Modcuların yapabildiklerini neden firma yapamıyor ?

Users who are viewing this thread

LazyBoss

Recruit
Gerçekten kafama takılan bir soru henüz steam atölye kapalı olmasına rağmen gönüllü modcu arkadaşların kısa sürede oyunun kanayan yarası bir sürü tarafıyla ilgili çok güzel modlar çıkardıklarını görmüşsünüzdür sabit konularda işlevsel modlar konusunda göz atabilirsiniz hatta oyundaki hataları fixleyen modlar bile yapıldı modcular tarafından. Peki benim anlamadığım gönüllü olarak bunları insanlar yapabiliyorsa koca şirket neden yapamıyor ? Kaldıki oyun sektörü koronanın nispeten daha az etkilediği bir sektör home office şeklinde rahatlıkla çalışabiliyor firma çalışanları.

Firmanın daha eklemediği ve/veya düzelteceği şeyleri beklemeden modcular düzeltebiliyor. İleride firmanın planlamasına göre o modlara belki gerek kalmayacak. Oyundaki hataları düzelten modları yapmaları bir şey mi ortaya çıkarıyor? Oyun zaten EA. Elbette olacak hatalar. Son cümlene cevap bulamıyorum.

Gerçekten kafama takılan bir soru henüz steam atölye kapalı olmasına rağmen gönüllü modcu arkadaşların kısa sürede oyunun kanayan yarası bir sürü tarafıyla ilgili çok güzel modlar çıkardıklarını görmüşsünüzdür sabit konularda işlevsel modlar konusunda göz atabilirsiniz hatta oyundaki hataları fixleyen modlar bile yapıldı modcular tarafından. Peki benim anlamadığım gönüllü olarak bunları insanlar yapabiliyorsa koca şirket neden yapamıyor ? Kaldıki oyun sektörü koronanın nispeten daha az etkilediği bir sektör home office şeklinde rahatlıkla çalışabiliyor firma çalışanları.
Çalışan sayısından kaynaklandığını düşünüyorum ya da bu crash sorunları çok oyalıyor ekibi.Ancak bahane değil bu tabiki dediğin gibi modcular yapıyorsa onların da hayli hayli yapabilmesi lazım.

koca şirket
Kocaman olan modding community mi yoksa şirket mi? Şirketin öncelikleri var. Özellikle crashler ve optimizasyon. Yayınlanan yamaların yarısından çoğunda crash hallettik diye yazıyor. Bunlar halledilmeden yeni mekanik ekleneceğini zannetmiyorum. Modcularsa dünyanın her yerinden insanlar. Onlar için öncelik oyuna eklemek istedikleri şeyler.

modcular özgür sürekli bir şey düşünmüyorlar şunu mu eklesek nasıl eklesek acaba bu eklenti kullanışlı olmaz da oyunu daha da mı bozar? çok fazla özellik ekleyince bazı simple insanlar soğur mu? bu soruları düşünmeden istediklerini çat çat ekliyorlar. Böylece insanlar kendilerine göre oyunu şekillendirebiliyor. Herkesin herkesin ihtiyaç duyacağı basit eksiklikleri neden yapmıyorlar diye soruyorsan da o da şirketin beceriksizliği başka açıklaması yok. ama modcuların yaptığı çoğu şeyi yapmak istemiyorlardır.

Yeni feature eklemelerini vesaire geçtim optimizasyon sıkıntısını halletsinler şimdilik yeterli bana.

Misal yeni yüklediğim beta yaması oyunu oynanamaz hale getirdi. Belki bilenler de vardır Company of Heroes 2 gibi berbat bir optimizasyonla full sürüme geçerlerse diye çekiniyorum ben.

