Kuşatma savaşlarında ne yapmak gerekiyor?

Users who are viewing this thread

AslanAmca

Recruit
Başlıkta da belirttiğim gibi gerek savunma gerekse saldırı olsun, kuşatma savaşlarını nasıl oynamak gerekiyor? Özellikle taktik olarak soruyorum.

Yapay zeka o kadar kötü ki, ne saldırı da istediğimi yapıyorlar ne savunmada. Takılmalar, boş boş beklemeler, merdivenin olduğu yere kadar gidip hiçbir şey yapmadan beklemeler... Savunma yaparken adamlar bir yerden içeri giriyor, bizimkilere vurmadan başka bir yere gidiyorlar, bizimkiler de bu adamlar kim diye bakmadan sağa sola bakmaya devam ediyor.

Kuşatma silahları, yapay zeka savunma yaparken biraz adam öldürürmek dışında başka birşeye yaradığını görmedim. Savunan taraf ben isem onu da yapmıyorlar.

En azından idare edebilecek bir kuşatma savaşı yaşamanın yolu nedir?

Ben şahsen eğer saldırıyorsam ve karşıya göre sayımız fazla ise karşı tarafın sayısı maksimum 200se koçbaşı ve 2 kuşatma merdiveni yapıp öyle saldırıyorum. Merdivenden çok verim alamıyorsun fakat karşıdaki mancınık onlara nişan alsın diye onları yapıyorum. Böylece kapıyı kırıp girdiğimde fazla kayıp vermeden alabiliyorum. Eğer karşıya göre sayınız gerçekten çok fazlaysa direkt saldırabilirsin, savaşta askerlerine beklemelerini söyleyip okçularını surların önüne çekip surları temizlemeye çalışabilirsin. Eğer sayınız aşağı yukarı eşit ya da onlar sizden fazlaysa 4 trebüşe yapıp surları yıkman gerekebilir. Surları yıktığın zaman askerlerin karşıya göre iyiyse zaten kazanıyorsun. Savunması ise en kolayı. 500'e 2000 savaş kazandığımı hatırlıyorum(gerçi crash vermişti :grin:). Kuşatma aletlerini biz seçemiyoruz savunmada, neden anlamış değilim. Eğer yapay zeka mancınık yapar ise hemen karşı koçbaşıyı indirmen gerek. Kuşatma silahlarının önemi var aslında, yani belki çok değil ama gidişatı etkileyebiliyorlar az çok. Koçbaşı kırıldığı zaman merdivenden gelmek zorunda kalıyorlar ve teker teker iniyorlar. Eğer tam kapatamamışlarsa merdiveni sen emir verebilirsin. Ben bu şekilde 1 tane kuşatma kaybetmedim.

eğer ordunuz büyükse mancınıklar inşaa edip envanterinizde bekletin. 4 mancınık olduğunda hepsini devreye sokup şehre/kaleye hasar vermeye çalışın. Eğer en az 1 duvar yıkmayı başarırsanız direkt savaşa başlayın ve savaş taktik ekranında mancınıkları devre dışı bırakın. Kârdan çok zarara sokacaktır çünkü sizi. Ardından askerlerinizi göçüklerden saldırmaları için emir verin. Bu sayede kuşatmalar bile meydan savaşları gibi olacak ve kolaylıkla rakibi yeneceksiniz. Bunun tek kötü yanı ise başka bir ordunun bombardıman esnasında gelip sizi zayıflatması ihtimali.

Ben şahsen eğer saldırıyorsam ve karşıya göre sayımız fazla ise karşı tarafın sayısı maksimum 200se koçbaşı ve 2 kuşatma merdiveni yapıp öyle saldırıyorum. Merdivenden çok verim alamıyorsun fakat karşıdaki mancınık onlara nişan alsın diye onları yapıyorum. Böylece kapıyı kırıp girdiğimde fazla kayıp vermeden alabiliyorum. Eğer karşıya göre sayınız gerçekten çok fazlaysa direkt saldırabilirsin, savaşta askerlerine beklemelerini söyleyip okçularını surların önüne çekip surları temizlemeye çalışabilirsin. Eğer sayınız aşağı yukarı eşit ya da onlar sizden fazlaysa 4 trebüşe yapıp surları yıkman gerekebilir. Surları yıktığın zaman askerlerin karşıya göre iyiyse zaten kazanıyorsun. Savunması ise en kolayı. 500'e 2000 savaş kazandığımı hatırlıyorum(gerçi crash vermişti :grin:). Kuşatma aletlerini biz seçemiyoruz savunmada, neden anlamış değilim. Eğer yapay zeka mancınık yapar ise hemen karşı koçbaşıyı indirmen gerek. Kuşatma silahlarının önemi var aslında, yani belki çok değil ama gidişatı etkileyebiliyorlar az çok. Koçbaşı kırıldığı zaman merdivenden gelmek zorunda kalıyorlar ve teker teker iniyorlar. Eğer tam kapatamamışlarsa merdiveni sen emir verebilirsin. Ben bu şekilde 1 tane kuşatma kaybetmedim.
Yeni sürümlerde henüz kuşatma savunması yapmadım ama eski sürümlerde doğru düzgün savunma yapılmıyordu. 1-2 gündür 1.6.0 oynuyorum. Savunan değil saldıran taraftayım hep. Surlardaki okçular aval aval bakıyor. Burçların içine pusup bekleyenler. Alakasız pozisyonlarda öbek öbek duranlar. Bir tek merdiven ve kule önünde duranlar çıkanlara vurabiliyor. Başka bir şey de yaptıkları yok. Warbandda ben 300e 1000 falan çok rahat alırdım. Burda yapamıyorum. Kaliteli askerin önemi de olmuyor zeka olmayınca. Saldırırkende aynı sıkıntı savunurkende. Hurra körebe oynuyoruz sanki. Dan dun bir şeyler oluyor. Saldırmak bence kolay çünkü merdiven + koçbaşı + kule koyunca zaten savunma sapıtıyor. Her pozisyona askerleri dağıtıyor. Hiçbir yeri tutamıyorlar. Savunmanın bi kısmı ordan oraya koşuyor çünkü. Duvar kırarsan daha şenlik. Savunma pozisyonu sayısını ne kadar arttırırsan savunan yapay zeka o kadar sapıtıyor.

Kaliteli askerin önemi de olmuyor zeka olmayınca.
Oyunda tecrübe = malzeme

Yani eğitim görmüş savaş görmüş 2 - 3 kademe atlamış asker ile köyden gelmiş elinde sopa olan asker aynı yapay zeka tarafından kontrol ediliyor. Hali ile seviye atlayan askerin dövüş becerileri değil dövüş ekipmanları değişiyor. Statlarda artış var ancak 1v1 harici hiçbir işe yaramıyor.
Bir başka deyiş ile 500 adet acemi asker (1. Seviye/Tier 1) 250 adet kıdemli askeri (4. Seviye/Tier 4) askeri parça pinçik edebiliyor. Çünkü askerler aynı zeka tarafından yönetiliyor, aynı hareketleri yapıyorlar. 1 e 1 dövüşte malzemesi ve yetenekleri fazla olan indiriyor ancak iş toplu savaşa dönüştüğünde zırh silah ya da yetenek hiç bir işe yaramıyor. Tüm askerler birbirine sürekli vurma derdinde ölüp ölmemek hiç birinin umrunda değil...

Taktik zaten hiç çalışmayan bir mevzu. Piyadeleri kalkan duvarına getiriyorum, arkasına okçuları dizip düşmanı bekliyorum ya da yavaş yavaş bu düzende ilerliyorum hücuma çıkacağım, atlıları kendimi takibe alıyorum tam savaş kızışıyor atlıları düşman okçusunun arkasına getiriyorum hücum diyorum okçuların içinden geçip piyadelerin harp ettiği alana dalıyorlar :sad: ya da piyadenin harp alanına dalacağım tam gaz koşarken hücum emri veriyorum girsek savaşı alacağız bi bakıyorum 50 atlıdan 5 tanesi benle gelmiş ötekiler düşman atlısına girişmiş :sad: okçularım mal mal bakıyor benim piyadeleri vurmamak için savaş alanına ok atmıyor. Düşman atlısı var bi 80 tane felen benim 40 atlımı kesmekle meşgul neler yapıyorum o alanı oklasınlar diye atış kesiyorum açıyorum yerlerini değiştiriyorum açılarını değiştiriyorum yok... zaten herkes elinde kılıç sürekli sallama derdinde 500 x 500 savaş 8-10 dk da bitiyor, harp süresi 3 dk... sadece 1 hamle yapabilecek süren var !

Düşman desen zaten hep aynı taktik atlı okçu varsa önden yolluyor oklayıp geri çekiyor piyadeler savaşırken atlısını okçuma daldırabiliyor. Bizim yapamadığımız şeyleri yapabiliyor her zaman aynı şeyi yapmaya odaklanmış sabit yaptığı komut ile.

Ben nüfuz harcıyorum, ordu kuruyorum ve bütünlük kurabilmek içi hergün tekrar nüfuz ve yiyecek harcıyorum sonra 5 tane tek tek gezen düşmana yaklaşıp savaşa giriyorum aaa bi bakıyorum karşımda da aynı benim gibi düzenli hepsi aynı anda aynı yerde atlısı okçusu sanki birlikte yürüyen bir orduymuş gibi düzen almış benim hücumumu bekliyor. Bu ne saçmalıktır hepsi farklı noktalarda farklı zamanlarda savaş alanına dahil olmalı ve teker teker yutmalıyım onları

Kuşatma savaşları için tüm olayı çok güzel şekilde anlatmışsın zaten. Askerler sanki düşman anında spawn olmuş gibi ahvallıyorlar

Last edited:
Tüm askerler birbirine sürekli vurma derdinde ölüp ölmemek hiç birinin umrunda değil...
Benim oyun zevkimi en çok baltalayan olay bu, çözülebilir mi bilmiyorum. Göğüs göğüse çarpışmak diye bir tabir var ama zannedersem bu tabir göğüsler birbirine temas edecek anlamına gelmiyor. Hamle için araya bir mesafe koymak gerek. 1vs1 de tamam ama karşı grubun sayısı artınca sanki elimizde silah yok da yumruk yumruğa dövüşüyormuşuz gibi yakama yapışıyorlar. Hileyi açıp darbelere biraz dayanabilirsem, etrafımı saran insanlara vurabilmemin tek yoklu zıplayıp havadan vurmak.. ?

Benim oyun zevkimi en çok baltalayan olay bu, çözülebilir mi bilmiyorum. Göğüs göğüse çarpışmak diye bir tabir var ama zannedersem bu tabir göğüsler birbirine temas edecek anlamına gelmiyor. Hamle için araya bir mesafe koymak gerek. 1vs1 de tamam ama karşı grubun sayısı artınca sanki elimizde silah yok da yumruk yumruğa dövüşüyormuşuz gibi yakama yapışıyorlar. Hileyi açıp darbelere biraz dayanabilirsem, etrafımı saran insanlara vurabilmemin tek yoklu zıplayıp havadan vurmak.. ?
Dolayısı ile ölen ölüyor kalan kazanıyor savaş 3 dk da bitiyor ne taktik ne hamle hiçbirşey olmuyor.
3 kişi merdivenden çıkmış tamam başka kimse yokken 30 kişi çöksün tepesine nefes aldırmasın ama 20 30 kişi çıkmış ya da meydan savaşında 200 piyade önünde yav bi kalkanı kaldır, kendine nefes alıp hamle yapacak alan bırak? YOK...

Back
Top Bottom