Lordların kendi halkını kesmesi

Users who are viewing this thread

PostalNikov

Knight
Geliştirebileceğinizi sanmıyorum ama yazayım;

A kültürüne ait bir toprağı ele geçirdiğimde köyleri de benim oluyor. Halk da hala A kültürüne mensup. Fakat savaşta olduğumuz düşman lordu 2 gün sonra bana zarar vermek için gelip ele geçirdiğim köyü yağmalıyor. Birader daha dün aldık köyü içerideki herkes senin kültürdaşın diyemiyoruz tabii. Neden? Çünkü düşünülmemiş. Çünkü oyunda ele geçirdiğin yeri asimile edemediğin için kültürü hep aynı kalıyor. Bir süre sonra bütün enayilerin kendi halkını kestiği bir ortama evriliyor. Şu normalde öyle göze batan bir şey ki. Kartopu falan halt yemiş yanında. Gerçeğe aykırı bir kere.

Çözüm;

Ele geçirilen topraklar hangi kültüre aitse, o kültürün lordları o ele geçirilen yere saldırmamalı. Oyunda yerleşim bölgelerini kültürünü belli bir sürede değiştirebilmeliyiz. Kendi kültürümüze geçirebilmeliyiz. Bunu yaptıktan sonra farklı kültürden bir lord tarafından yağmalanabilir.

Evet hemen aldığın köyün bir kaç dakika sonra eski lordu tarafından yağmalanması garip geliyor, ama bahsettiğin çözüm bana göre eksik. Hep mantık çerçevesinde öneriler sunuluyor ama devamında pek mantık gözükmüyor. Ele geçirdiğim köy belli süre sonra asimile olup benim kültürüme geçsin ondan sonra eski kültüründeki lordlar yağmalasın diyorsun evet mantıklı ama bu süreç boyunca o köy ve köyler bir nevi dokunulmaz olacak ve daha rahat gelir sağlayacak. Bu köy refahı şehir ve kalelere de yansıyacak. Ve gerçeğe aykırı olmaması için bu köylerin asimile olma süreleri de yıllar sürmeli. Bu da yıllarca bir kültür tarafından saldırı almayacak bir köy anlamına geliyor. Veya daha gerçekçi düşünelim o zaman köylerde de sadakat puanları olacak ve yeni aldığın köyde 0 sadakat puanı olacak. Bu puanları yükseltene kadar köy, eski krallığında ki lordlarına onlar ziyarete geldikçe dinar veya yiyecek gibi çeşitli erzağı destek veya haraç olarak verecek, bu sayede eski lordları onları yağmalamayacak. Ama sen ne zaman köy ile sadakatini yükseltir köyü kendine sadık yaparsan, köyün eski lordlarına haraç vermeyecek ve eski bağlı krallığındaki lordlar tarafından yağmalanacak.

Daha rahat gelir sağlamaması için kültür cezası gibi bir şey uygulanabilir. Bir köyün kültürü, bağlı olduğu lordun kültüründen farklıysa daha az üretir mesela. Daha az asker çıkarır gibi gibi. Diğer yaptığın öneriler de gayet mantıklı. Ne yazık ki oyun "herkese hitap etsin" bahanesi altında hiç düşünülmeyen şeylerle dolu.

Bence zaten yıllar almalı evet. Ama oyundaki yıl meselesi de ayrı bir tartışma konusu. Çocuğumuz yetişkin olana kadar haritanın yarısı bizim oluyor mesela. Oysa ki yıllar daha hızlı geçmeli ve bir varis seçmemizin önemi artmalı. Böylece asimilasyon mevzusunun da altı doldurulmuş olur. Önemsiz bir çiftçiyken nasıl olur da 2 sene içinde kral olabiliriz? Oysa daha çok klan bazlı bir ilerleme olmalı. Haritanın yarısını aldığımızda en azından çocuğumuzla oynuyor olalım bari.

Zaman konusu ayrı problem çünkü insan şey istiyor, bir krallık kurma hedefim var ama karakterim öldüğü zaman bu hedefi onun çocuğu devam ettirsin hatta o ölürse onun çocuğu devam ettirsin. Ancak dediğin gibi zaman yavaş akıyor, rpg unsurları olarak da şuan sadece savaş ve diplomasi ( :grin: ) olduğundan çocukları göremeden tek karakterle kısa sürede bitiriyorsun oyunu. Oyuna en iyi uyacak tüccarlık veya çeşitli zanaatkarlıklar gibi ögeler olmadığından oyunda fazla savaşıp ilerlemeyeyim bunlarla oyalanayım da diyemiyorsun. Warband-Bannerlord ilişkisiyle bakacak olursak ve gelecek dlc'lerin de bannerlord viking conquest, bannerlord napoleonic wars olacağını düşünürsek tek çıkış tam sürümden sonraki modlar.

Uzun zaman sonra oyunu oynadım. Ve bu konu en çok canımı sıkan noktalardan biri oldu. Bu yüzden konuyu hortlatma gereği hissettim.

Lordların kendi kültürüne ait olmasına rağmen kendi köylerini yağmalaması inanılmaz saçma kaçıyor. Zaten konuda yeterince detay verilmiş. Bakılacağına pek bir inancım yok ama belki bir umut konuyu öne taşıyalım.

Köy isyanı ile destekçi lord vs. görevi ile tatlanabilir bir konu çözüm aranıldığında seçenek çok zaten sıkıntı seçenek arayan yok.

Şehri ele geçirdiğinizde köyün de sizin elinize geçmesi olayı saçmalık bence. Köyler şu anki halinden daha çok milise sahip küçük yerleşkeler olabilirdi. Bu durumda köyü ele geçirdiğinizde, yapay zeka yağmalamak yerine yerleşkeyi geri alma çabası içine girerdi. Bu durum da beraberinde çok sorun getirir tabii ama bir fikir sonuçta.

Benim başıma şöyle bi olay gelmişti bundan komik bi olay duymadım bannerlord ile alakalı.

Back
Top Bottom