M&B Warband - Savaş Taktiklerinizi Anlatın!

Users who are viewing this thread

Karakterin Adı:Baltazar
Kiminle Savaştınız:Vaegir bir lord (ismini hatırlamıyorum)
Arazi:Orman
Savaş Türü:Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod:Normal Warband
Zorluk Seviyesi:%90 civarları
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Svadyalı Süvari-Rodok Keskin Nişancısı-Nord Savaşçısı
Ordunuzun Sayısı:Yaklaşık 90
Düşmanınızın Sayısı:120-130 arası
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Sıkıysan Gel
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:1-2 lord esir almak-vaegir istilasına başlamak ve esirlerden bir ordu kurmak
Bu taktik için 90 adamın yaklaşık 40'ı rodok arbaletçisi,25 nord savaşçısı ve 25 svadyalı süvari. İlk önce okçularımızı bulabiğimiz en yüksek tepeye çıkarıyoruz. Sonra nord savaşçıları ile okçuların ilerisinde duruyoruz. Düşman yaklaştığında atlılarımızı düşmanın arkasına gönderiyoruz. Sonra geri çekiliyoruz ve atlıları salıyoruz ama tüm işi atlılara bırakmıyoruz bizde tüm piyadelerle saldırıyoruz. Zaten atlılar düşmana arkadan girince düşmanlar mecburen atlılara bakmak zorunda kalıcaklar ve şov başlasın tepedeki arbaletçiler headshot atmaya başlıyabilir.
Dipnot: Atlıları arkadan salmamızın nedeni okçuların düşmanı rahatça öldürebilmesi eğer düşman arkaya bakmazsa taktik başarısız olur.
Dipnot 2: Düşman sayısı az çünkü diğer nord lordlar ve kral ragnar ile bir sürü  akın yaptık acemiler öldü elitler kaldı düşmanın esir sayısıda baya çoktu nord kahramanları falan filan.
Dipnot 3: Piyadelerle vaegir nişancılarının dikkatini çekemezseniz tüm taktik gider

Karakterin Adı:HilesizGamer
Kiminle Savaştınız:Tansugai Noyan+İmirza Noyan
Arazi:Çöl
Kullandığınız Mod:Diplomacy
Zorluk Seviyesi:%90 a yakın birşey
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Rodok,Nord,Vegair
Ordunuzun Sayısı:150 gibi birşeydi
Düşmanınızın Sayısı:yaklaşık 260
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Anti Noyan
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:yaklaşık 50 kadar kayıpla kesin galibiyet

Sarannid Sultanlığı derebeyi olarak Kegitlerle savaştaydım.Mareşal in ordusundan ayrı kalan bu 2 lord benim köyüme doğru gidiyorlardı (yağmalamalarından korkuyordum) bizim mareşal ve ordu uzaktaydı (mareşali takip et görevi gelmemişti bende boş boş geziyordum).....

Savaş başladan önce Rodok piyadeleri ve Nord askerlerini başka gruba aldım  vegair okçuları ve rodok okçularınıda başka gruplara aldım....

Savaş başladığında Rodok piyadelerini ve Nord piyadelerini 2 kanada yerleştireceksin(sağ ve sol) orta kısımda Vegair okçuları önde Rodok okçuları arkada
şeklinde bir dizilimle başladım.....

Savaş başladı ve düşündüğüm gibi geniş bir dizilimle saldırıya geçtiler ancak okçularım onlar gelene kadar çok hasar verdi onlara çoğunun atlarını öldürdü
ve geri kalanlarıda piyade duvarımda can verdiler bu arada atları ölmeyen bazı atlı okçuları kendim kesmek zorunda kaldım ve yeni düşman kuvvetleri gelincede askerlerimin yanına döndüm (battle sizer kullanıyorum savaş büyüklüğü 300 yani 2 partide savaşı kazandım) yeni gelen askerler hiçbir taktik yapmadan saldırıya geçtiler ve yine benim piyade duvarıma takıldılar tabii önceden okçularım verdği hasar cabası sonra kaçmaya başlayan askerleri (çoğunun atı ölü) peşleme fastı geldi ve yaklaşık 50 kadar kayıpla 2 Noyan ı kestik ve 20 esirle 4000 e yakın para :smile:

Karakterin Adı: Raben
Kiminle Savaştınız:Kral Harlaus
Arazi: Muharebenin İlk Çarpışması Ormanlık ve tepelik alan, ikinci ve üçüncü çarpışma düz ve ağaçlı arazide.
Savaş Türü: Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod: Diplomacy
Zorluk Seviyesi: %102
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Sarranid, Kergit, Vaegir, Svadya
Ordunuzun Sayısı:108
Düşmanınızın Sayısı:380 ile 420 arası
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Az Bekleyin
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Kral Harlaus'un süvarileri heba oldu, okçular yakın dövüşe maruz bırakıldı ve piyadeler araya sıkıştı.

Praven şehri ile haritada dağ olarak gözüken yerin arasında geçen çarpışma. Savaş arazisinin yarısı süvarilerin hızını kesen ve okçulara konuşlanacak yüksek bir tepelere ev sahipliği ediyordu. Bu arazi savaş arazisinin tam ortasında (nokta, bahsettiğim arazi, virgül ise diğer iki arazi) 

''            ,.,          ''
bu iki araziden solda olanı ormanlık, sağda kalan kısmı ise düze yakın bir alandı. Ben ve sadece süvari bulundurduğum ordum( Yarısına yakını Memlük, yarısına yakını kergit kargıcısı, 2 tane Svadyalı Şövalye, 3 tane Svayalı Zırhlı Süvari ve geri kalan az kısmı Kıdemli Kergit Atlı Okçusu)
haritanın en köşesinde duruyordu. onlara 7-8 defa ''açılın'' emri verdim. Ben de Hücum Atım, Kahramanın Yuvarlak kalkanı, Ağır Kargı, Demir Kalkan ve tek elli muharebe baltam ile (Nord Kahramanının Kullandığı tek elli balta) Svadyalılara tek başıma hücum ettim. Onlar düz arazide adım atarlarken ben de bu fırsattan istifade edip kargımla beraber ordusunun en köşesindeki bir süvariye koltuklanmış kargı vuruşu çaktım. Kalkanı kırıldı. Daha sonra baltamla onu biçtim. Bu arada üstüme oklar deli gibi fırlıyordu. Harlaus, ordusuna hücuma geçirmiş olacak ki bir anda tüm ordu bana çullandı. Kaçacak bir nokta vardı; Ordum. Sadece kaçıyordum. Daha sonra fark ettim ki piyadeler benim süvarilerime, okçular ve süvari bana hücum ediyordu. Okçuları piyadelerin arasında kalmıştı ve gelmesi uzun zaman alacaktı. Ben de ordumun tam tersine yol almaya başladım. Daha sonra arkamdaki biriken süvarileri es geçmek için atımı aniden üstüne sürdüm. Baltamla birisinin kalkanını tek vuruşta parçaladım. Çoğu kargı kullanıyordu, zırhlılardı ama biri vardı ki maşallah, Kral Harlaus. Hepsinin atına tek tek vurdum. Kimi ağır yaralı, kimi yerde yatıyordu. Süvariler artık bir hiçti. Özellikle yaralı bırakmıştım ki bazılarını, ne süvariliğini düzgün yapabilsinler, ne de piyade olup ölüm saçabilsinler. Bu arada piyadeler artık orduma 10-30 adım yaklaşmıştılar. ve ben de okçulara daldım. Piyadeler beklediğim üzere hiç bakmadılar neler oluyor diye. Planım da bu arada RTW'de yaptığım araya alma taktiğinin benzeriydi. Arasına 2 piyade rahat rahat girebilirdi, o kadar boşluk vardı. Çok şükür Kergit Kargıcıları en saftaydı. Şans. Hücum ettirdim. Bir sıkıntı çıkmayacaktı. Öyle de oldu. Süvariler haritanın öbür köşesinde cebelleşiyorlardı yavaşlıklarıyla. Okçular beni hedef alıyor, piyadeler arada eriyor, bir sonraki düşman saldırısı da gecikmiyordu. Düşman süvarilerin atlarını kesmek için her defasında orduyu düzene soktum. Çok sıkıcıydı bu aşama. Hep dağılıyor ve yem olurlardı çünkü.
Ama bir an unuttum; DAHA 2-3 TANE MUHAREBE YAPACAKTIM!

