Kalrad Okur |Haftalık Dergi| Sayı: 11| YENİ SAYI

Users who are viewing this thread

Derginin basımını süresiz olarak durduruyoruz geri döner miyiz bilmiyoruz bize destek olan herkese teşekkürler.

Not: Bana verdiğiniz destekler çok iyiydi vedamı bile dergi rpsi ile yapıyorum  :smile: Teşekkürler her şey için

Bilader bana ver yönetimi. Ben yazarım. Yoksa kilitle konuyu. İş yüzündense gerçekten bana ver. Boş vaktim çok.

Selamlar Kalradya!
Diyardaki ilk ve tek dergi işte karşınızda: Kalrad Okur!
Dergimizin amacı sizi Kalradya hakkında bilgilendirmek kültür seviyenizi arttırmak ve son olayları size açıklamaktır.
Sayfa 1: Açıklama
Sayfa 2: Biz Yokken Ne Oldu?
Sayfa 3: Şok Edici Evlilik
Sayfa 4: II. Büyük Kuraklık Geliyor
Sayfa 5: Bir Geroyalının Hikayesi
Sayfa 6: Sosyalizm
Sayfa 7: İmparatorluktan Kalanlar
Sayfa 8: Kanlı Vaegir İcadı
Sayfa 9: Shariz Çay Seraları
Sayfa 10: Dörtyol Hanı Yağmalandı
Sayfa 11: Şiir Köşesi
Sayfa 12: Okurlarımıza

Açıklama
Evet uzun bir zamandır yoktuk. Basımları durdurmuştuk. Uzun sürelerdir basımın geri dönmesini isteyen okurlarımız için tekrar yayına başladık. Yayınevinin yeni merkezi artık Reyvadin tüm Kalradya'ya hayırlı olsun. Artık her sayının 10-12 sayfa arası olmasını hedefliyoruz. Amacımız siz okurlara verebildiğimiz kadar keyif ve bilgi vermek.

Biz Yokken Ne Oldu?
Sultan Hakim meclisi kapattı. Yalen Şehri onca kuşatmaya rağmen efsanevi Zendar Şehri gibi hep sağ çıktı. Diyardaki tüm sosyalistlerin orada yaşamasıyla şehrin verimi en üst seviyede ve en çok nüfusa sahip şehir oldu. Kral Kastor, Harlaus'un evde kalan kızıyla evlenerek hanedanlıkları birleştirdi. İsyancı Dustum Han, Asugan Noyan ile olan bir çarpışmada göğsüne aldığı ok darbesiyle öldü. Emir Ayyam gezegenin bir güneş etrafında döndüğünü keşfetti. Şimdiye kadar bu gelişmeleri gördü Kalradya. Peki şuan neler var? Diğer sayfalara bakalım.

Şok Edici Evllilik
Sultan Hakim meclisi kapattıktan sonra çok büyük bir olaya daha imza attı. Yıllarca iç çatışmalara sebep olan Sarranid'in hükümdarı kim olacak kavgası Hakim'in İncili Arwa ile evlenmesiyle son buldu. İkili evlilikleriyle sultanlığı 1000 yıllık bir altın çağa taşıyacaklarına inanıyorlar ve böylelikle tüm diyara olan hak iddialarını bildirmiş oldular. Bu evlilik gelmiş geçmiş en büyük formalite evlilik olarak tarihe ismini yazdırmaya hak kazanıyor.

II. Büyük Kuraklık Geliyor
Bildiğiniz üzere Kergitlerin bir köye yerleşip oradaki kültürle tanışmaları onları şuanki haline getirdi. Bunu önceki sayılarımızda anlatmıştık. Bizim değinmek istediğimiz konu ise Kergitlerin o köye yerleşmesinin sebebi obalarının kuraklaşmış olmasıydı. Kergitler bu olaya Büyük Kuraklık der. Öğrenilen üzücü bir habere göre Tulbuk Kalesi, Distar Kalesi ve Halmar Şehri civarındaki köylerde verimin neredeyse tamamen yok olmuş olması. Toprak ekini büyütemiyor gübre de yetersiz kalıyor. Çiftçi sefalet halinde olunca aşırı bir köyden şehre göç yaşanıyor. Hastalığa yakalanan Sancar Han ise ne yapacağı konusunda hiçbir fikre sahip değil. Kergit Hanlığının kaderi meçhul.

Bir Geroyalının Hikayesi
Ben uzaklardan geldim, Geroya'dan... Geroya küçük bir kervansaray olduğu kadar bir kaç ailenin kardeşçe yaşadığı bir yerdir. Yetim bir çocuk olmama rağmen beni kendi öz çocukları gibi yetiştiren annem ve babama hep minnet etmişimdir. Delikanlı bir çocuk olduğumda her gün tezgah başında oturup biriyle ticaret yapmanın aslında çok sıkıcı olduğu kaanatine vardım. Ben uzakları görmek istiyordum. Dağların ardında başlayan bozkırları görmek istiyordum. Sonra kuzeye çıkıp kar ve denizin kesiştiği eşsiz yerlerde bulunmak istiyordum. Sonra güneye gidip Rodok Yaylalarında koşmak Sarranid Vahalarında yüzmek istiyordum. Evden ayrıldığımda elimde sadece eski bir Kergit kılıcı ve yaşlı bir yük atı vardı. Bir maceracı olarak atımı diyarın her yerine sürdüm. Ticari zekamı kullanarak para kazandım. Haydutları öldürerek hem kahraman oldum hem de ganimet elde ettim. Ama artık elimde hiçbir şey yok. Kergit - Vaegir savaşı sonucu Vaegirlerin elinde tuttuğu bir köleden ibaretim. Eğer bunu okuyorsanız hayalperestliğimi en azından bir kişiye iletebilmişimdir.

Sosyalizm
Rayuk Owen'in ortaya çıkardığı fikir akımı özünde eşitliği ve adaleti savunuyor. Bu fikir belki de diyarda olan bu sonsuz savaşı sonsuza kadar bitirebilir. Owen haklı olabilir belki fakat bu diyarda eşitliği de adaleti de güçlü olan kendine göre çiziyor. Sosyalizm gerçekten de bir refah yaratabilecek mi? Yalen Şehri şuanda en verimli ve en çok popülasyona sahip olan şehir. Yakında göreceğiz her şeyi...

İmparatorluktan Kalanlar
Bildiğiniz gibi Kalradya İmparatorluğu dünyada gelmiş geçmiş en büyük eğitime sahip devletti. Buradaki insanlar çok üstün bir refah ve eğitim içerisinde medeniyet olgusunun en ucunda yaşıyorlardı. Fakat onlardan geriye kalanlar çok az belki bir kitap, çömlek veya kılıç... Biz bugün tüm imparatorluğun inandığı tek din Antik Kalrad dininin 5 emrini barındıran eski bir yazıtı inceleyeceğiz:

Yalan Söyleme
Tecavüz Etme
Sevgi Ve Saygıda Kusur Etme
Çalma
Yoldan Çıkanları Yolda Sok

Kanlı Vaegir İcadı
Bu belki de tüm bir diyarın kaderini değiştirecek o kanlı buluş... Vaegirliler Ichamur Şehrini ele geçirdikten sonra orada buldukları güherçile ile kömür vb. malzemeleri harmanlayarak, "Barut" adını verdikleri patlayıcı maddeyi buldular. Balta saplarından yaptıkları "Tüfek" adını verdikleri ateşleyiciler ile tarihin ilk ateşli silahını bularak büyük bir güç kazanan Vaegirliler, yıllar önce boyarlarının içki içip eğlendiği o Sargoth şehrini bu sefer alacağına emin. Sargoth'dan sonra tüm Kalradya'ya bir vahşet düşecek belki de... Yakında göreceğiz...

Shariz Çay Seraları
Sultan Hakim'den büyük bir başarı daha... Bildiğiniz üzere çay sadece iki yolla Geroya'dan geliyor fakat Hakim yaptığı büyük icraat ile Geroya'dan büyük servetle aldığı çay filizleri ile diyarda belki de sadece orada yetişebilecek Shariz'de çay seraları kurdu. Sarranid Sultanlığı bu hareket ile ekonomide büyük bir harekete imza atmış oldu. Peki Sultanlığın yeni hareketi ne olacak?

Dörtyol Hanı Yağmalandı
Belki de insanların en fazla bu kadar samimi olabildiği askerlerin gülerek içtiği türlü eğlencelerin olduğu, başka hiçbir han veya tavernada böyle bir ortam göremediğiniz, kahramanların hanı, Dörtyol Hanı Svadyalı 200 kadar orman haydutu tarafından yağmalandı ve paramparça edildi. Orada bulunan herkes o gece hayata sonsuza kadar gözlerini yumdu. Hanı işletenler ve orada kalanlar o hain pusuda yok edildi. Bir maceracının yorulduğunda dinlenmek için gelebileceği o güzel yer harabe edildi. Elveda Dörtyol Hanı...

Şiir Köşesi

Bozkırdan tundralara kadar
Ruhumda her şeyim kadar
Sadece sana teslimim
Ben sana sevgiliyim

Gülüşünle aydılanan bir güneşim
Seni seviyorum güzel kız
Kalbimdeki en aydınlık ışığım
Kollarım seni arıyor güzel kız

Narra Ozanı

Okurlarımıza
Görüşlerinizin bizim için çok önemlidir. Sonraki hafta neyi konu almalıyız? İstek ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca artık reklam da alıyoruz! (Dörtyol Hanındaki bir hikayenin reklamını burada görmek istiyorsanız bana pm atabilirsiniz karşılığında tek istediğim hikayenin konusunda bana ve dergiye bir teşekkür) Okuduğunuz için teşekkürler!

Vay be, demek bu gözlere derginin geri dönüşünü görmek de nasipmiş!

Öncelikle tekrar hoş geldin diyorum. Dörtyol hanının güzide projelerinden biriydi bu dergi. Kısa ama dolu dolu içeriğiyle eğlenceli vakit geçirmek için birebir. Dönmesi çok iyi oldu bence.  :smile:

Yeni sayının içeriğine gelirsek, sayfa üçte yer alan haberin doğruluğuna kesinlikle inanmıyorum. Arwa'nın evlenmesinin tek sebebi, Hakim'in  onu tehdit etmesi olabilir diye düşünüyorum. Bakalım, pislik Hakim neler planlıyor bütün Kalradya'lılar olarak göreceğiz  :???:
Dörtyol Hanı yağması ise gönlümde derin bir yara izi açtı. #prayfordörtyolhanı hashtagi ile bütün Kalradya basınını bu uğursuz felakete tepki göstermeye davet ediyorum.  :sad:

Elinize sağlık, devamını hevesle bekliyorum.  :grin:

Kızıl $aman said:
Vay be, demek bu gözlere derginin geri dönüşünü görmek de nasipmiş!

Öncelikle tekrar hoş geldin diyorum. Dörtyol hanının güzide projelerinden biriydi bu dergi. Kısa ama dolu dolu içeriğiyle eğlenceli vakit geçirmek için birebir. Dönmesi çok iyi oldu bence.  :smile:

Yeni sayının içeriğine gelirsek, sayfa üçte yer alan haberin doğruluğuna kesinlikle inanmıyorum. Arwa'nın evlenmesinin tek sebebi, Hakim'in  onu tehdit etmesi olabilir diye düşünüyorum. Bakalım, pislik Hakim neler planlıyor bütün Kalradya'lılar olarak göreceğiz  :???:
Dörtyol Hanı yağması ise gönlümde derin bir yara izi açtı. #prayfordörtyolhanı hashtagi ile bütün Kalradya basınını bu uğursuz felakete tepki göstermeye davet ediyorum.  :sad:

Elinize sağlık, devamını hevesle bekliyorum.  :grin:

Öncelikle desteğin için çok teşekkür ederim.

Biz de basın olarak Sultan Hakim ve Arwa Hatun'un ne yaptığı konusunda bir fikre sahip değiliz. Olayların açığa kavuşabileceğini de zor zannediyoruz. Bilhassa tüm toplumda görebildiğimiz şuan Hakim ve Arwa'nın Sultanlığın kaderini değiştirmek için evlenmiş olması.

Kalradya'daki tüm yazıtların altına #prayfordörtyolhanı yazısı yazılması için kampanya başlatacağız.

Selamlar Kalradya!
Diyardaki ilk ve tek dergi işte karşınızda: Kalrad Okur!
Dergimizin amacı sizi Kalradya hakkında bilgilendirmek kültür seviyenizi arttırmak ve son olayları size açıklamaktır.
Sayfa 1: Açıklama
Sayfa 2: Sancar ve Dustum'un Düşmanları
Sayfa 3: Tehşiş, Sultanlık, Gebelik
Sayfa 4: Nordların Geleceği Sonsuza Kadar Değişiyor
Sayfa 5: Dörtyol Hanından Bir Mektup
Sayfa 6: Kergitli Köylüler Göç Ediyor
Sayfa 7: Kral öldü, İmparator taç giydi
Sayfa 8: Düzenli Ordu
Sayfa 9: Şiir Köşesi
Sayfa 10: Okurlarımıza

Açıklama
Birkaç teknik sıkıntıdan dolayı bu sayının çıkış günü ve yüksek ihtimal okuduğunuz gün Cuma olacaktır fakat biz her zaman Pazar günleri dergiyi çıkartmaya çalışıyoruz. Bir sonraki sayılar Pazar günü çıkacaktır.

Sancar ve Dustum'un Düşmanları
Kergit Hanlığı üzerinde hak iddia eden bu iki kişiyi elbet biliyorsunuzdur. Fakat bir üçüncünün varlığından haberiniz var mı? Kara Kergitler...

Kara Kergitler, Sancar'ın Han oluşunu reddeden ve Sancar'ın kardeşlerinden Mengiç Han'ı destekleyenlerin oluşturduğu göçebe topluluktur. Bu sayımızda sizinle eski kültürlerini koruyan o göçebelerden bahsedeceğiz.

Kara Kergitler, diyarın dışındaki en eski Kara Şamanizme inanıyorlar. Kara Şamanizmde, ruh eğer halkı için büyük bir şey yapmışsa, savaşta ölmüşse yada çok iyi bir insansa cennete gidebilir. Kara Şamanistlerde eğer öldüren kişi haklıysa öldürmede herhangi bir ceza yoktur. Ve her 3 yılda bir savaş yapmaları dini gerekliliktir. Hem bu dini gereklilikten hem de Mengiç destekçisi olmalarından dolayı zaman zaman Sancar Han'a ve Noyanlara akınlar düzenlerler. Halka hiç bir zarar vermemişlerdir. Mengiç'in Han olacağı günü bekliyorlar.

Tehşis, Sultanlık, Gebelik
Sarranid Sultanlığı ve Kalradya bugün çok farklı bir haberle uyandı. Arwa Hatun bu sabah çok kötüydü ve hemen hanedan doktorlarını çağırttı. Doktorlar kontrol etttiğinde tüm diyarı şaşırtacak o bilgiyi verdi. Arwa Hatun hamileymiş! Herkes büyük bir şaşkınlık içerisinde. Herkes bir çok soru soruyor fakat Arwa Hatun da Sultan Hakim de cevaplamıyor. Akıllara Arwa'nın başka biriyle yatmış olması da söylentisi yayılıyor. Neticede Hakim ve Arwa sadece 1 haftalık evli. Gerçeğin ne olduğunu büyük bir hızla araştırmaya devam edeceğiz. Kalrad Okur'da kalın!

Nordların Geleceği Sonsuza Kadar Değişiyor
Tüccarlardan ve Yalen Şehrinden çok fazla etkilenen Kral Ragnar, geçen gün Sargoth Şehrinde halkına bir açıklama yaptı. Tüm Nordların eşit haklara sahip olması gerektiğini ve lordların insanları ezmeyeceği bir sisteme geçiş yapacakları feodal sistemin yıkılacağını haberdar etti. O anda Nord Cumhuriyetini ve kendisini ilk başkan ilan etti. Ragnar bu konuyu daha önce lordlarıyla da konuşmuş iki kişi hariç hepsi mülklerinin kalması karşılığında cumhuriyeti destekleyeceklerini bildirmişti. O iki kişiyi henüz öğrenmedik fakat Nord Cumhuriyetinin batısında iyi bir şey olmayacak gibi.

Dörtyol Hanından Bir Mektup
...Evet sana defalarca yazdığım gibi minik sevgilim, son bir savaş daha ve artık Geroya Kervansarayına yerleşip orada küçük bir kasap açabileceğim. Sana ve doğacak çocuklarımıza çok iyi bakmak için büyük emekler harcıyorum. Umarım emeklerim karşılığını bulur ve seninle çok mutlu bir hayat geçiririz. Seni çok özlüyorum. Şuan Dörtyol Hanındayım yarın sabah yani mektup sana ulaştığında ben Kralımız Harlaus'un görevlendirdiği Svadyalı Orman Haydutlarını yok etmekte bizzat görev alacağım. Merak etme ve kend...

Mektup olduğu anlaşılan bu metin Dörtyol Hanının harabeleri içerisinde yanmış ve biraz parçalanmış halde bulundu. Umarız sevgilisi dergimize ulaşır ve kendisine bunu verebiliriz. Reyvadin Şehrindeyiz unutmayın.

Kergitli Köylüler Göç Ediyor
Bildiğiniz gibi Kergit bozkırlarına vuran büyük kuraklık köylüyü sefalete itti. Almış olduğumuz son bilgilere göre Halmar etrafındaki köyler tamamen boşalmış durumda ve Halmar Şehrinden de ayrılan binlerce insan var. Hepsi 3-5 kervan eşliğinde Asugan Tüneline gitmeye çalışıyor. Bir kaç madenci ve halk Asugan Tünelini restore edip Geroya'ya varmayı ümit ediyor. Sancar Han tüm şehirlerdeki ambar depolarını açma kararı aldı böylelikle insanlar az daha dayanabilecek fakat Halmar Şehrindeki Noyanıyla arasında büyük gerginlikler yaşanıyor. Nitekim göç eden Kergitlilerin Geroya'ya gelişiyle Geroya'nın ne tepki vereceği meçhul. Umarız insanlar bir daha aç kalmaz.

Kral Öldü, İmparator Taç Giydi
Bugün tüm Svadyan halkı yasa boğuldu. Şanlı Kral Harlaus, vefat etti. Kendisi için tüm Svadyan Şehirlerinde 3 günlük yas ilan edildi halk çok üzgün. Harlaus'un kızı Kraliçe Elisa kocası Kral Kastor ile tahtları tamamen birleştirdiğini açıkladı, babasının yas konuşmasında. Bu gün hem üzücü bir gün hem de politik bir gün. Kral Kastor orada Rodok ve Svadyalıları tamamen birleştirerek Kalradya İmparatorluğunu ilan etti. Kendine İmparator Kastor denmesini istese de, Kastor'un imparatorluğunu henüz tanıyan bir devlet çıkmadı. Huzur içinde yat Kral Harlaus...

Düzenli Ordu
Tundraların şövalyeleri Kralın emriyle Reyvadin'de buluştu. Tüm Lordlara ve Kral'a dağıtılacak biçimde tüm askeri personel "Beyaz Ordu" çatısı altında birleştirildi. Kral, Kalradyanın gördüğü ilk düzenli orduyu bizlere sunmuş oldu. Beyaz Ordunun ilanıyla Reyvadin'de 3 gün festival düzenlenecek. Bugün festivalin ilk günü ve askerlerin "Urrah!" naralarıyla tüm Reyvadin'i inledi. Kral diyarın en iyi şairlerini Beyaz Orduya marş yazmalarını için sarayına da davet etti. Tüfekten sonra düzenli bir ordu hem korkutucu hem de inanılmaz. Kimse ne olacağını bilemez fakat Vaegirler savaşçı politikalarını iyice belli etmiş oldu.

Şiir Köşesi

İşte, bu gün de bitiyor sonunda,
En uzun gece şimdi hemen sınırda!

Ama yeise kapılma sen daha,
Tanrılar var hala yanımızda!

Yol alman için o kesif karanlıkta,
Yıldızları yollayacaklar yanı başına!

O yıldızlar ki yol alıp dalgalı  ummanda,
Taşıyacaklar aşkımın parlaklığını sana!

Meşale dizilmiş gibi aydınlanan o yolda,
Döneceksin seferden benim kollarıma!

Destan parçası Nord'lara ait olup, yağma seferi için denize açılmış kocası için, gözü yaşlı bir Nord Hatunu tarafından söylenmiştir. Bu destanı araştırıp bize gönderen, Kızıl Şaman lakaplı okuyucumuza teşekkür ederiz!

Okurlarımıza
Görüşlerinizin bizim için çok önemlidir. Sonraki hafta neyi konu almalıyız? İstek ve görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Son sayıda bize reklam verebileceğinizi anlatmıştık aynı zamanda abone de olabilirsiniz! (Reklam vermek için Dörtyol Hikayenizin linkini bana pm olarak yollayın ben de onu bir reklam sayfasında tanıtırım karşılığında konunuz içinde bir teşekkür yeterli olacaktır. Aynı zamanda eğer abone olmak istiyorsanız bana pm atmanız yeterli her yeni sayı çıktığında abonelerimize bunu haber vereceğiz.) Okuduğunuz için teşekkürler!

Selam!

Yeni sayının çıktığını görünce hemen koşup geldim!

Kalradya'nın poitik durumu iyice karışıyor gibi. Yeni bir cumhuriyetin oluşumu, Kastor'un kendini İmparator olarak ilan ederek Svadyanları ve Rodokları birleştirmesi ve gittikçe güçlenen Vaegir ordusu, gelecekte Kalradya'lılar olarak çok kötü günler göreceğimizi hissettirdi bana. Bir de bu yetmezmiş gibi Kergit toraklarındaki kuraklığın neden olduğu göçler ve Sarrranid Sultanlığı'ndaki dedikodular çıktı başımıza...  :roll:

Kara Kergitler ile ilgili verdiğin bilgiler için de ayrı teşekkürler. Kalradya'daki farklı kültürleri tanımaya devam ediyoruz sayende.

Araştırmama derginde yer ayırdığın için de ayrı bir teşekkürü borç bilirim.  :smile:

Öneri kısmına gelirsek; 8. ve 9. sayı ana iletiye konulmamış sanırım. Bu iki sayıyı da ana iletiye koyarsan iyi olur. Konuya tıkladığımızda son sayfaya gidip bakmaktansa doğrudan karşımızda görürüz yeni sayıları.  :roll:

Bir sonraki sayıları merakla beklemekteyim. Ellerine sağlık.  :smile:

Kızıl $aman said:
Selam!

Yeni sayının çıktığını görünce hemen koşup geldim!

Kalradya'nın poitik durumu iyice karışıyor gibi. Yeni bir cumhuriyetin oluşumu, Kastor'un kendini İmparator olarak ilan ederek Svadyanları ve Rodokları birleştirmesi ve gittikçe güçlenen Vaegir ordusu, gelecekte Kalradya'lılar olarak çok kötü günler göreceğimizi hissettirdi bana. Bir de bu yetmezmiş gibi Kergit toraklarındaki kuraklığın neden olduğu göçler ve Sarrranid Sultanlığı'ndaki dedikodular çıktı başımıza...  :roll:

Kara Kergitler ile ilgili verdiğin bilgiler için de ayrı teşekkürler. Kalradya'daki farklı kültürleri tanımaya devam ediyoruz sayende.

Araştırmama derginde yer ayırdığın için de ayrı bir teşekkürü borç bilirim.  :smile:

Öneri kısmına gelirsek; 8. ve 9. sayı ana iletiye konulmamış sanırım. Bu iki sayıyı da ana iletiye koyarsan iyi olur. Konuya tıkladığımızda son sayfaya gidip bakmaktansa doğrudan karşımızda görürüz yeni sayıları.  :roll:

Bir sonraki sayıları merakla beklemekteyim. Ellerine sağlık.  :smile:

Öncelikle her zamanki gibi çok teşekkür ederim yorumların için :smile:

8. ve 9. sayıyı ben de ana konuya koymak isterdim ama 8. sayıyı koyarken fark ettim  konuya önizleme falan açıyorum tam olmuş mu diye o an forum çöküyor bende bu yüzden yeni sayfalara koydum yeni sayıları.

Back
Top Bottom