Mount&Blade II: Bannerlord | Developer Blog 10!

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
Arda Wfas de özellikleri factionları çıkış zamanını ilk senden duyduk
Kesin bu bannerlordun çıkışı hakkında bişiyler çıtlamıştır sana ,bir ara baban talewordsdemi çalışıyor muhabbeti bile vardı  :smile:

Birazcık araştırma yapıyorum diyelim. :razz:

M.ArdA said:
Merhaba. Bugün küçük bir detay yakaladım. Ve bu detay Bannerlord hakkında bizlere büyük bir kapı aralayabilir.

Steam'e yeni bir güncelleme geldi. Trade Cards ve Badge sistemi geldi. O ayrı bir hikaye ama konuyla ilgili. TaleWorlds Developer'larında özel bir badge gördüm.
GameDeveloper_80.png
2s93u3a.png

Yani SteamWorks kullanarak oyun yapan kişilere verilen bir badge. Valve bu badge'i sisteme kayıtlı bütün Steam Developerlere veriyor.
Yeni Bilgi: Valve bu badge'i sadece Steamworks alt çalışma atölyesinde kayıtlı Steam üyelerine yani Steamworks veritabanına ve kaynaklarına erişimi olan yapımcılara veriyor. Yani evet, SteamWorks M&B2'de kesinlikle olacak. Fakat hangi özelliklerin olacağı kesin değil.
Yani çok küçük bir ihtimalde olsa Mount & Blade 2:Bannerlod'un aşağıdaki SteamWorks özelliklerini kullanabilme olasılığı var:
  • Valve Anti Cheat (VAC) desteği eklenebilir. - Warband'de olup asla çalışamayan hile engelleme desteği.
  • Oyun sunucularına Steam desteği eklenebilir. - Bu herhangi Valve yapımında görebileceğiniz bir özellik. Yani sunucuların bilgilerini (Ping, Doluluk oranı, oynayan oyuncular vs.) Steam üzerineden görebilme olayı. (View game info)  Warband'de çok olmasını ümit etmiştim. Yapımcılara sorduğumda oyun motorunun değişmesi gerektiğini belirtmişlerdi zamanında.
  • Steam Cloud desteği eklenebilir. - Çok yararlı bir sistem M&B gibi SP'da save problemleri yaşanması muhtemel bir yapım için altın gibi bir özellik. Sırf oyunlar için internette flaş belleğiniz olduğunu düşünün. Saveleriniz, grafik ve kontrol ayarlarınız gibi bilgisayarlara özel pek çok ayarı internetteki o belleğe kaydediyor ve herhangi bir zaman herhangi bir PC'den o oyuna girdiğinizde o ayarlarınızın o oyunda çoktan olduğunu görebilme şansınız olabilir yani.
  • Oyuna Steam Achievements eklenebilir. - Warband ve WFAS'da olduğu gibi oyun içi başarı-ödül sistemi. Olacağından şüphem yok.
  • Arkadaşlarla beraber oyun oynayabilme desteği. - L4D2, TF2'deki gibi bir Party kurarak 5-6 kişi bir sunucuya girmek ya da CS:GO ve Dota 2'de olan Klan olarak bir oyuna girmek olabilir.
  • Steam In-Game Overlay sistemi - Shift+Tab ile eriştiğimiz olay. Ki bu sayede Steam arkadaşlarına da erişim sağlanır.
  • Otomatik oyun güncellemeleri.
  • Sesli iletişim. - Chat üzerinden.
TW Developerlarının Steam profillerinde SteamWorkds Developer Badge gördüm. M&B2:Bannerlord SteamWorks desteği olabilir!

Tabii bütün bunların hepsi küçük bir olasılık ve tahmin. Gerçekte yukarıda yazanların pek çoğunun olmama olasılığı da var tabi...

*Yıldızlı Edit*: Steam Workshop desteği olsa nede güzel olurdu! (TaleWorlds Duy Bizi!)
Badge hakkında bilgileri için Esat'a teşekkürler!

M.ArdA said:
Valve bu badge'i sadece Steamworks alt çalışma atölyesinde kayıtlı Steam üyelerine yani Steamworks veritabanına ve kaynaklarına erişimi olan yapımcılara veriyor. Yani evet, SteamWorks M&B2'de kesinlikle olacak. Fakat hangi özelliklerin olacağı kesin değil.
Evet, Steamworks veritabınına erişim olanlara veriyorlardır. Oyunlarını badge sistemine integre etsinler diye. Daegoth'un çalışıyor olduğu oyunların direk Steam'e çıkacağının garantisi değil yahu bu. Eski oyunlara badge yapıyordur belki. Belki de sadece test ediyordur.

400 tane Steam kullanıcısında var bu badge. Bu bilgilerden nasıl "Bannerlord kesin Steamworks olacak" kısmına geldin, anlamış değilim. Büyük ihtimalle steamde olur zaten fakat Workshop desteği hakkında kesinleyici bir bilgi değil bu.