Onları da hallettim bu taktikle. Kısaca taktik şu, Süvarilerin arasını aç, sen süvarilerini yıprattır,daha sonra saldırt, daha sonra aynı düzene tekrarla. Tek sorun okçular. Bu taktik sadece okçularda işe yaramaz. Buradaki amaç hem süvari tasarrufu, hem de beceri. Tecrübe. Süvarisi olmayan orduya ben yaptığımda çok hoş oldu. Adamlarınız birden attan kayıyor, çok güzel. Daha sonra kaybettiğiniz yazıyor, mutlu ediyor.
Not: Daha bugün üyelik açtım, spoiler nasıl yapacağımı söylerseniz iyi olur, okuduğunuz için teşekkürler

Önce salak manyak der kışkırtırım sonra yiyosa gel der kaçarım sonra sakladığım kılıcımla gaddarca keserim

Karakterin Adı:Coque Han
Kiminle Savaştınız:Svadya
Arazi:grin:üz
Savaş Türü:Meydan muharebesi
Kullandığınız Mod:Native
Zorluk Seviyesi:%112
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kergit,Svadya
Ordunuzun Sayısı:76
Düşmanınızın Sayısı:110
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Kargı taktiği
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Kale kuşatmasını kaldırdım ve lord esir aldım
Biliyorsunuz oyunda kaliteli asker sıkıntısı var bende ondan yararlandım bunun için ordunuzdaki askerlerin ve yoldaşların atlı ve mümkünse kargılı olması gerek zaten kergit kargıcısı kolay yetişiyor svadyalı şövalyede var bende bu taktik düz arazide işe yarar savaş başlar başlamaz hücum emri veriyorsunuz zaten atlıları az sizde kendinize hedef olarak atlıları seçip dalın 3 kayıpla kazandım edit: dağıl emride verin çembere alırsınız

Karakterin Adı: Cengiz Han
Kiminle Savaştınız: Tüm Rodok (tek tek)
Arazi: Rodok un dağları
Savaş Türü: Meydan savaşı
Kullandığınız Mod: Diplomacy 4.0 olsa gerek
Zorluk Seviyesi: 100-110
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Kergit
Ordunuzun Sayısı: 120-130
Düşmanınızın Sayısı: 150
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Bozkırın Hücumu
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Rodok çöktü. Bu kadar kolay kazanınca bende oyunu bırakmıştım gerçi :smile:
Bu savaşlar dizisi başında kalemde 300 civarı kargıcım daha vardı. Ve her savaştığım rodok lordu 100 adam üstü ve çoğunlukla elit askerlere sahipti. Kral Graveth  ile olan savaşım bu mesajın konusu olsun. Gravethin 200 e yakın askeri vardı ve en az 60 çavuşu da yanındaydı. Savaşa başladığımızda istediğim pozisyonda değildim. Bir iki şaşırtmacadan sonra uygun bir alanda savaşa tutuştuk. Tüm askerlerim çavuşların arasında kalmıştı ve önümüzdeki hafif yükseltiden oklar gelmeye devam ediyordu. Atlılarım ölmeye başladığında son kozumu oynadım. Bir iki yoldaşım ile düşmanın okçularının arasına daldık. Bu arada yeni gelen atlılar çavuşları yenmeye başlamışlardı. Ben ve birkaç askerim düşmanın tüm okçularını üzerimize çektik desem yalan olmaz. Çavuşlardan kurtulan bazı süvarilerde bana desteğe gelince rodokun piyadeleri ve okçuları ayrılmış oldu. Oklarını kullanamayan nişancılar önümde bir bir devriliyorlardı. Yeni gelen rodok askerleri ise dağınık düzenleri ve hızımız etkili olamadılar.
Savaş sonunda rodok bir daha kergit ile uğraşmaması gerektiğini öğrendi.

