Kuzey Irak Tezkeresi

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Wuthrad

Grandmaster Knight
Önerge şu an TBMM'de oylanıyor. Mesud Barzani referandumdan vazgeçmezse Kuzey Irak topraklarına askeri müdahale yapılabilir. TSK'ya bağlı birlikler Şırnak-Hakkari hattına yerleşmeye devam ediyor. Tank ve zırhlı araçlar uzun zamandır zaten orada, sıfır noktasında 7 gündür yoğun bir şekilde tatbikat yapıyor. İran ve Rusya'nın yanında, Irak hükümeti de kurulacak herhangi bir devlete kesinlikle izin verilmeyeceğini açıkladı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Türkiye'nin 1926 Ankara Antlaşması'ndan kaynaklı yetkisini kullandığını söylemeye gerek yok.

Eğer Irak'ın toprak bütünlüğü bozulursa Türkiye'nin ve Birleşik Krallık'ın Irak'a askeri müdahale hakkı vardır.

WW3 olası değil gibi görünüyor ama çoğu devlet bu olaya müdahale ederiz diyor.

Müdahale edilmesi lazım, hayır daha doğrusu bu zorunlu bir durum.
Böyle bir şeye izin vermek önümüzdeki 100 yıl boyunca Türkiye'nin diğer devletler üzerinde güç kaydının zayıf görülmesi anlamına gelir.

İçime nedense kötü bir his geldi bu tezkere konusunda. Bakalım diğer devletlerin müdahalesi olacak mı kötü sonuçlara yol açabilir.

Ayrıca yeni bir politik olay gündeme geldiğinde direk onun konusunu açmaktan ziyade Siyasi & Gündem Tartışmaya yazsanıza daha iyi olur bence.

Ankara Anlaşması bir güvence gibi gösteriliyor ama İngiltere'nin ne denli yardım yapacağı meçhul tabi.

Barzani'nin yaptığı aptalca bir hevesten farksızdır. Açıkça intihardır. O coğrafyada heves edilen Kürdistan bir kere kurulur daha da kurulmaz. Stratejik olarak yaptığı hata kendisine ağır dönecektir. Irak hükümeti, yapılacak referanduma karşı çıkmakta. Eğer Kürdistan kurulur ve Türkiye müdahale ederse, NATO'nun da müdahale etmesi gerekir tabi Irak, Rusya, İran ve Suriye de bölgede dahil olacaktır. Belki bu vesile ile PKK'ya senelerdir yapılamayan askeri harekat kolaylaşır ya da PKK dağılma sürecine girer. Ama ben kesinlikle Barzani'nin aleyhine sonuçlanacağını düşünüyorum.

ABD'nin referandum karşıtlığını da K.Kore ile yaşadığı gerginliğe veriyorum. Küba Füze Krizi'nde olduğu gibi Türkiye'yi yine stratejik amaçla kullanacaktır. Yoksa kolay kolay ABD'nin, Türkiye'ye son günlerde alınan tavırların aksine samimiyet göstereceğini sanmıyorum.

Ankara Antlasmasi fln bos seyler. Zaten ustte alintilanan gibi bir madde yok, kimsenin de umrunda olmaz Ankara antlasmasi.

Ama Irak da kevgir gibi bir sey oldu zaten, o yuzden Irak'a mudahale oyle sorunlu bir sey olmaz artik. Ama askeri mudahale ne kadar gerekli olur bunlar zor sorular tabi. Yillardir Irak ustune yazmamis insanlarin laflarini kaale almayin bence.

Hakany said:
Eğer Kürdistan kurulur ve Türkiye müdahale ederse, NATO'nun da müdahale etmesi gerekir
Niye ? Antlaşmada böyle bir madde olduğunu bilmiyordum. NATO'nun, Türkiye'nin safında savaşa dahil olabilmesi için Kürt yönetiminin Türkiye'ye saldırması gerekiyor. Eğer savaş ilan eden taraf Türkiye olursa NATO yardım etmez. Ha Türkiye'nin yardıma ihtiyacı var mı ? Bence yok. İran ve Irak ile ortak hareket etmesi yeterli olur.

