WB MB M&B | Oluşum Rehberi

Users who are viewing this thread

Yiit

Sergeant Knight
olusumrehberi.png

Mawi'den diğer rehberler
İlişki Rehberi

Oluşumda Başlangıç
Oluşum nedir?İngilizcede faction olarakda kullanılır, oyundaki ülkeler oluşum olarak görülür. (Svadya, Rhodok, Nord...vb)
Karakter yapımında seçtiğiniz seçenekler, oluşum oluşturmada veya bir oluşuma katılmada çok önemli sayılabilir. Normal bir vatandaş, veya bir asil olmayı seçebilirsiniz. Yaptığınız seçimler dialoglardan ilişkilere kadar çok büyük anlam taşıyacak, buna bağlı olarak kralların sizle konuşma biçimleri bile değişecek. Eğer bir asil olmayı seçenerseniz, bir sancağınız olacak ve 100 şöhret kazanacaksınız. Aynı zamanda (yine)bir asil olmayı seçerseniz, krallar sizinle konusurken sizi sıradan bir vatandaş olarak değil de, oluşumu olmayan bir asil/kral olarak görecektir. Sıradan bir vatandaş olarak bir kralla konuşursanız, o kral herkese nasıl davranıyorsa sizede o şekilde davranacaktır, "Aa bu adam NPC değil, gerçek oyuncu şununla iyi geçiniyim" demek yerine "Birşeymi istedin yabancı" diyecektir. Oyunun bu tür özellikleri her zaman aklınızın bir köşesinde bulunsun. Değişik seçeneklerin ne gibi sonuçlara yol açtığını bilmek Kalradyanın kapılarını açan anahtara sahip olmak gibidir.

Şimdi gelelim asıl noktaya! Karakterinizi oluşturdunuz, Bir köle/hizmetli olabilmek için hizmetlisi olacağınız kral'ın sizi tanıması lazım, bu da 150 şöhret gibi birşey gerektiriyor. Kralla ilişkiniz ne kadar yüksek puanlara sahipse, o kralın sizi hizmetli yapması için gereken şöhret değeri o kadar azalacaktır. Eğer bir asil'in oyuna direk 100 şöhret ile başlıyacağını göz önünde bulundurursak, asil olarak başlamak bizi avantajlı kılacaktır. Eğer iyi bir oyuncuysanız veya oyunu en düşük zorluk derecesinde oynuyorsanız çapulcuları veya haydutları sololayarak şöhretinizi hemen arttırabilir ve herhangi bir kral için tanınmış olabilirsiniz. Bunun yanı sıra 2 tane turnuva birinciside olsanız hizmetkarlık için hazırsınız.

Genel olarak nasıl hazırlanıcağımızı anladık, şimdi "Hazırsak ne yapmalıyız?" kısmına gelelim. Tek yapmanız gereken istediğiniz herhangi bir kral ile "Saygı çerçevesi" içerisinde konuşmak ve onun sizi kabul etmesini umut etmek. Aynı zamanda gereğinden fazla şöhret kazanmışsanız siz başvuru yapmadan önce davet almanızda mümkün. Eğer sıradan bir vatandaşsanız kabul edildiğinizde size istediğiniz sancağı seçmeniz için bir şans verilecek. Aynı zamanda kral'ın kararı ile bir köye derebey olarak atanacaksınız. -İpucu-Şunu bilin ki her zaman en düşük kâr'a sahip olan toprak size verilecektir. Daha da kötüsü, o köyün derebeyi daha önce kimse, sizinle negatif ilişkiye sahip olacak.

Bir oluşumdan çıkmak istediğinizde çözümü çok kolay, kral ile konusun ve ona oluşumdan çıkmak istediğiniz söyleyin, artık gidebilirsiniz. Fakat şunu bilin ki bir oluşumdan çıktığınızda o oluşum'un kralı ile aranızdaki ilişki düşecek, düşecek ilişki puanı yaklaşık olarak -20. Ayrıca size verilmiş tüm topraklar geri alınacak. Çapulcu olarak kaldınız yine. Hayat ne zor yav!

Oluşum Oluşturma
Bu yol oyundaki en zor yollardan biri, eğer bir kral'a karşı isyan çıkartacağımızı düşünürsek tabi ki. Bu yola başvurmanız için ben size 25 level üstü olmanızı ve liderlik özelliklerinizin tavan yapmış olmasını öneriyorum, aynı zamanda güçlü bir savaş grubunuzun olması lazım, genel olarak 80,000dinar da yeterli olacaktır; aksi takdirde yoldaki taşlara takılıp, tökezleyip tökezleyip duracaksınız en sonundada yere pis bir şekilde çakılacaksınız. Tabi az önce saydığım özellikler hile kullanmadan baya zor elde edilecek şeyler, ama hile kullanırsak oynamanın ne manası kalacak. Kısacası şu paragrafta şunu anlatmak istedim, bu yola başvurmak için oyunda bir yerlere gelmiş olmanız gerekiyor. Bir yerlere gelmek içinde ilk önce, kendi oluşumunuzu yaratmak yerine, bir oluşuma girin.

Herneyse, yukarıdaki özelliklere sahip olduğunuz zaman artık oluşum kurma yolunda bir adım atabilirsiniz. Kendinize hedef olarak (önerilen)bir şehir belirleyin veya bir kale. Bir şehir almanızı önermemin sebebi, eğer başlangıç olarak bir kale alırsanız, daha sonra bir şehir ele geçirdiğinizde o kaleyi kâr toprağı olarak bir dostunuza veremezsiniz. İlk kâr toprağı sizin imparatorluğunuzun kaynağıdır! Aslında bende kralın maiyetini başka bir şehre taşırsanız o kaleyi verebileceğimize inanıyorum fakat hiç denemedim. Aynı zamanda bu birşey değiştirmez, ben şehrin halen daha iyi bir seçenek olduğu konusunda ısrarcıyım. Ne zamandır büyük imparatorluklar dandik bir kale tarafından yönetiliyor? Daha resmii birşeyler söylemek gerekirse, kaleler bir köy verirken şehirler en az iki köy vermekte, en az!

Başlangıç için; düşman olarak belirlediğiniz kral'ın çiftçilerine, karavanlarına saldırmanız lazım, veya köyleri yağmalayabilir kral'a direk saldırabilirsiniz. Bu tarz kötü hareketler kralla aranızı bozacak, negatif ilişki verecektir. Ayrıca tehditkar davranışlarınız kral'ın mal varlığını tehlikeye sokacaktır. Başlangıçda bu yola başvurmanız için bir sürü gerekçe saymamın nedenine şimdi değineceğiz, bir kale veya şehir fethettiğiniz zaman, ve o kaleyi tamamiyle ele geçirdiğiniz zaman, kaybeden oluşum için ilk öncelik ele geçirilen kaleyi almak olacaktır. Eğer kaybeden oluşum kötü zamanlar geçirmiyorsa, gerçekten güçlüyse abaza bir şekilde sizin ele geçirdiğiniz kaleye gelecek ve var gücüyle size saldıracaktır. Kazandığınız bölgeyi bir hafta boyunca kuşatma altında tutacaklar, bir hafta dayanmanız gerekecek aynı zamanda bu olanlar sizin ve saldırdığınız tarafın arasındaki ilişki durumunu -40 azaltacak. Size şiddetle öneriyorum ki hedef aldığınız oluşum zaten zor bir durumda kalmış bir oluşum olsun, başka bir oluşum ile savaşta olan bir oluşum olsun ki kalenizi geri vermeyin.

Tamamdır, şimdi konunun biraz daha başına dönelim mesela toprağı ele geçirdiğiniz zamana. Size bir elçi/idareci seçmeniz için şans verilecek. Bu kişi bir dostunuz olabilir veya evliyseniz ve erkekseniz bu kişi eşiniz dahi olabilir. Bunlardan hiçbirini istemezseniz; dostlarınızı harcamakdan yana değilseniz, evli değilseniz veya bayansanız, şehrinizden/kalenizden öylesine bir vatandaş da atayabilirsiniz.

Şimdi gelelim zor kısma! Oluşumunuzu olduğu gibi yerinde tutmak için askerlere ihtiyacınız olacak. Ben kabaca her şehre 300 asker yerleştirmekten yanayım, ölmek için savaşa giden askerler kullanın ayrıca birkaç elit yapın ki defans yaparken sırtınızı kollayabileceğiniz askerleriniz olsun. Aynı zamanda ben kendime gezgin bir ordu da hazırlardım, kaçmak için, size saldıran bir kral'a saldırmak için veya kaçan birini kovalamak için. Şehirleriniz veya kalelerinizin önemine göre askerleri yerleştirin, saldırı alabilecek yerleri iyi hesaplayın. Her kaleye 300'er koymak yerine birinden 100 düşün diğerine 100 ekleyin böylece saldırı alabilecek kaleyi daha iyi korumuş olursunuz. Okçularınız her zaman piyadelerden az olsun, fazla okçular yanlışlıkla piyadelerinizi vurabiliyor. Paralı askerler çoğunlukta olsun, unutmayınki onların geçindirmeleri gereken aileleri var, bu savaşı kazanmak zorundalar.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eklememi istediğiniz eksik bir bilgi var ise söylemeniz yeterli. :smile:

*Bu rehber Warband Türkiye tarafından hazırlanmıştır.

Çok hoş olmuş. Oyunu RP yapmak için alanlara birebir. Tebrikler.

Back
Top Bottom