Kale önüne okçuları koymak taktik olmuş  :facepalm:

[/sKarakterin Adı:Celaleddin Harzemşah
Kiminle Savaştınız:Kergit
Arazi:Bozkır
Savaş Türü:Meydan savaşı
Zorluk Seviyesi:%98
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Karışık
Ordunuzun Sayısı:[60
Düşmanınızın Sayısı:180-720
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:KURT KAPANI
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Her ordudan süvari toplarım nordlulardan okçu toplarım en son kıdem yaparım hepsini ayrı sınıflandırırım savaşda ise hepsini sağa sola uzak yerlere dizerim okçuları yere sabitlerim zaten kergitler direk hücum ettiği için okçulara ateş emri veririm kergitler oradan hücum ederken süvarileri yollayıp kıskaca alırım ve gg

Karakterin Adı: Kür Şad
Kiminle Savaştınız: Vaegirler (10-11 tanesi atlı geri kalan piyade ve okçular)
Arazi: Düz Bozkır
Savaş Türü: Meydan Savaşı
Kullandığınız Mod: Native
Zorluk Seviyesi: %115 civarı
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Çoğunluğu Sarranid, Diğerleri Karışık
Ordunuzun Sayısı: 96
Düşmanınızın Sayısı: 145-146
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: Akıncı İstilası
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Nam+Para (2 ölü, 7 yaralı)
Ben Sarranid'de oyuna başladım ve o yüzden sarranid dolu partim. Sarranid olmayanları Akıncı diye başka bir gruba ayırdım. Savaş başlar başlamaz hemen bu konumda kal dedim ve akıncılarıma hücum emri verdim, süvarilere beni izle emri verdim, piyadeleri de okçuların önüne bıraktım. Akıncılarımda kergit kargıcıları 5-6 tane olduğundan başlar başlamaz bütün atlıları temizlediler ve 10-15 tanede piyade ve okçu temizlediler. Hemen geri çektim akıncıları ve beni takip eden süvarilerle birlikte çoğunu temizledim. Zaten 20 kişi felan kalmıştı en son herkese hücum emri verdim. Ve ZAFER.

Karakterin Adı:Tolga Paşa Hazretleri
Kiminle Savaştınız: Trabzon Rum İmparatorluğu(modun en güçlü askeri olan krallıklarından)
Arazi: Rize Kalesi
Savaş Türü: Kale Kuşatması
Kullandığınız Mod: Osmanlı Senaryosu V2.50
Zorluk Seviyesi: Hatırlamıyorum
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Osmanlı Askerleri
Ordunuzun Sayısı: 155-160
Düşmanınızın Sayısı: 170-175
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: İşleri Hallet ve Ödülünü Al
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Nam+Para+1 Kale (5-10 ölü,5-10 yaralı)

Osmanlı'daki Yeniçeri,Yeniçeri Okçusu,Tımarli Sipahi,Kapıkulu Sipahisi ve Silahtarlardan oluşan (belki yine asker olabilir hatırlamıyorum) ordum ile kaleye saldırıyordum.İlk saldırımda bir de baktım ki,askerler çok güçlüler,askerlerin aldığı saldırı Normal derecesindeyken 100'ün üstünde ölü verip savaşı kazanmıştım.Bunun üzerine o oyunu kaydetmedim.Sonra tekrar saldırdım o kaleye,en güçlüsünden bir çift elli silah,çokça ok ve güçlü bir yay aldım yanıma,saldırdım.Bütün askerleri Kalenin önüne dizdim,sonra yeniçeri ve yeniçeri okçularını öne aldım,süvarileri on adım geri çektim.Ben de çift elli silahımı aldım.İlk okçular bayağı bir adamı öldürdüler.Sonra ben merdivenden çıktım,Silahımla bayağı adam aldım.O sırada okçular da yine alıyorlar tabii.Okçular(Tımarlı Sipahilerin de fırlatmalı silahı vardı atlamak olmaz) ve ben 170 küsür askerden 130 küsürünü aldık.Sonra oklar bitince hücum iznini de verdiim.Zaten çok az kalan askerleri iki dakkada süpürdük.

