Mount and Blade & Ultima Online

Users who are viewing this thread

iplemez

Recruit
Old Guard
Ultima online 2 boyutlu ve frpye dayalı fantastik bir oyun. Yalnız içeriği alabildiğine geniştir. Evini kurarsın, içki bile içebilirsin, yemek yersin, bir ejderha evcilleştirirsin, ejderhayla canavar öldürürsün, terzilik öğrenirsin, demircilik öğrenirsin, kendine veya satmak üzere kıyafet ve zırh üretirsin, kılıç ve kalkan üretirsin, ticaret yaparsın, iksir satarsın, güç parşomenleri satarsın, gemiye binersin ve adalara gidersin, define ararsın, hırsızlık yaparsın, büyücülük klasmanı vardır, savaşçı sınıfları vardır, özel item düşürürsün ve bunlar gücüne güç katar.

üstelik bu oyun mmo tarzı da değil. Sadece başlangıçta yeteneğinizi 100lüyorsunuz ve fakriliğinizi de giderdikten sonra maceranız başlıyor.

Ultima online iyi bir oyundu fakat günümüze adapte olamadığı için sönük kaldı. Ultima online frp oyunlarının, daha doğrusu online oyunların babası gibi bir şey.

Fikrime gelince, ciddiye alınmayacak biliyorum ama keşke mount and blade in bannerlorddan sonraki sürümü ultima online ile birleştirilmiş bir oyun olsa. Bu oyunda klanlar crpgdeki gibi kaleleri feth edebilse. kaleler online bir harita sisteminde bulunsa ve oyuncuların evlerini içerse. kaleler sahiplerine vergi kazandırsa. tüccarlar işini yapsa. savaşçılar savaşsa, hayvan terbiyecileri canavar avlasa. fizik motoru ve görsellik mount and blade inki gibi fakat içerik ultima online ınki gibi olsa.

şaka yapmıyorum. insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en iyi oyunu olabilecek bir oyundan bahsediyorum.

Bugünkü warband modlarına baktığımda gayri ihtiyari ultima online a benzeme çabası görüyorum. pw moddaki maden kazmalar, para kasmalar, savaşlar. Ultima onlinedan bakıldığında bu içerikler son derece fakir ve zayıf. Ultima online da evlenebilirsin, ölebilirsin ve bir healer bulana kadar ruh olara dolanırsın, bir çantan vardır ve altın toplarsın, eşya toplarsın, bir şeyler alırsın ve satarsın, öldürdüğün adamın vücudunu parçalarsın, kellesini evinde teşhir edersin, ayrıca sunucu eventleri ve raidleri vardır. para dağıtan çeşitli yarışmalar; en güzel ev, en son kalan adam.

Ultima onlineda da ölürsün ama kolay değil. heal potlar mana potlar seni ayakta tutar. Bitti mi evine kaçarsın, yahut öldürdüğün adamların potlarıyla ayakta durursun.

Mount and Blade fizik motoruyla ve dövüş stiliyle oyun dünyasına bir yenilik getirdi fakat içerik fakirliği ile sınanıyor. Bannerlord gelecek diye seviniyorlar. Ne getirecek ki sanki. Üç beş atraksiyon, oyun gene arenalarda geçecek. Arena arena arena. 1 arena 2 arena 3 arena. Stresten patlayana dek arena. Zaten oynayanlar da dayanamıyor görüyorsunuz işte. Herkes 2 arenadan sonra kaçıyor. Fakat ultima online open world bir oyundur. şehirler vardır. yaklaşık 22 tane. Değişik yerleşim yerleri, yapılacak bir çok iş. İstersen balık avlarsın, istersen tekinsiz bölgelerde yol kesersin. Çiçek bile yetiştirebilirsin.

Biliyorum dikkate alınmayacak. Alınsa bile belki ben o müthiş birleşimi göremeyeceğim. Taleworlds bahsettiğim bu projeyi bu hızla tahmini 10 yılda bitirebilir. Torunlarım oynar artık.

Ultima Online'ın yeni nesil versiyonu bir oyunu var. "Lord British Returns!" mottosuyla girmiş adamlar. Reklama girer mi bilmiyorum ama https://www.shroudoftheavatar.com burayı inceleyebilirsin. Ultima Online'ın dediğin kafaya yakın bir halini yapmaya çalışıyorlar. Onlar da çok uzun süredir oyunu hala adam gibi yayınlayamadılar. Bu tarzda oyun çıkartmanın ne kadar zor olduğunu bence göz ardı etmemek lazım.

Varmak istediğim noktaysa biraz farklı. Ultima Online hatırlarsın zaten kendiliğinden de çok olağanüstü bir oyun değildi. Oyunu hikayesi dışında sağlam kılan şeylerden birisi emulatör desteğiydi. Serverlar o kadar sağlam alt yapı sunuyordu ki, oyunda yapılmadık halt kalmamıştı. Birde oyun motoru çok fazla gereksinim istemediği için lag falan derdi olmuyordu. Yeni nesil oyunların bana göre en büyük sıkıntısı lag problemi. Mount & Blade'in Ultima Online kafasına gelememesinin nedenlerinden birisi sunucuların yeteri kadar oyuncuyu bir arada barındıramaması. Ultima Online sunucuları 500-600 oyuncu oynarken canavar gibi çalışırken, Mount&Blade 100 oyuncudan itibaren inanılmaz lag başlıyor. Sağlam donanıma sahip arkadaşlar bile bu optimizasyon sorununu yaşıyor.

M&B ve Ultima Online bir araya gelebilmesini zaten sunucular sağlıyor aslında. Pek çok callback server motorunda bulunmuyor. Script yazmak zorlaştığı için, Ultima Online'ın o zengin alt yapısını oluşturmak çok zorlaşıyor. Düşünecek olursan, kendi başına yeni oyun haline gelen M&B modları var. Viking Conquest, Fire&Sword vs. vs. ... Hepsinin ortak özelliği toplu server eventlarının lag yüzünden oynanamaz hale gelmesi.

Özetle Ultima Online haline modla getirmek mümkün ama alt yapı bunu kaldıramıyor. Zorladın yaptın desen bile, bu sefer oyuncuların bilgisayarları kaldırmıyor. Alt yapının bunları düşünerek hazırlanması gerekiyor. Örneğin GTA V'in GTA IV'den daha kaliteli olmasına karşın, optimizasyonu o kadar iyi yapıldı ki GTA IV daha çok işlemci yiyordu. Bu örnek gibi M&B'in yeni oyunları daha iyi multiplayer optimizasyonu ile hazırlanırsa bence gayet mümkün olur. Taleworlds yapmasa bile oyuncular tarafından hazırlanan modlarla ortaya çıkar. Star Wars, LoTR falan bu oyun ne modlar gördü...

Back
Top Bottom