Last edited:
Modcuların herhangi bir sorumluluğu yok çünkü. Modunu yapar isteyen indirir kullanır, isteyen beğenmez siler vanilla oyuna devam eder. Endişe etmelerini gerektirecek birşey yok. Ama oyunun resmi haline en ufak bir detay bile eklerken artılarını eksilerini düşünmek, diğer mekaniklerle etkisini ölçüp biçmek gerekiyor. O yüzden modcular kadar rahat ekleme çıkartma yapamazlar.

la casa de bannerlord benim gözümde artık bu şirket. isteyen kendini ea diye avutsun . ben düzeleceğini az çok düşünüyorum bende yani. ama beceremicekler istediklerinizi.
biraz da mantıklı düşünelim warband ve diğer serileri sizce az mı satıldı ? bakın ben 2010 yılında korsan olarak oynamıştım. bir gün arkadaş çevresinde takılırken yıl fazla uzak değil 2018 gibi vs tüm serisini aldım. o kadar senedir milyonlarca alıcısı olmuştur zamanla.
warband dan kazandıklarını bannerlord a sakladı dicek olanlar yazmasın.
abi ben warband ı skyrim 5 gibi buglarıyla sevdik. modlar adam etti ve uzun soluklu oyunları seviyoruz. oyunun teması bu konuda çok iyi.
o zaman da sorular hep aynıydı bu konuda yabancı olanlar. derdi ki herkes mods yapabiliyorken, niye talew. yapamıyor ? soru değiştimi sizce?
o 2009 oyununa 11 senede başlangıctan sonra ne kadar ilerlediler bunu siz yazın.

Neden sadece Bannerlord olarak anlıyorsunuz ki ? Warband sadece native olarak oynanamayan bir oyun, Bannerlord da çözseler de çoğunu eminim genede olacaktır, ki var.

TaleWorlds'ün 8 yılda yaptığını insanlar 8 yılda kendi çabalarıyla burada yapamazlar ama naparsın işte.
bolca okuruz ama yaklaşımın çok güzelmiş. 8 yıl boyunca modcular bir topluluk oluşturmadı hepsi kişisel. Arkalarında gene yüksek sayıda satan warband oyunları yoktu. sigortaları bir hayat kaynakları yoktu. he dersen dahada eskiye gidelim. o zaman warband ı oluştursalardı diyelim. demekki bir oyun şirketi kuruldu, arkalarında finansal yardım olmalıki bu oluşum gelsin. ve kaldıki warband oyununu çıplaklığıyla bir oyna bakalım ne kadar kullanışlı oyun . 10 senedir açık olan oyun 0 mod ne kadar güzel oynayabileceksin.

bolca okuruz ama yaklaşımın çok güzelmiş. 8 yıl boyunca modcular bir topluluk oluşturmadı hepsi kişisel. Arkalarında gene yüksek sayıda satan warband oyunları yoktu. sigortaları bir hayat kaynakları yoktu. he dersen dahada eskiye gidelim. o zaman warband ı oluştursalardı diyelim. demekki bir oyun şirketi kuruldu, arkalarında finansal yardım olmalıki bu oluşum gelsin. ve kaldıki warband oyununu çıplaklığıyla bir oyna bakalım ne kadar kullanışlı oyun . 10 senedir açık olan oyun 0 mod ne kadar güzel oynayabileceksin.
Tam arkadaşa cevap vericektimki içimden geçenleri söylemişsin.

Biraz daha basit anlatayım ben sana. TaleWorlds'ün 8 yılda yapabildikleri sayesinde bu modlar yapılabiliyor. Bu sistemi 8 yılda yazabildikleri için 2 haftada bu modlar hazırlanabiliyor. Senin şu yazdığın finansal yardım, sigorta fasafisolarına girmeyeceğim çünkü yurt dışında verilen destek ile Türkiye'de verilebilen destek arasında milyonlarca dolar fark var. TaleWorlds kendi imkanlarıyla ve kendilerine verilen destekler ile buraya kadar getirebildiler. Herkesin bağıra bağıra "devlet bunlara şu kadar para veriyor" diyenler çalışanların cevabı belli: "Elektrik faturasına bile yetmiyor onlar." Bu yüzden sektörü ve çalışanlarını eleştirmeden önce öğrenin, araştırın ve ondan sonra başlayın bir şeyleri eleştirmeye. Senin yazdığına basit bir örnek vereyim. Burada modlamayla başlayan ve "kişisel" giden arkadaşlarımın çoğu şu an bir firma bulmuş durumda. Daha global örnek vereyim. Black Mesa daha bir modken çalışanları başka firmalardaydı. Yani birazcık sönük kalıyor bana yazdıkların benim gördüğüm ve verdiğim örnekler karşısında.

Biraz daha basit anlatayım ben sana. TaleWorlds'ün 8 yılda yapabildikleri sayesinde bu modlar yapılabiliyor. Bu sistemi 8 yılda yazabildikleri için 2 haftada bu modlar hazırlanabiliyor. Senin şu yazdığın finansal yardım, sigorta fasafisolarına girmeyeceğim çünkü yurt dışında verilen destek ile Türkiye'de verilebilen destek arasında milyonlarca dolar fark var. TaleWorlds kendi imkanlarıyla ve kendilerine verilen destekler ile buraya kadar getirebildiler. Herkesin bağıra bağıra "devlet bunlara şu kadar para veriyor" diyenler çalışanların cevabı belli: "Elektrik faturasına bile yetmiyor onlar." Bu yüzden sektörü ve çalışanlarını eleştirmeden önce öğrenin, araştırın ve ondan sonra başlayın bir şeyleri eleştirmeye. Senin yazdığına basit bir örnek vereyim. Burada modlamayla başlayan ve "kişisel" giden arkadaşlarımın çoğu şu an bir firma bulmuş durumda. Daha global örnek vereyim. Black Mesa daha bir modken çalışanları başka firmalardaydı. Yani birazcık sönük kalıyor bana yazdıkların benim gördüğüm ve verdiğim örnekler karşısında.
çok yazı yazdım ama sildim çoğunu. diceğim şey steam da 100 lerce 1000lerce kaliteli , bilinen , sorunsuz oyunlar 10 da 1 bile zor satılıyorken hep süreklilik ve devam ile başka seriler çıkartabiliyor. %90 pozitif yorumlarla dolu oyunlar. ama çoğunluk 2 3k 10k inceleme yorumlarıyla kalıyorlar.
ve başarılarına devam ediyor. taleworlds üst seviyede bir oyun satışı var. warband, bannerlord un altında yatan çok büyük bir farklılık var. bunu herkes biliyor, farkında. ben eu4 adlı bir oyun oynarken , oynadınız mı bilmiyorum. içimden tek geçen hayel, keşke şu denli ince ayrıntılarla dolu olup, savaş biçimi warband daki gibi oynayabilseydik o oyundaki gibi olaylar da olsaydı diye içimden geçirdim. gerçekten bu firma için çalışanlar iyi olabilir , ama kazançlarını yatırım yapmadılar hiç bir zaman adam akıllı(firma sahipleri). o warband dan kazanılanlar hiç warband ı desteklemedi neredeyse.

buradaki finansal yardım devlet tarafından verilen değil. bir şirket kurulması için bir kaynağa ihtiyaç vardır. kaynakları vardıki kuruldu. fikir önemlidir ama kaynak olmadan fikirleri sunamazsın. bu oyun hiç devamını getirmedi. 8 sene bannerlord yaptıklarına inanmıyorum . bannerlord ea bile olsa , oyun tamamen hurdalık olarak konulmamalıydı. çok ea oyun gördük, %80 i oyun dengesi vs ayarlamaları oluyor. optimizasyon da eklenebilir.
ama bannerlord a çok örnek verebilirim. şuanda tamamen oynanmaya uygun değil. 160 saat oynadım şuana kadar . hiç memnun değilim. hiç bir zaman büyük düşünmediler. ama şuanda büyük düşünmeleri için ellerine çok çok büyük bir satış rakamı ulaşdı. ben beklemiyordum bu kadar ama aşırı güzel sattı. ama gene görüşüm aynı. vurgun yapılıp devam edileceği. yatırıp yapıp 1 ci kalite güzel çalışanlarıyla devam edileceğini düşünmüyorum. standart değişmez . 3 cü kalite devam. bu yazımı da bir gün geri 1 2 sene sonra gönderebilirsin bana ne oldu oyun çok iyi yere geldi kapak olsun diye o gün gelince uyandır beni. bu oyunda modlarla adam olacak. diceğim tek şey bu.

çok yazı yazdım ama sildim çoğunu. diceğim şey steam da 100 lerce 1000lerce kaliteli , bilinen , sorunsuz oyunlar 10 da 1 bile zor satılıyorken hep süreklilik ve devam ile başka seriler çıkartabiliyor. %90 pozitif yorumlarla dolu oyunlar. ama çoğunluk 2 3k 10k inceleme yorumlarıyla kalıyorlar.
ve başarılarına devam ediyor. taleworlds üst seviyede bir oyun satışı var. warband, bannerlord un altında yatan çok büyük bir farklılık var. bunu herkes biliyor, farkında. ben eu4 adlı bir oyun oynarken , oynadınız mı bilmiyorum. içimden tek geçen hayel, keşke şu denli ince ayrıntılarla dolu olup, savaş biçimi warband daki gibi oynayabilseydik o oyundaki gibi olaylar da olsaydı diye içimden geçirdim. gerçekten bu firma için çalışanlar iyi olabilir , ama kazançlarını yatırım yapmadılar hiç bir zaman adam akıllı(firma sahipleri). o warband dan kazanılanlar hiç warband ı desteklemedi neredeyse.

buradaki finansal yardım devlet tarafından verilen değil. bir şirket kurulması için bir kaynağa ihtiyaç vardır. kaynakları vardıki kuruldu. fikir önemlidir ama kaynak olmadan fikirleri sunamazsın. bu oyun hiç devamını getirmedi. 8 sene bannerlord yaptıklarına inanmıyorum . bannerlord ea bile olsa , oyun tamamen hurdalık olarak konulmamalıydı. çok ea oyun gördük, %80 i oyun dengesi vs ayarlamaları oluyor. optimizasyon da eklenebilir.
ama bannerlord a çok örnek verebilirim. şuanda tamamen oynanmaya uygun değil. 160 saat oynadım şuana kadar . hiç memnun değilim. hiç bir zaman büyük düşünmediler. ama şuanda büyük düşünmeleri için ellerine çok çok büyük bir satış rakamı ulaşdı. ben beklemiyordum bu kadar ama aşırı güzel sattı. ama gene görüşüm aynı. vurgun yapılıp devam edileceği. yatırıp yapıp 1 ci kalite güzel çalışanlarıyla devam edileceğini düşünmüyorum. standart değişmez . 3 cü kalite devam. bu yazımı da bir gün geri 1 2 sene sonra gönderebilirsin bana ne oldu oyun çok iyi yere geldi kapak olsun diye o gün gelince uyandır beni. bu oyunda modlarla adam olacak. diceğim tek şey bu.
Kesinlikle katılıyorum...

Şu 8 yılcı arkadaşlar Türkiye'de 30 yıldır felan oyun üretiliyor sanıyorlar herhalde. Oyunun şu halini 8 yıl içerisinde geliştirebilecek kaç insan var acaba Türkiye'de ? Nitelikli personel kaynağını bulmayı bu kadar kolay mı sanıyorsunuz acaba ? Oyun sektörünün zirvede olduğu ülkelerden kolaylıkla çalışan getirebileceğinizi mi sanıyorsunuz gerçekten ? Gerçi getirseler bu sefer de, "yabancılar geliştiriyor yeaa, yerli değiller ki" diye eleştirenler olur.

Oyun size zorla satılmış, cebinizden zorla para alınmış gibi eleştiriler yapıyorsunuz. Bu derece kötü düşüncelere sahipseniz de almayın oyunu veya iade hakkınız dolmadan iade edin. Bunun bir vurgun veya dolandırıcılık olduğunu düşünüyorsanız bunun bir parçası olmayın, niye para kazandırıyorsunuz adamlara. (Sözüm forumda genel olarak gördüğüm yorumlar için, herkes üzerine alınmasın)

Ciddi ciddi adamlara yatırım tavsiyesi bile veren var ya :grin:

Bu konuda tartışmalara girmek istemiyorum, kendi yorumumu şuraya bırakıp kaçıyorum.

Back
Top Bottom