Karakterin Adı: Lord Muco
Kiminle Savaştınız: Rodoklar hariç herkesde işe yarar
Arazi: Praven şehri yakınlarında bir hafif eğimli ova
Savaş Türü: Meydan savaşı
Kullandığınız Mod: Native
Zorluk Seviyesi: %121~
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı: Nord Piyadeleri, Rodok Arbaletçileri, Sarvat Süvarileri
Ordunuzun Sayısı: 85~
Düşmanınızın Sayısı: 100~
Taktiğinize Verdiğiniz Ad: 5. Günün Şafağı
Taktiğinizden Sonraki Başarınız: Grubunuzda iyi bir doktor varsa (Jeremus tercihimdir) ve cerrahlık seviyesi +7 ise 6-7 kayıpla 100 kişiyi biçersiniz.
Ağır zırhlı ve iyi eğitimli nord piyedeleri kolay  kolay ölmez. :cool:

Piyadeler, 50 adım öne çıkıp yakın durmalı
Okçular yükseltili bir yerde atış için hazır beklemeli (fazla okçuya gerek yok)
ve en önemlisi, Süvariler, Savaş meydanının dış tarafında beklemeli.

Okçular düşman yaklaşana kadar işini yapacak. Piyadeler sıcak temasa geçtiğinde ve savaş başladığında okçular da hücuma geçebilir.

Düşman askerleri ve sizin askerleriniz iyice kaynaştığında ve iki tarafın da dizilişi bozulduğunda asıl kozumuzu oynayacağız.

Süvariler düşmanın sol arka tarafında  "diziliş talimatı - açılın" ile bekleyecek. Burası çok önemli ama, süvariler düşmanı arka çaprazdan vuracak.
Bu şekilde düşman askerleri süvarileri karşılayamayacak ve süvarileriniz dağılmış düşman birliğini arkadan vurup biçe biçe geçecek.

Düşman askerleri piyadeleriniz ve süvarileriniz arasında sıkışıp keskin nord kılıcının tadına bakacak.

Not: Rodoklar sırtında 2. bir kalkan taşıdığı için arkadan vurmanın pek bir anlamı kalmıyor.

Not 2: Bu taktik, Yüzüklerin efendisi 2 Kule filminden alınmıştır.
Helm's Deep kuşatmasında Gandalf ve Rohan Süvarileri Uruk-hai ordusunu arka çaprazdan vurduğu için biçerek geçmiştir.
Hiçbir kalkan sizi 4 taraftan koruyamaz.

Karakter Adı:Efe Kağan
Kiminle Savaştınız:Bütün Avrupa Hun Lordları ve Kral
Arazi:Kale Duvarı
Savaş Türü:Şehir Koruma
Kullandığınız Mod:Kavimler Göçü Mod NOT:grin:aha çıkmadı test ediyordum
Zorluk Seviyesi:%94
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kılıç Ustası,Paralı Süvari,Arbaletli Paralı Asker
Ordunuzun Sayısı:400
Düşmanınızın Sayısı:1320
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Ok ve Yay Taktiği
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Şehri Kurtardım Avrupa Hun çöküşe geçti bende hemen pazardan asker alıp imparatorluğu yıktım

Kılıç Ustaları'nı Piyadelerden Ayrı bir birlik olarak olarak tanımlıyoruz.Okçuları ateş talimatı için bekletiyoruz.
Şehrin Duvarlarının İçinde olan merdivenin altına süvarileri yerleştiriyoruz.onun bir 10-15 adım arkasına kılıç ustalarını onların 5 adım arkalarına da okçuları yerleştiriyoruz ve bir kenara da piyadeleri yerleştiriyoruz.sonra düşman birliklerinin gelmesini bekliyoruz. onlar içeri girince önce süvarilerle biraz savaşıyorlar.süvarilerden bir 15 kişi falan kayıp verince.süvarileri 10 adım geri alıyoruz ve kılıç ustaları ile piyadelere hücum emri veriyoruz.okçulara da atış serbest emri veriyoruz.sonra süvarilere de saldırı emri verip biz de saldırıyoruz.ve düşman felç.öndeki askerleri bitmesine rağmen hala arkada spawn olanlar var hücum emri verdiğimiz için duvarlara çıkıp adamları bitiriyoruz.

[Karakterin Adı:Onur Han
Kiminle Savaştınız:Sultan Hakim
Arazi:Çöl
Kullandığınız Mod:Yok
Zorluk Seviyesi:%120
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Rodok-Svadya-Nord
Ordunuzun Sayısı:117
Düşmanınızın Sayısı:269
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Ortada Sıçan
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Sultan Hakim Adlı Esir ve KAN

İlk önce birliklerinizi düzene sokun en önde süvariler hemen arkasında piyadeler en arkada okçular olmak üzere düzene sokun.Süvarileri Backspace emir menüsü yardımı ile düşmanınızın en arka tarafına konuşlandırın piyade ve okçuları ise düşmanınızın ön tarafına konuşlandırın süvarilere hucum emri verin bi güzel dövsünler sonra ise eski yerine tekrardan konuşlandırın bu sefer ise piyade ve okçulara hucum emri verin bi öyle bi böyle derken düşmanınızın sayısı 50-60 sayılarına indiğinde ise hepsine birden hucum emri verin düşmanlarınız neye uğradığını şaşırsın.]