Son Excellence Monsieur Sly said:
Hakany said:
Eğer Kürdistan kurulur ve Türkiye müdahale ederse, NATO'nun da müdahale etmesi gerekir
Niye ? Antlaşmada böyle bir madde olduğunu bilmiyordum. NATO'nun, Türkiye'nin safında savaşa dahil olabilmesi için Kürt yönetiminin Türkiye'ye saldırması gerekiyor. Eğer savaş ilan eden taraf Türkiye olursa NATO yardım etmez. Ha Türkiye'nin yardıma ihtiyacı var mı ? Bence yok. İran ve Irak ile ortak hareket etmesi yeterli olur.
Bkz: 2011 Libya Askeri Müdahalesi.

Edit: Yani yardıma ihtiyaç meselesi değil artık bu, orası çok karışık. Rusya zaten doyumsuz bir devlet. Ben oraya müdahale etmeden duracağını sanmıyorum hele ki Suriye'de üs kurmuşken.

"Nato üyeleri herhangi bir dış güçten gelebilecek saldırıya karşı ortak savunma yapmaktadır."

Edit: 5. ve 6. Maddeyi soruyorsun sanırım?
Edit: Eğer referandum olursa PKK'nın Kürdistan'ın askeri uzantısı olacağı da resmileşecek. PKK'nın saldırıları, doğrudan devlete ilişkilendirilir.

-Afganistan Savaşı
-Libya Müdahalesi
-Bosna & Kosova Müdahalesi

Dediğim gibi Ankara Anlaşması ne denle bir güvence olur bilemiyorum. Bana da pek sağlam bir dayanak olarak gelmiyor. NATO'nun müdahalesi bir ihtimal tabi ama IŞİD'de göründüğü üzere tüm ülkelerin katılımı ile sonuçlanmayacaktır. Büyük ihtimalle göstermelik bir ABD-İngiltere bombardımanı ile sonuçların olası bir savaşta. Referandum ertelenir, şu yüzden yapılmalıdır tartışmaları ve Barzani'nin tavrı bir yana dururken çoktan oy kullanılmaya başlanılmış bile bazı kentlerde.

"Edit: Eğer referandum olursa PKK'nın Kürdistan'ın askeri uzantısı olacağı da resmileşecek. PKK'nın saldırıları, doğrudan devlete ilişkilendirilir."

Sana da balım.

Hakany said:
Son Excellence Monsieur Sly said:
Hakany said:
Bkz: 2011 Libya Askeri Müdahalesi.

Edit: Yani yardıma ihtiyaç meselesi değil artık bu, orası çok karışık. Rusya zaten doyumsuz bir devlet. Ben oraya müdahale etmeden duracağını sanmıyorum hele ki Suriye'de üs kurmuşken.
İşte ben de bunu diyorum ya. Türkiye dalarsa NATO da dalar diye bir şey yok. Birçok etmen var. Türkiye Rus uçağını düşürdüğünde niye herkes panik olmuştu hatırlayalım. Çünkü biz ateş açan taraftık onlar saldırıya uğrayan taraftı. Kim haklıydı o olayda onu tartışmıyorum bu arada.
Hakany said:
-Afganistan Savaşı
Misal bunda Afganistan, ABD'ye savaş ilan ettiğini alenen beyan etmişti, bunun neticesinde bütün birlik ortak harekat tertip etmişti. Herkes antlaşmaya sadık kalmıştı. Barzani bize saldıracak kadar salak değildir herhalde.

Dedim ya Barzani'nin yaptığı aptalca bir heves. Aslında bu referandum olursa bir bakıma Türkiye'nin işine de gelebilir; zira şu an Barzani'yi destekleyen yok. İleride kendisine destek bulursa Türkiye'nin olası bir savaşta işi daha da zora girebilir. Asıl sorun olası bir savaştan sonra o coğrafyadaki topraklar ne olacak? Irak'a bırakıldığında tekrar aynı tehlikenin yaşanmama güvencesini verebilecek mi?

Şunu da bırakayım da;

http://www.diken.com.tr/ilk-oy-cinden-kurdistan-referandumu-resmen-basladi/

Belki Hayır çıkar referandumdan.

Ankara Antlaşmasında müdahaleye yönelik madde var ancak buna gerek olmadığını düşünüyorum. Kuzey Irak'ın tek gecim kaynagı petrol. Onu da Türkiye üzerinden ihraç ediyor. Türkiye dışında etrafındaki herkesle düşman. Türkiye eğer cidden durdurmak istiyorsa yapması gereken tek şey vanayı çevirmek.

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom