Mount & Blade II: Bannerlord - Sıkça Sorulan Sorular

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

MArdA TaleWorlds

Community Support & Localization
Community Support
M&BWBWF&SNWVC
Sıkça Sorulan Sorular
Mount&Blade II: Bannerlord hakkında yazılmış resmi Sıkça Sorulan Soruların Türkçe haline buradan ulaşabilirsiniz.

Mount & Blade II: Bannerlord? nedir?
Mount & Blade II: Bannerlord Strateji ve Aksiyon RPG türlerini birleştiren bir oyundur. Bir önceki oyunumuz olan, oldukça başarılı Mount & Blade: Warband yapımızın devamı niteliğindedir. Oynanış olarak orta çağ savaşları ve muharebelerinin farklı yönlerine yoğunlaşarak oyunculara kendi karakterlerini ve hikayelerini Kalradya isimli kurmaca bir kıtada geçen sandbox bir haritada geliştirmelerine imkan veriyor.

Oyunda ne yapabilirim?
Oyunun çeşitli yönleri mevcut. Örnek vermek gerekirse oyunun tek oyunculu elementi bir sandbox harita şeklinde ve oyuncunun yol boyunca dostluklar kurup düşmanlar kazanabildiği, düşük bir köylüden kendi krallığını ve büyük bir ordu yönetmesine  kadar yükselebilmesine olanak sağlıyor. Oyuncu bu sosyal merdiveni bir kaç yolla tırmanabilir. Mesela bir paralı asker olup servet kazanmak, evlenmek, turnuvalara katılmak veya görevleri tamamlamak gibi. Ana harita, oyuncunun sahibi olabileceği çeşitli dükkanları da içeren derin bir takas sistemine ve harita boyunca ürünleri taşıyan bir karavan sistemine  sahiptir. Oyunun bir de çok oyunculu oyun modu bulunmakta ki burada oyuncular kendi dövüş yetenekleri ve taktik becerilerini dünya çapından oyunculara karşı deneyebilirler!

Dövüşlerden bahsetmiştiniz. O nasıl çalışıyor?
Oyun derin ve sezgisel bir dövüş sistemi sunuyor. Bu sistem, ilk oyunumuz olan Mount & Blade’de ortaya çıkmıştı. Bu dövüş  sistemini Mount & Blade II: Bannerlord’da geliştirmek için çok çalıştık. Oyunun yetenek temeline dayanan doğasını tamamlayan çekirdek mekaniklerine de eklemelerde bulunduk.

Savaşlar nasıl çalışıyor?
Oyuncu, epik ve büyük ölçekli savaşlarda sahada olacak pek çok savaşçıdan sadece bir tanesi. Bu savaşlar küçük çarpışmalardan kale kuşatmalarına kadar sıralanabilir. Oyuncu isterse kendi ordularının komutanı olarak veya dost lorddan aldığı emirler ile bir bölüğü yöneten çavuş olabilir. Oyuncu rakiplerini köşeye sıkıştırmak ve kurnazca alt edebilmek için kendi stratejilerini geliştirmek ve gelişmiş dizilimleri en iyi şekilde kullanmak  durumunda kalacak.

Tek bir savaşta ne kadar asker olabilecek?
Daha önce tek oyunculu savaşlarda 600 birimi göstermiştik. Her bir birimin kendi detaylı yapay zekası, o birimlerin kılıçlarının savrulmasından yüz ifadelerine kadar kontrol etmekte. Oyunun çıkışında bu sayının ne kadar olacağı henüz belirlenmedi ancak kendi geliştirdiğimiz oyun motorumuzun, donanıma da bağlı olarak, çok daha yüksek rakamlara erişmemize izin vereceğinden oldukça ümitliyiz.

Çok oyunculu oyun modu nasıl çalışacak? Eşleştirme olacak mı?
Oyun bir eşleştirme sistemine sahip olacak. Bu sistem oyunculara, yetenek seviyeleri, grup büyüklükleri ve coğrafi konumlarına göre ayarlanmış, daha mücadeleci ve daha adil bir çok oyunculu oyun modu tecrübesi sunacak. Oyuncuların taktiksel becerilerini ve yeteneklerini birbirlerine karşı deneyebilecekleri, düello modundan büyük ölçekli savaşlar ve kale kuşatmalarına kadar geniş bir yelpazede oldukça çeşitli ve farklı oyun modları olacak. Oyuncular aynı zamanda kendi özel sunucularını da kurabilecekler. Bu oyunculara farklı oyun modlarında çeşitli parametreler üzerinde tam kontrol sağlayacak.

Eşli oyun modu olacak mı?
Eşli oyun modu konusunda henüz herhangi bir son karar almadık. Bu konu hakkında sağlayabileceğimiz bilgi olduğu zaman bir açıklama yapacağız.

Oyun modlanabilir olacak mı?
Modlama her zaman Mount & Blade serisinin çok büyük bir parçası olmuştur. Modlama olanakları Mount & Blade II: Bannerlord’da oldukça geliştirdik. Mod yapımcılarına daha çok özgürlük sunacağız ve aynı anda birden fazla modun bir araya gelip çalışmasına da imkan sağlayacağız. Mount & Blade: Warband’deki gibi belirli bir programlama dili yerine Bannelord mod yapımcılarının, bir endüstri standardı olan ve modlamayı daha engelsiz hale getirecek olan, C# üzerinde çalışmalarına imkan sağlayacak. Bunun yanı sıra kendi yazdığımız oyun motorumuz ile çalışacak yapım araçları geliştiriyoruz. Bu araçları oyun çıkışında herkese açık bir halde sunacağız. Bu şu anlama geliyor, ciddiyetle, herhangi bir bit yeniği veya taviz olmadan gerçek modlama desteği sunacağız.

Sistem gereksinimleri neler?
Duyurulacak.

Oyun ne zaman çıkacak?
Şu an için bir çıkış tarihi belirlemedik. Oyun hâlâ geliştirme aşamasında ve biz şu ana kadar yapılmış en iyi Mount & Blade oyununu yapmak için çok sıkı çalışıyoruz. Oyuncularımızın oynarken zevk alacağı ve hatırlayacakları bir tecrübe yaratmaya çalışıyoruz. Ve bunu başarabileceğimizden emin olmadıkça oyunu çıkartmayı düşünmüyoruz.
 
Status
Not open for further replies.
Top Bottom