Moduri româneşti

Users who are viewing this thread

Auziti,ar fi foarte fain sa se creeze un mod facut de romani,cu romania ... sa ma anuntati si pe mine daca se finalizeaza ceva ca vreau sa-l iau ... :smile: :grin:
 
Ce senzatie sunteti astia care le downloadati sami trag palme  :lol:
Eu am avut 2 incercari si mam lasat. nai cu cine domne' nai cu cine :lol:
 
:smile:))
Daca ai gasit oameni sa te ajute sa faceti modul eu te pot ajuta cu date istorice,arme,armuri,numai ca as avea nevoie sa stiu cam in ce ani vreti sa se petreaca modul:smile:)
 
Nu sunt prea priceput la calculatoare,dar istoria este materia mea preferata,la calculatoare n-am cu ce sa va ajut,sunt in primul an  ne informatica:smile:)
 
Poi nu e chiar asa complicat cu echipamentul si armele ... romanii aveau si sabii incovoiate gen nomad sabre in native,si daca modul va fi in evul mediu va trebuii sa adaugati tatarii si turcii,si normal ca regatul polon,poi tatarii sunt mongolii si seamana foarte tare cu khergit din modul native ... la turci si poloni e mai cmplicat,si regatul ungariei de asemenea
Oricum am adus ceva imagini ...
2_medieval_warriors.jpg
razboinici+antici+detaliu+1.jpg
razboinici+antici.jpg
1_medieval_warriors.jpg

Aici ceva harti:
84.jpg
dacia-ortelius.jpg
transilvania.jpg
Aici asa aratau mercenarii romani la sf sec al XVII-lea :
Mercenari_romani_sf_sec_XVII.jpg
Aici poza unui cavaler valah:
11wd6k5.jpg
WallachianHorseman.jpg
kc105w.jpg
wallachiancav.jpg
RomanianShepardBork.jpg
Romanii de rasarit in antichitate:
080423-alexander-great_big.jpg
Aici inca o poza:
DSC_7950.jpg

Poate unele imagini nu merg,dar am adus ce am putut:grin:












 
Hehehe, bune exemple (majoritatea). Unele sunt din seria de cărţi de istorie militară de la editura Osprey, altele de prin cărţi ungureşti (surprinzător, ungurii au cărţi destul de bune despre armatele medievale româneşti pe când la noi ... vax). Cunosc foarte bine sursele de documentare pentru evul mediu din Ţările Române, doar fac parte dintr-un grup de reenactment medieval, ba mai mult ştiu să şi fac (şi să folosesc) echipament medieval (vezi aici: http://www.ordinulcavalerilordehunedoara.110mb.com/ ) ... problema este că nu prea sunt doritori să MUNCEASCĂ efectiv la un mod românesc. Ideile sunt bune dar n-au nici o valoare dacă nu sunt puse în practică. De aceea am ajus să lucrez cu un neamţ şi un american la un mod care va avea şi o facţiune inspirată din istoria noastră. E bazat pe Custom Settlements şi vom începe în curând portarea pe Warband. Este şi un topic în acest forum despre asta.
 
Sunt diferite site-uri pe internet unde gasesti imaginile,nu le am din nici un manual,as vrea eu dar mno ...
Intradevar tarile straine stiu mai multe despre noi decat stim noi:smile:)
Scrierile istorice se bazeaza mult pe letopisete straine *** sunt letopisetul poloniei,ungariei,bulgariei,turciei si al tatarilor ...
Noi avem vechi scrieri ale fiilor si nepotilor de boieri,si oricum alea facand parte din letopisetul nostru,scrierile orginale se afla daca stiti in tezaur care e la rusi :neutral:
Of vai ... romania noastra,asa-i?
Da istoria romaniei e interesanta,cea mai veche putin ca cu cat se innoieste devine din ce in ce mai putin interesanta:smile:)
 
LETOPISÉŢ, letopiseţe, s.n. 1. Scriere veche cu caracter istoric, în care evenimentele sunt prezentate în ordine cronologică; cronică, hronic. [Acc. şi: letopíseţ] – Din sl. lĕtopĩsĩcĩ.
Vezi DEX...
"Letopiseţ", înseamnă literal în limba slavonă, "(de)scrierea anilor" ("lĕto"=vară cu sensul de an şi "pĩsĩcĩ"=scriere) Limba slavonă a fost folosită în cancelariile domneşti şi în biserici, în ţările române în evul mediu şi renaştere. Alfabetul slavon s-a folosit în ţările române până în secolul XIX.
Există câteva leopiseţe româneşti, bulgăreşti şi ruseşti, pentru că în aceste ţări se folosea limba slavonă, Turcii nu aveau letopiseţe ci cronici pentru că nu scriau în slavonă, iar tătarii nu prea se omorau cu scrisul în nici o limbă :smile:.
Ungurii au şi ei câteva cronici în latina medievală, cea mai importantă pentru noi este Cronica Pictată de la Viena, pentru cei interesaţi se poate descărca de aici => http://ro.wikipedia.org/wiki/Cronica_pictat%C4%83_de_la_Viena
 
Turcii sunt origniar din Asia.
Din cauza expansiunii Imperiului chinez in nord,ultimul val de cuceritori mongoli-turci vin spre europa si se aseaza in zona turciei de astazi,devin sclavi mameluci ai arabilor,mai tarziu se organizeaza in triburi si cuceresc arabia si devin imperiu ...
LE: Despre turci poti gasi in letopisetzele chinezesti sau arabe,despre mongoli gasesti in letopisete rusesti ...
Letopisetul e o scriere istorica menita sa arate urmatoarelor generatii greselile si lucrurile bune facute in trecut,aproape orice tara are asa ceva ...
 
"Letopiseţ" înseamnă "Cronică" în limba slavonă, deci sunt unul şi acelaşi lucru  :mrgreen: ... văd că nu aţi citit postul meu anterior  :mrgreen:
Oricum ... Aici este vorba despre moduri româneşti şi nu despre gramatica unei limbi (aproape) moarte ... (încă se foloseşte prin mănăstirile din Bulgaria şi Serbia ... poate şi pe muntele Athos). Esenţialul este că pentru ca un mod românesc să existe, nu ajung doar ideile, oricât de bune şi bine documentate ar fi ele. Trebuie muncă şi cunoştinţe solide de programare şi grafică, pe lângă idei şi documentare istorică.
În concluzie, puneţi mâna şi faceţi ceva practic dacă vreţi să existe moduri româneşti. Discuţii la nivel de intenţie au fost deja destule...
 
Ca să faci un mod, minimum necesar este python şi Module System. poţi folosi grafica existentă sau multitudinea de OSP-uri aşa că nu este absolut necesar să faci grafică 3D. Python este atât de uşor încât în vest este utilizat pentru introducerea în programare a copiilor de 8 ani  :mrgreen: ... Pentru Module System există destulă documentaţie aici pe forum. Dacă vrei să faci mod-uri, singura cale este să începi să faci ceva practic. Simplu la început, până începi să te dumireşti ce şi ***. Restul este 99% muncă şi 1% inspiraţie.
 
Deja am inceput cat de cat sa invat sa lucrez cu chestile astea,nu prea mult dar voi incerca sa descopar mai multe:smile:
 
Un pic OT,dar:
Nu stie nimeni vriun mod care se desfasoara in perioada  de inceput a armelor de foc?
Adica armele de foc fiind extrem de rare in joc
 
Back
Top Bottom