Karakterin Adı:Sultan Yusuf Han
Kiminle Savaştınız:Lord Deshavi
Arazi:Tundralar
Zorluk Seviyesi:%90
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kergit ve Sarranid
Ordunuzun Sayısı:112
Düşmanınızın Sayısı:94 (Nasıl kastıysa)
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Kergit Kasırgası
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Zafer hafif kayıplarla

Kergit Kargıcılarıma beni takip etmelerini emredip atlı okçularını dizdim sarranid birliklerini hücum ile yolladım.Atlı okçular ok atıp adamları yamultuyor sarranid birlikleri afaltıyordu. ardından savaşın çevresinde kergit kargıcılarım ile döndüm neredeyse daire oluşunca herkes hücum emri verdim ve onları katlettik.

Karakter adı: Tonguç Noyan
Kiminle Savaştınız:Kral Harlaus ve Kont Klargus.
Arazi:Svadya çayırları
Savaş Türü:Meydan
Zorluk Seviyesi:Yüzde 90
Ordunuzdaki Askerlerin Irkı:Kergit ve sarranid
Ordunuzun Sayısı:120
Düşmanınızın Sayısı:336
Taktiğinize Verdiğiniz Ad:Kargı ve Yay
Taktiğinizden Sonraki Başarınız:Nam,1 taktik puanı ve Harlaus.
Emrimde hepsi tamamıyla eğitilmiş 90 kergitli bunların 40'ı kargıcı 50'atlı okçu ve 30'da tam eğitilmemiş sarranid piyadeleri(Karışık). Önce adamlarımın tamamıyla saldırdım daha sonra kergitleri tepede birleştirip  bekledim bu arada svadya ordusu piyadelerle uğraşıyordu adamlarımla ani taruza geçtik svadya ordusu kargılarımızdan ve oklarımızdan kaçamadı ve hepsi öldü.

Karakter adı:Büyük Conan
Kiminle savaştınız:Kont Klargus ve Kont Beranz
Arazi:Rodok dağları
Savaş türü:meydan savaşı
Kullandığınız mod:grin:iplomacy
Zorluk seviyesi:%94
Ordunuzdaki askerlerin ırkı:Rodok ve Kergit
Ordunuzun sayısı:131
Düşmanınızın sayısı:241
Taktiğe verdiğiniz isim:Ya zafer ya ölüm
Taktiğinizden sonraki başarınız:Bolca para,daha iyi zırhlar ve kont klargus
Mareşal kont klargus seferberlik ilan etmiş ve Allahtan sadece kont beranz ona katılmıştı bende o arada svadya çayırlarından geçiyordum.
Bir anda onlara rastladım beni takip etmeye başladılar.Öncelikle ordularında şovalyeler boldu.Bende rodok taraflarına doğru kaçtım dağlık bölgeye gelincede düşmanın üstüne yürüdüm.Teslim ol falan derken savaş başladı.Arbaletçilerimi zirveye çavuşlarımı biraz alçağa yerleştirdim.
beklediğim gibi saldırıya başladılar.svadyalı şovalyelerin benim bulumduğum dağa tırmanmalarını bekledim.dağın eteklerine vardıklarında kergit kargıcılarımı hücum ettirdim.tabi bu düşmana bir miktar zaiyat verdirdi ve onları yavaşlattı ama bütün kergitli askerlerimde telef oldu.Dağa tırmanan şovalyeler yavaşladığı için kargı kullanamadı bende bunu fırsat bilerek okçulara ateş emri verdim ve üstlerine ok yağmuru yağdı.piyadelerimi hücüma geçirttim ve daha demin dağa tırmanan şovalyelerden başka şimdi svadya cesetleri kalmıştı.....

Back
Top Bottom