Kara Delikler

Users who are viewing this thread

Uzay ve karadelikler.. teorilere göre kara deliklerde zaman duruyormuş.Kara delikler birkaç resim ve vikipedi den merak edenler için.

Ebediyete kadar içinde kalma riskine girmeden, bir kara deliğin ne kadar yakınına yaklaşılabilinir? Bu cisimlerde geriye dönüşü olmayan noktaya olay ufku (event horizon) denir. Bu, kara delikle aynı merkezli küresel bir zarf olup, bu zarfın yarıçapına Schwarzchild yarıçapı denir. Eğer bir kere olay ufku içine girilirse, geri dönüş yoktur. Uzay-zaman tekilliğinin yer aldığı ölü delik merkezine doğru çekilebilecektir. Saniyenin küçük bir kesri içinde oradaki sonsuz büyük çekimsel kuvvet tarafından toz haline getirilecektir. Bir kara deliğin yakın çevresindeki uzay yollarını bozduğu görüldü. Einstein hükmüne göre, uzay zaman birbirine karışmış olduğundan böyle cisimlerin yakınında zamanın da sapmaya uğrayacağı sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle bazı araştırmacılar kara deliklerin zaman makinesi gibi kullanılabileceğini ileri sürmektedirler.

Bir astronot kara deliğe doğru yola çıkmadan önce uzaygemisine büyük bir saat yerleştirilirse, dışarıdaki bir gözlemci, gemi çökmüş yıldızın yakınına yaklaştıkça, saatin gittikçe yavaşladığını fark edecektir. Aynı şekilde, gittikçe yavaş hareket ediyor gibi, olay ufkunun sınırına asla erişemeyecek gibi gözükecektir. Sonunda şaşırtıcı bir durum meydana gelip, zaman durmuş gibi olacaktır.

Astronotun bakış açısına göre ise, gemideki saat her zamanki hızı ile tik taklarını sürdürecektir. Böylece astronot, karanlık cehennemin içine hızla dalmasını geciktirecek bir şansa sahip olmayacaktır. Hatta olay ufkunun içinden geçtiği anı bile farketmeyecektir. Fakat ne yazık ki bu noktadan itibaren kara deliğin içine saplanmış olacaktır. Gemi aşağı doğru inerken pencereden dışarı bakan astronot herşeyin hızının arttığını görecektir. Bütün gelecek öyküsü gözünün önünden bir anda akıp geçecektir. Fakat astronotun evrenin geri kalanı ile iletişimi kesilmiştir ve kendisini mutlak ölüm beklemektedir.

Sadece 75 kilometre genişliğinde olmasına rağmen 10 güneş kütlesine sahip, dönmeyen bir kara deliğin 600 kilometre uzaklıktan simülasyon görünüşü. Eğer bu, gerçekten 600 km. uzaklıktan çekilmiş bir fotoğraf olsaydı, fotoğrafı çekene kara delik tarafından yutulmamak ve aynı noktada durabilmek için, uzay gemilerinin Dünya'dan kalkış yaparken harcadıkları enerjinin 400 milyon katı gerekirdi.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Kara_delik

Karadeliklerin fotoğrafları hiçbir zaman çekilememiş deniyor doğru mu acaba?
Güzel konu hakkında konuşulabilir. Şu zaman olayı ilginçmiş bak. O_O
Edit.Searcy yapa yapa o yorumu mu yaptın Allah belanı vermeye :razz:

Kütle çekim kuvveti sayesinde karadelik herşeyi yüzeyine çekiyor ve çok yüksek bir çarpma olduğundan delik cisimleri yutuyor gibi gözüküyor seninde dediğin gibi dünyadan kalması için gereken enerjinin 400 katı yani bunun karesini alırsak dünyaya düşen bir meteordan 160000 kat hızla çarpar (600 km yüksekten bırakılan)

timsah_arena said:
Searcy said:
Hepimiz de zaten karadelik var.  :razz:  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

bla.bla.bla geyik sofrasında değilsin adam gibi yorum yap yada sus.

Bu kadar kızma sadece şaka yaptım. Benim bildiğim kara delikler sadece bir tez ama bilim adamlarının olduğunu düşündüğü birşey. Daha kanıtlanmış değil.

Uzayda aya çıkıldğı bile hala bir efsane gibi ortalarda dolaşıyor ki uzay hakkında ne kadar tartışsak tartışmamız bitmez.Örneğin uzayın bir sonu varmı ? uzay bir elips şeklinde olduğu ve gitgide büyüdüğü ? kara delikler,toz bulutları,süpernovalar,kuyruklu yıldızlar,galaksiler daha bir sürü şey tartışabilriz mesela sonuçta herşeyin bir sonu vardır uzayın dışında ne var ? öyle imkansız görülen şeyler ki

Evet, karadelikler çok enteresan olaylardır. Tam olarak ne olduğunu da bilemiyoruz zaten. Evet, zaman kavramıyla doğrudan alakalı ve zamanda yolculuğun mümkün olduğu varsayıldığında söylenen farklı karadeliklerin açılacağı. Yani, çizgifilmleri hatırlayın. Kahramanlar geçmişe bir şeyi düzeltmek için gidiyor. Bakıyorlar olmuyor, tekrar aynı zamana dönüyorlar. O zaman da bir önceki sıçramadan sonraki hallerini görüyorlar. Tekrar başaramazlarsa aynı ilemi uyguluyorlar. Yani şöyle oluyor ki aynı anda bir kahramanın birçok klonu bulunuyor. Halbuki teoriler aksine. "Geçmişe gidip bazı şeyleri değiştirmek" olayı bu durumda bir saçmalık oluyor. Yani siz geçmişe gidiyorsunuz ve bir şeyler değişiyor. Sonra umduğunuz gibi olaylar çok farklı şekilde gelişiyor ve istediğiniz oluyor. Ancak şu ki bu olay farklı bir karadelikte gerçekleşiyor. Yani sizin geldiğiniz karadelikte her şey aynı. Bu karadelik olayını online oyunlardaki "sunucu"lara benzetebiliriz. Aynı dünyadasınız ama farklı şeyler oluyor. Bir de bu olayı dînî olarak düşünelim. Ahiretten bahsediyorum. Bu durumda da 2 farklı cennet veya cehennem olması gerekir. Siz bir karadelikten diğerine geçmiş olabilirsiniz. Ancak diğer insanlar her ikisinde de mevcut. 2 ahiret alemi da kulağa saçma geliyor. Yine de zamanda yolculuğun nasıl yapılacağı hakkında pek bir bilgimiz olmadığından bunun da nasıl olacağını bilmiyoruz ama bu teoriye göre birden fazla karadeliğin olacağı kesin.

Fiziksel olan karadelik kavramıysa çok daha ilginç. Çoğu kişi bunları sadece gök cisimlerini bir yerden alıp çok daha uzaklara götüren geçitlere benzetir. Oysa öyle olmadığı kesin. Karadelik, bir şekilde mutlaka zaman demek ama bunun nasıl olduğu hakkında zamanda yolculuk hakkında bildiklerimizden daha az şey biliyoruz.

Ya zaman kavramında bahsettiğimiz karadelikler olmasaydı. Terminatör ve Azkaban Tutsağı'nı hatırlayın. Değişen hiçbir şey olmuyor. Veya geçmişe ne kadar düzeltme için gidilse de bunlar zaten yapılmış oluyor. Kısacası zamanda yolculuk sırasında yeni bir karadeliğin falan açıldığı yok, yaşanan olaylar tekrar yaşanıyor. İşte bu durumda "kader paradoksu" dediğimiz kavram keşfediliyor. Yani bu olayları biz organize etmiyoruz. Bunlar bir tesadüf falan da değil. Sadece kaderde böyle olduğu için zamanda böyle bir yolculuk oluyor. O zaman da kadere inanmak mecburi olsa da bazı soru işaretleri kalmyor değil. Çünkü olayların böyle gelişmesi için zamanda bir yolculuğun olması, kaderin resmen bizimle oyun oynaması gerekir. Ne var ki hem inananlar hem de inanmayanlar tarafından, kader soyut bir kavramdır.

Sonuç olarak karadeliklerin zamana hükmettiği son derecce muhtemel. Çünkü insanoğlunun zaman hakkındaki teorilerinden kesin olan tek şey bu.

Oha ulan bunu yazana kadar 6 mesaj atılmış!

NODKRM sana kesinlikle katılıyorum çok güzel yorumlamışın ama kara deliklerin keşfini biz göremeyiz artık kaç yüzyıl sonra tam olarak keşfedilir malum.

Az önce Martyrs izledim de, acaba bi girip baktıktan sonra geri çıkmak nasıl olurdu...

Karadelikler'in gerçekten bizi zamanda yolculuk yaptırdığına açıkçası inanmıyorum. Pekala kesinlikle ne oludğunu öğrenemeyiz çünkü karadeliklerin içine girecek kadar cesur birisni bulacağımızı sanmıyorum.

Pirate_tr said:
Karadelikler'in gerçekten bizi zamanda yolculuk yaptırdığına açıkçası inanmıyorum. Pekala kesinlikle ne oludğunu öğrenemeyiz çünkü karadeliklerin içine girecek kadar cesur birisni bulacağımızı sanmıyorum.
Ben giderim nan n'locak ki :lol:

Tamam, peki gönderdik diyelim peki onun zamanda yolculuk edip etmediğini nereden anlayacağız? Eğer öldüyse belki anlayabiliriz ama eğer maymun veya hadi insan olsun, o insanı karadeliğe gönderdik. Adamın zamanda yolculuk edip etmediğini nasıl anlayacağız? Cep telefonuyla onu arayıp:
-Hey Şeemuz nasıl kara delik?
-Valla hacı zamanda yolculuk ettim galiba.
-Neredesin şimdi?
-Abi valla sizin mezarınızın yanındayım.
-Gelecek nasıl?
-Valla ortalık sapık kaynıyor :S .
...

Diye konuşamayız bence. Adam zamanda yolculuk etse dahi edip etmediğini anlayamayız.
Eğer zamanda yolculuk var iseNODKRM'ın dediği gibi olabilir herkes kendi "sunucularında" takılıyordur. Ama katılmadığım tek nokta şu; Karadeliklere göre değişik dünyalardan çok her insan için değişik dünyalar var bence. Yani bu ne demek? Herkes kendi boyutunda yaşıyor olabilir. Mesela ben zamanda yolculuk ettim diyelim ki Einstein'i vurdum. Ve geri şimdiki zamana geri döndüm. Einştein'in yokluğunda insanlar nasıl davranır onun gibi davranacaktır insanlar. Yani herkes Einstein yokmuş gibi davranacak. Ama sizin boyutunuzda ise böyle olmayacak, Einstein vurulmamış gibi olacak. Tabii bu bir varsayım. Yani zaman yolculuğu herkesin kendi boyutuna göre değişiyordur diye düşünüyorum. Tabii zaman yolculuğu mümkünse. Ve nasıl mümkün olacağı da önemli. Zaman makinesiyle mi yoksa kara deliklerle mi...

Uyarı. Siz bu iletiyi yazarken 3 yeni ileti daha gönderildi.

ask? said:
Pirate_tr said:

Olm sen canını sokakta mı buldun? Nerden buldun söylese ne iki canlı olurum  :lol:

Majere said:
kameraya ip bağlayıp kara deliğin içine atsak?

:smile:

Çok güzel açıklamışın aslında uzay başlı başına bir sır daha bilmedğimiz bir çok şey vardır buna eminim.Dini olarak örneklersek peygamber efendimiz 40 bin alemin peygamberidir.Şimdi sayalım insan alemi,hayvanlar alemi,cinler alemi,melekler alemi.....40 bin ne demek ya  :neutral:

Doğru. Dünyada, hatta evrende o kadar sır var ki. Biz insanlık olarak bu kadar ilerlememize rağmen bu sırlardan en fazla %1 inden çok çok çok azını çözmüşüzdür.

Pirate_tr said:
Doğru. Dünyada, hatta evrende o kadar sır var ki. Biz insanlık olarak bu kadar ilerlememize rağmen bu sırlardan en fazla %1 inden çok çok çok azını çözmüşüzdür.

aynen katılıyorum.insan düşününce bile kafayı yiyor.

Pirate_tr said:
ask? said:
Pirate_tr said:

Olm sen canını sokakta mı buldun? Nerden buldun söylese ne iki canlı olurum  :lol:

merak ne güzel şey ne güzel şey merak :grin:

Back
Top Bottom