Laptop ekran parlaklığı sorunu

Users who are viewing this thread

lucylancer

Knight at Arms
laptopumun parlaklık ayarını bazen yapamıyorum. normalde 'fn' tuşuna basılı tutup f7ye basınca ışık azalır, pil seçeneklerine girip ekran parlaklığını azaltınca azalır yada fişi çekince azalır.

genelde bu 3 durum da işe yarıyor ama bazen ne yaparsam işe yaramıyor. ilk açtığımda sorun hiç olmuyor, çözmek için açıp kapamam gerekiyor ama bu da zahmetli bir iş kalıcı çözüm önerebilecek 1 kişi var mıdır?

(laptopum 24 saat çalışır, kullanmadığım da uyku moduna alırım ama neredeyse hiç kapatmam. 1-2 gün sonra bu sorun oluyor.)

Eğer ekran parlaklığı en azda ise hemen hemen her laptopda fiş çekildiğinde ve batarya ile çalışmaya başladığında ekran parlaklığı kendi kendine oynamaya başlar. Bir süre sonra durur.

benimkinde fişi takınca enerji azaldı diye azıcık azaltır. bence bunun sebebi yazılımda. format atsam gider ama kolay çözümünü arıyorum.

Format atsan filan gitmez. Bunun nedeni windows işletim sisteminin bilgisayarın fişi çekildiğinde elektrik tasarrufu için bazı işlemler yapmasıdır. Windows yüklü bir laptopda bu sorunla karşılaşmaktan daha doğal birşey olamaz.

luckylancer said:
(laptopum 24 saat çalışır, kullanmadığım da uyku moduna alırım ama neredeyse hiç kapatmam. 1-2 gün sonra bu sorun oluyor.)

Bu şekilde kullanırsan pilin zarar görür. Fişten çıkarınca ne kadar dayanıyor pilin?

3-4 saat dayanıyor ama pilinin ömrünü önemsemiyorum.

güç seçeneklerini kurcaladım ama hala ekran parlaklığı değişmiyor.

yeni bir bilgi daha: dotada gama ayarını da değiştiremiyorum. yani ekran parlaklığı tamamen değişmiyor. buna ne sebeb oluyorsa oyundakini bile engellemiş.

Back
Top Bottom