Kendi Adımızın Oyun Evreninde De İsim Sayılması

Users who are viewing this thread

Oyunda kendimize koyduğumuz ad, Kalradya'da da isim sayılıyor. Ben genelde role girebilmek için ismimin yanında bir de unvan seçiyorum (Han, Bey, İmparator gibi)
E haliyle böyle olunca oyunda benden başka "Ceyhun Han" olması hem komik kaçıyor hem de gereksiz. Örneğin biri turnuvada, diğeri handa yoldaş olarak karşılaştığım 2 kişiyi atayım buraya:
Bu Turnuvadaki:
Dikkatinizi çekerim ben erkekken o kadın, yani ismim unisexmiş :grin:

Bu da Handaki:
Kendi adımızın oyun evreninde de bir ad sayılması, üstüne erkek bir karakterin adının kadın bir karaktere verilmesi falan rolü büyük oranda baltalıyor.
Şahsen şöyle bir çözüm düşünüyorum, daha da güzel yapacaktır bu oyunu:
Oyunun başında adımızı belirlerken bize şöyle sorsun:
Adımız: ----
Kullanmak istediğimiz unvanımız: ----
Unvanımızın adımızın başında mı, sonunda mı olacağı:
Başında <--> Sonunda
Soyadımız: ----
Her ne kadar oyunun başında hükümdar falan olmasak da böylesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Hem role girmemizi daha iyi sağlayan unsurlardan birisi olur.

Bence bu çok güzel bir özellik olmuş,nasıl dönemine damga vuran isimler o dönem doğan çocuklara veriliyorsa bizimde kalradyada saygın bir adam olduğumuzun göstergesi ama ünvan konusunda haklısın tabii

Bence bu çok güzel bir özellik olmuş,nasıl dönemine damga vuran isimler o dönem doğan çocuklara veriliyorsa bizimde kalradyada saygın bir adam olduğumuzun göstergesi ama ünvan konusunda haklısın tabii
Ya işte ben de onun için diyorum ya "Unvan özelliği gelsin" diye. Bu sayede kendi adımızı taşıyan biri görünce sinir olmak yerine "Vay bee!" deriz.
Tabi ismimizin başına "Uğursuz" gelince de bi uyuz olmuyor değilim :grin: , onun olmaması sağlanmalı.

Unvan özelliği gelsin
Aslında ünvan bende istiyorum ama bizim verebileceğimiz değil kazanılan ünvanlar. Mesela bir lord olduğumuzda krallığa göre lord, yarl, noyan, kral olduğumuzda kral, birkaç krallık toprağına hükmettiğimizde imparator gibi ama baktım ki warbandda olduğu gibi lord muhabbeti yok, herkes kendi adıyla takılıyor eski kalradya da. Bende ondan öneri bile yapmadım. Mevzu açılmışken bahsedeyim.
+ Oyun bizim ne olduğumuzu anlayıp ünvan verebilse, npclerde anlayıp ona göre tepki verebilir diye düşünüyorum ama şimdi kim ekleyecek onu, denge kaçar ....

Aslında ünvan bende istiyorum ama bizim verebileceğimiz değil kazanılan ünvanlar. Mesela bir lord olduğumuzda krallığa göre lord, yarl, noyan, kral olduğumuzda kral, birkaç krallık toprağına hükmettiğimizde imparator gibi ama baktım ki warbandda olduğu gibi lord muhabbeti yok, herkes kendi adıyla takılıyor eski kalradya da. Bende ondan öneri bile yapmadım. Mevzu açılmışken bahsedeyim.
+ npclerde anlayıp ona göre tepki verebilir diye düşünüyorum ama şimdi kim ekleyecek onu, denge kaçar ....
Onu ben de isterdim. Mesela Warband'de bir devlet kurunca sizin hakimiyetinizdeki lordlar hep "Lord" unvanını kullanıyordu. Halbuki ben belki Kont unvanını kullandırtmak istiyorum, belki Noyan, belki Emir, belki Boyar.. Bunu seçebilmeyi çok isterdim ama yoktu işte. Bir dönem aslında TaleWorlds'ün Facebook sayfasına DM yolu ile orjinal fikirler verebiliyordunuz. Tabi oyun çıkmadan çook öncesi ama yine de belki oradan aldıkları fikirlerin bazıları oyundadır şuan. İşte ben de tam olarak bu unvan olayını da söylemiştim ama görüldü mü hatırlamıyorum :grin: Yaşça da biraz küçük olunca tabi "kesin görürler" umuduyla yazıyordum :grin: .
Oyun bizim ne olduğumuzu anlayıp ünvan verebilse
Ama onda da şöyle bir sıkıntı olur; bug vb. durumlarda hissiyatı öldürür. Onun yerine eski sistem gelse, hangi devlete katıldıysak, onun soylularının unvanını alsak, kendi devletimizi kurunca ise şuan mesela politikaları vs. seçiyoruz ya, onları seçerken Soylu unvanı da seçebilsek güzel olur. Ama yine kendimize söylenecek unvanı da manuel olarak yazmak iyi olurdu.

Ama yine kendimize söylenecek unvanı da manuel olarak yazmak iyi olurdu.
İşte aslında benim sıkıntım bu, manuel olarak ne yazarsak yazalım oyunda yeri yok. Kendi ünvan verse ck3 gibi o zaman oyuncu ünvanları varılacak bir hedef olarak görebilir ve bunun için çalışabilir. En azından bir hedefi olur ve oyun süresi artar.
Tabi planda yoksa bu saatten sonra ne desek boş. Modculara bir öneri olur umarım bunlar. Her iki isteği de karşılayacak farklı modlar çıkar..

İşte aslında benim sıkıntım bu, manuel olarak ne yazarsak yazalım oyunda yeri yok.
Kendi unvan vermesin demiyorum. Kendi de versin ama biz de seçebilelim. Ha eğer ki oyuna her türlü unvanı koyacaklarsa olabilir, ama pek olağan gözükmüyor. Örnek vermek gerekirse şuan da benzer bir sistem var, adımızın önüne gelmese de karakterimize ansiklopediden geldiğimiz zaman:
Hırslı, kurnaz, düzenbaz gibi vasıflar veriyor. Ama bu da rastgele biraz. Veya sırf oyunda sinir olduğum 2 kişiyi idam ettiğim için "Sinsi" mi ne diye bir vasıf verdi. Halbuki o ikisini idam edene kadar bir sürü savaş yaptım; kimseyi esir almadım hepsini "İyi savaştın, gitmekte özgürsün" diyerek serbest bıraktım. Yani örneğin yaptığınız 1-2 eylemden dolayı unvan ve adınızın "Sinsi @Sanberk " olmasını mı isterdiniz, yoksa "Demirbaş @Sanberk " mi? Yani şahsen ben ikincisini tercih ederdim :grin: .

Yani örneğin yaptığınız 1-2 eylemden dolayı unvan ve adınızın "Sinsi @Sanberk " olmasını mı isterdiniz, yoksa "Demirbaş @Sanberk " mi? Yani şahsen ben ikincisini tercih ederdim :grin: .
? Bu tarz ünvanlarda görünecek olanı seçebilmen veya kendi istediğin unvanı yazman daha mantıklı ve güzel olur.
+ sen böyle yazınca aklıma geldi, mesela belirli sayıda turnuva kazaninca, ticarette çok fazla gelisirsen, aynı şekilde demircilikte, köylülere çok fazla yardım edersen veya fazlaca haydut kampı temizlersen ünvanlar verse ve oyun halki da bunu bilip anlayabilse güzel olabilirmiş..
++ İşin özü benim isteğim oyun beni tanısın, bu da en kolay (tabi bana göre) oyuncuya belirli hedefler koyup bunları elde ettiğinde o ünvanı vermesi ve npclerinde buna göre davranması. Aynı steam başarımları gibi ama oyun içinde bir karşılığı olan şeyler..

Oyunda kendimize koyduğumuz ad, Kalradya'da da isim sayılıyor. Ben genelde role girebilmek için ismimin yanında bir de unvan seçiyorum (Han, Bey, İmparator gibi)
E haliyle böyle olunca oyunda benden başka "Ceyhun Han" olması hem komik kaçıyor hem de gereksiz. Örneğin biri turnuvada, diğeri handa yoldaş olarak karşılaştığım 2 kişiyi atayım buraya:
Bu Turnuvadaki:
Dikkatinizi çekerim ben erkekken o kadın, yani ismim unisexmiş :grin:

Bu da Handaki:
Kendi adımızın oyun evreninde de bir ad sayılması, üstüne erkek bir karakterin adının kadın bir karaktere verilmesi falan rolü büyük oranda baltalıyor.
Şahsen şöyle bir çözüm düşünüyorum, daha da güzel yapacaktır bu oyunu:
Oyunun başında adımızı belirlerken bize şöyle sorsun:
Adımız: ----
Kullanmak istediğimiz unvanımız: ----
Unvanımızın adımızın başında mı, sonunda mı olacağı:
Başında <--> Sonunda
Soyadımız: ----
Her ne kadar oyunun başında hükümdar falan olmasak da böylesinin daha iyi olacağını düşünüyorum. Hem role girmemizi daha iyi sağlayan unsurlardan birisi olur.
Bu bug değil mi ya?

Back
Top Bottom