onlar. Diğer oyunlara bakmadan böyle eleştiri yapmak yanlış olur. Kalkan konusuna gelirsek For Honor gibi bir tepki yapabilirlerdi. Ama sadece block kısmı için. Full block stance durumunda çok küt duruyor animasyon aynı teaserdaki gibi. Zaten For Honor'ın animasyonları güzel. O yüzden keyif veriyor. Ama ona rağmen animasyon hataları olmuyor değil.

Yayın yeni bitti, öncekilerden farklı bir şey gösterilmedi. Fakat oyun biraz daha iyileştirilmiş gibi duruyor, özellikle arena çok hoşuma gitti spartacus sahneleri gibiydi :smile:
Hala çıkış tarihi yok.

Peki oyunun sadece erken kısmının tamamlandığı söylendi buna nasıl cevap vereceğiz?

Kılıç savurma animasyonunu değiştirmemişler hiç beğenmediğim bir animasyon kılıcı salladıktan sonra neden kafanın üstünde döndürsün anlamış değilim warband floris mod da aynı animasyon vardı ama kapanabiliyordu umarım öyle olur.Onun dışında yaptığın aksiyonlara göre yeteneklerin gelişmesi dışında farklı olan hiç bir şey görmedik yine. (yürüyüş animasyonu...)

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom