Kuruluş "Osman"

Users who are viewing this thread

O yıllarda para kazanmak genellikle savaş ya da ticaret üzerinden mümkün oluyordu. Türkler paralı askerlik yapmalarıyla meşhurdur. Sen gerçekten Selçuk Bey'in İran'ın bir şehrine gidip 1 günde müslüman olduğuna inanıyor musun ya da en basitinden Alp Arslan'ın hristiyan dünyasını yıkmak istemesine ? Adam zaten arapların üzerine yürüyecekti, Bizans ayağına dolandı bizimki de ezdi geçti. Türklerin bütün derdi para. I.Selim'in Arabistan'a yaptığı sefer de buna dahil, kasayı doldurmak amaç.

Sen bu linkleri bi incele bakalım. Tam da bu televizyon dizisinin geçtiği döneme tarihli bir türkmen beyinin türbesi. Ertuğrul Gazi'nin sağ kolu diyebileceğimiz bir abimiz.

Okumaya vakti olmayanlar için birkaç resim bırakıyım.
saman14-743x1024.jpg
saman6.jpg
saman16.jpg

1 günde müslüman olduğuna inanıyor musun

buraya katılmakla beraber aynı mallığı bende yaptım. celal şengör fatih'in hristiyan olduğunu iddia ettiğinde biraz da araştırıp bende fatih'in gerçekten hristiyan olduğuna inanmıştım bir süre. ancak böyle değil. fatihte olsan sana acımazlar o zamanlar öyle zaman değil. bu konuda esg çok kafamı, ufkumu açtı.

Jeolog ama herbokoloji de master yapmış. Tamam istediği konu hakkında bildiklerini, yorumlarını konuşmasında bir beis yok ama sanki kendisinin uzmanlık alanıymış gibi konuşuyor. Yanıltıcı ve sinsi. Ya da kendisinin dediği gibi otistik.

Dizi hakkında görüşleriniz neler izleyen var mı hala? Ben Diriliş'i ilk bölümünden beri izleyen birisi olarak her şeyi aynı buluyorum :grin: Karakterler ve mekanlar değişiyor sadece. Yine de seviyorum ama.

Dizi hakkında görüşleriniz neler izleyen var mı hala? Ben Diriliş'i ilk bölümünden beri izleyen birisi olarak her şeyi aynı buluyorum :grin: Karakterler ve mekanlar değişiyor sadece. Yine de seviyorum ama.
Klasik Tarihsel drama şeklinde ilerliyo hala aynı yani. Yeni mekanlar çok yok bir iki tane var. Onun dışında dizi selçuklu dizisiyle rekabet halinde ilerler gibime geliyor. Selçuklu şu an için daha başarılı gidiyor ama orada da inanılmaz tarihsel yaş farklılıkları var. Yine de ikisini de seviyorum çünkü büyük prodüksiyon ve emek var.

Klasik Tarihsel drama şeklinde ilerliyo hala aynı yani. Yeni mekanlar çok yok bir iki tane var. Onun dışında dizi selçuklu dizisiyle rekabet halinde ilerler gibime geliyor. Selçuklu şu an için daha başarılı gidiyor ama orada da inanılmaz tarihsel yaş farklılıkları var. Yine de ikisini de seviyorum çünkü büyük prodüksiyon ve emek var.
Selçuklu'ya bakmıyorum zaman bulamıyorum o kadar. Osman'daki hava çok hoşuma gidiyor canlı dünyayı iyi yansıtmışlar bence. Üni sınavı bitsin de hem Diriliş'i hem de Selçuklu'yu bir baştan izleyeceğim inşallah :grin:

Selçuklu'ya bakmıyorum zaman bulamıyorum o kadar. Osman'daki hava çok hoşuma gidiyor canlı dünyayı iyi yansıtmışlar bence. Üni sınavı bitsin de hem Diriliş'i hem de Selçuklu'yu bir baştan izleyeceğim inşallah :grin:
Tavsiye ederim. Oradaki hava eminim daha iyi gelecektir diye düşünüyorum. Ama tarihsel açıdan bakarsan kafayı yersin :grin: :grin: Örnek vermek gerekirse Alparslan öldüğünde Melikşah tahta geçiyor. Dizi de tam burada başlıyor ve Melikşahın gayrimeşru bir çocuğu var adı Sencer. Sencer gerçek tarihte Melikşah öldüğünde 12 yaşında. Ama dizide 30 yaşındaki adama oynatmışlar. :grin: :grin:

Tavsiye ederim. Oradaki hava eminim daha iyi gelecektir diye düşünüyorum. Ama tarihsel açıdan bakarsan kafayı yersin :grin: :grin: Örnek vermek gerekirse Alparslan öldüğünde Melikşah tahta geçiyor. Dizi de tam burada başlıyor ve Melikşahın gayrimeşru bir çocuğu var adı Sencer. Sencer gerçek tarihte 7-8 yaşında Melikşah öldüğünde 12 yaşında. Ama dizide 30 yaşındaki adama oynatmışlar. :grin: :grin:
Tarihe çok kafayı takmıyorum Ertuğrul'un karısı öldüğünden beri :grin:. Sadece normal bir diziymiş gibi bakıyorum teşekkür ederim tavsiye için.

Tarihe çok kafayı takmıyorum Ertuğrul'un karısı öldüğünden beri :grin:. Sadece normal bir diziymiş gibi bakıyorum teşekkür ederim tavsiye için.
Keşke şöyle iki prodüksiyon birleşse de ortaya tarihi gerçeklikten çok kopmayan ama iki karakterin birbirine 30 dakka bakmadığı bir Netflix tarihsel dizi çıkarsalar. :grin:

Keşke şöyle iki prodüksiyon birleşse de ortaya tarihi gerçeklikten çok kopmayan ama iki karakterin birbirine 30 dakka bakmadığı bir Netflix tarihsel dizi çıkarsalar. :grin:
Süre kasıyorlar anca :grin: Reklamlar da çabası, Youtube'dan izlemek en temizi. Netflix düzeyinde bir diziyi becerebilirler mi bilemedim.

Back
Top Bottom