Kemalizm’in evrensel olduğu gerçeği

Sizce Kemalizm evrensel mi ?

• Evet

Votes: 7 17.5%
  • Hayır

Votes: 31 77.5%
  • Kararsızım

Votes: 2 5.0%

• Total voters
    40

Users who are viewing this thread

Hemre

Master Knight
Atatürk'ün şu düşüncesi Kemalizm’in evrensel olduğunun kanıtıdır bence. ''Dünyada her şey için; uygarlık için, hayat için, başarı için en hakiki mürşit ilimdir; fendir. İlim ve fennin dışında rehber aramak dikkatsizliktir, bilgisizliktir, yanlışlıktır''

Fark ettiniz mi bilmiyorum ama Nutuk'ta hiç kutup ayılarından bahsedilmez. Bu, Nutuk'un yazarı Mustafa'nın kutuplardan habersiz olduğundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca yine Nutuk'ta bahsi geçen olaylar ve kıssalar hep Anadolu yarımadasında geçmektedir. Bu da Nutuk'un, hâliyle Kemalizm'in evrensel olmadığını, aksine Anadolu coğrafyasına hitap eden bir ideoloji olduğunu gösterir.

Kurnαz said:
Fark ettiniz mi bilmiyorum ama Nutuk'ta hiç kutup ayılarından bahsedilmez. Bu, Nutuk'un yazarı Mustafa'nın kutuplardan habersiz olduğundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca yine Nutuk'ta bahsi geçen olaylar ve kıssalar hep Anadolu yarımadasında geçmektedir. Bu da Nutuk'un, hâliyle Kemalizm'in evrensel olmadığını, aksine Anadolu coğrafyasına hitap eden bir ideoloji olduğunu gösterir.
Hahahahahaha

Kurnαz said:
Ahahahaha. Güleceğim yoktu yeminle.  :lol:

3058119_obec6.jpg

Bence Hemre benden daha çok RTEci. Ters psikoloji yaparak sizi Kemalizm'den ve Atatürk'ten soğutmaya çalışıyor. Oyuna gelmeyin arkadaşlar. 

Evrensel değildir bilakis temeli evrenseldir. Atatürk'ün zamanında okuduğu yazarları ve aldığı notları araştırırsanız çok daha iyi anlayabileceğinizi düşünüyorum. Onun dışında

107320-full.jpg

Herhangi bir sözünden yola çıkarak sonuç çıkartıyorsak Kemal Paşa hilâfetin yegane kurtarıcısı-evliya, Türk başbuğlarının sonuncusu ve Türk ırkının kurtarıcısı, büyük bir inkılapçı ve batıcı, halkçı devrimin öncüsü de diyebiliriz :lol:

Ya Hemre'ciğim bak.

TGB-Vatan Partisi gibi ulusalcı oluşumlar bile materyalist-marksist takılan tatlı su solcuları olmalarına rağmen milliyetçilik (çakma Perinçek milliyetçiliği) vurgusu yapıyorlar, halkın ayrışmaması gerektiğini anlatıyorlar. Kemal Paşa fikriyâtının kapsayıcılığından bahsediyorlar. Olay zaten Türkiye Cumhuriyeti çatısı altında yaşayan vatandaşları benimsediği ideal ne olursa olsun vatandaş olarak kabul etmekten geçiyor.

Muhafazakâr kesim sana dinsiz diyecek, sen muhafazakâra yobaz diyeceksin. Halk kutuplaşacak.Ülkede ideolojik karmaşalardan dolayı iç savaş patlak verecek. Muhafazakârlara Amerika-İsrail-Avrupa Birliği silah satacak, sana da Rusya ve Çin silah satacak. Hepiniz birbirinizi boğazlayacaksınız sonra da bahsi geçen ülkeler, iktidarını almak için uğraştığınız topraklara 'demokrasi getirecek'.

Ee? Ülkeyi Suriye'ye çevirdikten sonra Kemalizm sana ne fayda sağlayacak? İbadethaneleri kapatacaklar. Oraya buraya astığın Atatürk resimlerini, heykellerini de bir bir indirecekler. Halkı esir edecekler.Sen de, Kemal Paşa'nın sana öğütlediği şeyin tam tersini başardığın için mutlu mesut hayatına devam etmiş olacaksın böylece :lol: İdeolojik fanatizmden vazgeçin artık, lütfen. Gülünç duruma düşüyorsunuz.

İletiyi yazma ihtiyacımı da kısaca özetleyeyim şuraya. Diss atmaya falan çalışmıyorum, sana da garezim yok. Sadece farklı bir pencereden bakıldığında nasıl gözüktüğünü göstermeye çalışıyorum.

Çiyırs.

Sen kafayı sıyırmışsın bu arada Kemalizmle.
Düzenleme: İmla.

Back
Top Bottom