MKEK MPT - MPT-76 Seri üretime geçildi

Users who are viewing this thread

boyutla.php

MKEK_MPT-76.jpeg

10320539_619534494805624_8736385802812393374_n.jpg

1534431_-_main.jpg

http://tr.wikipedia.org/wiki/MKEK_MPT said:
MPT piyade tüfeği, M16 tipi mekanizmanın kullanıldığı ve emniyet sistemini Türk tasarımcıların patentini aldıkları bir sistemle geliştirdiği bir piyade tüfeğidir. 40 uzman 2 yıl boyunca birbiriyle yarış halinde bulunan 3 ekipte yer almış ve bu çalışmanın sonunda ihraç edilme potansiyelini taşıyan bir silah ortaya çıkmıştır. Silah vuruş yüzdesi çok yüksek, muadillerine göre hafif ve kısa, son derece öldürücü, bünyesindeki NATO rail sayesinde her türlü ACOG,EOTech,dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir.

Seri üretime geçilmiş. Seneye envanterde G3lerin yerini almaya başlayacakmış. Her silahın ufak birer çakması gibi gözükmesi dışında M16 ile aynı standartlara sahipmiş. Aynı işlevselliği verebilirse resmi silahımız olacak. Silah kısa görünmesine rağmen çok ağır olmuş bence. 4.3 kg bu boylardaki bir piyade tüfeği için ortalamanın biraz üzerinde bence.

Ama birçok meşhur tüfeğe benziyor. Pek ünlü olabileceğini sanmıyorum. Yani İsrail'in bullpup modelli silahı TAR21 o kadar orjinal ki silah bununla ünlü. Veya o kadar günümüze gelmeye gerek yok, rusların AK serisindne 47, 74 gibi silahlar bile çok meşhur silahlar. Dünyanın en çok kullanılan silahları sonuçta.

Ama cidden bir çok silahtan kopyalanmış gibi duruyor MPT. Mesela namlu ve üst gövde resmen scar olmuş.
1024px-FN_SCAR_rifle.jpg

İlave: Şimdi şöyle bir düşündüm de bunu fiyat/performans oranına göre ya da kullanım açısından ziyade dışarıya satılabilecek bir silah yapmak için yapmışlar. Güney korenin, arapların felan ilgisini çekmiş çoktan.

Hayırlısı olsun bakalım.

Evet benzer silahlar gibi duruyor ama hemen hemen bu alanda ilk yerli çalışmalar bunlar yanlış bilmiyorsam. Bunları yapabilmek bile hoş. Zamanla orjinal silahlar da çıkar. Hayırlı olsun.

Geçende yerli ve ödüllü sniper tüfeğimizi fuardan çaldırmışlardı almanyadamı fransadamı ne  :grin:

heh buldum haberi : http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/06/20/turk-keskin-nisanci-tufegi-fransada-calindi

Silahta dış görünüş önemli değildir yahu yapmayın. Ayrıca silahın geri tepmesi çok fazla, verirler erin eline. Komando, Sat-Sas falan kullanmaz bu tüfeği, kullanamaz. Onlar için 5.56'sı üretilmeli.

Bunu 1-2 yıl önce üreteceklerdi. Ama kopyalanan silah firmalarından biri(alman firması) dava açtığı için üretim durdu. Yine öyle olmaz umarım. Lakin G3 tamamen kaldırılmamalı. G3 muhteşem bir silah.

Kimmer said:
Bunu 1-2 yıl önce üreteceklerdi. Ama kopyalanan silah firmalarından biri(alman firması) dava açtığı için üretim durdu. Yine öyle olmaz umarım. Lakin G3 tamamen kaldırılmamalı. G3 muhteşem bir silah.
Mehmetçik-1'di o, tasarımını değiştirdiler sonra biraz tüfeğin ve MPT-76 oldu işte. G3 artık bir çok açıdan yetersiz.

lorddarknes said:
Geçende yerli ve ödüllü sniper tüfeğimizi fuardan çaldırmışlardı almanyadamı fransadamı ne  :grin:

heh buldum haberi : http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2014/06/20/turk-keskin-nisanci-tufegi-fransada-calindi
Tahmin ettiğim gibi JNG90 olan sniper tüfeği bu. :grin: Çalma olayı da çok enteresan zaten, nasıl oluyor anlamış değilim. Ama silahın aslı da bizim değil de üzerinde çalışılmış sonradan.

Kayra said:
Silahta dış görünüş önemli değildir yahu yapmayın. Ayrıca silahın geri tepmesi çok fazla, verirler erin eline. Komando, Sat-Sas falan kullanmaz bu tüfeği, kullanamaz. Onlar için 5.56'sı üretilmeli.
MPT-76 ve MPT-56 diye iki varyasyonu olacakmış. Biri daha hafif, kullandığı mermi türünü göremedim ben internette.

