Krallıkların en iyilerini tartışma konusu

Users who are viewing this thread

Saçma ya, onu yedikten sonra bu kadar hata da fazla diyip oyunu silmiştim, sonra tekrar indirdim :smile:
Saçma değil bence yoksa ciriti neden kullanmak istesin ki insanlar hem sayısı az oluyor hem kullanması zor menzili kısa bir de hasarı az olsa mantıksız olur kimsenin tercihi olmaz. Zaten gerçekçi olan da bu koskoca mızrak giriyor vücuduna okla falan kıyaslanamaz yani. Sırf bütün slotlara cirit koyarak oynayanlar var. Ölüm animasyonları çok iyi çünkü adam iki seksen uzanıyor havada uçtuktan sonra :grin: Bence tek dengesiz olan yakın dövüş mızraklar. Resmen sadece atlıları püskürtmek veya atlılarla kullanılmak amacıyla yapılmış. Yakın dövüşe girdiğinizde vuruş yapabilseniz dahi 10-20 hasar anca veriyor. Aşil gibi yukarıdan sağdan çekip sola vuruyorum habire onun tekniği de o. Ama yine de sonuç kötü yani az vuruyor. 40-50 falan vursa iyi de kılıç gibi.

Saçma değil bence yoksa ciriti neden kullanmak istesin ki insanlar hem sayısı az oluyor hem kullanması zor menzili kısa bir de hasarı az olsa mantıksız olur kimsenin tercihi olmaz. Zaten gerçekçi olan da bu koskoca mızrak giriyor vücuduna okla falan kıyaslanamaz yani. Sırf bütün slotlara cirit koyarak oynayanlar var. Ölüm animasyonları çok iyi çünkü adam iki seksen uzanıyor havada uçtuktan sonra :grin: Bence tek dengesiz olan yakın dövüş mızraklar. Resmen sadece atlıları püskürtmek veya atlılarla kullanılmak amacıyla yapılmış. Yakın dövüşe girdiğinizde vuruş yapabilseniz dahi 10-20 hasar anca veriyor. Aşil gibi yukarıdan sağdan çekip sola vuruyorum habire onun tekniği de o. Ama yine de sonuç kötü yani az vuruyor. 40-50 falan vursa iyi de kılıç gibi.
Çapulcunun birinden 7k'lık kaskla tek yiyeceksem, bu kaskın ne anlamı var ki? Ayrıca menzili kısa filan değil, kale kuşatmasında elemanlar daha adım atmadan füze atar gibi mızrak atıyorlar :smile:

Tek El Piyade: Sturgia > Vlandia > Empire
Çift El Piyade: Aserai > Sturgia > Battania
Zırhlı Piyade: Vlandia > Empire > Battania
Ciritli Piyade: Battania > Khuzait > Empire
Mızraklı Piyade: Empire > Vlandia > Khuzait
Süvari: Aserai > Empire > Vlandia
Zırhlı Süvari: Vlandia > Khuzait > Sturgia
Okçu: Battania > Aserai > Empire
Atlı Okçu: Khuzait > Empire > Sturgia

Favorim Vlandia, tek eksisi okçularının arbalet kullanıyor olması.

Şöyle bir ekleme yapayım, oyunda seviye 6 ya çıkabilen tek okçu battanyada fian kahramanı okçusudur. Tek seviye 6 ya o çıkar. çift elli silahı ve zırhıda seviye 6 ya çıkabildiği için muadillerinden üstündür. Tek eksisi vardır. Kalkanı olmaması.

Şöyle bir ekleme yapayım, oyunda seviye 6 ya çıkabilen tek okçu battanyada fian kahramanı okçusudur. Tek seviye 6 ya o çıkar. çift elli silahı ve zırhıda seviye 6 ya çıkabildiği için muadillerinden üstündür. Tek eksisi vardır. Kalkanı olmaması.
Aserai'nin süvarisinden ben pek birşey anlamadım. Hem çok az çıkıyor köylerden hem de empire yada khuzait gibi yüksek charge bonuslu değiller. 1. sıraya koymuşsun ama bence pek bir işe yaramıyorlar.

Onu yazan o arkadaş değil benim. Ve bahsettiğim süvariler zırhsız süvariler yani bedeviler zırhlılar değil. Zırhlı sınıfını o yüzden ayırdım tekrar bakınca farkedersin. @UgurDis

WouLinX Kusura bakma fark etmemişim. Sırf memlükler Türk diye aseray oynuyorum. Hiç hoşuma gitmedi atlıları o yüzden yazmak istemiştim.

WouLinX Kusura bakma fark etmemişim. Sırf memlükler Türk diye aseray oynuyorum. Hiç hoşuma gitmedi atlıları o yüzden yazmak istemiştim.
Memlüklerin hepsi Türk değildi ki sadece belli bir dönemde yöneticilerin soyu Türk'tü. Halk yine Arap'tı yani. Askerler de arap o yüzden. Aseray'ları Arap ve Berberi kültürünü yansıtması için koymuşlar zaten Türklük istiyorsan Khuzait'lere bakacaksın. Onlar da Türk ve Moğol karışımı. Oyundaki milletlerin hiçbiri gerçek hayattaki tek bir milleti temsil etmiyor zaten. Sturgia da İskandinav ve Slav temsil ediyor.

Last edited:
Memlüklerin hepsi Türk değildi ki sadece belli bir dönemde yöneticilerin soyu Türk'tü. Halk yine Arap'tı yani. Askerler de arap o yüzden. Aseray'ları Arap ve Berberi kültürünü yansıtması için koymuşlar zaten Türklük istiyorsan Khuzait'lere bakacaksın. Onlar da Türk ve Moğol karışımı. Oyundaki milletlerin hiçbiri gerçek hayattaki tek bir milleti temsil etmiyor zaten. Sturgia da İskandinav ve Slav temsil ediyor.
Demek istediğim memlük devleti değil. Memlük askerleri idi. İslam devletlerinde memlük askerlerinin çoğunluğunu türkler oluşturmaktaydı. Zaman içerisinde seninde dediğin gibi devleti ele geçirmişlerdir.

Güzel bir yazı buldum. Burada paylaşmayı uygun buldum. Önceden paylaşıldı mı haberim yok. Oyunun başında liderlik yeteneğini artırmak çok sıkıntı. İlla bir krallığa girmek lazım ki onu da ben istemiyorum.

1- Piyadeler
Bir piyade birliğinden bekleyeceğiniz şeyler çok karmaşık değildir: Ya düşmanın arasına girip gördüğü herkesi parçalasın, ya da sağlam bir hat oluşturup süvari ve okçuların işlerini yapmasını sağlasın. İki işi de muhteşem yapan birlikler Sturgia‘da bulunuyor. Sturgian Ulfhednar birlikleri dev baltaları ile düşmanı ot gibi biçerken Sturgian Veteran Warrior birlikleri geniş kalkanları ve sağlam zırhlarıyla kaliteli bir hat oluşturuyor. Soylu olmamaları ve temel birlikten yetiştirilebilmeleri açısından ulaşımın da kolay olduğu Sturgia birliklerine mutlaka bakmanızı öneriyorum.

Haritanın kuzeyine çeşitli sebeplerden dolayı gidemiyorsanız İmparatorluk topraklarında bulabileceğiniz en iyi birlik ise Imperial Legionary kesinlikle. 5 kişiye yetecek zırhı tek başına giyen bu aslanlar orta çağda tank olsa nasıl olurdu sorusunun cevabı niteliğinde birlikler. Düşman hattını kırarak geçen, savunurken duvar gibi duran lejyonerler de mutlaka bakılması gereken ünitelerden biri.

Ben doğudan gelen bir at beyiyim, bana toprağımdan birlik öner diyorsanız tek seçeneğiniz Khuzait Darkhan birlikleri. Kalkanlarının ufaklığından dolayı okçulara karşı biraz zayıf olsalar da bu ağır zırhlı birlikler tam bir ölüm makinesi.

2- Okçular

Battanian Fian birlikleri oyundaki elfler desek kesinlikle yanlış olmaz. Oyundaki okçuluk yeteneği en yüksek olan birlik Battanian Fian Champion, kullandığı uzun yay ve üstün yeteneği ile karşısına çıkan her şeyi delik deşik ediyor. Sadece iyi atışı açısından avantajlı değil bu birlik, ayrıca uzun yay kullanmasından dolayı mezil olarak da oyundaki tüm okçulardan daha uzağa vurabiliyor. Aynı zamanda kaliteli zırh ve iki elli silah kullanma yeteneğine sahip olan Fianlar düşman yakına girince de gayet kendilerini savunabiliyor. “E nerde bunun sıkıntısı, her şey harika olacak değil ya” dediğinizi duyar gibiyim, hemen cevaplayayım: Fianlar sadece soylu ailelerden yetişiyor. Bu durum da Fian biriktirmeyi inanılmaz zorlaştırıyor.

İlgini Çekebileceğini Düşündük: Windows 10 Dosya İsmi Kısıtlamasından Nasıl Kurtulabilirsiniz?
Eğer disiplinci yeteneğine sahipseniz haritada gezen Forest Banditleri avlamanızı kesinlikle öneriyorum, bu banditler de soylu ve batanyalı olarak geçtiği için seviye atlamaları durumunda Fian’a dönüşüyorlar.

Haritada haydut, soylu kovalayacak vaktim yok diyorsanız hemen diğer seçenekleri de değerlendirelim. İmparatorluktaki Uzman Okçular 130 okçuluk yeteneği(Battanian Fian Championlarınki 280) ve inanılmaz ağır zırhı ile yine gayet iyi bir okçu çizgisi oluşturabilirsiniz.

İmparatorluk’un bir diğer iyi okçu birliği ise Imperial Crossbowman birlikleri. Dev kalkanları ve iyi zırhlarıyla kuşatmalarda surlardaki düşmanları rahat avlayan bu birlikler eğer bol bol kuşatma yapıyorsanız mutlaka partinizde bulunmalı.

3- Atlılar

Oyunda silah kullanma ve binicilik yeteneği birebir aynı olan üç tane muhteşem atlı birlik var. Imperial Elite Cataphract birliği ağır zırhı ve görece kolay yetiştirilebilmesi açısından en iyi atlı birlik. Hasar almadığı gibi inanılmaz iyi mızrak kullanma yeteneğiyle düşman ordusunu dağıtan bu birlik, Fransız stili ağır zırhlı, yetenekli ve düşük sayılarda savaş kazanacak bir ordu kurmak istiyorsanız göz bebeğiniz olabilecek nitelikte.

Alternatiflerine bakacak olursak parlayan diğer iki birlikten biri Sturgian Druzhinnik Champion, gerçek hayattaki Boyarlara benzer bir yapıya sahip. Cataphracta nazaran daha hafif bir zırhı olan bu birliğin artısı kendisini oklara karşı koruyabilecek dev bir kalkan taşıması. Silah kullanma ve binicilik yeteneği ilk cümlede de belirttiğim gibi Cataphract ile birebir aynı olan Druzhinnik’in en büyük eksisi ise soylu bir birlik olmasından dolayı az bulunması.

İlgini Çekebileceğini Düşündük: Minecraft Dungeons Hakkında Her Şey!
Üçüncü ve son alternatifimiz ise Vlandian Banner Knight, bu birlik Cataphract’ın kolay bulunabilirliğini ve Druzhinnik’in orta ağırlıktaki zırhını harmanlayan bir ara güç kıvamında. Kalkanının olmaması ise diğer alternatiflerine nazaran daha kırılgan bir yapıda olmasına sebep veriyor. Öte yandan zırhının daha hafif olması daha hızlı olmasını sağlıyor.

4- Atlı Okçular

Sadece atlı okçu değil aynı zamanda oyunun açık ara en iyi birimi Khuzait Khan’s Guard tam anlamıyla bir canavar. Bu adamlar Battanian Fian birlikleri kadar iyi ok atıyor, Imperial Cataphractlar kadar ağır zırhlı ve yine Imperial Cataphractlar kadar iyi silah kullanıp at biniyor.

Calradia’nın en tehlikeli askeri olan Khuzait Khan’s Guard’ı ne kadar övsek az ama soylu olmalarından dolayı bulmak epey zor. O yüzden onların küçük kardeşini hemen alternatif olarak sunalım: Khuzait Ağır Atlı Okçusu. Abisinin bir model altı olan bu birlik ölümcüllük olarak yine de çok etkileyici bir konumda ve epey kuvvetli.

Hafif zırhlı, çabuk vur-kaç taktikleri için ise Aserai Atlı Okçu birlikleri de gayet kullanışlı fakat çabuk desteklenmezlerse düşmanın etrafında 2-3 tur attıktan sonra düşmeye başlıyorlar.

İmparatorluk, Kuzait ve Batanya ile oynama şansı buldum ve favorim batanya oldu.

Atları yok -leş yani- ama düşmanların atlarını yok edip durumu kendi lehine çevirebiliyorlar mızrakçılar ve legolas okçuları sayesinde

Oyunda kale&şehir alamadığın sürece ilerleyemezsin, kuşatma konusunda İmparatorluk ve Batanya başa baş gider ve savunmada okçularının bariz üstünlüğünden dolayı Batanya kazanır.

Coğrafi konumu harika. Vlandiya'ya savaş ilan edip batıya doğru genişledikçe haritadaki konumunuz inanılmaz rahat bir hal alıyor.

Arazilerinizde gezen çoğu düşmanı çok rahat üzebilirsiniz çünkü dağlık engebeli ve ormanlarla kaplı bir yerdesiniz ve okçularınız çok rahat edecek.

Cidacıları ve çift elli manyakları inanılmaz hasarlar çıkarabiliyor. Okçuları bile çift el taşıyor bu adamların, öyle insanlar.

Çift elli ve cidacıları okçuları korumak için yerleştirip piyadelerinizle tanklarken okçuların mermi gibi ateş etmesini izlemek...

Batanya için verebileceğim tek eksi, savaşın başında birliklerinizi olabildiğince çabuk yerleştirmelisiniz yoksa çok ağır kayıplar verebilirsiniz. Düşman atlarla chargelarken siz hala okçuları koyacak bi yer arıyosanız geri çekilin ve hayatınızı kurtarın.

Sıcak çatışma dışında yani genişleme olarak Güney İmparatorluk fazla iyi sanki. Batı ve Kuzey ise bir o kadar kötü. 4 yada 5. karakterim şu anki ve hepsinde de Batı ile Kuzey erkenden yıkıldı. Şimdi ikisinin de tek tük asili 0 kişilik birliklerle oradan oraya sürükleniyor. Güney ise adeta blitzkrieg yapıyor şu an. 1 saat öncesinde ardı ardına kale atama oylamaları geldi ve yetişemedim bile. Ben yetişene kadar Sturgiya haritadan silinmiş, Vlandiya ise fena halde hırpalanmıştı.

Kuzait dışında kültür ve krallık ile oynamadım henüz. Beta çıktığından itibaren beta oynuyorum. Güncelleme geldikçe yeni oyuna başlıyorum.

Single player oyunda her zaman Sturgiya topraklarının büyük kısmını kaybedip güçsüz düşüyor. Şimdiye kadar hiç Sturgiyanın haritada yayıldığını görmedim. Sefer oyununda hep yenilen taraf Sturgiya.

Ezilmelerinden dolayı sempati duymaya başladım, bir sonraki oyuna Sturgiya'yı seçeceğim.

Meydan muharebeletindr kuzait atlı okçuları + imparatorluk süvarileri çok iş görüyor. Warbanddaki nord kahramanı gibi oan sturgiya piyadeleride meydanda büyük bir stratejik üstünlük. Kuşatmalarda okçuların pek bir iş yapamadığını acı bir şekilde tecrübe ettim o yüzden piyadelere ağırlık vermek cüzi miktarda süvariye ve atlı okçuya sahip olmak hem meydan muharebelerinde hemde kale kuşatmalarında çok işe yarıyor.

Back
Top Bottom