Melee Combat Dengesizlikleri / Saçmalıkları

Users who are viewing this thread

anaxiel

Recruit
Merhabalar,

Eski bir Warband multiplayer bağımlısı olarak, yaklaşık 4-5 gündür Bannerlord multiplayer oynamaktayım, 100 kişilik custom serverlarda genellikle, ancak saçmalıklardan yılmış bir vaziyette bıraktım oynamayı, oyundan zevk alınmasını engelleyen önemli hususlar var,

1) Vuruşun kalkanla veya silahla blocklanmasından sonra vuran kişi biraz sersemliyor ve yavaşlıyor, bir daha vuramıyor resmen, bu da pvp'yi sürekli "vur-kalkan-vur-kalkan" şeklinde monotonlaştırıyor loopa sokuyor iki kişiyi, kalkanı ilk kırılan veya sürekli aynı loop'u tekrar etmekten bıkıp vurmayı deneyen kişi kaybediyor, gerçekten çok sinir bozuyor kaç kere oyunu yarıda bırakıp çıktım bu durum yüzünden, melee combat anlayışı bu olmamalı, vuruş yapan değil, bloklasa dahi darbe alan kişi sersemlemeli,
Eğer vuruş yapan adamı sersemletme yönünde ısrarcıysanız, vuruşu bloklayan kişi vuran kişiden daha çok sersemlemeli, bloklayan kişi daha geç toparlanmalıdır!

2) Two Hand Axe çok kolay bir şekilde basit silahlar ile blocklanabiliyor
, karşıdaki adam sersemlemiyor bile, yani bu oyunda combatı olabildiğince gerçekçi yapmanın amaçlandığını düşünüyorum, ancak bu dengesizliğin gerçekçilikle bir alakası yok, one hand weapon çok rahat blok yapmamalı, adamın bileği kırılır o tutuşla blok yapmaya çalışsa ama cayır cayır basit bir one hand sword ile 2H Axe blockluyor,
Öğrendiğim kadarıyla "auto-block hilesi" de kullanılıyormuş.

3) En sinir bozucu ve yine defalarca oyundan çıkmama neden olan başka bir durum: YAVAŞLIK!
One Hand Weapon başta olmak üzere, vuruşlar o kadar yavaş ki insanı çileden çıkarıyor, 2H Weapon ile one hand weapon aynı hızda vuruyor, tüm silahlar neredeyse aynı hızda vuruyor, oyunda büyük bir DENGE sorunu var, ya da aşırı eşitlik sorunu diyebilirim, herşey eşit, silahlar arasında bir hız farkı göremedim ben, sizce mantıklı mı bu durum? Adam kolunu kaldırıp vurana kadar asırlar geçiyor. Yahu silahı bıraktım yumruk atıyorum o bile çok yavaş, yumruğu dahi 2H Axe sallar gibi sallıyor adam, vuruş hızları bu kadar eşit olmamalı.

4) Oyunda "vuramama sorunu" var, evet bir türlü vuramıyorsunuz, 3-4 kişi bir adamı araya sıkıştırıyor ama hiçbiri vuramıyor çünkü vuruşları ya duvara ya da takım arkadaşına çarpıyor iptal oluyor o vuruş, araya alınmış adamda kalkan var ise hayırlı olsun 10dk bekliyorsunuz adamın ölmesini, vuruşunuz başarısız olunca da hayırlı olsun yine o ağır/yavaş animasyonun bitmesini bekliyorsunuz, oyun akmıyor kısacası,

5) Adamın kalkanı da olsa, ağır silahlardan darbe yediği zaman bloklasa dahi sersemlemeli, Warband'da bu özellik vardı ancak bu oyunda neden göz ardı edilmiş anlamış değilim,

6) Custom server 100 kişi olmuş, giriyorum 5dk geçmeden zaten oyun bitiyor, ana menüye geri dönüyorum, sürekli bu loop yaşanıyor, offical serverda da çoğu kez oyunun sonlarına doğru katıldığım oluyor, bitince yine ana menüdeyim, Warband'da oyun süresi dolunca aynı oyuncular ile yeniden başlıyordu, oyun bitince ana menüye dönmüyorduk, adam oyun oynamak için oyuna girmiş siz ısrarla oynatmıyorsunuz bürokrasi yaratıyorsunuz, oyuncuyu ana menüye atarsanız oyundan çıkmasına da vesile olursunuz,

7) Multiplayer'da "Khuzait Spear Infantry"de "javelins" seçimi yapınca 2 tane daha mızrak veriyor,

8 ) Kalkan yapmış birine tekme atıyorum (genellikle atamıyorum), çok çok hızlı bir şekilde geri toparlanıyor, yani tekme atma dinamiği çok işlevsiz kalıyor, zaten ben kolumu kaldırıp vurana kadar adam geri kalkanı kaldırıyor,

9) Bu arada dikkatiniz çekti mi bilmiyorum, adama gelişine 2H Axe vurunca blockluyor ve hiçbirşey olmamış gibi duruyor, tekme atınca sersemliyor gardı düşüyor =))

Bunun yanında ok ve yay dinamikleri çok yerinde çok güzel, keşke aynı durumu melee combat için de söyleyebilseydim,

Combat dinamiklerinin böylesine yavaş, dengesiz ve gerçeklikten uzak olması insanı oyundan soğutuyor, oyundaki dengelerin "geçici olarak" hızlı bir şekilde kodlandığı ve adam akıllı test edilmediği izlenimi uyandırıyor.
Güzelim oyun basit saçmalıklar yüzünden çöp oluyor, bu basit dengesizlikleri olabildiğince hızlı gidermeniz dileğiyle.

İyi çalışmalar dilerim

Edit 30.04.2020

7)
Khuzait javelins hata yokmuş, mızrak boyutunda javelins verince hata var sanmışım,

10) Mızrak dinamiklerinden bahsetmeyi unutmuşum. Mızrak dinamikleri o kadar kötü ki nasıl tarif etsem bilemiyorum. Adam biraz yanınızda ise mızrakla vuramıyorsunuz geçmiş olsun, vursanız bile 8-15 arasında bir hasar verebiliyorsunuz, mızrak bu mızrak, ucu keskin sivri bıçak gibi olur hani, çevik bir kullanımı olur hani, adama değse yaralaması lazım ama çok yakın olduğu zaman vuruş iptal oluyor, bunun gerçekçilik ile hiçbir alakası yok resmen combata gereksiz bürokrasi eklenmiş.
Bir de mızrak vuruşumu kılıcını yatay tutarak blokluyor adam, yahu ben anlam veremiyorum bu gerçekçi bir şey mi?
Neden yani neden?
Bloklama bir oyunu nasıl bu kadar domine edebilir?
Mantıklı ve gerçekçi de değil? Zevk de vermiyor tam aksine oyundan soğutuyor?
Yani neden bu bloklama dinamiği çok ön planda anlam veremiyorum gerçekten.

Bir süre daha oynadım multiplayer, inat ettim, zevk almak için çok çabaladım, bir şans daha verdim ama olmadı.
Europe serverlarında oynadım ki latency ile de uğraşmayım dedim, oyunlarda da ilk 3'e giriyorum hani "oynayamıyorsun" meselesi değil bu, ancak yukarıda saydığım nedenlerden ötürü bana sinir krizi yaşatıyor oyun, resmen mutsuz oluyorum, yapmak istediğiniz birşeyi yapamıyorsunuz yavaşlık mantıksızlık ve bürokrasi yüzünden, oyun akmıyor, zevk vermiyor, insanı çok sinir ediyor, klavye mouse ile bu kadar gerçekçi dinamik yapacam diye kasarsanız yapamazsınız ortaya saçmalık ve gereksiz kurallar yığını çıkar, VR oyunu yapmıyorsunuz, tekrar bıraktım oynamayı, sevgiler.

Last edited:
6- Oyun Early Access de elbet ilerki zamanlarda kapatacaklardır bunları.
7- "X" e basarak mod değiştirmeyi denedin mi?
8- Tekme warbande göre daha işlevsiz burada doğrusun. Kendin vurman için değil daha çok takım arkadaşına açık yaratmakta işte yarıyor. Bunun üstünde biraz daha çalışabilirler ileride.

Geri kalan önerilerin mantıksız ve getirilirse oyundaki dengeyi daha çok bozacağını ve hata oynamayı işkence haline çevireceğini düşünüyorum. Özellikle herkes iki elli silahların çok güçlü olduğunu söylerken dediğin şeyler.

Tek katılabildiğim nokta kalkanların fazla güçlü ve geçilmez bir savunma olması. Belki kalkanların aldığı hasar sabit değilde, hiç kapatmadan açık tuttuğunda her saldırının kalkana öncekinden daha fazla hasar vermesi sağlanabilir.

1) bloklayan kişi niye daha çok sersemliyor anlamadım, bu sefer karşımdaki her seferinde benden öncelikli olarak vuracağı için sürekli blok yapmak zorunda mı kalacağım? asıl bloklayan kişi sersemlemeyecek ki vuruş hakkı bana geçsin ben onun vuruşunu bloklamışım. Göstere göstere vurursan tabi ki vur kalkan vur şekline dönüşür, bu durumda bu işi rahatlıkla fake atmak çözüyor zaten ki önce rakibine kendini sıradan biriymiş gibi tanıtacaksın en başında fake atmayacaksın gelip ilk onun vuruşunu bloklayıp kendin düz vuracaksın o da bloklayacak, sonra o vuracak sen block atacaksın üçüncüsü için ise fake atıp ilk vuruşu yaptığın gibi silahı boyundan dolayıp aynı yerden hızlıca ikincisini de vurduğunda rakip büyük ihtimal ölmüş oluyor. Kalkanla blok için dediğine katılabilirim, kalkanları ben de sevmiyorum kalkansız tek el/çift el v1 atmak en sevdiğim kısım ama atlılar, okçular ve bir anda dibimde tonla rakip oyuncu spawnlayan oyun buna çoğu zaman izin vermiyor

Bu arada oyunda spawnlama konumlarından çok ama çok şikayetçiyim durduk yere boş olan arazide çok kısa bir sürede 3-4 kişi bana dalıyor boş boş ölüyorum adam gibi spawnlansın şu rakipler gelip dibime 3-4 tane atmasın

Sürekli vur-kalkan-vur-kalkan insanı bayıyor pvp dediğin olay aynı loop'u tekrarlamaktan ibaret oluyor, bunun üzerinden bir taktik geliştirilmemeli katılmıyorum, melee combat bu olmamalı
Evet 2H weaponlar fazla güçlü, benim elimde one hand sword var, karşıda 2H sword, aynı anda sallıyoruz ama o daha erken vuruyor, böyle bir saçmalık da var, one hand hızlı olmayacaksa ben niye one hand kullanayım?
One hand weaponlarda ise aşırı blocklama saçmalığı var, adam one hand sabre ile 2H axe blockluyor sersemlemiyor da,
Melee combatta büyük dengesizlik/tutarsızlık var, combat akmıyor insana zevk vermiyor çile çektiriyor yavaşlığıyla mantıksız dinamikleriyle

Hocam dediğiniz yavaşlık olayı mantıksız warband dövüş mekaniği simülasyon da tasarlanmış fakat bannerlord daki gerçek adamların hareketleri ile bu yüzden size yavaş geliyor ama çok daha gerçekçi uzun vadede alışırsınız ayrıca silah seçmeden özelliklerine bakarak seçin silahın uzunluğu hızına çok büyük bir etken bazı slotlar kısa kılıç kullanıyo buda 2h e combo atarak kesmeyi sağlıyo taktik ?

Hocam dediğiniz yavaşlık olayı mantıksız warband dövüş mekaniği simülasyon da tasarlanmış fakat bannerlord daki gerçek adamların hareketleri ile bu yüzden size yavaş geliyor ama çok daha gerçekçi uzun vadede alışırsınız ayrıca silah seçmeden özelliklerine bakarak seçin silahın uzunluğu hızına çok büyük bir etken bazı slotlar kısa kılıç kullanıyo buda 2h e combo atarak kesmeyi sağlıyo taktik ?
Gerçek adamların hareketleri oyunun güzel görünmesini sağlıyor sadece. Bu kadar rekabet ortamı olabilecek bir oyunda oynanış görüntüden üstün gelmeli

h
Gerçek adamların hareketleri oyunun güzel görünmesini sağlıyor sadece. Bu kadar rekabet ortamı olabilecek bir oyunda oynanış görüntüden üstün gelmeli
Hocam size şöyle bir örnek vereyim pes 2013 çok akıcı bir oyundu oynamış olduğunuzu varsayıyorum ki bu oyunda similasyon tekniği kullanılarak hazırlanmış lakin şimdiki pes 2020 veya fifa 2020 ye bakacak olursak oyunların realistik ortamda canlı karakterler ile hazırlandığını görürüz ve buda oyunun yavaşlamasını ama gerçekliğe yaklaşmasını sağlıyo şu anda pes 2013 oynarsanız size çok hızlı ve yapay gelecektir bu oyunada 1 sene müddet verin serinin eski oyunu size çok yapay gelecektir

Ayrıca kombat kısmıda sizin dediğiniz gibi şeyler var ama oyuna +100 saatimi harcadım ve kendimce taktiklerimi geliştirdim eski oyuna göre çok daha komplex şeyler yaparak rakibi yenebiliyorsunuz ilk başta zor gelecektir

