Kervan göndererek zengin olmak.

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.

Deagius

Sergeant at Arms
Merhaba arkadaşlar,

Başlıkta belirttiğim gibi istediğim bu. Kervan yollayarak zengin olmak istiyorum. Ama nerelere yollarsam,kazanç sağlayacağımı bilmiyorum. İlk başlarda ticari mallara değer biç,sonra en fazla nerede ne kadar kar ediyorsa mallar,oraya yollardım kervanı ama buradan gelen miktar en fazla 5-10 bin dinar arası değişiyor ve bunun masraflarını çıkartırsak da 3 bin dinar kalıyor bana. Bu da beni tatmin etmiyor dolayısıyla. Forumda küçük çaplı bir araştırma yaptım,rehbere falan baktım ama nereye göndermem gerektiği konusunda bir bilgi bulamadım. Sizden de işte bu konuda yardım istiyorum. Kervanı nereye yollamalıyım? Nereden nereye gitmeli kervan? Yardımcı olursanız çok sevinirim arkadaşlar.

Eğer rehberlerde böyle bir bölüm vardıysa ve ben bunu gözden kaçırdıysam da özür dilerim şimdiden.

Göndereceğin mal hangi şehirde az ise oraya gönder daha kazançlı olursun hangi şehirde az olduğunu senin bulman lazım

MeteHan16 said:
Göndereceğin mal hangi şehirde az ise oraya gönder daha kazançlı olursun hangi şehirde az olduğunu senin bulman lazım

Senin dediğini yapıyorum zaten ama en fazla 7 bin dinar geliyor. Genellikle 2-4 bin arası dinar geliyor.

Kervan göndererek zengin olmak, uzun zaman alacaktır. Onun yerine şehir,kale veya köylerden gelen vergiler ile geçinmek çok kolay.

Bugün Karkov'un 10/150 askerinin olduğunu gördüm. Direk girdim. Merdivenleri kurana kadar 20 asker iyileşti :smile: 100 askerim vardı ve rahatlıkla almış oldum. Vergileri de bayağı iyi. Böyle durumlarla karşılacaksındır mutlaka.

Yalpağan said:
Kervan göndererek zengin olmak, uzun zaman alacaktır. Onun yerine şehir,kale veya köylerden gelen vergiler ile geçinmek çok kolay.

Bugün Karkov'un 10/150 askerinin olduğunu gördüm. Direk girdim. Merdivenleri kurana kadar 20 asker iyileşti :smile: 100 askerim vardı ve rahatlıkla almış oldum. Vergileri de bayağı iyi. Böyle durumlarla karşılacaksındır mutlaka.

Vergiyle de zengin olabilirsin ama ben kale alana kadar asker parasını nerden çıkartıcam? Bunu da düşünmek lazım. Köy yağmalayıp,yağmaladıklarını satmak da iyi kar getiriyor ama çok riskli Ateş ve Kılıçta.

Sandığın kadar riskli değil. Sadece bir ülkenin köyünü yağmalayacaksın. Yine örnek vereyim.

Benim bir oyunumda Kırım , ta İsviçre'nin Riga'ya yakın bir kalesini almıştı. Sonrada seferde olduklarını farkettim. Kalede belki kimse yoktur dedim. Kaleye gittiğimde hiç bir lord yoktu. Bende köyü rahatlıkla yağmaladım. Aynı şekilde farklı şeyler olabiliyor. Lehistan , bir keresinde kısa süreliğine Kazaklardan Sich'i ve Kırımlılardan Kılburun'u ve Akkirman'ı almıştı.

Kervan göndererek zengin olamam diyorsan sen kervan olur ticaret yaparsın en azından masrafların birazından kurtulursun yok oda riskli diyorsan yapacak bişey yok zaten oyun kendisi bir risk :grin:

Ya bir forumda görmüştüm millet konuşuyordu,yok 90 bin geldi,50 bin geldi falan kervandan. Onun için açtım bu konuyu zaten. Ben nasıl bu kadar fazla para kazanabilirim? Şöyle 1-2 kervandan 50-60 bin gelse zaten rahatlarım baya :grin:

BeyazGül said:
Bence biraz sallamışlar okadar para kervanlardan gelmez

Gelir. Biri bana bu konuda tavsiye vermişti,şu şehirden şu şehire yolla diye.17 bin dinar kazancım olmuştu. Ama üstünden uzun zaman geçti hatırlayamıyorum. 50-60 bin dinar gelmeside mümkün bence.

Oyunun ilk sürümünü oynarken askerler seviye atlamıyordu ve kırımdan isveçe 5-10 binlik kervan kurup yanında bende gitmiştim 200.000 taler kaldırmıştım. Ama sonraki sürümlerde bu olayı biraz daha dengeye oturtmuşlar öyle uçuk kaçık paralar gelmiyor diğer sürümlerde. O 50-60 bin taler alanlar ilk sürümlerden bahsediyor olabilirler.

kiant said:
Oyunun ilk sürümünü oynarken askerler seviye atlamıyordu ve kırımdan isveçe 5-10 binlik kervan kurup yanında bende gitmiştim 200.000 taler kaldırmıştım. Ama sonraki sürümlerde bu olayı biraz daha dengeye oturtmuşlar öyle uçuk kaçık paralar gelmiyor diğer sürümlerde. O 50-60 bin taler alanlar ilk sürümlerden bahsediyor olabilirler.

Sadece duyduklarımı söylüyorum ben :smile:. Kervanı hangi şehirler arası gönderirsem kar edebilirim? Bunu cevaplar mısınız lütfen?

Mesela bahçesarayda tuz çok varsa ve kievde tuz yoksa oraya bahçesaraydan kervan gönder ama bunları araştırmalısın ve birine soruyorduk sana şunlar şurada ucuz şuraya satarsan bu kadar kar elde edersin gibi bir şey söylüyordu o  taktiklede yapabilirsin.

yada bir krallığın derebeyi ol krallık sana bir köy veriyor o köyün görevlerini yap hiç savaşma kimseyle o köy zengin olunca sana bayağı bir vergi gelir.

Neyse ya tamam yine kendi yöntemlerimizle zengin olmaya çalışıcaz. Verdiğiniz cevaplardan dolayı teşekkür ederim hepinize:smile:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom