M&B Warband Diplomacy mod Krallık kurma Taktikleri

Users who are viewing this thread

0xsaSalx0

Recruit
İyi günler Arkadaşlar.Bugün bu konumda başlıktanda anlaşılacağı gibi bir diplomasi modu rehberi hazırladım.Bu benim ilk konumdur.Yanlışlarım olabilir.Lütfen uyarınız.

Oyunumuzu açtık ve yeni oyun bölümüne tıkladık.Tercihim erkek karakter seçmeniz sonra ilerde lordlarla sıkıntı çekmezsiniz.Aşşağıda Amiral arkadaşımızın paylaştığı bir başlangıç rehberi vardır seçimlerinizi ona göre yapabilirsiniz.

http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,177108.0.html

Size tavsiyem Svadya Krallığı ve lider statlarını seçmeniz.Şahsen ben böyle yaptım ve şu an tüm harita benim :grin:
Başlangıç
Klasik başlangıcı bitirip tüccar amcanın görevlerinizi bitirdiğinizi sayarak devam ediyorum.Yanınızda en az 10 adam bulundurmanızı tavsiye ederim.Haydutlar bazen can sıkıcı olabiliyor.
Şimdi Harlaus amcamıza gidip bolca görev alın ve ilişkinizi +15 e yükseltin.Yanlız dikkat daha derebeyi olmayın.(Toprak isteyenler sabretsin yakında tüm harita sizin olcak :razz: )
Bu arada lordlarada gidip görev alın zaten sonunda biri paralı asker olurmusun diyor.Kabul edin.Şimdi sırada nam ve onur elde etmek var.Tavsiyem bu sıralarda ticaretle falan uğraşmayın görevlerden yeterince para gelir.Görevlerden gelen paralarla adam alın şöyle 100 adam bize yeter.Bir sürü köy var dolaşıp o kadar adam bulabiliriz.Şehirlerdende adam buluruz.Atlı olmasına dikkat edin.Şahsen ben ticarette kötü olduğum için hiç bulaşmam ama siz isterseniz kendinize daha çok para ayırabilirsiniz.Lordların görevlerini özellikle kralın görevlerini çok dikkatli yapın başaramazsanız biraz fazla düşüyor ilişki.Artık 80 ve üstü namınız var ve svadya barış içinde.(Nam çok önemli değil svadyanın barış içinde ve hiç kimseye savaş açacak bir durumun olmaması daha önemli)Şimdi amcamıza gidip artık derebeyi olmak için yemen edelim.Bize en sınır köşelerden bir köy verir büyük ihtimalle.Burda kimse ile savaş halinde olmamamız çok önemli tabi ki.Şimdi köyü geliştirmeye ve köy ile olan ilişkinizi geliştirmeye özen gösterin.Çünkü ilerde acemiler yerine daha çok kidemli adamlar vermeye başlıyor köy.Bu sırada lordlar ile ilişkinizi geliştirin hepsi ile +10 ilişkiniz olması maraşel olmanızda çok işe yarar.Ama en önemli nokta tabi ki kral.İlişkimizi mutlaka +50 olması lazım bu demek oluyor ki bir sürü görev.Bir zaman gelecek bir savaş ilanı olacak ve tabi ki mareşal saçimleri demek.Kral ile olan +50 ilişkimiz 2 yerde işimize yarıyacak.İlk olarak burda tabi.Kral sizi direkt mareşal yapacak.Lordlarla olan +10 ilişkimiz çağırımıza cevap vermeleri için.Yanlız savaş açtığımız yerden yanlızca 1 şehir 1 kale vb. az yerler alın ve sadece bir tane kale almakla yetinin.Zaten krallıklan ayrılınca bir önemi kalmıyor toprakların.Çağırınızla birlikte zaten bir sürü lord gelecek ve kale yada şehir almak çok sorun olmayacak.Artık biraz daha ün kazandık.Karşı krallıktan 1 2 şehir yada kale aldıktan sonra zaten önemi kalmıcak mareşal olmanın diyin seferi bitiriyorum diye.Daha öncede dediğim gibi bir şehir yerine bir kale alın.Artık bir seferberlik olmadığı için svadya biraz dağılmaya başlıyacaktır.Sonunda da bir barış dönemine girecek svadya.Bu dönemdeki artık tek amacımız bir eş bulmak.Bu arada oyunda 10 nop var diye hatırlıyorum.Hepsiniz bulun ve yönetim hakkı için gönderinin.Barış döneminde 2 görevimiz var.Yönetim hakkı ve eş!
Kadın npcleri tercihim protestoya gönderdikten sonra ayrılmamız gerek deyin.Çünkü ilerde bir kadın npcye toprak verirsek tüm lordlar kafamızı şişiriyor ve -4 ilişki alıyoruz :sad: .Eş bulmada tabi ki sülalesi iyi bir kadın bulmaya dikkat edin.Bulduğunuz kadını yerini öğrenmek için bir lorda sormanız yeter.Tabi şairlerden şiirler öğrenmeyi unutmayın.Kadın ve tabi ki babası ile olan ilişkimizi artırın ve kızı alalım.Eğer şanlısanız eş bulma dönemi barış bitmeden olur.Yoksa bir eşi unutun çünkü artık en önemli dçneme giriyoruz.
Bir krallık yıkılır diğeri kurulur
Artık kralla olan +50 ilişkimizin en önemli şekilde kullanımını göstereceğim.Bir krallık savaş açarsa şayet ilk olarak hala mareşal olmanız size bir + olur.Gidip krala bence bir krallağı savaş açmalısınız deyin.İlişkiniz doğrultusunda her sebebi söyledikten sonra 1 krallık dışında diğer her krallığa savaş açmış olması muhtemel bir durum olur.Biraz zorlarsanız her krallığı savaş açar.Sizde mareşal olduğunuz için bir sefer başlatmayın.Böylelikle svadya yıkılış dönemine girecektir.Bu arada eşinizi hala tam alamadıysanız bu dönemde halledin.Bütün her şey bitip +30 yönetme hakkınız varsa gidin krala yemini bozun.Npc olmasa size herhalde söverdi :grin: .Burası önemli bir npc nizin ikna kabiliyeti MUTLAKA +10 yada EN KÖTÜ +8 olmalı çünkü rodok krallığından Yalen şehrini kuşatıp alın.Artık krallığımız kurulmuştur.Tabi rodoklular bize kızgın şehre gidip bütün gerekli kişileri alın(Komiser Muhasebeci Başbakan ile bakan).Başbakana gidip bir elçi göndermek istiyorum deyip ikna kabiliyeti +8 yada daha fazla olan birni rodoklulara barış için gönderin.Kabul etmezseler zorlayın çok kötü durumda 1 köy teklif edin.Aldığımız şehrin 3 köy artısı var yani 2 lord kazanabiliriz demek bu.En gelişmiş npc nizide diğer köye verin.Böylelikle hali hazırda 3 lordumuz oldu.Barış döneminde hazinize paRa koymaya bakın.Komiserden acemiler isteyin ve eğitmesini isteyin.Yardımcı eğitmen çok büyük katkı sağlıyor.Onuda alın.İstedikleriniz 50 rodok ile 50 nord acemisi olsun çünkü bunlar kaleyi koruyacak.Daha sonra 50 svadya ile 50 Sarranid acemisi alın ki bunlar atlı olacak.İlk gelen 100 acemiyi uzak dövüş için eğitin.Bakın burdaki strateji şu.
İlk gelen 50 rodoklular uzak dövüş için eğitilecek.Bu arada gelen 50 nord acemisiniz kendi yanınıza alın böylelikle eğitime dahil olmayacak.50 rodok eğitimi bitince 50 nord u yakın dövüş için eğitin.Onların eğtimi bitince eğer kendi ordunuzda asker açığı varsa 50 svadya ile 50 Sarranid acemisi alın.Ama bunları kendiniz eğitin.Talim beceriniz yüksek olmalı tabi.Artık şehriniz sağlam ve lordlarla ilişkiniz iyi.Güzel bir orduya da sahipsiniz.Sırada ziyafet var.Gerekli erzak toplayıp genel durumu kafi olarak ayarlayın.Lordları çağırın.Tüm lordlar büyük ihtimalle gelir.Zaten topu topu 3 lord var :smile: .Maraşal olduğunuz için tüm lorda geldikten sonra kaleden bir lorda sefer düzenlemek istyiroum deyin ve başbakana svadyaya savaş açmak için elçi göndermesini isteyin anında savaş açılır zaten.Svadya tüm krallıklarla mücadele ederken herhalde paramparça olmuştur.Sizde eklendiniz şimdi.3 lord ve siz artık hazırsınız.Sıra ile : Haringoth kalesi Tevarin kalesi ve büyük lokma olarak Praveni alın.2 kaleyi ele gçrdik birde şehir paylaştırma olarak npc olan lord dışında kalan 2 lorda verin kaleleri.Şehri kendinize alıp başkent yapıp svadyaya barış teklif edin zaten hemen kabul edecektir kral.Artık güzel mi güzel bir kuruluş yaptınız.Pravene yalendeki taktiğin aynısını yapın.Artık svadyadan başlayarak sırayla Rodok kergit vaegir ve nordu alın.Dikkat edin nordlar yakın dövüşte sizi çok zorlayacak.Rodoklulardada kale kuşatırken özellikle kuleyi uşatmada ilerletirken fazla adam indirecek.Artık kaldı Sarranid Sultanlığı Tüm gücünüzde dalın ve tek seferde ele geçirmeye çalışın ve bir an gelecek Tüm lordlar ikiye bölünmüş bir şekilde son bir yerde kapışacak.O savaşta çok eğleneceksiniz eminim  :twisted:

Krallık kurma rehberinde ekonomeye yüklenmedim çünkü forumda bir sürü ekonomi rehberi mevcut.Daha çok strateji kısmında durdum.Sadece kuruluş kısmını anlattım.Umarım yararlı olmuştur.
iYİ EĞLENCELER...

Püf nokta:Sırayla krallıkları alırken başka bir krallık size savaş açarsa köy önerin bence.
Püf nokta:Barış döneminde bir lorda maraşallik verin.Savaşta mutlaka siz olun.

fatihistan said:
Güzel rehber teşekkürler.Uygulaması bayağı uzun sürer heralde :grin:

Yorum için teşekkürler.Tüm kralığı aldığımda 800 küsür gündeydim ^^

Mr. Kurnaz said:
Başlıkta nasıl krallık kuracağını söylemişsin, konuda ise kendi oyun taktiğini anlatmışsın. Başlığı değiştir.

Değiştirldi.Yorum için teşekkürler

0xsaSalx0 said:
TheDoctor said:
:shock: Köyden Kıdemli Adamlarmı Çıkıyo?

köy ile ilişki çok yüksek olunca evet oluyor

köy ile olan ilişki yüksek olursa köyden daha fazla adam toplarsınız. kıdemli asker toplayabilmek için köylüleri belli periyotlarla (30 günde bir sanırım) haydutlara karşı kendilerini savunabilmeleri için eğitmeniz gerekir.
güzel bir rehber, eline sağlık.

Mr. Kurnaz said:
Böyle daha iyi oldu. Eline, tecrübene sağlık :grin:

Tekrardan teşekkürler

aybek said:
0xsaSalx0 said:
TheDoctor said:
:shock: Köyden Kıdemli Adamlarmı Çıkıyo?

köy ile ilişki çok yüksek olunca evet oluyor

köy ile olan ilişki yüksek olursa köyden daha fazla adam toplarsınız. kıdemli asker toplayabilmek için köylüleri belli periyotlarla (30 günde bir sanırım) haydutlara karşı kendilerini savunabilmeleri için eğitmeniz gerekir.
güzel bir rehber, eline sağlık.