Bu konudaki 2 - 3 kişi dışında ki kişiler neyin kafasını yaşıyor acaba

Sürekli vur-kalkan-vur-kalkan insanı bayıyor pvp dediğin olay aynı loop'u tekrarlamaktan ibaret oluyor, bunun üzerinden bir taktik geliştirilmemeli katılmıyorum, melee combat bu olmamalı
Evet 2H weaponlar fazla güçlü, benim elimde one hand sword var, karşıda 2H sword, aynı anda sallıyoruz ama o daha erken vuruyor, böyle bir saçmalık da var, one hand hızlı olmayacaksa ben niye one hand kullanayım?
One hand weaponlarda ise aşırı blocklama saçmalığı var, adam one hand sabre ile 2H axe blockluyor sersemlemiyor da,
Melee combatta büyük dengesizlik/tutarsızlık var, combat akmıyor insana zevk vermiyor çile çektiriyor yavaşlığıyla mantıksız dinamikleriyle

katılıyorum. bannerlord warband daki dinamiklerle kıyaslanamaz bile şuan. hem akıcı hem rekabetçi hem olabildiğince gerçekçi hem de eğlenceliydi warband. en azından benim gibiler için

Last edited:
Ayrıca kombat kısmıda sizin dediğiniz gibi şeyler var ama oyuna +100 saatimi harcadım ve kendimce taktiklerimi geliştirdim eski oyuna göre çok daha komplex şeyler yaparak rakibi yenebiliyorsunuz ilk başta zor gelecektir
Bu kompleks şeylere biraz örnek versen ne güzel olur. Bannerlordda ne adam akıllı chamber atılıyor , çünkü warbanddakinin aksine doğru yön ve zamanlama yeterli değil. Fiziksel olarak silahlarının çarpışması lazım ve bannerlordda getirilen stance yani duruş mekaniği , boyun değişmesi gibi durumlardan dolayı çok riskli ve getirisi çok olmayan bir hamleye dönüşüyor. Bloklama kısmına hiç gelmiyorum zaten , kolun sağda olduğu için solu bloklamanın uzun sürmesi mantıklı olabilir fakat ben tuşa bastığımda bloklamazsa ki bu EU forumunda en büyük tartışma konularından biri , ben nasıl zevk alacağım ki? Sırf bu yüzden piyade savaşları neredeyse her zaman kalkan kırılana kadar devam ediyor ve kalkanı kıran yeniyor , warbandda kalkanın okçular dışında bu kadar önemi yoktu. Ben de warbanda yaklaşık 4k saat gömmüş biri olarak bannerlordu da 150 saate yakın oynadım ve bence dövüş sistemi olarak hangisinin üstün olduğu ortada

Yahu kalkansız kullanıyorsanız kısa kılıçları 2h baltalara oranla daha hızlı vurursunuz, aynı şekilde soldan vuruş keza daha hızlı. Tıpkı warbanddaki gibi. Ki sırf rekabetçi oynamayı sevenler yeniden başka bir oyuna alışmak istemiyor diye Warband'ın robotik ve exploitlenebilen sistemine dönmek saçmalık olur. Yani duvarların içinden mi geçsin istiyorsunuz, veya takım arkadaşlarınızın içinden mi geçsin istiyorsunuz vuruşlar.

Chamber atılma konusunda katılmıyorum, bir fark göremedim Warband'la. Ayrıca 1h kılıcınızla 2h blokladığınızda bir sonraki vuruş üstünlüğü de 2h de oluyor, ki Warband'da da aynısı vardı yanlış hatırlamıyorsam. Onun haricinde 1h'lerin daha yavaş olması gibi bir durum olabileceğini sanmıyorum. Ha tabii siz diyorsanız ben 10ms veya 15 ms geç vurmama rağmen gözle görülebilir bir hızlılık elde edeyim 2h'lere karşı; asıl bu bana daha çok tutarsız geliyor. Sonuçta olabildiğince gerçekçi ve rekabetçi olabilecek bir combat sistemi isteniyor; tamamen gerçekçi değil. Aynı şekilde bloklama esnasında stun yemek bu mantık dahilinde yine elverişsiz olur. v1.2'de yakaladıkları denge gayet güzel umarım değiştirmezler; zaten yukarıda bahsettiğim balance ayarları çoğunlukla bu patchle geldi.

Hocam gerçekçi bir oyuna robotik bir kombat hiç yakışmaz zaten, millet öyle alıştı diye kimsede bu realistik sitili değiştirmeyecektir

Back
Top Bottom