Krallıkların en iyilerini tartışma konusu

Users who are viewing this thread

Kiron

Archivist
Global Moderator
Bu konu altında krallıkların hangi özellikleri en iyisidir veya en kötüsüdür tartışabilirsiniz. Bu konu hakkında yeni başlık açılmasına izin verilmeyecektir.
Örn:
+ Vlandia zırhı dolayısıyla en güçlü piyade birimine sahiptir!
- Empire, lejyonerleri ile Vlandia piyadelerini sağ bırakmaz.

Aserai cesur ve de akıllı yöneticileriyle diğer tüm krallıklara diz çöktürecek güçtedir.
Çetin muhafızları ile de tanınan Aserai diyarı ilk bakışta sadece bir çölden ibaret gözükse de zengin petrol yataklarına sahiptir.
Zamanla bu değerli kaynakların farkına varmış olan düşmanlarıyla girişeceği savaşlar için ordusunu toparlamakta kararlı ve avantajlı olan Aserai için önemli olaylar çok yakında(yarın) başlayacaktır.

En iyi krallık:
  • Vlandia (bazı süvari ve Piyade açısından güçlü)
  • Empire (Lejyonerler)
  • Sturgia (Hızlı ve Seri Piyade birimine sahip)
  • Khuzait (Atlı okçu ve okçu bakımından ileri bir ulus)
Favorilerim:
  • Empire'da Lejyoner, Vlandia'da Sergeant ve Vanguard, Sturgia'da Huskarl

Hem gerçeğe hem de oyuna göre İmparatorluğa son darbeyi Khuzait ile Vlandia vuracak. Ancak oyun başı Sturgia da sorun çıkacaktır. Bana göre Battania sürekli yenilerek yeni Svadyamız olacaktır. :grin:

Vaegir gibi oynaması keyifli/dengeli bir faction var mı belli değil daha. Varsa o yoksa Khuzait derim. Multide atlılar opken singleda pek değişeceğini sanmıyorum.

Bu konu da zaman kapsülü gibi yıllar sonra dönüp bakarım.

Tek El Piyade: Sturgia > Vlandia > Empire
Çift El Piyade: Aserai > Sturgia > Battania
Zırhlı Piyade: Vlandia > Empire > Battania
Ciritli Piyade: Battania > Khuzait > Empire
Mızraklı Piyade: Empire > Vlandia > Khuzait
Süvari: Aserai > Empire > Vlandia
Zırhlı Süvari: Vlandia > Khuzait > Sturgia
Okçu: Battania > Aserai > Empire
Atlı Okçu: Khuzait > Empire > Sturgia

Favorim Vlandia, tek eksisi okçularının arbalet kullanıyor olması.

Şu anki Campaing'imde Battaina Vlandia ve Sturgia'yı yuttu adeta. Nasıl oldu anlamadım ama herkesi tokatlayıp geçiyor bakalım. Pagan ordusu boş değilmiş demek.

Niye herkes kendi oyununun gidişatını yazıyor. Burada en iyilerini tartışıyoruz. Stratejileri, izledikleri yollar, diplomasi her gameplayde farklı olacaktır tabiki de. Bunu yazmanın bir faydası yok. Askerleri bakımından, kaleleri bakımından, mimarisi bakımdan vesaire karşılaştırmanız gerekiyor. Örnek olarak askerlerle başladık ama ben oynadığım kadarıyla İmparatorluk'un mimarisini ve Aseray'ların kalelerini çok beğendim. Askerlerin görünüşleri olarak Kuzaitler, Aseraylar ve Battanyalılar çok hoşuma gitti. Yerleşke olarak da çöl savaşları yüzünden Aseraylar çok güzel. Karlı ortamları ve ormanlarda savaşmak güzel ama en çok beğendiğim çölde savaşmak oldu. Çölde atlılarla tozu dumana katarak savaşmak gibisi yok :smile:

aga şu kuzaitlerle vlandia yı nerfleyin Allah aşkına haritayı yarı yarıya bölüştüler çeşitlilik kalmadı oyunda

Şu anki Campaing'imde Battaina Vlandia ve Sturgia'yı yuttu adeta. Nasıl oldu anlamadım ama herkesi tokatlayıp geçiyor bakalım. Pagan ordusu boş değilmiş demek.
Nordicler tüm haritayı ele geçirdi benim savede 2 kalem vardı aldılar :xf-mad:

Şu an oyunda denge yok zaten ekonomidenmidir köylerin verdiği askerlerdenmidir bilinmez bi rastgelelik var hangi ülkeyi vurursa o şans o alıyor güçten veya taktikten kaynaklı değil.

Vlandia'ya en iyi diyenlere gülüp geçiyorum sadece. Vlandia'nın lordları bir avuç salaktan oluşuyor kusura bakmayın. Güney İmparatorluğu'nda kraliçenin hizmetine girip bir orduya eşlik edin gerisini de arkanıza yaslanıp izleyin.

Diplomasi çok önemli benim oyunda da ilk 50 günde vlandia ve batı imparatorluk battania yı yuttu :grin:

Bi arkadaşla tartışmıştık Vlandia imparatorluğa göre çok fazla atlıya sahip ama en çok atlıya Khuzait. Ama tartışmasız en dayanıklı atlı Katafraktlar. İmparatorluğun ana ağacında atlı olmaması çok kötü. Bir tek atlı okçu var o da çok işlevsiz. Ama okçuları piyadeleriyle birlikte zekice kullanılırsa çok op ırk.

Diplomasi çok önemli benim oyunda da ilk 50 günde vlandia ve batı imparatorluk battania yı yuttu :grin:

Bi arkadaşla tartışmıştık Vlandia imparatorluğa göre çok fazla atlıya sahip ama en çok atlıya Khuzait. Ama tartışmasız en dayanıklı atlı Katafraktlar. İmparatorluğun ana ağacında atlı olmaması çok kötü. Bir tek atlı okçu var o da çok işlevsiz. Ama okçuları piyadeleriyle birlikte zekice kullanılırsa çok op ırk.
Vlandia'nın Sancak Şövalyelerini hiç denediniz mi? Şehirlerde verilen özel birliklerden dışarıda yakaladığınız sağlam haydutların falan gelişmesiyle oluşuyor. En iyi atlı birlik onlar. Çünkü hem kalkanları var hem atlarından düşünce savaşacak ve kendini koruyacak silahları var hem de koltuklanmış kargı saldırısı yapabiliyorlar. Katafraktların kalkanları yok mızraklı bir birlik olsa atlarından düşürmek için yeter. Atlarının zırhları çok iyi ama kalkanları da olmadığı için bütün yağan okları yiyorlar. Atlarından düşünce ayvayı yiyorlar kısacası. Koltuklanmış kargı saldırısı dahi yapamıyorlar.

Sanırım o bütün haritayı alma mevzusu siz bir krallığa girdikten sonra başlıyor. Ona göre krallığa girin veya kendinizinkini kurun. Benim de 20 saatin ardından hala harita dengeli. Sadece Battanyalılar iki tane şehir kaybetmiş 3 şehir falan kalmışlar o kadar. Battanyalıların çok az şehri var zaten başlangıçta da. Yalnız Kuzey İmparatorluğu krallarıyla ve klanıyla ilişkim iyi olmasına rağmen bana savaş açtı o biraz abes bir durum başıma gelen onun haricinde denge iyi. Kalradya'nın görüp göreceği en sağlam orduyu yapmakla meşgulüm. Battanya okçuları, Vlandya Şövalyeleri ve Lejyonerler. Bunlara ek olarak Kuzait atlı okçuları ve Aseray gardiyanlarını da bulduğum zaman bütün haritayı benim krallığım ele geçirecek :smile:

Meydan muharebelerinde en güçlü ulus Khuzaitler çünkü sadece bir taraftan savunursan ölürsün , arkanı da savunursan ölürsün , her yerden gelecek saldırılara karşı savunma yapmalısın . Eğer khuzaitler piyadeler ile beraber hücum ediyorsa bu sefer savunman bozuluyor ve dağılıyorsun yani meydan muharebelerinde en güçlü ulus khuzaitlerdir (tartışmaya elbette açıktır :smile: )

Back
Top Bottom