Kral'ın davet etmesi

Users who are viewing this thread

Resimde de gördüğünüz üzere eskiden Mount & Blade'de bize bir ulak geliyordu ve Hükümdar bizi derebeyi olmaya davet ediyordu. Bannerlord'da 100 saat civarında SinglePlayer oynamışımdır ama hiç böyle bir şey denk gelmedi. Yaklaşık 2 aydır SinglePlayer oynamıyorum ama update notlarından okuduğum kadarıyla gelmemiş böyle bir özellik.
İlgilenirseniz sevinirim... :smile:
Şimdilik sadece Türkçe Forumdan yazıyorum duruma göre İngilizce Foruma da yazarım.
@MArdA TaleWorlds

Yoldayken turnuva olduğuna dair bir gezginden duyum alıyorduk. O da çok hoştu, umarım Warband'ın bu tarz güzel özelliklerini Bannerlord'da tekrar görebiliriz.

Yoldayken turnuva olduğuna dair bir gezginden duyum alıyorduk. O da çok hoştu, umarım Warband'ın bu tarz güzel özelliklerini Bannerlord'da tekrar görebiliriz.
Aynen öyle bir özellik de vardı umarım getirirler bu tarz özellikleri.
Ufak ama güzel ayrıntılar bunlar.
eskiden Mount & Blade'de bize bir ulak geliyordu ve Hükümdar bizi derebeyi olmaya davet ediyordu.
Mesela reddedersek de o hükümdarla ilişkimiz biraz düşsün.

Resimde de gördüğünüz üzere eskiden Mount & Blade'de bize bir ulak geliyordu ve Hükümdar bizi derebeyi olmaya davet ediyordu. Bannerlord'da 100 saat civarında SinglePlayer oynamışımdır ama hiç böyle bir şey denk gelmedi. Yaklaşık 2 aydır SinglePlayer oynamıyorum ama update notlarından okuduğum kadarıyla gelmemiş böyle bir özellik.
İlgilenirseniz sevinirim... :smile:
Şimdilik sadece Türkçe Forumdan yazıyorum duruma göre İngilizce Foruma da yazarım.
@MArdA TaleWorlds
Warband da sevdiğim bir özellikti. Bannerlord için de getirilir diye düşünüyorum.

Aynen bu daveti alınca için bi hoş oluyodu vay be falan oluyodun, turnuva davetide aynı şekilde. Bir mod indirdim turnuva daveti geliyor reddedersen ilişki kaybediyorsun kabul edip gidersen ilişki kazanıyosun, kaybetmek kötü olmuş çünkü Bannerlordda her 3 dakikada bi turnuva olduğu için bazen sürekli ilişki kaybetmen gerekiyor

Aynen bu daveti alınca için bi hoş oluyodu vay be falan oluyodun, turnuva davetide aynı şekilde. Bir mod indirdim turnuva daveti geliyor reddedersen ilişki kaybediyorsun kabul edip gidersen ilişki kazanıyosun, kaybetmek kötü olmuş çünkü Bannerlordda her 3 dakikada bi turnuva olduğu için bazen sürekli ilişki kaybetmen gerekiyor
Bütün turnuvalar için de gelmesin o zaman davet. Atıyorum bir devlet diğerinin bir şehrini aldığı zaman orada turnuva düzenlerse gelsin davet hem daha gerçekçi olur.

Bütün turnuvalar için de gelmesin o zaman davet. Atıyorum bir devlet diğerinin bir şehrini aldığı zaman orada turnuva düzenlerse gelsin davet hem daha gerçekçi olur.
Büyük turnuvalar yapılmasının planlandığı kaynak kodlarında yer alıyordu. Eğer öyle bir şey eklenecekse kesinlikle davet olayı olmalı.

Büyük turnuvalar yapılmasının planlandığı kaynak kodlarında yer alıyordu. Eğer öyle bir şey eklenecekse kesinlikle davet olayı olmalı.
Demek istediğim ödülün büyük olacağı Turnuvaların daveti gelsin öyle 1k fiyatı olan bir çift bot ödüllü turnuvanın gelmesin de atıyorum +50, +40
zırhların ödül olduğu turnuvaların daveti gelsin. Ha gelmese de olur benlik bir sakınca yok ama isteyenleri, sevenleri var. Benim istediğim krallar falan bizi himayesine almayı isteyebilsin.
Mesela Bannerlord'da buglı da olsa ben oynadığımda birisini bizzat davet etmeden krallığıma gelmiyordu kaç kale kaç şehir almışım yani diğer krallıkların küçük lordları gelebilmeli mesela veya Warband'deki gibi gözden çıkarılmış bir lordun uğrayacağı ilk kapı olabilmeliyiz.

M&B'nin devamı niteliğinde olan Bannerlord tabi her açıdan daha mantıksal ve gelişmiş olarak hizmet etmeli diye düşünüyor insan. Zaten var olanların mevzu bahsi edilmemeli, yeni gelecekleri eleştirmeli. Ancak gördüğüm kadarı ile şöyle bir kurgusallık uygulanmış. M&B'de tüm diyarın birleşmesi ile oluşan İmparatorluk, Bannerlord'da dağılmış. Ve kargaşadan yararlanan birçok farklı bölgede ki yerel klanlar birleşerek monarşik devletler kurmuş. Genel olarak da anarşi hakim. Haliyle böyle bir ortamda da her türlü diplomasiden uzak bir taslak belirlenmiş ve uygulanmış. Şayet oyunda ki senaryo bu anarşi üzerinde devam edecekse olabilitesi çok düşük görünmekle birlikte, ah keşke, anılar, diyorum.

M&B'nin devamı niteliğinde olan Bannerlord tabi her açıdan daha mantıksal ve gelişmiş olarak hizmet etmeli diye düşünüyor insan. Zaten var olanların mevzu bahsi edilmemeli, yeni gelecekleri eleştirmeli. Ancak gördüğüm kadarı ile şöyle bir kurgusallık uygulanmış. M&B'de tüm diyarın birleşmesi ile oluşan İmparatorluk, Bannerlord'da dağılmış. Ve kargaşadan yararlanan birçok farklı bölgede ki yerel klanlar birleşerek monarşik devletler kurmuş. Genel olarak da anarşi hakim. Haliyle böyle bir ortamda da her türlü diplomasiden uzak bir taslak belirlenmiş ve uygulanmış. Şayet oyunda ki senaryo bu anarşi üzerinde devam edecekse olabilitesi çok düşük görünmekle birlikte, ah keşke, anılar, diyorum.
Yeni gelmiş ve gelecek şeyleri de eleştirir, konuşuruz. Ama eskiden olup da şimdi olmaması bir downgrade'dir. Ayrıca kargaşa olsa bile her ülkenin hükümdarı zaten Kalradya tahtı üzerinde hakkını iddia etmiyor mu? Buna göre diplomasi de olması gereken bir şey.
Tamam kimse bi EU4'deki HOI4'deki gibi bir diplomasi beklemiyoruz ama işte "sana şunları vereyim barışalım" dan öte olmalı diplomasi.
Naçizane düşüncem bu yönde.

Oyun çıktı çıkalı ingilizce forumu okurum, arada yorum atarım vs. ama bugune kadar okuduğum en tutarsız yorum bu; öncelikle imparatorluk tüm Kalradya'ya hakim değil, main questte zaten uzun uzun anlatılıyor savaş. İmparatorluğu dağıtan savaşta bile birçok diplomasi öğesi var.
Öncelikle vlandia yüzyıllardır paralı asker olarak imparatorluğa hizmet ederken; yaşanan savaşta ihanet edip battania nın tarafında yer alıyor; aserai ve khuzait ise özellikle khuzaitin imparatorlukla arası pek iyi olmasa da servet uğruna impatorun yanında savaşmaya karar veriyor. Oyunun ana hikayesinde bile imparatorun ölümü ile 2 bloklu savaş sona eriyor. İmparatorluk içinde bir kaos ve iç savaş olması farklı bir mekanikle aktarolabilirdi belki de ( mühendis değilim, koddan vs anlamam) .
Diplomasinin problemi aslında oyuncu bazlı bir şey; ben oyunda yaşlanma ve zaman süresi normal ilerlediği için campaigni oynarken sürekli savaş olsun istemiyorum. Biraz gerçekçilik seviyorum açıkçası; tarihe baktığımızdaevet savaşlar 10 yıl 20 yıl sürebiliyordu; ancak bu sürenin büyük çoğunluğu gelen saldırı veya yapılacak saldırı üzerine hazırlanmakla; kendine ally bulmakla; entrikalarla vs geçiyordu. Tarihin zannetmiyorum herhangi bir noktasında küçük savaş grupları sürekli savaş halinde olsunlar.
Oyunun campaign açısından gelişmesi için gerekenler (şahsi düşüncelerim);
1) Öncelikle decisive victory olayı olmalı; kısmen bu mekanik var oyunda (1000 vs 1000 bir savaş sonrası savaşın gidişatına dair kader belirleniyor. )
2) Kuşatmalar ve işgaller çok zaman almalı; normalde yıllarca dayanmasını bekleyeceğin kaleler 7 gün( gerçek zamanla 1 ay) dayanabiliyor.
3) Kesinlikle isyan mekaniği olmalı; yüzyıllar boyu bir kardeş kuzen hak isteyen vs çıkmıştır. Örneğin oyun ilk çıktığında olan snowball olayı şükür şuan bir hayli azaldı. modlu ve modsuz off hand izleme campaignleri yaptığımda 25. yılda genellikle toplam faction sayısı 4e düşüyor. Aslında 25 yıllık bir süreçte factionların yok olması şaşırtıcı değil; ancak haritanın 1/3üne sahip khuzaitin aslında isyanlar, yozlaşma, kontrol güçlüğü gibi dertlerle uğraşması gerekir. Farz ediyorum, khergit klanı monchugun işgallerde haklarını vermediğini düşünüp 1 2 clanı daha yanına alıp bir isyan başlatabilmeli. oyunun sahip olduğu mekaniklerle, biraz modlama ile 500 yıllık bir campaign bile oynanabilir.
4) RP elementleri eklenmeli; savaşlar az olsun derken kusma noktasına kadar looter avlamak keyif vermez.

daha yazmak istiyorum ama uğraşasım da yok çünkü twitchte falan görüyorum adam 300lük bir parti ile önüne gelen ai ı tokatlıyor. tüm kalradyayı ele geçirmeye çalışıyor, bununla mutlu oluyor vs.

umarım mod tools olayı yakın zamanda olur da vanilla + diyeceğimiz tarzda modlarla oyun daha keyifli halke gelir.

Bu arada modlar demişken; heroes can die moduyla oynarken bir savaşta öldüm; heir belirledim companionla devam ettim, sonra crash yedim kendi ölümümü kaldırmak zorunda kaldım ama oyunçıktı çıkalı en çok keyif veren an öldüğüm andı. :smile:

Back
Top Bottom