Kimmer said:
G3 muhteşem olur mu yahu? Almanların eski tramvayları bize satmalarıyla aynı şekilde eski silahlarını da bize satmışlar. 1950 yapım orjinal G3ün haklarını satın almışız ve üzerinde oynayıp modernleştirerek G3A7 yapmışız. Nereden baksan 30-40 yıllık silah en yenisi. Ucuzluğu dışında bakımı o kadar kolay değil ve kullanışlı da değiller. İyi olacak MPT-76larla yer değiştirmeleri.

Edit: Warning balblalbal
Kayra said:
Mehmetçik-1'di o, tasarımını değiştirdiler sonra biraz tüfeğin ve MPT-76 oldu işte. G3 artık bir çok açıdan yetersiz.
Mehmetçik-1 HK417 değil miydi ya? O başka birşey yalnız.

Mehmetçik-1 HK417 değil miydi ya? O başka birşey yalnız.

Olabilir, yanlış hatırlıyorum herhalde

MPT-76 ve MPT-56 diye iki varyasyonu olacakmış. Biri daha hafif, kullandığı mermi türünü göremedim ben internette.

Olması lazım zaten, bu geri tepmeyle, bu ağırlıkla çok da gelişmiş bir tüfek değil açıkcası. Özellikle Özel Kuvvetler için

f2e656c9cc0e3512175246bf8fec2098_k.jpg

G3'den sadece 100 gram hafif. Bpod olması güzel bir ayrıntı. Şarjör standart 7,62 sarjörü, 20 fişeklik.

Velhasıl buradaki en önemli şey tutukluk sorunu, onun dışında G3'ten çok da avantajlı değil, eğer tutukluk yapmıyorsa bu önemli bir artı olur, ama tutukluk yapacaksa hiç üretmesinler daha iyi.

@UXC Hiç askere giden bir yakınından duymadın mı? G3 mermisinin girdiği yer normal bir mermi kadar çıktığı yer yumruk kadar olur. Dünyada tek bir mermi ile adam öldürebilen tek piyade tüfeği G3. Bakım zaten Ak-47 hariç her silahta var. Ama G3ün yenilenmesi gerektiği bir gerçek.

Kimmer said:
@UXC Hiç askere giden bir yakınından duymadın mı? G3 mermisinin girdiği yer normal bir mermi kadar çıktığı yer yumruk kadar olur. Dünyada tek bir mermi ile adam öldürebilen tek piyade tüfeği G3. Bakım zaten Ak-47 hariç her silahta var. Ama G3ün yenilenmesi gerektiği bir gerçek.
Tutukluktan mermi atamıyorsun ki adam öldüresin. AK-47 mesela sağlam tüfektir, vur, fırlat yine de sapasağlam durur.

Kimmer said:
Yivli namludan dolayı silahtan değil. Nato silahları artık yivli namlu kullanmıyor, birçok sebebi var.

@Kayra, bipod olayı tak-çıkar zaten. Silah nato standartlarına uyduğu için ACOG 4x dürbün bile takabilirsin.

Kayra said:
Tutukluktan mermi atamıyorsun ki adam öldüresin. AK-47 mesela sağlam tüfektir, vur, fırlat yine de sapasağlam durur.
AK serisi cidden dünyanın en iyi silahlarından biridir. Ucuz. Bakım istemez. Çamura sok yine çalışır.

AK serisinin tamamını bilmiyorum ama AK-47 için dünyanın en güvenilir silahı rahatlıkla denebilir.

Dürbün konusunda :

hVyRWgF.jpg

Bir kaç fotoğraf daha var, tatbikatlarda kullanılmaya başlanmış silah yavaş yavaş.

Silah vuruş yüzdesi çok yüksek, muadillerine göre hafif ve kısa, son derece öldürücü, bünyesindeki NATO rail sayesinde her türlü ACOG,EOTech,dürbün ve aparatı kolaylıkla taşıyabilir.

MPT'nin 2014 yılı Ocak ayında ve Mart ayında 200 adet pilot üretimin gerçekleştirildiği bilgisi medya ile paylaşıldı ve aynı yıl Mayıs ayında ilk üretim 200 adet MPT ilk etapta TSK'ya teslim edilmiştir.Tüfeğin, üretiminin tamamen MKEK tarafından yapılacağı açıklanmıştır.

Ayrıca milli piyade tüfeği projesine Azerbaycan'ın da katılıp ordusundaki mevcut ana silah AK-47'leri bu silahla değiştirmek istediği bilinmektedir. Görüşmeler sürüyor.

http://tr.wikipedia.org/wiki/MKEK_MPT

İyi de ben zaten ilk mesajda viki linkini ve kısa bir bölümünü verdim ki merak eden vikiye girsin baksın. Copy/paste'ye alışmayacak insan. :eek:

EmrehaN said:
Tasarım açısından pek orjinalmiş gibi görünmese de sonuçta yerli üretim diyebileceğimiz bir silah, yani bir başlangıç gibi birşey. Zamanla daha yerli tasarım silahlar ortaya çıkar muhtemelen, hayırlı olsun.

Dogru söylüyon düşman tam karşındayken silahın görünüşüne bakcan

Back
Top Bottom