Edit: Ragnor'da yok mesela.  :razz:

Orada söylemeye çalıştığım şey, o badge'i alakasız birisinin alamayacağıydı. Ki bu durum da Deagoth'un ve diğer TW çalışanlarının SteamWorks destekli bir oyun üzerinden çalıştıklarını kanıtlıyor. Eski oyunlar konusunu bilemeyeceğim ama test olduğunu sanmıyorum. Valve o aşamayı çoktan geçti. Niye Close-Beta da o kadar basit bir şeyi denesinler ki? (Gerçi Valve'den söz ediyoruz her şey olabilir :razz:)

Warband ve WFAS'da SteamWorks desteğine sahip. Achievement ve in-game overlay var. Ama benim bütün bu yazıda değinmeye çalıştığım tamamen bir SteamWorks desteğinin olup olmama durumu.
Yani çoğu Valve oyununda olan SteamWorks özelliklerinin M&B'ye neler katabileceğini biraz hayal ettim hepsi bu. Mesela en basitinden War of the Roses ve Chivalry'de ki sunucu desteği vs olması o oyunları bir adım öne geçiriyor.
Tabii ki hiç birinin bile gerçekleşmeme ihtimalide var. Sonuçta oyunla alakalı tek bildiğimiz şey hâlâ yapım aşamasında olduğu.

Workshop ile alakalı bir bilgi yok zaten orası olsa çok güzel olurdu dileğiydi. :razz:
SteamWorks Database'ine Steam profiliyle giriş yapılmış daha önceden ve bu sayede Valve Badge'i o profile atamış o profile. Lust'ta, Daegoth'ta ve Ali'de gördüm Ragnor'u bilemiyorum. :grin:

Yanlış anlaşılma olmasın. Ortada resmi bir bulgu, çıkarım vs. yok. Sadece tahmin yürüttüm o kadar. Umarım tutar. :smile:

Warbandın duyurulmasıyla raflarda olması arası geçen süre ne kadardı hatırlayanınız varmı? Ek paketti ama olsun yinede bir fikir verir. Ben o kadar eski değilim bilemiyorum

1.5 sene vardı. Hatta Ekim diye duyurulup ertelenmişti çıkış tarihi. Bu da büyük bir hışımla karşılanmıştı. Bence TaleWorlds bu yüzden hâlâ bir bilgi vermiyor. Warband'de biraz da Paradox'un gazıyla erken çıkarttılar. Oyun pek çok bugla çıktı. Ki 1.145'inci sürümde (ki 2 yıl sonra çıkan bir güncelleme) oyunun oynanabilirliği yükseldi. Aynı hatayı yapmamak için bu kadar sık çalışıyorlar bence.

Yav Mavera bizi bu kadar bekletmeselerdi karşılamak zorunda kalmazlardı. Yani neredeyse gta 5 kadar uzun sürecek gibi görünüyor bu oyun. yani ikisi yarış yapıyor. Keşke bir tanesi çıksa da(pc ye) biraz moral katsa bize. (Ragnor bak sinyal gönderiyom bir foto ama videodan değil :grin:)

dexterx123 said:
(Ragnor bak sinyal gönderiyom bir foto ama videodan değil :grin:)
Ondan sonra yapımcılar niye forumla, oyuncuyla samimiyet kurmuyor. Suyunu çıkartıyorsunuz samimiyetin. Ragnor saygıdeğer bir Taleworlds çalışanı. Her hangi bir üye gibi hitap etmen hiç doğru değil.

Bana göre bekletmemelerinin sebebi oyuncu isteklerini karşılamaya çalışmaları birçok oyuncu istekte bulunuyor bunların bazıları yapılması zor şeyler örnek olarak çocuk olayı bunun oyuna eklenmesi güzel ama yapılması zor birşeydir bence bu gibi isteklerinizin karşılanması için beklemek şart !!

MeteHan16 said:
Bana göre bekletmemelerinin sebebi

Bekletmelerinin sebebi diye birşey yok. Ticari bir firmanın bir ürün geliştirmesi ve bunu satışa çıkartması kısmı tüketiciyi ilgilendirmez. İstediğini yapabilir, bunu kısıtlayan birşey yok. Oyunu yaptıkları için, sebep bu. Daha başka birşey aramayın altında.

PS: Sen daha demin ileti atmıştın, üsttekine eklemiştim ama silmişsin sanırım. Sonra tekrar atmışsın?

Ubsilon Xeforian Cioss said:
MeteHan16 said:
Bana göre bekletmemelerinin sebebi

Bekletmelerinin sebebi diye birşey yok. Ticari bir firmanın bir ürün geliştirmesi ve bunu satışa çıkartması kısmı tüketiciyi ilgilendirmez. İstediğini yapabilir, bunu kısıtlayan birşey yok. Oyunu yaptıkları için, sebep bu. Daha başka birşey aramayın altında.

PS: Sen daha demin ileti atmıştın, üsttekine eklemiştim ama silmişsin sanırım. Sonra tekrar atmışsın?
Bilmem
(Bekletmelerinin sebebi derken senini gibi düşünmeyen oyunculara söylemek istemiştim tabiki firma istediğini yapar biz onların patronu değiliz)

MeteHan16 said:
Bana göre bekletmemelerinin sebebi oyuncu isteklerini karşılamaya çalışmaları birçok oyuncu istekte bulunuyor bunların bazıları yapılması zor şeyler örnek olarak çocuk olayı bunun oyuna eklenmesi güzel ama yapılması zor birşeydir bence bu gibi isteklerinizin karşılanması için beklemek şart !!
Bence animasyonu kolay iş. Ama kodlarda zorlanırlar. Kanatimce uğraşılsa yapılabilecek birşey.

NyberCraft said:
MeteHan16 said:
Bence animasyonu kolay iş. Ama kodlarda zorlanırlar. Kanatimce uğraşılsa yapılabilecek birşey.
Kod da zorlanırlarmı karşında lise öğrencileri yok zaman alır diyecektin heralde

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom