Kalrad Okur |Haftalık Dergi| Sayı: 11| YENİ SAYI

Users who are viewing this thread

Selamlar Kalradya!
Diyardaki ilk ve tek dergi işte karşınızda: Kalrad Okur!
Dergimizin amacı sizi Kalradya hakkında bilgilendirmek kültür seviyenizi arttırmak ve son olayları size açıklamaktır.
Sayfa 1: Hanlar Savaşıyor
Sayfa 2: Kraliyet Ölümü
Sayfa 3: Nord Bilimi
Sayfa 4: Geroya Afyonu
Sayfa 5: Veluca Ayaklanması
Sayfa 6: Ölü Şehir
Sayfa 7: Savaş İlanı
Sayfa 8: Harlaus Neler Yapmıştı
Sayfa 9: Şiir Köşesi
Sayfa 10: Okurlarımıza

Hanlar Savaşıyor
Merhaba dergimize bugün bir reklamla başlıyoruz. Konumuz Kergitlilerin başucu hikaye serilerinden Hanlar Savaşıyor serisi. Gaddar Noyan adlı baş karakterin başından geçenleri konu alıyor. Bozkırlarda tanışacağı Sancar Han, Brula Noyan gibi gerçek hayattaki kişilerle karşılaşıyor. "Elveda kızgın güneşi bana yâr eyleyen hüzünlü yuvam..." sözü ile yolculuğuna başlıyor Gaddar'ın ve Babasının Noyanlığını kabul edenler onun da Noyanlığını kabul ediyor ve olaylar bu şekilde gelişip şekillenmeye başlıyor. Çok ilgi çekici bir seri olduğu aşikar. Eğer macera üzerine okumayı seviyorsanız bu kitap tam size göre. Bu macera serisini okumak istiyorsanız Tulga Şehrindeki şu adrese gidin https://forums.taleworlds.com/index.php/topic,374898.0.html İyi Günler!

Kraliyet Ölümü
Kraliyet Ölümü, ya da Mor Ölüm. Bir hükümdar daha öldü... Sultan Hakim.

Sultan Hakim, Ayzar'dan sonra Sarranid Sultanlığının en büyük ikinci lideriydi. Alınan haberlere göre bilinmeyen bir şekilde kimsenin bilmediği bir hastalığa yakalandı ve 24 saat içinde vefat etti. Hekimler onu kurtaramadığını belirtti. Bu olaylar neticesinde daha Hakim'in türbesinde cenaze yapılmadan hemen Sultan Arwa, çocuğu eğer erkekse o doğana kadar hükümdarlığı onun sürdürmesi gerektiğini belirtti. Emirler bu teklife pek olumlu bakmıyor.

Nord Bilimi
Son olaylardan dolayı Sarranid Sultanlığı, bilim yarışında çok gerilere inmişti. Vaegirler ise sadece askeri manada ilerleyebilmişlerdi. Yeni doğan cumhuriyet, Nord Cumhuriyeti ise bakanlıklar kurduğunu açıkladı ve önceden Kont Trila olan şimdiki Bakan Trila, Bilim ve Teknoloji Bakanı seçildi. Trila, diğer kontlara nazaran zeki ve erdemli biriydi. Daha önceden tüm Nord köylerine su getirme projesini Sarranid projesinden daha gelişmiş halde tamamlamış ve halkına sunmuştu. Verem hastalığına şifayı da Jeremus adlı Doğa Bilimcisi ile yaptığı ortak çalışmada bulmuştur. Kendisi büyük bir bilim insanı ve doktordur. Ayrıca Ragnar'ın açıklamasıyla cumhuriyet fikrine bu kadar sevinen tek kişi Trila olmuştu herhalde. Bakan Trila'nın ilk amacı sınır komşuları Vaegirlerin herhangi bir tehlike yaratmasına önlem almak için tüfek teknolojisi üzerine çalışmak.

Geroya Afyonu
Geroya'dan sadece çay gelmiyor. Kalradya'nın büyük gençliğini uyuşturan bir afyonu da var. Geroya Afyonu, içinde kenevir, güherçile, tütün ve çeşitli baharatlar içeren toz halinde yutulan etkili bir uyuşturucu. Geroya Afyonuna karşı çoğu ülke önlem almaya başladı bile ve başlarında Kalradya İmparatorluğu geliyor. İmparator Kastor, halkın uyanık kalacağını temenni ederek, tüm sınırlarda geçen kervanları aramaya karar verdi. Bu işe yarıyor gibi herhalde, keza Geroya Afyonundan etkilenip sokaklarda ölü bir şekilde yatan gençleri en az imparatorlukta görebiliyorsunuz. İmparator Kastor'a yeni icraatlerinde başarılar diliyoruz. Gerçi Yalen Şehrine uyuşturucu hiçbir şekilde girmiyor. Umarız onlar gibi yapar.

Veluca Ayaklanması
Sosyalizm yayılmaya devam ediyor! Bugün, Veluca'daki demirciler eylem amacıyla aniden işlerini kesti. Tüccarlar dükkanlarını öğlen olmasına rağmen kapadı. Veluca'da ticaret durdu. Askerler de bir şey yapamıyor. Veluca Şehrinde şuan bir Anarşi hakim ve Yalen'e katılıp Rodok Halk Cumhuriyetini ilan etmek istiyorlar. İşçiler kendi silahlarını kendileri yapıp, Veluca Lordunu tehdit ediyor. Kastor'un orada ne yapacağı meçhul. Tek bilinen Sosyalizm fikrinin en az bir insanın aklında tüm Kalradya'ya yayıldığı...

Ölü Şehir
Ambar depolarını açmak işe yaramadı. Asugan Tüneli restore edildi ve herkes Geroya'ya doğru yola çıktı. Halmar Şehri de tamamen boşaldı. Bir zamanlar çocukların koştuğu sokaklar, demircilerin demirlere vuruş sesleri, halkın sesi tamamen kesildi. Halmar Noyanı, hatunuyla beraber kendini saraylarında astı. Şehre kimse girmiyor. Sancar Han'ın bu konu hakkında bir açıklama yapması isteniyor fakat Sancar Han hiçbir şekilde konuşmuyor. Sancar'ın bu yüzden üstüne giden Brula Noyan hiç de romanlarda oldukları gibi samimi değiller. Hanlıkta büyük bir kriz yaşanıyor ve Sancar Han'dan en yakın zamanda kurultay kurulması bekleniyor.

Savaş İlanı
Tüm Kalradya'ya ve Sancar Han'a Duyurulur,

Halkınızı sefalete düşürmeniz, bizim olan toprakları bizden çalmanız, ve bunların yanında türlü türlü hakaretlerle bize karşılık vermenizden ötürü size ve Kalradya'ya yapılacak en büyük iyilik sizi Kalradya'dan kovmak olacaktır. Eğer boyun eğip Noyanlarınla beraber diyar dışına göç ederseniz hiç bir şekilde kıyım yaşamayacaksınız. Tüfeklerimiz elimizde yola çıkıyoruz. Bu sizin sefilliğinizin Kalradya'ya bulaştığı son günler olacak!

Kral Yaroglek
Vaegir Krallığı

Harlaus Neler Yapmıştı
1236'da taç giydi. 23 sene hüküm sürdü. Bu hakimiyet süresince, Dhirim Şehri 10 kez büyüdü. Bir çok Rodok Fethi yapıldı. Suno Şehri Nordlardan 1240 yılında geri alındı. Praven Limanları inşa edildi. Balion ile ticaret anlaşması yapıldı. Dedesinin 10, babasının 26 yıllık hükümdarlığı üzerine bir çok tarihsel araştırma ve çıkarım yaptı. O yolları izleyerek ilerledi. Ona göre tarihte kaybettiğini bilirsen gelecekte kazanırsın. Isolla adlı fahişe asıllı bir kadının krallık üzerindeki hakimiyetini engelledi. Kısacası çok büyük yükün altından çıkıp çok büyük işler başardı Kral Harlaus. Işıklar içinde uyu Majesteleri.

Şiir Köşesi

Bozkırın tozunu savuran rüzgar
Oynatır kulenin perdesini
Evimin yolunu aydınlatan ay
İzler uyurken seni

O rüzgara haykırsaydım
Taşır mıydı mesajımı?

Mehtaba dönüp ağlasaydım
Görür müydü ki acımı?

Halmar Ozanı

Okurlarımıza
Görüşlerinizin bizim için çok önemlidir. Sonraki hafta neyi konu almalıyız? İstek ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Son sayıda bize reklam verebileceğinizi anlatmıştık aynı zamanda abone de olabilirsiniz! (Reklam vermek için Dörtyol Hikayenizin linkini bana pm olarak yollayın ben de onu bir reklam sayfasında tanıtırım karşılığında konunuz içinde bir teşekkür yeterli olacaktır. Aynı zamanda eğer abone olmak istiyorsanız bana pm atmanız yeterli her yeni sayı çıktığında abonelerimize bunu haber vereceğiz.) Okuduğunuz için teşekkürler!

Leydi Alfrun hakkında bir şey yazarsan seni Kalradya sapığı ilan ettiririm. Pasha masha demem. Karım ulan o benim.
Dergi harika olmuş, Harlaus'un ölmesi üzdü mü iyi mi oldu bilmiyorum.

Tebrikler, yine güzel bir sayı olmuş.  :smile:

Gaspçı Hakim öldü, çok yaşa gerçek sultan; Arwa!  :lol:

Ayrıca Nord cephesinden gelen güzel gelişmeleri görmek de sevindirici. İşgalci Vaegirler'in tehdidine karşı böyle bilimsel ve ekonomik kalkınma hamlelerini tam anlamıyla destekliyorum!

Yeni sayıda görüşmek üzere, eline sağlık.  :smile:

Kara Bey said:
Konu olarak, leydilerden de bahsedebilirsin. Magazin köşesi olabilir.

Arada diyardaki aşk olayları ile ilgileniyorum.

Lalaitha said:
Leydi Alfrun hakkında bir şey yazarsan seni Kalradya sapığı ilan ettiririm. Pasha masha demem. Karım ulan o benim.
Dergi harika olmuş, Harlaus'un ölmesi üzdü mü iyi mi oldu bilmiyorum.

Kızıl $aman said:
Tebrikler, yine güzel bir sayı olmuş.  :smile:

Gaspçı Hakim öldü, çok yaşa gerçek sultan; Arwa!  :lol:

Ayrıca Nord cephesinden gelen güzel gelişmeleri görmek de sevindirici. İşgalci Vaegirler'in tehdidine karşı böyle bilimsel ve ekonomik kalkınma hamlelerini tam anlamıyla destekliyorum!

Yeni sayıda görüşmek üzere, eline sağlık.  :smile:

Teşekkürler :smile:

Selamlar Kalradya!
Diyardaki ilk ve tek dergi işte karşınızda: Kalrad Okur!
Dergimizin amacı sizi Kalradya hakkında bilgilendirmek kültür seviyenizi arttırmak ve son olayları size açıklamaktır.
Sayfa 1: Veluca Düştü
Sayfa 2: Distar Fethi ve Tulga Kuşatması
Sayfa 3: Başsız Cumhuriyet
Sayfa 4: Sultan Biliya
Sayfa 5: Praven Çinisi
Sayfa 6: Sarranid Çayı Revaçta
Sayfa 7: Yanan Limanlar
Sayfa 8: Sessiz Bozkırlar
Sayfa 9: Şiir Köşesi
Sayfa 10: Okurlarımıza

Veluca Düştü
İşçiler başardı! Yalen'den sonra Veluca kenti de düştü! Veluca lordu meydanda tüm halkın gözü önünde çarmığa geçirilip yakıldı. Önder Owen'in ve Hyalek'in heykelleri meydana dikildi. Rodok Halk Cumhuriyeti, Kastor'a bir uyarı mesajı yolladı ve barış önererek ona bir kurtuluş bildirgesi yolladığını belirtti. Halk Meclisi, tüm vatandaşlarla oturabilecekleri evler ve işleyebilecekleri tarlalar ayarladı. Tüm halk, "Çok yaşa yoldaşlar Owen ve Hyalek'in yüce ülküsü!" diye bağırıyordu.

Distar Fethi ve Tulga Kuşatması
Beyaz Ordu, Ichamur'dan yola çıktı ve Distar'ı 3 saatte fethetti. Noyanın kellesi kale girişinde sallandırıldı. Yaroglek kendini Çar ilan etti. Boyarlar "Çok yaşa Beyaz Ordu'nun şanlı Çarı! Hurrahhh!" diye bağırdı. Sancar Han sarayında tir tir beklerken, beyaz ölüm melekleri ona doğru yaklaşıyordu. 2 gün içinde Beyaz Ordu, Tulga Şehrine ulaştı. Kergitler teslim olmayı düşünmeseler de kaybedecekleri akıllarından hiç çıkmıyor. Yaroglek, Sancar'a kaçması için şans verse de, Sancar babasına ihanet etmek istemediği için gerekirse ölmeyi seçti. Tulga kuşatması devam ediyor ve erzaklar yaklaşık 2 haftaya tükenecek. Kergit Hanlığının bu fakir halinde Tulga'ya saldırmayı başaran Yaroglek, çok büyük bir stratejik hamle yapmış oldu.

Başsız Cumhuriyet
Başkan Ragnar, Sargoth kentinde yapacağı mitinge doğru giderken, Vaegir asıllı biri tarafından diğer Kalradyalıların "Küçük Tüfek" olarak adlandırdığı Vaegir yapımı bir "Piştov" ile vuruldu. Suikast girişimi başarılı olsa da Suikastçi oradan kaçamadan Nord Okçuları tarafından vuruldu. Cumhuriyet şuan büyük bir kargaşa içinde ve herkes Bakan Trila hakkında umutlu onun bir şey yapmasını bekliyorlar. Halk yas içinde "Heil Ragnar" ağıtları yakıyordu. Nord halkının başı sağolsun.

Sultan Biliya
Kral öldü, çok yaşa yeni kral!

Sultan Arwa 2 gün önce görkemli bir düğünle Emir Biliya ile dünya evine girdi. Biliya hemen o gün taç giydi ve Sultan Biliya olarak, Sarranid Sultanlığının başına geçti. Biliya siyasi yaşamı boyunca diğer emirler tarafından "aptal" gibi hakaretlere maruz kalsa da, Arwa'nın kendisine eş olarak seçtiği kişi Biliya oldu. Belki de bu bir nevi Arwa'nın yönetebileceği bir erkek arayışıdır. Tabi biz bunları bilemeyiz, sadece tahminlerimizi belirtiyoruz. Belki de kimsenin konuşamadığını konuşuyoruz. Ama kellemizi seviyoruz tabiki çok açık da konuşmamak lazım sevgili okurlarımız. Biz size bir ışık verelim siz de yolda ilerleyin.

Praven Çinisi
Biraz sanat hakkında konuşalım. Çini sanatı; topraktan yapılan, sırlanan, nakışlanarak pişirilen sanat eseridir. Daha genel ifade ile porselenin pişirilmesiyle elde edilen seramiklere verilen isimdir. Henüz pişirme işlemi gerçekleştirilmeden toprağa şekil verilir. Daha sonra basamak basamak renkler ve desenler eklenir. Svadyalılar, çini sanatında dünyada en iyi ve kaliteli örneklere sahiptir. Öyle ki girdiğiniz herhangi bir Svadyalı evinde kesinlikle çini bir eşya görebilirsiniz. Eğer özellikle çini üzerine bir yer görmek istiyorsanız. Praven Sarayında, Harlaus'un halka açık çini müzesinde kendisinin ve ailesinin işlediği çinileri bizzat görebilirsiniz. Eğitim ve teknolojinin olduğu kadar sanat da bir medeniyetin gelişmişliğini bizlere gösterir ve bu konuda Svadyalılar gayet başarılı.

Sarranid Çayı Revaçta
Geroya çayı, Asugan Tünelinin açılmasıyla gelişi daha kolay olsa da, halen çok pahalı ve insanlar bunun yerine artık yeni alternatif Sarranid çayını kullanıyor. Hem ucuz hem de kendi yetişme süreci bakımından kolay olan Sarranid çayı ayrıca Geroya çayından daha lezzetli bile olabilir. Sarranid Sultanlığının ekonomisi artık çay üzerine de gelişiyor böylece ekonomi yarışında Sarranid Sultanlığı halen kendinden söz ettirebiliyor. Shariz kentinde yaptığımız ankete göre %73 oranında Sarranid çayı, Geroya çayından daha lezzetli seçildi. Umarız gümrükten geçer de biz de Reyvadin'de içeriz.

Yanan Limanlar
Bildiğiniz gibi, Balion diğer Kalradya ülkelerine nazaran biraz daha fakir ve az gelişmiş bir ada ülkesidir. Bu sebeple çoğu zamanlar genç Balionlular, Praven, Sargoth, Rivacheg gibi şehirlere seyahat edip orada şanslarını denemek istiyorlar. Fakat bu sürekli tekrarlanan yeni girişim geçtiğimiz günlerde Balion limanı yangınıyla son buldu. Yangının kim veya kimlerce, ne zaman ve nasıl çıkarıldığı bilinmese de, bu yangının hükümetin genç nüfusu kaybetmemek üzere uyguladığı politik bir demir yumruk olduğunu yorumluyoruz. Balion limanının yanmasıyla bir çok balıkçı da işinden oldu ve pazardaki balık sayısı epey bir azaldı. Balıkçılar ve gemiciler yanmış limanın yanında oturarak hükümeti eleştiriyor.

Sessiz Bozkırlar
Atın yelesi rüzgarda uçuşuyor, kartallar gökyüzüne hükmediyor, kurtlar tepelerde uluyor ve cesur Kergitliler bu yurdu kendilerine ev biliyorlar. Geçen haftaya kadar böyle diyebiliyorduk. Fakat artık bozkırlar sadece uçan kartallar ve geceleyin uluyan kurtlardan ibaret oldu. Atlarını alıp gitti o boylar. Kergitliler göç ediyor, asıl memleketlerine belki de kuraklık geçmiştir ümidiyle dönüyorlar. Onları neyin beklediğini hiç bilmiyorlar ama hepsinin içinde bir ümit var. Çünkü bu bozkırlar onlara kötü davrandı. Onlar arayış içerisinde. Artık haydutların bile at koşturmadığı sessiz bozkırlar...

Şiir Köşesi

Bozkır atımı sürüyor
Ben rüzgarı sürüyorum
Kılıcım ve yayım hazır
İlerliyorum!

Boyuma ve sana aşığım
Bozkır beni sana selamlıyor
Atım ve ben hazırız
Geliyorum!

Anonim Kergit Türküsü

Okurlarımıza
Görüşlerinizin bizim için çok önemlidir. Sonraki hafta neyi konu almalıyız? İstek ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Son sayıda bize reklam verebileceğinizi anlatmıştık aynı zamanda abone de olabilirsiniz! (Reklam vermek için Dörtyol Hikayenizin linkini bana pm olarak yollayın ben de onu bir reklam sayfasında tanıtırım karşılığında konunuz içinde bir teşekkür yeterli olacaktır. Aynı zamanda eğer abone olmak istiyorsanız bana pm atmanız yeterli her yeni sayı çıktığında abonelerimize bunu haber vereceğiz.) Okuduğunuz için teşekkürler!

Back
Top Bottom