Zaten haydutları yenersek köy ile ilişkimiz artıyor onu kastetmiştim ben.Yorum için teşekkürler.

Ramiz Dayı said:
güzel rehper yapmışsın

Yorum için teşekkürler.

Diplomasi modun linkini acaba verebilirmisiniz indirdiğim zaman hatalı oluyor nedenini anlamış değilim.

DiagonaL said:
Diplomasi modun linkini acaba verebilirmisiniz indirdiğim zaman hatalı oluyor nedenini anlamış değilim.

Buyur arkadaş http://forums.taleworlds.com/index.php/topic,127802.0.html item mod da var içinde

SyKLoNe said:
Güzel taktikmiş teşekkürler ama ben isyan etmeyi daha çok seviyorum  :smile:

Yorum için teşekkürler.Krallığı içten yok etmek her zaman faydalıdır bence :wink: isyandada işe yarayabilir bazı taktikler

Şimdi biz ordu mareşaliyiz, şehir ve kalelerimiz var . Dediğin gibi tüm devletlere savaş açtırıp isyan edersek savaş açılmış olan devletlerle yeni kurduğum devletim savaş halinde olur mu ?? Biraz karışık oldu kusra bakma ama :grin:

SyKLoNe said:
Şimdi biz ordu mareşaliyiz, şehir ve kalelerimiz var . Dediğin gibi tüm devletlere savaş açtırıp isyan edersek savaş açılmış olan devletlerle yeni kurduğum devletim savaş halinde olur mu ?? Biraz karışık oldu kusra bakma ama :grin:

Şimdi sen krala tüm krallıklara savaş açtırdın otomatik sende swadya olduğun için sende zor duruma düşersin o yüzden eş işini hallettiysen direkt krala yemini boz diğer krallıklarla  ilişkileri 0 oluyor tekrar

0xsaSalx0 said:
SyKLoNe said:

Şimdi sen krala tüm krallıklara savaş açtırdın otomatik sende swadya olduğun için sende zor duruma düşersin o yüzden eş işini hallettiysen direkt krala yemini boz diğer krallıklarla  ilişkileri 0 oluyor tekrar
Tamamdır , bilgilendirme için sağol :wink:

arkadaşlar bu diplomasi mod da krallığımızı kuruktan sonra lordlara nasıl köy veriyoruz lütfen yardımcı olun boşta köy var dağıtamıyorum bir türlü

bozuf said:
arkadaşlar bu diplomasi mod da krallığımızı kuruktan sonra lordlara nasıl köy veriyoruz lütfen yardımcı olun boşta köy var dağıtamıyorum bir türlü
bakan kimse ona gidiosun derebeylerimden birine toprak vermek istioyorum diosun vs. vs.
bakan ya yoldaşlardan biri ya eşin yada vatandaşlardan biri oluo

Glaber said:
bozuf said:
bakan kimse ona gidiosun derebeylerimden birine toprak vermek istioyorum diosun vs. vs.

başkan vatandaşlardan biri de ona gidiyorum öyle bir seçenek yok ayrı olarak bakan muhasebeci yada komiserde de öyle bişey yok başkan da olması gerek ama çıkmıyor benim oyunda mı sorun var kale bile boşta şuan veremiyorum  lütfen birisi yardım etsin yaa :cry:

bozuf said:
Glaber said:
bozuf said:

başkan vatandaşlardan biri de ona gidiyorum öyle bir seçenek yok ayrı olarak bakan muhasebeci yada komiserde de öyle bişey yok başkan da olması gerek ama çıkmıyor benim oyunda mı sorun var kale bile boşta şuan veremiyorum  lütfen birisi yardım etsin yaa :cry:
Kardeş kaleyi kime vermek istiyorsun mesela 'Bunduk' diyelim ona gidiyorsun ve onu toprakla ödüllendir yani seçeneklerden anlarsın şuan aklımda değil ama istediğin kişiye gidip toprağı veriyorsun.

Back
Top Bottom