Lenovo G570 Wireless Özelliği Kayboldu

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Kral_faust

Grandmaster Knight
Selamlar, bugün bilgisayarım küçük bir sarsıntı geçirdi. Kendine reset attı. Geri açıldığında kablolu simgesi çıktı. Bağdaştırıcı kayboldu. Aygıt yöneticisinden de bulamıyorum. Sadece kablolu var. FN+F5 (Wireless tuşu)'e basınca sadece bluetooth simgesi çıkıyor. Sarsılmadan önce Wireless ve Bluetooth çıkıyordu. Yani kayboldu.

Birkaç bağdaştırıcı yükledim bunlardan biri Intel(R) PRO 100 Network Adapter Driver. Normalde bunu yükleyince zart diye düzelirdi şimdi bunu görmüyor.

Lenovo teknik servisinden bir şey indirdim. Wireless şeysi Intel'den. 138mb boyutlu. Henüz reboot etmedim bilgisayarı. Ondan önce Realtek Cisco Eap-Fast yüklemeye çalıştım. Yüklüyor mu içerde çay mı içiyor belli değil. Şimdi yükleniyor diyor son 40 dakikadır böyle.

Eğer yardımcı olacaksa ss gönderebilirim.

Yardımınız için teşekkür ederim.  :smile:

Çözümünü büyük ihtimalle biliyorum. Ama anlatmaya gelince tık yok maalesef.

Ağ bağlantılarım klasörüne girip karıştır biraz. Daha önce bu kadar büyük bir sorunla karşılaşmadım. Benzerleriyle çok karşılaştım ama.

Şu yüklediğim şeyleri aygıt olarak görse problem çözülecek fakat bunu aygıt olarak nasıl göstereceğim. (Aygıt yöneticisinde) Yaklaşık 3 tane yükleyebileceğim WiFi bağdaştırıcısı var. FN+F5'de sadece aygıt olarak bluetooth'u görüyor. Wireless'i görmüyor. Onu oraya nasıl aygıt olarak eklerim?

Acaba önce Lenovo'dan indirdiğim WiFi bağdaştırıcıyı sonra Intel'den indirdiğim bağdaştırıcıyı yüklemem işe yarar mı? Veyahut yüklediklerimi silip yeniden mi yüklemeliyim?

Yüklemesine yüklüyor da görmüyor cihaz.

Kral Faust said:
Şu yüklediğim şeyleri aygıt olarak görse problem çözülecek fakat bunu aygıt olarak nasıl göstereceğim. (Aygıt yöneticisinde) Yaklaşık 3 tane yükleyebileceğim WiFi bağdaştırıcısı var. FN+F5'de sadece aygıt olarak bluetooth'u görüyor. Wireless'i görmüyor. Onu oraya nasıl aygıt olarak eklerim?

Acaba önce Lenovo'dan indirdiğim WiFi bağdaştırıcıyı sonra Intel'den indirdiğim bağdaştırıcıyı yüklemem işe yarar mı? Veyahut yüklediklerimi silip yeniden mi yüklemeliyim?
Yüklediklerini sil. Sonra sırasıyla tekrar yükle. Bilgisayar reset atarken neler açıktı ? Olay anını filan görsem çözüm bulabilirim de şuan hiç bilgim yok.

Sildim ve yükledim. Halen kablolu. Reset atarken neler çıktı derken? Sarsılmanın etkisiyle kendini kapattı sonra yeniden açtı. Oturumu açtığımda WiFi simgesi yerine kablolu simgesi çıktı.

Komut dosyalarıyla bir şey yapabilir miyiz? Oradan aygıtı ekleyebilir miyiz veya?

Birde ek olarak Contoso'yu deneyim bari. Ama onları görmeyen bunuda görmez.

Kral Faust said:
Sildim ve yükledim. Halen kablolu. Reset atarken neler çıktı derken? Sarsılmanın etkisiyle kendini kapattı sonra yeniden açtı.

Komut dosyalarıyla bir şey yapabilir miyiz? Oradan aygıtı ekleyebilir miyiz veya?
Komut satırı demek istedin sanırım.
Ms-dos windows ayarlarıyla oynamak içindir. Buradaki sorun tamamen sürücülerden kaynaklı. Birine danışmam lazım ondan birşey çıkar belki. Bios veya sistem dosyalarından birine birşey olmasından şüpheleniyorum.

Şöyle bir şey buldum. Sorunum bununla aynı. Ama konuyu açan arkadaş sağolsun pek bir şey söylememiş. Belki bu bir işe yarayabilir.

Görmediğim için bilemiyorum. Benim modemimde çok sık sorun çıkarır ama bu tarz değil.

Önerilerim:
1. Modemi varsayılan ayarlara çevir.
2. Ağ ve paylaşım merkezine gir. Sol tarafdan Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirine tıkla oraya bak. Diğer yerleride kurcala.
3. Ağ klasörüne gir. Orayı kurcala.

Kurcalayacak bir şey olsa kurcalardım.

Modeme reset mi atayım? Pek alakası olduğunu sanmıyorum. Çünkü sürücüyle alakalı dediğin gibi.

Atheros AR8152 ethernet controller kullanıyorum. Kablolu için. Belki aynı türden sürücüyü görür. :/

Ehehe, ben .exe bekliyordum bir sürü dosya çıktı. Şimdi bu dosyaları nereye atmam gerekli?

Sarsıntı geçirmiş ve bu yazılan işlemleri birebir yaptıysan fazla uğraşmaya gerek yok bence. Donanımsal arızadır muhtemelen. Bende de aynı bilgisayar var bu arada, böyle bir şey başıma gelmedi.

Düzenleme:

O sürüsüyle dosyalar sürücüler için gibi. Aygıt yöneticisinden yükleyebilirsin.

Sorunu çözdüm daha doğrusu çözüldü; Önce kurduğum bütün sürücülerin kökünü kazıdım her şeyi yokettim. Sonra Lenovo teknik servisten wifi zırdavatlarını indirdim. Kurdum. Ardından Intel(R) PRO 100 Network Adapter Driver'ı kurdum. Çok büyük bir heyecanla açtım! Çalışmadı. (Bilgisayar:  xd ) Fakat ne yaparsam yapayım sürücüleri görmüyordu. FN+F5'te WiFi yoktu,kaybolmuştu. Olmadı yani. Bende güzelce sövüp kapattım bilgisayarı.

Bugün ağ kartı aklıma geldi, muhtemel olarak sarsıntıda zarar görmüş olabileceğini düşündüm. Eve geldim bilgisayarı açtım. (Normalden çok daha yavaş açıldı. Yani 1 dk harddisk çalışmadı,sonra açıldı.) Zart! Wifi çalışıyor. Sorunun kaynağını açıkçası pek anlayamadım. Sanırım o sarsıntıdan sonra cihazın kafası dağıldı (Kendine reboot attıktan sonra salakça işler yapıyor mesela Cpu'yu %80 çıkarıyordu.) ve yaklaşık 15 saat sonra kafasını toparladı. Sanırım reboottan kaynaklı baş dönmesi.

Çok teşekkür ederim sizlere. Buradan size sevgilerimle.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom