Kalradya Siyaset Arena IV

Users who are viewing this thread

Status
Not open for further replies.
M.BARIS said:
Aydınlık ve Gelişim Partisi sözcüsü M.BARIS bir konuşma yapıyor, ayrıca bu konuşma yazılı olarak da gazetelerde yayınlanıyor.
Konuşma esnasında ısrarla Efeguclu'den derhal bir açıklama beklendiği vurgulanıyor, cevap vermesi yönünde sıkıştırılıyor.

Efeguclu'nun mitingi sonucunda kendisine şu soruları yöneltiyoruz:

1) Memur maaşlarına genellikle %5-10 oranında zamlar yapılıyor dünyada, bu ufak zamlar bile devlet bütçelerine büyük ölçüde yük olmaktadır. Lakin siz %100 bir zam vaat ediyorsunuz. Açıklar mısınız böyle alışıla gelmemiş bir zammı nasıl yapacaksınız? Devlet milyarlarca dolarlık bu bütçeyi nereden bulacak? Bütçe konusunda ayrıntılı bir açıklama bekliyoruz sizden, aksi taktirde bu zam vaadiniz saçmalıktan başka bir şey değildir.

2) Fayton fiyatlarını çeyreğe indirirseniz eğer ülkemizde faytoncu diye bir şey kalmaz, bir adamın gelirini bir anda 4'de 1'ine düşüremezsiniz, bu mümkün değildir. Faytoncuların geri kalan 4'de 3'lük parasını kendilerine kim verecek? Eğer geri kalan parayı devletimiz verecekse hangi bütçeden, hangi kaynaktan karşılanacak bu para? Devletimizi gereksiz harcamalar ile ekonomik krize mi sürükleyeceksiniz?

3) İşsizlik oranını hiçbir şekilde yarı yarıya azaltamazsınız, bir anda ülkedeki iş imkanlarını 2 katına çıkartmanız mümkün değildir. Ayrıca memur maaşlarını da 2 katına çıkartacağınız ile bu birleştiğinde büyük bir saçmalığa sürükleniyoruz, nereden gelecek bu devlete bu kadar para? Bakınız faytoncuların kazancını da indirdiniz, oradan bile vergi kaybedecek devlet. Ülkemizdeki işsizliği yarı yarıya azaltmayı bekliyorsunuz, lakin yoktan nasıl var edeceksiniz iş imkanlarını?

4) Her yere yol, köprü, tersane, baraj, okul, üniversite, bina vs. vaat ediyorsunuz. Bunlara nereden kaynak çıkartıyorsunuz açıklar mısınız? Devletin bütçesi hiçbir şekilde bu kadar harcamayı bir çırpıda karşılayabilecek durumda değil, sizden acilen bir bütçe planlaması yapmanızı ve açıklamanızı bekliyoruz. Ayrıca ülkemizde yeterince inşaat malzemesi, mühendis, işçi bulunmamakta, topyekun dışa mı bağımlı olacağız bu konuda? Ayrıca bütçe yaratmak için ülkemizde ne var ne yok satacak, özelleştirecek, çırpacak mısınız açıklar mısınız?

5) Borsadaki değişiklikleri devlet kontrol edemez, ekonomik gelişmelere göre paran değer kazanır ya da değer kaybeder, siz nasıl kontrol edeceksiniz borsayı açıklar mısınız? Lütfen açıklayın nasıl 1 Dinar'ı 2 Euro yapacaksınız, borsayı kontrol etmek sizin göreviniz dahi değilken hangi güç ve yetki ile olacak bu? Borsayı bu şekilde manipüle edebilmeniz anca tüm dünya ülkelerini savaşla yerle bir etmeniz ile mümkün olabilir, böyle bir hakkımız ve gücümüz var mı?

Aydınlık ve Gelişim Partisi
Sözcü M.BARIS
1) KALRADYA nüfusu dünya nüfusundan çok çok az...
2) faytoncular memur sayılacak demiştim
3) dünyada bir şeyler yaptım lakin bunu size açıklayamam... Fayton olayını ise 2'de açıkladım
4)bunu da 3'te açıkladım
5) Avrupa ülkelerinde  paranın değerini artırmak için çalışma yapcaz

Sayın Efeguclu'ye bir kaç sorum var;

• 1 dinar 2 Euro olacak demişsiniz. Euro para birimi zaten bizler için değersizdir. Kaldı ki siz istediniz diye dinarın değeri artmaz. Kalradya için iki önemli para birimi var; Geroya Dinarı ve Balyon Dinarı. Şimdi siz vaat ettiniz diye Kalradya Dinarı'nın değeri nasıl artacak? Geroya ile Kalradya arasındaki kriz, enflasyonu arttırmışken bunu hangi yöntemle indirmeyi planlıyorsunuz?

• Demiryolları için yapılacak masraf ne kadar olacak? Ekonomik bir sıkıntı içerisinde olan Kalradya bunu nasıl karşılayacak?

• Çöle yapılacak bir barajı rüyanızda mı gördünüz acaba? Siz Sarrdak Çölü içerisine bir baraj eklenirse bir ay içerisinde kaç metre küp su buhar olur hiç düşündünüz mü?

Gerek partiyi tanıtmam gerekse parti programı hazırlamam benim ve yanımda yer alan arkadaşlarımın oyunu ne kadar ciddiye aldığımızı gösterirken efe kardeşimizin genel olarak siyaset konusunda pek bir bilgisi olmaması bizi hafiften oyundan soğutmaya başladı. Şu işleri genel olarak bilen biri eline alsa oyunun seyrini değiştirebilir.

Partiyi dağıtıyorum...
Bu işler bana göre değil ben gazete kurcam

Kamedya şirketini kuruyorum ve bu şirket adına KALRADYA TV
Ve KALRADYA GAZETESİNİ kuruyorum...

Bunların olacağı belliydi. Ciddi ciddi güzel bir oyun olacağını mı sandınız ?  :lol:

efeguclu said:
Partiyi dağıtıyorum...

Efe, şu oyunu adam gibi oynayalım. 1840 yılındayız ve ülke savaştan çıkmış. Ne televizyonunda bahsediyorsun namık?!

Şöle oyunu adam gibi oynayanlar (AG Parti Üyeleri) buraya biraz oyuncu çeksin de adam gibi oynayalım.

Yiğit Gün said:
efeguclu said:
Partiyi dağıtıyorum...

Efe, şu oyunu adam gibi oynayalım. 1840 yılındayız ve ülke savaştan çıkmış. Ne televizyonunda bahsediyorsun namık?!

Şöle oyunu adam gibi oynayanlar (AG Parti Üyeleri) buraya biraz oyuncu çeksin de adam gibi oynayalım.
Doğru yılı unuttum o Zaman sadece gazete

Kusura bakmayın ama Efe beyin anlık hevesleriyle oyun falan yürütülmez. Kafana göre parti kur, kafana göre bol keseden vaat salla, sıkıldın mı da kafana göre partiyi dağıt gazete aç. Var mı böyle bir rol? Akıllı, mantıklı ve planlı oynayacaksın şu oyunu, ya da hiç oynamayacaksın, bu kadar basit. Forum oyunu oynamaktan soğuttunuz insanı, ben oyundan çıkıyorum, kalanlara iyi eğlenceler. Partinin durumuna da Elrohir karar verir, zaten o da az çok farkındadır durumun saçmalığının.

Yiğit Gün said:
Elrohir Oronrá said:
Mareşalde gelmiş ben ufaktan kaçayım :lol:
Daha ; trafolara kedi sokucaz :grin:

Yiğit! :facepalm:

Oyuna askeri rol ile katılmaya karar verdim. Özgeçmişim spoilerde.

Benim adım Mareşal. Nerede doğduğumu bilmiyorum. Tek bildiğim; 1812'de doğduğum ve doğumdan sonra Kalradya'ya taşındığım. 15 yaşımdayken köyüme yapılan baskın sonucu ben ve bir yoldaşım dışında tüm köy katledildi. Yoldaşım yurt dışına kaçarken ben askeri eğitim aldım. İlk başta amacım haydutları temizlemekti. Ancak artık kendimi ülkem bildiğim Kalradya'ya adadım.
İdeoloji: Aşırı Milliyetçilik
Silahı: DF-1 Tüfeği ve Hançer
Uzmanlık Alanı: Liderlik

M.BARIS said:
Kusura bakmayın ama Efe beyin anlık hevesleriyle oyun falan yürütülmez. Kafana göre parti kur, kafana göre bol keseden vaat salla, sıkıldın mı da kafana göre partiyi dağıt gazete aç. Var mı böyle bir rol? Akıllı, mantıklı ve planlı oynayacaksın şu oyunu, ya da hiç oynamayacaksın, bu kadar basit. Forum oyunu oynamaktan soğuttunuz insanı, ben oyundan çıkıyorum, kalanlara iyi eğlenceler. Partinin durumuna da Elrohir karar verir, zaten o da az çok farkındadır durumun saçmalığının.

M.BARIS said:

Status
Not open for further replies.
Back
Top Bottom