Milattan önce 3000'de İstanbul'da Türkler

Users who are viewing this thread

carrier said:
Kaddafi Türk müydü? :O

Bilmiyorum ama kalkıp Fransaya davet edildiğinde çadır kurup içinde kalan bir adam ancak Türk olabilir diye düşündüm :smile:
http://www.theguardian.com/world/gallery/2009/sep/23/muammar-gaddafi-libya-united-nations

Bir de adam hep doğruları savunmuş. Kıbrıs olaylarında Türkleri desteklemiş. Türkiye'de yapılan Kürt ayrımcılığını eleştirmiş. İsrail'in politikalarına karşı.

Ben de harcadıklarnı düşünüyorum Kaddafi'yi ama adam daha çok bedevi kültürünü ön plana çıkarmak için bu çadır olayını yapmış gibime geliyor.

Kurganla ilgili.  İrani insanlar dinleri gereği ölülerini ortalıkta leş kargaları yesin de cesedin içinde olduğuna inandıkları ceset canavarı adını verdikleri şey gitsin diye taşlar üzerine bırakırlardı. Tarihin hiç bir evresinde kurgan yapmadılar, doğrudan eski dinlerinden islama geçtiler. Önce Tengrizme geçmediler yani. Tengrizmin temelinde olan kurgan kültünü hiç bir zaman yaşamadılar.

Kısacası Türklerdeki düşüncenin tam anlamıysa zıttı hakimdi onlara. Türkler ölülerini korumak isterken, İrani insanlar ölülerinden korkuyorlardı ancak batıl inanışları gereği onları yok edmiyorlardı ve bu işi doğaya bırakıyorlardı.

Burunuz Kurgan kültürünü bir de sahiplerinden dinleyelim.
http://s155239215.onlinehome.us/turkic/btn_Archeology/Kurgan_CultureEn.htm

Finlerle olan akrabalığımız milattan önce 4000 3000 arası karışmamız sonucu olan bir şey.

700 yılında İngiltere bizimdi. 900 yılında Fransa bizimdi. 1000 yılında da İskandinavya bizimdi. (Biz derken Türkçe konuşan insanlar demek istiyorum. Yoksa ne analarını ne babalarını tanırım.) Biz Türkiye Türkleri devşirilmiş Türkleriz. Din yüzünden kültürümüzün en güzel yanlarından  büyük ölçüde kopmuş zavallılarız aslında.

ancalimon said:
Adam eldeki verilere göre konuşuyor. Tamam Türklerin sayısı çok az bunu biliyoruz. Göçebe olarak yaşarken yerleşik hayatta yaşayan tek bir topluluğun sallıyorum 1 -2 milyon nüfusu varsa Türklerin hepsini toplasan 50 bini bile bulmuyor. Bu durumda Türkler yerleşik hayat yaşayan toplulukları çalıştırarak ya da onlarla karışırak büyüyor. Buraya kadar anladık. Eldeki veriler adamın anlattığını gösteriyor.

Ancak eldeki verilere göre konuşurksak açıklanamayan bir durum var. O da Türklerin devasa ülkeler kurmuş olmaları gerçeği. Teknolojin geri, kültürün zayıf, nüfusun az. Nasıl olurda bu kadar insanı Türkçe konuşturursun?  İşte burada devreye girmek zorunda olan bir durum var. Bu da bir komplo teorisi. Akla en yatkın açıklama da bu Hint Avrupa dili konuşuyor dediğin adamlar Türkçe de konuşuyor ve hangisi ana dilleri bilinmiyor.

Bana göre Hint Avrupa dilleri adamların dini ve siyasi dilleri. Çünkü din adamları yani Hint Avrupalıların siyasi güçleri bu dili icat etmişler. Türkçe ise hepsinin ana dili.

kardeş Türkler'in kültürlerinin teknolojilerinin zayıf olduğunu kim söyledi ? Adamlarda korkunç stratejistler ve bilim insanları var .Sen Timur nam-ı değer Emir Timur (Cengiz Han'ın torunu olduğunu efsanevi bir bağla kendine bağlar ) Günde 3 kale ele geçirdiğini ve bütün bu bozkırda yaşayan toplumları altına aldığını açıkla en basitinden .Kültürleri zayıf değildir Türkler asimile etmiştir de edilmiştir de Bir ara Türk dilinden başka bir dil bilim dili olarak kabul edilmezken (Osmanlı ve Cengiz Han zamanı) ve bu devletlerin yetiştirdiği alimlerin (Örn. Uluğ Bey) kitapları hint avrupalılar tarafından ders kitabı olarak tercüme edilip okunurken sen bu topluma hiç bir dayanağın olmadan zayıf teknoloji ve zayıf kültür diyorsun .Sen hiç Tatar yayını (arbalet) araştırdın mı veya Osmanlı yayını (İsmi Osmanlı yayı değil daha önceki yıllarda da kullanılıyordu fakat ismi yoktu Nomad Bow olarak geçer bütün İng. kaynaklarda . ) Türk toplumunda çok ileri safhalarda eşitlik adalet ve hoşgörü vardı . Kadının erkeğe eşit olması gibi .Şayet bu asimile olan Türkler (çoğunluğu müslümanlaşan Türkler) çoğu adet ve töresini unutarak yeni karma töreler edinmiştir.O dediğimiz Nomad bow'un yalansız 1 km ye yakın mesafede gitme şansı vardı kullanımı pratikti ve 16. yy. çeliğini delip geçebiliyordu .Alman kaynaklarına bak bakalım Hunlar'ın yaylarını nasıl anlatmışlar . Çinliler Hyung - Nular'ı (Hunlar) nasıl anlatmış .Çok eskiye gitmen gerekmiyor atın evcilleştirilmesinin Altay'a geldiği andan itibaren müthiş bir teknoloji patlaması yaşıyor göçebe halk .Siz dersiniz ki şimdi "lo adamlar kımız içip çadırlarda uyuyor" araştırın çadırın ne şartlara dayanabildiğini hikmetini .Bindiği atların eğerlerine kadar her birinde bir teknoloji var .Öyle çağın ötesinde demiyorum ama çağının en iyisi .Tabii şu kağanlık olayları ulusların dağılmasına zemin hazırlıyor o ayrı mesele ama zaten o çağda cumhuriyetler hatta bu zamanlarda da yönetim şekillerinin büyük ölçüde eksikleri var .Kabilecilik anlayışı bizim çöküşümüze sebep olmuştur diyebilirim .

Edit: Eklemeler .

ancalimon said:
carrier said:
Kaddafi Türk müydü? :O

Bilmiyorum ama kalkıp Fransaya davet edildiğinde çadır kurup içinde kalan bir adam ancak Türk olabilir diye düşündüm :smile:
http://www.theguardian.com/world/gallery/2009/sep/23/muammar-gaddafi-libya-united-nations
Sorun batı-merkezli tarihte falan değil kardeş, sende ciddi sıkıntı var.

Naber La said:
ancalimon said:
Adam eldeki verilere göre konuşuyor. Tamam Türklerin sayısı çok az bunu biliyoruz. Göçebe olarak yaşarken yerleşik hayatta yaşayan tek bir topluluğun sallıyorum 1 -2 milyon nüfusu varsa Türklerin hepsini toplasan 50 bini bile bulmuyor. Bu durumda Türkler yerleşik hayat yaşayan toplulukları çalıştırarak ya da onlarla karışırak büyüyor. Buraya kadar anladık. Eldeki veriler adamın anlattığını gösteriyor.

Ancak eldeki verilere göre konuşurksak açıklanamayan bir durum var. O da Türklerin devasa ülkeler kurmuş olmaları gerçeği. Teknolojin geri, kültürün zayıf, nüfusun az. Nasıl olurda bu kadar insanı Türkçe konuşturursun?  İşte burada devreye girmek zorunda olan bir durum var. Bu da bir komplo teorisi. Akla en yatkın açıklama da bu Hint Avrupa dili konuşuyor dediğin adamlar Türkçe de konuşuyor ve hangisi ana dilleri bilinmiyor.

Bana göre Hint Avrupa dilleri adamların dini ve siyasi dilleri. Çünkü din adamları yani Hint Avrupalıların siyasi güçleri bu dili icat etmişler. Türkçe ise hepsinin ana dili.

kardeş Türkler'in kültürlerinin teknolojilerinin zayıf olduğunu kim söyledi ? Adamlarda korkunç stratejistler ve bilim insanları var .Sen Timur nam-ı değer Emir Timur (Cengiz Han'ın torunu olduğunu efsanevi bir bağla kendine bağlar ) Günde 3 kale ele geçirdiğini ve bütün bu bozkırda yaşayan toplumları altına aldığını açıkla en basitinden .Kültürleri zayıf değildir Türkler asimile etmiştir de edilmiştir de Bir ara Türk dilinden başka bir dil bilim dili olarak kabul edilmezken (Osmanlı ve Cengiz Han zamanı) ve bu devletlerin yetiştirdiği alimlerin (Örn. Uluğ Bey) kitapları hint avrupalılar tarafından ders kitabı olarak tercüme edilip okunurken sen bu topluma hiç bir dayanağın olmadan zayıf teknoloji ve zayıf kültür diyorsun .Sen hiç Tatar yayını (arbalet) araştırdın mı veya Osmanlı yayını (İsmi Osmanlı yayı değil daha önceki yıllarda da kullanılıyordu fakat ismi yoktu Nomad Bow olarak geçer bütün İng. kaynaklarda . ) Türk toplumunda çok ileri safhalarda eşitlik adalet ve hoşgörü vardı . Kadının erkeğe eşit olması gibi .Şayet bu asimile olan Türkler (çoğunluğu müslümanlaşan Türkler) çoğu adet ve töresini unutarak yeni karma töreler edinmiştir.O dediğimiz Nomad bow'un yalansız 1 km ye yakın mesafede gitme şansı vardı kullanımı pratikti ve 16. yy. çeliğini delip geçebiliyordu .Alman kaynaklarına bak bakalım Hunlar'ın yaylarını nasıl anlatmışlar . Çinliler Hyung - Nular'ı (Hunlar) nasıl anlatmış .Çok eskiye gitmen gerekmiyor atın evcilleştirilmesinin Altay'a geldiği andan itibaren müthiş bir teknoloji patlaması yaşıyor göçebe halk .Siz dersiniz ki şimdi "lo adamlar kımız içip çadırlarda uyuyor" araştırın çadırın ne şartlara dayanabildiğini hikmetini .Bindiği atların eğerlerine kadar her birinde bir teknoloji var .Öyle çağın ötesinde demiyorum ama çağının en iyisi .Tabii şu kağanlık olayları ulusların dağılmasına zemin hazırlıyor o ayrı mesele ama zaten o çağda cumhuriyetler hatta bu zamanlarda da yönetim şekillerinin büyük ölçüde eksikleri var .Kabilecilik anlayışı bizim çöküşümüze sebep olmuştur diyebilirim .

Kardeş buradan sonrasını okumadım adam şu andan bahsediyor çünkü.

Naber La said:
ancalimon said:

Canım benim. Bunları ben demiyorum. Batı merkezci tarih diyor. Ben de bu iş böyle değil aslında diyorum. Önce bi okusan ya.

Dogukan said:
Kim arkadaşım bu batı-merkezci tarih?

Böyle monolit mi la batılı tarihçiler? Kim bunlar...

Türk ve islam düşmanlığı içlerine işlemiş papazların kandırdığı ve onların yolunda giden adamlar arkadaşım.

Kendi aralarından Türklerin aleyhinde bir görüş belirtmeyen kim çıkarsa çıksın onu bir şekilde egale ediyorlar. Ne kadar saygın biri olsa da, ne kadar başarılı biri olsada ya karalama kampanyası başlatıyorlar, ya da görmezden geliyorlar.

Örnek:
https://en.wikipedia.org/wiki/Paleolithic_Continuity_Theory

Adam diyor ki arkedolojik devamlılık ve dillerin yayılması birbiriyle ilişkili. Karşı çıkıyorlar.

"The Paleolithic Continuity Theory is distinctly a minority view as it enjoys very little academic support, serious discussion being limited to a small circle of scholars. It is not listed by Mallory among the proposals for the origins of the Indo-European languages that are widely discussed and considered credible within academia.[5]"
+Türk düşmanlığı ile ilgili bir şey yok.

Papazlar kandırmışta iyimiş kardeş...güle güle kullan kafanı, ama Avrupa tarihini bir oku öğren önce.
Avrupa'da papaz mı kaldı lan? Alanın bile olmayan bir alanda atıp tutuyorsun. Hiç bir metodun, birikimin yok. Kendince uydurduğun bir sistem ile ne idüğü belirsiz, ideolojik temeli çok bariz saçma sapan şeyler anlatıyorsun.

Akademiden referanslar versen, isimler teoriler kıyaslasan en azından anlayacağım da....bu kadar senedir yalnızca dalga konusu olabildin ancalimon. Kendi başına bir crusade yürütüyorsun, küçük dünyanda bir edindiğin hobi seni bir psikoza sürüklemiş gibi gözüküyor.

Back
Top Bottom