Korona Virüsünden Korunma Yolları

Users who are viewing this thread

-Vaka sayısının 18 olması sebebiyle forumda önlemleri anlatan bir post açılmasının gereğini duydum

-COVID-19 insanlarda yeni tanımlanmış bir tedavisi ya da aşısı bulunmayan bir virüs.

-COVID-19 Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

-Virüsün kuluçka süresi 2 gün ile 14 gün arasındadır.

-En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.
Kendimizi virüsten korumak için

-El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

- Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

- Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

-Öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağızın tek kullanımlık kağıt mendil ile örtülmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içinin kullanılması, mümkünse kalabalık yerlere girilmemesi önerilir.

-Maske Kullanımı

-Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

-Ancak eğer belirtlileri kendimizde görüyorsak

-Vakit kaybetmeden maske takın ve en yakın sağlık kuruluşuna gidin 184 ü arayarak yetkilileri bilgilendirin

-UNUTMAYIN KORONA VİRÜS TEDBİRLERİMİZDEN DAHA GÜÇLÜ DEĞİLDİR

Virüs kendi hür iradesiyle gezebilen bir varlık değil. Bir taşıyıcıya ihtiyacı var. O yüzden kimsenin mümkün olduğunca evden çıkmaması insanlarla bir metreden yakın temastan kaçınmak virüsün yayılmasını engelleyecek en önemli faktörlerden. Ayrıca kişisel temizliğin de ne kadar önemli olduğunu tekrar hatırlatmama zaten gerek yok.

Binlerce ölü olunca ben görücem bu milleti. Ondan sonra ağıtlara başlarlar. Şöyleydi de böyleydi de. Çok cahil bi millet çok.

Stok yapmıyorum. Stok yapılacak bir durum yok. Bütün üretim tesisleri üretimlere devam ediyor. Durum aşırı ciddi bir boyutta değil ve olmaması için bu önlemler alınıyor. Halkın panik yapmasına gerek yok yani.

Vaka 191 oldu ve 61 yaşında biri corona virüsü sebebiyle hayatını kaybetti bu durumda corona virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 oldu

Korunma yolu falan yok arkadaşlar. Maksimum geciktiriyorsunuz. Virüsten korunmanın ve daha fazla zarar vermesini önlemenin 2 yolu var:
1- Herkese bulaştırın ve elinizden gelmeyeni doğal seçilime bırakın. (Daha çok insanın hayatta kalabilmesi için mevcut yayılım hızından farklı olmalıydı, şuan birden zirveye doğru yükselen bir eğilim var bu ölüm sayısını dehşet verici biçimde arttıracaktır)
2- Aşı bulunana kadar hiç kimseye bulaşmamasını sağlayın. (Mümkün olduğunu sanmıyorum :smile: )
Aşı üretim sürecinin en hızlı 6 ay olduğunu da göz önüne alırsak (tüm devletlerin, kendi bilim insanlarına cross alışverişi ve deney izinlerini verdiğini düşünerek), henüz 4 aydır var olduğunu ve aşı çalışmalarınının henüz 2-3. ayında olduğunu düşünürsek...

Evden çıkmayın. Kumaş/polen tipi filtresiz maskeleri normal maskeniz bulunmuyorsa kullanın (tabi hasta olursanız yaymayın diye takıyorsunuz onları, yoksa hastalığı içinize çekmeniz oldukça kolay filtresi olmayan maskelerde).
Evdeyken bile yıkayın elinizi valla ottan boktan gelir eve ben karışmam.
Ha bir de sağlık çalışanlarına alkışmış, teşekkürmüş falan boş iş, bu insanlar hastanede aptal insanlarla uğraşırken, sizin yapacağınız basit bir eylemin faydası olmayacak. Aksine işlerini zorlaştırmaktan başka bir şey değil, sosyal medyada, televizyonda reklam ile teşekkür eden firmaları da kınıyorum btw. Destek olmak yerine ucuz bir şekilde kaçıyorlar. thx.

Korunma yolu falan yok arkadaşlar. Maksimum geciktiriyorsunuz. Virüsten korunmanın ve daha fazla zarar vermesini önlemenin 2 yolu var:
1- Herkese bulaştırın ve elinizden gelmeyeni doğal seçilime bırakın. (Daha çok insanın hayatta kalabilmesi için mevcut yayılım hızından farklı olmalıydı, şuan birden zirveye doğru yükselen bir eğilim var bu ölüm sayısını dehşet verici biçimde arttıracaktır)
2- Aşı bulunana kadar hiç kimseye bulaşmamasını sağlayın. (Mümkün olduğunu sanmıyorum :smile: )
Aşı üretim sürecinin en hızlı 6 ay olduğunu da göz önüne alırsak (tüm devletlerin, kendi bilim insanlarına cross alışverişi ve deney izinlerini verdiğini düşünerek), henüz 4 aydır var olduğunu ve aşı çalışmalarınının henüz 2-3. ayında olduğunu düşünürsek...

Evden çıkmayın. Kumaş/polen tipi filtresiz maskeleri normal maskeniz bulunmuyorsa kullanın (tabi hasta olursanız yaymayın diye takıyorsunuz onları, yoksa hastalığı içinize çekmeniz oldukça kolay filtresi olmayan maskelerde).
Evdeyken bile yıkayın elinizi valla ottan boktan gelir eve ben karışmam.
Ha bir de sağlık çalışanlarına alkışmış, teşekkürmüş falan boş iş, bu insanlar hastanede aptal insanlarla uğraşırken, sizin yapacağınız basit bir eylemin faydası olmayacak. Aksine işlerini zorlaştırmaktan başka bir şey değil, sosyal medyada, televizyonda reklam ile teşekkür eden firmaları da kınıyorum btw. Destek olmak yerine ucuz bir şekilde kaçıyorlar. thx.
İyi güldüm gece gece

Back
Top Bottom